přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Prezident Putin podepsal zákaz VPN v Rusku

Prezident Putin podepsal zákaz VPN v Rusku

Odstřižení

Ruský prezident Putin podepsal zákon zakazující služby, které umožňují zpřístupnění zakázaných webů. Do černé zóny se tak od listopadu dostanou i VPN, včetně těch, které využívají zaměstnanci zahraničních firem.


V Rusku prošel kompletním legislativním procesem (včetně podpisu prezidenta Putina) zákon, který zakazuje veškeré služby umožňující zpřístupnění webů zakázaných úřadem Roskomnadzor. V účinnost vstoupí k letošnímu 1. listopadu. Leonid Levin, předseda parlamentního výboru pro informační politiku a komunikace, k zákonu řekl, že „nezavádí žádné nové restrikce a zejména žádnou cenzuru.‟

Začátek účinnosti zákona je načasován na přesně 5 let od okamžiku (1. listopad 2012), kdy byla zavedena černá listina webů.

Zákon ve své podstatě zakáže například virtuální privátní sítě (VPN), které se používají jak ke zpřístupnění blokovaného obsahu (například webový prohlížeč Opera má tuto funkci zabudovánu, aktivuje se „na jedno kliknutí‟), tak především k bezpečnému připojení do sítí prostřednictvím Internetu. VPN například často používají zaměstnanci zahraničních firem, kteří se připojují do firemních sítí a jejich prostřednictvím pak případně i k Internetu.

Podobné opatření jako Rusko plánuje od ledna zavést také Čína. Firma Apple už v této souvislosti oslovila dva poskytovatele VPN, aby z čínské verze App Store odstranili své produkty, protože budou v rozporu se zákonem.

Nahoru

Příspěvky

Prezident Putin podepsal zákaz VPN v Rusku
lipo 1. 08. 2017, 08:35:15
Odpovědět  Odkaz 
jeste par let a maj tam Red Star OS a intranet... sem zvedavej, kdy takovyhle voloviny napadnou nekoho u nas..
Prezident Putin podepsal zákaz VPN v Rusku
opennic 1. 08. 2017, 09:57:40
Odpovědět  Odkaz 
Dočkej času, monitoring, blokování, i krabičky v sítích tady už máme, jen ta hvězda bude asi žlutá.
Prezident Putin podepsal zákaz VPN v Rusku
Nasredin 3. 08. 2017, 07:11:09
Odpovědět  Odkaz 
Z jedné diskuze na jednom "proruském" ( :D ) serveru:

Je potřeba se podívat na odsouhlasenou regulaci přesněji. Samotná technologie VPN, ani provideři zakázání nejsou. Pokud jsem to správně pochopil, je požadováno, aby poskytovatelé VPN služeb blokovali přes VPN přístup ke stránkám, které jsou označeny jako nelegální, tedy aby v poskytovaných VPN implementovali stejnou blokaci, která platí v ruském Internetu, kterou vynucuje FSB. Pro rusky rozumějící, viz http://publication.pravo.gov.ru/Document/View/0001201707300002.

Co se tedy týče zaměstnanců připojujících se vzdáleně do své mateřské společnosti z Ruska, nemělo by se jich to dotknout, protože:
1. cílový obsah (tedy interní systémy společnosti), s největší pravděpodobností nejsou blokovány jako nelegální obsah
2. poskytovatelem VPN není žádný ruský service provider, ale mateřská společnost tohoto zaměstnance.

Tolik technicky. Můj osobní pocit je, že cílem zákona je zamezit jednoduché dostupnosti nelegálních stránek (např. pornografie), pro širokou veřejnost, nikoli zamezení používání dané technologie.

Jako obvykle, vidíme mediální kachny, kdy média upozorňují na „bezpráví“ v Rusku ohledně zakazování technologií a vytvářejí tak falešný obraz, místo aby korektně popsala, o co se jedná.
Re: Prezident Putin podepsal zákaz VPN v Rusku
Ivo VÁLEK 3. 08. 2017, 20:21:14
Odpovědět  Odkaz 
Nojo, ale takže až to přijde i k nám, takoé trendy v Evropě vidím už dneska, bude to znamenat, že jako široká veřejnost nemám mít možnost třeba "pornit"? Vy byste s tím souhlasil?

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

OpenRadioss: Simulace dynamických dějů nyní jako open-source

OpenRadiossNa podzim loňského roku Altair překvapil odbornou veřejnost z řad výpočtářů a vývojových inženýrů představením řešiče OpenRadioss. Jak už název napovídá, Open­Radi­oss je open-source verzí explicitní­ho solveru Altair Radioss, CAE nástroje pro simulace rychlých dějů, jakými jsou tolik populární virtuální testy nárazů vozidel, včetně vyhodnocení pasivní bezpečnosti, zkoušky odolnosti leteckých konstrukcí, pádové zkoušky elektronických zařízení a podobně.

Pokračování ...Public Relations

PATRON-IT staví svůj monitorovací systém na technologii N-able

Společnost PATRON-IT je jednou z nejres-pektovanějších českých společností, které se specializují na IT bezpečnost. Její hlavní činností jsou dodávky SaaS (Security as a Service) služeb s garancí bezpečnosti a obrany proti útokům.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »