přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Slashdot slaví 20 let

Autodesk

Slashdot slaví 20 let

Slashdot

Sociální zpravodajské médium Slashdot dnes slaví 20 let od svého vzniku. Dlouhodobě se orientuje na vědu a techniku a nazývá se podle něj efekt přívalu webové návštěvnosti (Slashdot efekt).


reklama

5. října 1997, tedy před 20 lety, spustil Rob Malda svůj web Chips & Dips. Každý den napsal krátký článek o tom, co ho zrovna zaujalo – většinou něco okolo Linuxu a open source. Web se pak přejmenoval na Slashdot, získal slogan „News for Nerds. Stuff that Matters“ (tedy česky zhruba „Novinky pro technologické blázny. Věci, na kterých záleží“) a rychle se stal významným a populárním zdrojem zpráv v oblasti IT. Již v červnu 1998 měl denně 100 tisíc zobrazení a stal se významným pro inzerenty; díky výdělečnosti ho v červnu 1999 koupila firma Andover.net (dnes Geeknet) za 1,5 milionu dolarů v hotovosti a 7 milionů ve svých akciích.

Slashdot se dále rozvíjel a získával popularitu; tu si do značné míry drží i nyní, přestože se situace na webu podstatně změnila, zájem se přesunul na novější sociální sítě a starší média zaznamenala ústup ze své slávy. Obsah Slashdotu je vytvářen komunitně, podléhá však moderování. U komentářů se využívá moderační řešení založené na „karmě“ jednotlivých příspěvků.

Pro Slashdot vznikl v roce 1998 systém správy obsahu Slash s licencí GNU GPL. Už ale není delší dobu vyvíjen (poslední commit do kódu je z roku 2009), aktivně se pracuje jen na jeho forku nazvaném rehash. Ten je spjat s forkem samotného Slashdotu, který pod názvem SoylentNews založili uživatelé nespokojeni s akvizicí Slashdotu firmou Dice v roce 2014.

Slashdot dal název efektu „přívalu webové návštěvnosti“, k němuž dochází, když se na nějaký malý, běžně málo navštěvovaný web odkazuje z webu s velkou návštěvností. Na malý web se nahrnou uživatelé a je pak přetížený nebo úplně zkolabuje. Jev se označuje jako Slashdot efekt nebo slashdotting.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Studium IT pro správce sítí nově i v kombinované formě

Na plzeňské Vyšší odborné škole zdravotnické, managementu a veřejnosprávních studií – vošplzeň.cz – zaznamenáváme dlouhodobý trend poptávky po odbornících v oblasti informačních technologií. Jelikož je v tomto oboru potřeba v souvislosti s neustálým vývojem nových technologií získávat nové znalosti, připravili jsme již od letošního školního roku 2018/2019 3letý vzdělávací program Systémový administrátor IT v kombinované (dálkové) formě.

Pokračování ...


Tiskárna Brno

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »