přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Australský stát chce uchovávání dat po dobu sedmi let

Australský stát chce uchovávání dat po dobu sedmi let

Austrálie

Policie australského státu Nový Jižní Wales se snaží dosáhnout toho, aby se provozní a lokalizační údaje o komunikaci musely uchovávat co nejdéle, nejlépe až sedm let.


V Austrálii se nyní schvaluje zákon, jenž zavádí povinnost poskytovatelů služeb elektronických komunikací uchovávat provozní a lokalizační údaje (data retention); lhůta bude dvouletá. Policie státu Nový Jižní Wales však tvrdí, že je to málo – data by se podle jejích představitelů měla uchovávat déle, nejlépe až sedm let. Policie učinila v posledním roce 120 tisíc požadavků na data, z toho se čtyři tisíce týkaly dat starších než dva roky.

Poznámka autora: V argumentaci se – na rozdíl od toho, čeho jsme nyní svědky v Evropě – neobjevuje potřeba boje proti terorismu, nýbrž pouze proti běžné kriminalitě, například loupežím, znásilněním a vraždám. Aktuálně sice v Austrálii policie může žádat o data potřebná pro vyšetřování, firmy však nemají povinnost je uchovávat.

Právní rada Austrálie (profesní sdružení právníků) naopak navrhuje stáhnout i současný návrh zavádějící dvouletou lhůtu a předložit ho nejprve k veřejnému připomínkování. Kritizuje jak dobu uchovávání dat, tak například absenci určení orgánů, které mají mít k datům přístup, nebo vyčlenění specifikace konkrétních uchovávaných údajů do prováděcího právního předpisu.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz