přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ústavní soud zrušil „data retention“

VariCAD

Ústavní soud zrušil „data retention“

Ústavní soud dnes zrušil část zákona o elektronických komunikacích, která ukládá povinnost záznamu a poskytování provozních a lokalizačních dat.


Povinnost záznamu provozních a lokalizačních dat u veřejných datových sítí a veřejně dostupných služeb elektronických komunikací a povinnost poskytovat tato data „oprávněným orgánům“ (souhrnně označované jako „data retention“) byly dlouhodobě předmětem kritiky ohledně toho, že jsou značným zásahem do soukromí lidí. Proto také skupina poslanců podala proti tomuto ustanovení ústavní stížnost.

Dnes Ústavní soud jednomyslně rozhodl, že je takováto povinnost (byť zakotvená na základě evropské směrnice) nepřípustným omezováním soukromí a příslušné odstavce, které povinnost ustanovovaly, společně s prováděcí vyhláškou zrušil. Podle soudu „napadená právní úprava porušuje ústavněprávní limity, neboť nesplňuje požadavky plynoucí z principu právního státu a je v kolizi s požadavky na omezení základního práva na soukromí v podobě práva na informační sebeurčení ve smyslu čl. 10 odst. 3 a čl. 13 Listiny, které plynou z principu proporcionality“.

Nahoru

Příspěvky

Ústavní soud zrušil „data retention“
trubka 31. 03. 2011, 12:08:38
Odpovědět  Odkaz 
Takže při soudní při se nebude brát zřetel na takto získaná data? Jinak super zpráva!
Lukáš Jelínek Re:Ústavní soud zrušil „data retention“
Lukáš Jelínek 31. 03. 2011, 12:17:04
Odpovědět  Odkaz 
Ohledně použití jako důkaz to není úplně jasné. Jde o přesně totéž jako u "prohlídek jiných prostor" se souhlasem státního zástupce. Ani v tomto případě zatím není jasno. Obecně jsou nezákonné důkazy nepřípustné, ovšem v tomto případě to nemusí tak úplně platit.
Ústavní soud zrušil „data retention“
lzap 31. 03. 2011, 13:09:45
Odpovědět  Odkaz 
Chápu to dobře, že se to týká například i poskytovatelů webového obsahu (providerů)? Zajímavé.
Re:Ústavní soud zrušil „data retention“
Lukáš Jelínek 31. 03. 2011, 14:17:40
Odpovědět  Odkaz 
Poskytovatelé webového obsahu tomu nepodléhali. V první fázi účinnosti ZoEK to sice vypadalo, že webhosteři atd. pod tento zákon budou patřit, ale ČTÚ to kopal od sebe, nakonec to skončilo novelou živnostenského zákona, která jednoznačně zařadila webhosting mezi živnosti. Tím už bylo definitivně jasné, že tento druh podnikání není v režimu ZoEK se všemi důsledky, tedy i s tím, že se na něj nevztahovalo data retention.
Ústavní soud zrušil „data retention“
alda81 31. 03. 2011, 19:28:52
Odpovědět  Odkaz 
skvělá zpráva pro zloděje a lumpy, dalo by se to napsat i jinak - skvělá zpráva pro poslance v čele s právním expertem z plzeňských práv M. Bendou
Lukáš Jelínek Ústavní soud zrušil „data retention“
Lukáš Jelínek 31. 03. 2011, 21:11:04
Odpovědět  Odkaz 
Na otázky ohledně konce data retention, ale i problematiky kamerových systémů apod., v pořadu Hyde Park programu ČT 24 odpovídal soudní znalec prof. Vladimír Smejkal. Pořad je k dispozici v archivu ČT.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

5 důvodů, proč si pořídit řešení Juniper s Mist AI

JuniperI když jsou kabelové a bezdrátové sítě pro podnikání důležitější než kdykoli dříve a stávají se kritickou infrastrukturou i pro malé podniky, je udržování provozu sítě vzhledem k velkému počtu mobilních zařízení, internetu věcí (IoT) a škále hardwaru, operačních systémů a aktuálně používaných aplikací stále těžší a těžší.

Pokračování ...


Arrow

Public Relations

Úsměv namísto podpisu a robot na místě prodavače

IT Systems 11/2020V novém vydání IT Systems se věnujeme trendům v digitalizaci bankovnictví a finančního sektoru, který je sice vnímán jako velmi konzervativní odvětví, ale ve vztahu k informačním technologiím patří naopak mezi ty nejprogresivnější. Tlak konkurence i nebankovních institucí a požadavky zákazníků totiž nutí celé odvětví, aby přijímalo nejnovější technologie.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

ZWsoft