přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vatikánská knihovna spoléhá na otevřenost

Vatikánská knihovna spoléhá na otevřenost

Open Source

Vatikánská knihovna si pro dlouhodobé uchování svých dokumentů zvolila otevřené standardy a otevřený software. Díky tomu eliminuje závislost na dodavatelích a „jde s dobou“.


Vatikánská apoštolská knihovna (Bibliotheca Apostolica Vaticana) potřebuje dlouhodobě uchovávat velké množství digitalizovaných rukopisů a dalších dokumentů. Jak říká Luciano Ammenti, šéf tamního IT oddělení, sice není předepsáno používání otevřených technologií, v praxi se však používají: „Realitou je, že v našem datovém centru používáme mnoho open-source softwaru a sdílíme své zkušenosti s jinými vědeckými komunitami. Je výhodou používat jejich otevřená řešení.“

Ammenti si zvláště chválí otevřený standard FITS, který umožňuje eliminovat vendor lock-in. Standard je pravidelně každý půlrok aktualizován, kdežto hlavní alternativní proprietární formát nebyl aktualizován od roku 1998. Jako úložnou technologii knihovna využívá Apache Hadoop. Z dalších open-source technologií se používají například linuxová distribuce CentOS, poštovní server Postfix s filtrem E.F.A. nebo routovací software GNU Zebra.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz