přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Signal vítězí nad FBI

Signal vítězí nad FBI

Signal

Organizace Open Whisper Systems, která vytvořila komunikační technologii Signal, zvítězila v soudním sporu s FBI. Vyšetřovací služba firmu žalovala o poskytnutí komunikačních dat a současně jí přikázala mlčenlivost.


Signal je svobodná technologie pro šifrovanou komunikaci (instant messaging a telefonii) vytvořená neziskovou organizací Open Whisper Systems (OWS). Pro šifrování zpráv používá protokol Signal vystavěný nad několika algoritmy (např. Double Ratchet nebo AES-256), hlasová komunikace se šifruje pomocí SRTP a ZRTP. Technologii Signal využívají pro své komunikační služby například i Google a Facebook.

Signal má centralizovanou architekturu, veškerá data tedy procházejí přes servery poskytovatele (což je OWS, pokud se nevyužívá jiný server).

Na organizaci OWS se obrátila americká služba FBI s požadavkem na poskytnutí komunikačních dat dvou uživatelů. Nebyla úspěšná, a to kvůli samotnému principu fungování technologie: „To není proto, že by se Signal rozhodl neposkytnout záznamy informací,“ vysvětluje Brett Kaufman, právník z organizace ACLU. „Je to proto, že [je poskytnout] nemůže.“ Vyšetřovací služba podala na OWS žalobu a zároveň ji uložila povinnost mlčenlivosti.

Organizace se proti obojímu bránila u soudu a byla úspěšná, přestože FBI tvrdí, že neposkytování informací napomáhá zločincům a teroristům ve skrývání před zákonem. Soud rozhodl, že může být zveřejněna redigovaná verze spisu, z níž je patrné, jakými komunikačními údaji OWS disponuje (což je pouze čas vytvoření účtu a čas posledního připojení).

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog