přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Slashdot slaví 20 let

Slashdot slaví 20 let

Slashdot

Sociální zpravodajské médium Slashdot dnes slaví 20 let od svého vzniku. Dlouhodobě se orientuje na vědu a techniku a nazývá se podle něj efekt přívalu webové návštěvnosti (Slashdot efekt).


5. října 1997, tedy před 20 lety, spustil Rob Malda svůj web Chips & Dips. Každý den napsal krátký článek o tom, co ho zrovna zaujalo – většinou něco okolo Linuxu a open source. Web se pak přejmenoval na Slashdot, získal slogan „News for Nerds. Stuff that Matters“ (tedy česky zhruba „Novinky pro technologické blázny. Věci, na kterých záleží“) a rychle se stal významným a populárním zdrojem zpráv v oblasti IT. Již v červnu 1998 měl denně 100 tisíc zobrazení a stal se významným pro inzerenty; díky výdělečnosti ho v červnu 1999 koupila firma Andover.net (dnes Geeknet) za 1,5 milionu dolarů v hotovosti a 7 milionů ve svých akciích.

Slashdot se dále rozvíjel a získával popularitu; tu si do značné míry drží i nyní, přestože se situace na webu podstatně změnila, zájem se přesunul na novější sociální sítě a starší média zaznamenala ústup ze své slávy. Obsah Slashdotu je vytvářen komunitně, podléhá však moderování. U komentářů se využívá moderační řešení založené na „karmě“ jednotlivých příspěvků.

Pro Slashdot vznikl v roce 1998 systém správy obsahu Slash s licencí GNU GPL. Už ale není delší dobu vyvíjen (poslední commit do kódu je z roku 2009), aktivně se pracuje jen na jeho forku nazvaném rehash. Ten je spjat s forkem samotného Slashdotu, který pod názvem SoylentNews založili uživatelé nespokojeni s akvizicí Slashdotu firmou Dice v roce 2014.

Slashdot dal název efektu „přívalu webové návštěvnosti“, k němuž dochází, když se na nějaký malý, běžně málo navštěvovaný web odkazuje z webu s velkou návštěvností. Na malý web se nahrnou uživatelé a je pak přetížený nebo úplně zkolabuje. Jev se označuje jako Slashdot efekt nebo slashdotting.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog