přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Québec upřednostní svobodný software

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Québec upřednostní svobodný software

V kanadské provincii Québec budou uplatňována nová pravidla pro pořizování informačních technologií. Jejich součástí bude preference svobodného softwaru v případech, kdy tento software splní definovaná kritéria.


Kanadská provincie Québec se potýká s bujením nákladů na informační technologie svých úřadů. Náklady na tyto technologie budou ve fiskálním roce 2009-10 činit 2,6 mld. kanadských dolarů, což dělá 4 % rozpočtu provincie. Jedním z posledních problematických projektů je celostátní systém elektronizace zdravotních dat, který stál 563 mil. CAD a měl být plně funkční v letošním roce, avšak nyní už se počítá s úplným dokončením implementace až v roce 2015.

V důsledku toho budou uplatňována nová pravidla. Kromě obecných pravidel pro všechny IT projekty nad 5 mil. CAD (investice musí být ospravedlněna, musí mít strategický a obchodní plán; při překročení odhadovaných nákladů o 10 % se spustí proces revize) se týkají i volby softwaru. Souvisí to i s tím, že firma Savoir-Faire Linux Inc. vyhrála soudní spor s québeckou důchodovou správou, která se v roce 2008 protiprávně rozhodla pořídit bez výběrového řízení licence na operační systém Windows Vista. Svobodný software bude upřednostněn, pokud na následující tři otázky bude znít odpověď „ano“: Vyhovuje našim potřebám? Je to kvalitní produkt? Je cena výhodná?

Nahoru

Příspěvky

Lukáš Jelínek Québec upřednostní svobodný software
Lukáš Jelínek 10. 12. 2010, 20:11:15
Odpovědět  Odkaz 
Ještě dodávám, že tohle je krásný příklad toho, že problémy nejsou jen u nás, ale i jinde. Například se nabízí paralela IZIPu s tím jejich systémem.
Re:Québec upřednostní svobodný software
bibri 13. 12. 2010, 09:04:22
Odpovědět  Odkaz 
To je pravda, bohužel u nás je dost těžké takové případy postihnout (resp. vůbec najít).
Jiří Eischmann Québec upřednostní svobodný software
Jiří Eischmann 10. 12. 2010, 23:26:06
Odpovědět  Odkaz 
Ta elektronizace zdravotních dat je tam velké téma. Když jsem před rokem studoval v Kanadě, tak nás to učili jako ukázkový případ nezvládnutého IT projektu.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »