přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME

Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME

gnome.png

Vývojáři distribuce SolusOS oznámili, že vytvořili fork GNOME Classic a pojmenovali ho Consort.


Důvodem, proč nakonec vznikl fork, je podle jejich vyjádření skutečnost, že údržba balíčků přesáhla únosnou mez a vyplatilo se vytvořit vlastní verze. Nový souborový správce se jmenuje Athena, dále se používá consort-panel, správce oken Metacity(!), applety GNOME2, plánuje se ale podpora Cairo a GTK3. Podle uvedených informací jde tedy o směs různorodých technologií, které mají za cíl vytvořit moderní prostředí s užitnou hodnotou GNOME2.

consort-athena.png Athena, zdroj: http://solusos.com/wp-content/uploads/Screenshot-from-2013-01-15-113047.png

Nahoru

Příspěvky

Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
ferri 18. 01. 2013, 05:54:19
Odpovědět  Odkaz 
To je k čomu dobré.
Nič iné iba druhé MATE.
Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
majsterkoo 18. 01. 2013, 06:26:12
Odpovědět  Odkaz 
Další zbytečný projekt. Kdyby se raději spojili třeba s tím MATE a pomohli jej dodělat k dokonalosti. Néé, oni si raději založí další grafické prostředí...
Re: Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
juraj 18. 01. 2013, 20:38:36
Odpovědět  Odkaz 
e17 je ako tradičný desktop tiež v pohode, rýchly a beží aj na starých strojoch či netbookoch, gtk 2/3 aplikácie v ňom nie sú žiadny problém aj s navolením zodpovedajúcej témy. Suma sumárum, tradičný Gnome desktop vám paradoxne dá e17 a v oveľa svižnejšom tempe.
Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
daks 18. 01. 2013, 09:31:45
Odpovědět  Odkaz 
Napadá mě, že prostě můžou mít jasnou představu o tom jak by mělo prostředí vypadat a nechtějí jen >>přispívat>řídit
Re: Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
daks 18. 01. 2013, 09:34:41
Odpovědět  Odkaz 
Hm, tak jsem to přehnal s ostrýma závorkama...
Post měl končit tím, že asi nechtějí jen přispívat do stávajícího projektu, ale řídit svůj vlastní.
Re: Re: Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
jadd 8. 09. 2013, 23:49:18
Odpovědět  Odkaz 
velké +, svobodná licence jim to umožňuje
LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
SpookY 18. 01. 2013, 10:48:06
Odpovědět  Odkaz 
Takže tragédie s linuxovým desktopem pokračuje.

Smutná realita je, že LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP.


Základní pravidlo zní - "když něco funguje, tak do toho nevrtej".
Přemýšlím, které části téhle pravdy vývojáři nerozumí.

Když přišlo KDE4, tak jsem utekl z KDE3 na GNOME2. Pak dorazil Gnome'sHell a Unity a já přešel ze svého vypiplaného GNOME2 na Xfce4, které vůbec není ideální (impotentní správce souborů Thunar, dlouhodobě neopravené protivné chyby, které jsou nahlášené).

Situace linuxového desktopu je katastrofální - KDE4 je moloch, GNOME3 nepoužitelné, Cinnamon to nezachrání, Unity je parodie na dotykáč, MATE stojí na starých knihovnách, LXDE ještě čeká dlouhá cesta... a všude vznikají nové fórky.
... děsím se toho, že někdo bude chtít "vylepšovat" Xfce4.

Měl jsem možnost vyzkoušet praktické nasazení Linuxu pro větší skupinu lidí (střední škola) a jako nejlepší prostředí pro běžné uživatele se ukázalo Gnome2. KDE4, LXDE i Unity bylo odmítnuto.

Proč se vývojáři nepoučí - Win6 (Vista), W8 (Metro), KDE4, Gnome3, Unity jsou katastrofální průsery. V klasickém desktopu není už moc co vymýšlet. Nevím, proč se pořád dokola snaží o cosi světoborného.
Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
soramon 18. 01. 2013, 13:47:16
Odpovědět  Odkaz 
No nevím ... dle mého je zrovna co se týče stability a použitelnosti rozhodně Unity míří na vrchol. 12.04 LTS je naprosto v pohodě a pokud něco padá, tak jsou to obvykle aplikace ne v Main nebo to dělá Nautilus. Zatím co když spadne compiz (kvůli např. jiné opengl aplikaci obvykle), tak se restartuje a okna a aplikace zůstanou na svých místech a normálně se pokračuje dál.
Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
HouBa 18. 01. 2013, 17:17:56
Odpovědět  Odkaz 
"Xfce4, které vůbec není ideální (impotentní správce souborů Thunar, dlouhodobě neopravené protivné chyby, které jsou nahlášené)".

Ono je to o osobních preferencích a o tom, co člověk sám potřebuje. Běží mi tu XUBUNTU, Thunar naprosto dostačující veškerým potřebám které mám. Jako správce souborů, jako správce souborů na vzdálené síti, hromadené přejmenování apod..

Já sem hodně nenáročný uživatel a jednostranně zaměřený uživatel a je pro mě priorita efektivita. Když vidím lidi ve svém okolí, bez ohledu na to jestli pracují ve Windows nebo Linuxu a co vlastně v systému dělají (spouštění aplikací přes menu nebo ikony, prohlížení fotek, správce natavení atd...) neumím dost dobře pochopit co vlatně postrádají ?

Jak vypadá, respektive co navíc obsahuje vypiplané prostředí, aby to mohlo/mělo být hromadně nasazeno ?
Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
brk 19. 01. 2013, 13:00:23
Odpovědět  Odkaz 
"Jak vypadá, respektive co navíc obsahuje vypiplané prostředí, aby to mohlo/mělo být hromadně nasazeno ?"

Osobně se domnívám, že jako GNOME 2. Těžko hodnotit, malý statistický vzorek. Máme ve správě cca tisícovku stanic, z toho je Linux asi na třiceti a všude je GNOME 2. Není to o mé osobní preferenci, protože na soukromých počítačích mám Xfce a v práci Unity, ale již to takhle bylo v daných firmách zaběhnuté.

O Xfce mám trošku obavy, protože KDE bylo oblíbené ve verzí 3, GNOME ve verzi 2 a Xfce je stále GTK+ 2 záležitost a teprv čas ukáže, kam bude směřovat.
Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
SpookY 20. 01. 2013, 23:46:01
Odpovědět  Odkaz 
Tady přidávám souhlas.

Ideální desktop je pro mě tak 75% Gnome2, 20% Xfce a 5% KDE.

Příkladem může být třeba filemanager.

Mám Xfce, ale jako hlavní souborový manažer používám Caja (fork Nautilu2 vyvíjeného jako součást MATE). Thunar je totiž naprosto neschopný a nedoladěný - nejvíc mě vytáčí hodně dlouho nahlášený a stále neopravený bug, kdy přetahování souboru na/z plochy ho místo přesunu zkopíruje (naprosto neintuitivní a nestandardní).

Nejlepší souborový správce byl Nautilus-Elementary, bohužel se mi ho na poslední instalaci už nepovedlo rozjet. Velice se mi líbilo kompaktní zpracování, snadná skinovatelnost, správná velikost ovládacích prvků (ani malé ani velké) a přepínací tlačítka na způsob zobrazení souborů. Proto mám Caju, ale na můj starý odladěný N-E to nemá.

V řadě věcí je N-E podobný Nemo, což je fork Nautilu3, který se snaží zabránit "vývoji", který spočívá v odebírání funkcí (vývojáři Gnome3 jsou asi fakt zhulení, jinak to nechápu). Problém s Nemem i Nautilem3 je, že si nerozumí s Gtk2 prostředím a nepovedlo se mi najít nějaký rozumný Gtk2/3 skin.

Občas přepnu i na Dolphin, který má třeba výbornou filtrovací lištu a seskupování souborů (což mi chybí u ostatních správců, zatímco Windows to mají už od dob XP). A jsou i další zajímavé manažery, např. Marlin.

Takže co s tím?
Máme sedm velkých desktopů (KDE, GNOME, XFCE, MATE, LXDE, Cinnamon, Unity) na třech různých platformách (Gtk2, Gtk3, Qt). Ty, které jsou spolehlivé, byly "pokrokovými vývojáři" odepsány jako "zastaralé". A ty, které jsou podle vývojářů "moderní" jsou nedoladěné a zabudované experimenty, nebo vyloženě úlety.

Docela bordel, že?

Vždyť Linux dneska nemá ani jeden filemanager, který by byl komplexní a bezchybný. Když vezmu Thunar, Caja, Dolphin, Nautilus, Nemo, Marlin... každý má nějakou pitomost či přímo kurvítko a každému chybí něco, co bych využil.

Chybí nám konzervativní, jednoduchý, funkční, odladěný desktop. A já se děsím toho, kam budu utíkat ve chvíli, kdy začne "modernizace" Xfce.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
Petr Valach 21. 01. 2013, 00:14:08
Odpovědět  Odkaz 
No, je to tak... souhlasím. Já sice pořád blábolím, že jsem vcelku spokojený, marná sláva, widle 7 to prostě zatím nejsou... ani jedno ani druhý ani třetí....

Ta chyba Thunaru je celkem známá, mimo jiné proto Thunar nikdy nepoužívám.

Taky bych byl radši, než kdyby se vývojáři namísto objevování kola vrhli do zkvalitnění programů, které, když už, předkládají k používání. Možná by to chtělo, aby nad nimi měl někdo bič, aby se naučili respektovat standardy kvality běžné v komerční sféře a nevymýšleli nepotřebné, nesmyslné, superdebilní extrabuřty.

Dožiju se toho??
Re: Re: Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
SpookY 21. 01. 2013, 23:21:29
Odpovědět  Odkaz 
Win7 bych moc nevyzdvihoval - jejich Explorer (Widle-file manažer) neumí dělení na panely, neumí karty... Widle dodneška neumí pracovní plochy. Už od dob XP jsem si musel jejich "odladěný" základ kompletně předělat pomocí utilitek, aby se s tím vůbec dalo dělat. Win8 je větší průser než Unity a Gnome'sHell dohromady.

Navíc Widle jsou samy o sobě samostatná skupina problémů - sice mají odladěné okna, ale vnitřek toho "systému" je hromada hnoje. Debilní souborový systém (pořád nás učí abecedu - C,D,E). Bezpečnost v háji, jako server těžko použitelné, skripty, automatizace úloh, shell, aktualizace a správa softwaru obecně... na zabití.

Widle dodneška nemají pořádně udělaný task manager - na Linuxu spustím vícevláknové aplikace (Hugin, Kdenlive) i servery a i když na svém stroji (Xeon E3-1230) mám všech osm jader na 100% (ano, i to se často stává), tak skoro nepoznám, že se reakce systému nějak výrazněji zpomalí.

U Win7(!!) jsem zažil, jak stahování z Internetu zabrzdilo a zasekalo celý systém (na procesoru i7 SandyBridge) tak, že okno druhé spuštěné aplikace (otevřený Excel) se sekalo! Kdo nezažil neuvěří.

Takže zrovna Windows bych jako vzor desktopu nebral. Ty jsou dobrý tak pro kancelářské krysy, co ráno zapnou počítač, než jim nabootuje, tak si udělají kafe a pak si spustí na zbytek pracovní doby Word, Excel a Solitare...
... nebo pro puberťačky na Fujsbug, shopíky s hadrama a Skype... případně pro pařany her (ale i jako herní konzole začíná být Linux lepší).

Windows na pořádnou práci prostě není.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
Petr Valach 22. 01. 2013, 00:11:51
Odpovědět  Odkaz 
Musím se autorovi článku omluvit. Ano, začal jsem to já, a pozornost zavedl někam úplně mimo téma článku. Bohužel značná část komentářů s článkem nesouvisí :-(

Tak já ve svém hříchu budu pokračovat a odpovím.

To, co jste vyjmenoval, je prostě a jednoduše PRAVDA. Pane kolego, provozování internetu, třeba bezdrátového, na widlích je neuvěřitelný masochismus. Ano, zaseká to celý systém. Ja je krucinál možné, že v Ubuntu nemusím cpát nějaké drivery, jen se přihlásím a normálně funguju?

A i přes to všechno, co uvádíte a co prostě je pravdivé, musím říci, že v určitém ohledu - velmi omezeném - je prostě widlácký desktop lepší. Uvedu důvody.

1. Rychlejší odezva - ano, nesrovnatelná s KDE, Unity, dokonce bych řekl, že i XFCE.
2. Možnost smysluplné práce. Víte, pane kolego, mě živí grafika. Potřebuju k tomu specializovaný soft. Vždycky sice trpím, když musím utéct do widlí, protože jsem prostě na KDE bytostně fyzicky a duševně závislý, ale nakonec musím uznat, že je to super - jak to je fajn, když můžu např. z ukládacího okna nějaký soubor nebo adresář vymazat (v tučňáku musím debilně spustit nové okno Nautila nebo Dolphina etc.). Stejně tak mám i náhledy na všechna videa, v KDE jen na některá. Je řada widláckých vychytávek, které mi prostě strašně v linuxu chybí. Sice nejsou důvodem, proč primárně používat widle, ale řeknu vám, někdy je to nebetyčná onanie, sebeprznění. Například tvorba archivů... aůůů, dobrý bože, zač mě trestáš? Něco jako dělené archivy můžu dělat jedině prostřednictvím Krusaderu nebo widlácké verze 7-zip. Hibernace? Doteď se mi nepodařilo zprovoznit a už jsem to vzdal. Task manager? No ve windows si ho hezky zprovozním stisknutím Ctrl+Shift+Esc, v linuxu zřejmě jen přes ikonu. Terminál? Ve win přes Win+R a vepsáním cmd, v Unity přes Ctrl+Alt+T (to je nejlepší) a v KDE zase jen přes ikonu nebo spouštěcí okno.

Nakonec poznámka. Dělám práci, kterou dělá málokdo v ČR - specifický grafický job. Nehodlám a nebudu obhajovat widle, protože prostě jsem měl i já sám poznat, jak je to vyhnilej systém. Ale není pravda, že je to systém pro úřednice. Kdybych je neměl, nevím, čím bych se živil. Mně fungují, a řekl bych, že docela dobře. Ale k tučňákovi mám osobní vztah.
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
Milhouse 22. 01. 2013, 14:08:47
Odpovědět  Odkaz 
Auuuu, Petřééééé...

Píšu z paměti.

- Nestalo se ti v KDE4, že jsi chtěl editovat název souboru a místo F9 jsi zmáčkl F2 jako ve Win? Zkusto!
- Správce procesů je CTRL+ESC, byť bez grafů. Měním si kl.zkratku

Koukni se do nastavení klávesnice, tam si zvol profil kl.zkratek pro Win, a proštuduj si to. Budeš používat více zkratek stejných jak na Lin tak na Win.

Tip:
Pokud není v KDE4 zvoleno "zobrazení plochy" kl. Win+D, je namapována zkratka ALT+CTRL+D.
ALT+F2 = win+R, ALT+F1 = win,
Ve vlastnostech rámů oken si přidej na horní lištu ikonu "podržet navrchu", velmi užitečné.

Zkus své KDE4 více prozkoumat a poznáš, že tam toho užitečného je víc, co ti bude chybět jinde...

Milhouse :)
Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
bull 23. 01. 2013, 04:48:40
Odpovědět  Odkaz 
... a já ještě pro Petra doplním:

terminál v KDE yakuake, v Gnome třeba guake a pro ostatní prostředí jako lxde a openbox třeba tilda - všechny se srolují shora (po vzoru "terminálu" ze hry Quake) po stisku jedné klávesy F12/F11/nebo jiné

na dělené archivy například výborný PeaZip

jako task manager používám ksysguard (Monitor systému), grafické znázornění je hned na druhé záložce, klávesovou zkratku nepoužívám, lze nastavit

s odezvou v KDE máte pravdu, i na šestijádru jsem zaznamenal značný nárůst rychlosti po přechodu na RazorQT. Ale souhlasím, že prostor pro zlepšení tu je - linux je jinak stavěný než Win.

s hybernací zkušenosti nemám, vím že je funkční, ale asi ne všude :-(

alternativy k Vámi používanému software vypisovat nebudu, věřím že na profesionální zaměření Vám nemá linux co nabídnout
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
Petr Valach 24. 01. 2013, 08:14:50
Odpovědět  Odkaz 
Díky.

Soubory přejmenovávám přes F2, no problem. Ale pokud z nějakého programu otevřu otevírací nebo ukládací okno, nemohu v něm nějaký soubor nebo adresář přejmenovat, odstranit. A celkem často se to hodí. Nechápu, proč.

Pro správce procesů jsem klávesovku neznal, díky.

Pokusil jsem se přidat ten příkaz "podržet navrchu", ale moc jsem to nepochopil. Tím nevznikne ikona, jen akce po klepnutí. Ale stejně jsem nepřišel na to, která akce se tam má definovat.

PeaZip je úžasný, díky za tip. To je konečně normální archivátor.
Otakar Haška Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
otula 24. 01. 2013, 09:30:05
Odpovědět  Odkaz 
Tak já také přihodím:

Pokud jsem dobře pochopil, je řeč o KDE4. Ve file open dialogu mi mazání normálně funguje. S přejmenováním je to horší, ale jde to přes Vlastnosti (Alt+Enter).

Ohledně "podržet navrchu" se prostě v dekoracích oken přidá do aplikační lišty ikonka pro tuto akci a není to pak potřeba řešit přes místní nabídku, ale pouze kliknutím na ikonku.

Suspend mi funguje bezproblémově na všech počítačích, kromě jednoho, kde mám Nvidii s jejich ovladači (alespoň předpokládám, že právě v tom je kámen úrazu).

Ohledně odezvy v KDE4 suhlasím. Tak jak nesnáším animace, v KDE4 je používám, neboť maskují lenost tohoto prostředí. Na stranu druhou, WindowMaker, Enlightenment, či KDE3 mají odezvy mnohem svižnější, než moderní verze Windows.

A souhlasím plně i s těmi aplikacemi pro grafiku. Produkty Adobe nemají konkurenci, a nezachrání to ani nadšení pro OSS. I když musím říct, že se mi s GIMPem pracuje v některých ohledech lépe, než s Photoshopem, takže pokud postačuje, dávám mu přednost, ale možnostmi silně zaostává. Scribus je také oproti ID dost pozadu. Inkscape jsem na chuť nikdy nepřišel a Acrobat si nahrazuji řadou konzolových utilitek, které jsou ovšem většinou i lepší, než tento moloch.
Petr Valach Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
Petr Valach 24. 01. 2013, 10:49:41
Odpovědět  Odkaz 
Tož dekoraci už jsem pochopil, je to skvělý tip, děkuju. V onom file-open dialogu ale fakt nemůžu nic... a kontextová nabídka umožňuje jen adresář zahrnout mezi záložky... Kdybych řekl, že je to nepohodlné, tak bych byl mírný.

Hibernace funguje, ale systém se nevrátí do původního stavu :-)) na netu celkem často propíraný jev. Ale to mě až tak netrápí, zatím neřeším.

Spíš jsem zjistil jinou věc, pěkný průšvih. Z globálních zkratek mi zmizela komponenta KWin... takže zkratky sice fungují, ale nemůžu je editovat... tohle fakt nechápu :-(

A aplikace... no, je to přesně tak. I když teda já jsem spíš zaměřený na CorelDraw :-)
Otakar Haška Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
otula 24. 01. 2013, 12:15:38
Odpovědět  Odkaz 
Ohledně toho file open dialogu - není něco pošomtaného v uživatelském profilu? Zkusil bych to u jiného uživatele, případně bych si vytvořil nový uživatelský účet, na kterém bych to testnul (osobně mám na každém PC účet "host" pro návštěvy, který občas zneužívám na pokusy, když si nechci rozdrbat své nastavení ;-) )
Petr Valach otevřít - zavřít
Petr Valach 24. 01. 2013, 14:50:26
Odpovědět  Odkaz 
Nene, tím to určitě není, je to tak i v live.
Jan Papež Re: otevřít - zavřít
honyczek 3. 05. 2013, 09:34:57
Odpovědět  Odkaz 
To bude tím, že otevíráš dialog GTK3 (např. v GIMPu). Takže nejde o problém KDE. Zkus si třeba uložit soubor z editoru KWrite.
Petr Valach Re: Re: otevřít - zavřít
Petr Valach 3. 05. 2013, 11:51:18
Odpovědět  Odkaz 
Ano, je to tak, už jsem na to taky přišel :-) dá se s tím něco dělat?
Re: Re: Re: Re: LINUXU CHYBÍ SPOLEHLIVÝ A ODLADĚNÝ KLASICKÝ DESKTOP
HouBa 24. 01. 2013, 10:12:02
Odpovědět  Odkaz 
SpookY: "Thunar je totiž naprosto neschopný a nedoladěný - nejvíc mě vytáčí hodně dlouho nahlášený a stále neopravený bug, kdy přetahování souboru na/z plochy ho místo přesunu zkopíruje (naprosto neintuitivní a nestandardní)."

Vyzkoušel jsem to "otevřu složku, chytnu pravým tlačítkem soubor, přesunu na plochuu a z roletkového menu co se otevře dám přesunout" soubor se ze složky vymaže a přesuna na plochu, to samé naopak. Jestli jsem to špatně nepochopil, tak v Thunaru v 1.2.3 to funguje bez problému.

Musím pořádně pročíst ty dlouhé komentáře abych viděl jaké úkony uživatelé vykonávají, protože sám file manager používám na základní práci se soubory (kopírování, otevírání, přesouvání, přejmenování apod...) a všemu vesměs jakýkoliv file manager v Linuxu vyhovuje.
Respekt, ale...
Petr Ježek 25. 01. 2013, 11:07:42
Odpovědět  Odkaz 
Integrace pod GTK3 obsahuje jednu podstatnou pozitivní věc - možnost vyhnout se binci panujícího v Gnome2 před migrací. Pokud je SalusOS založen na iteraci vyčistit GTK2 > optimalizovat distribuci na tomto základě, tak celý projekt dává smysl. GTK3, pokud je mi známo, neobsahuje žádný problém, který by neobsahovalo GTK2 ani žádný nový. XFce proto chce na GTK3 přejít, Cinnamon tam již je a podle zkušeností s Mintem by uživatelé neměli mít žádný problém. Nechápu uživatele, kteří tvrdí, že neexistuje pro ně optimální FM. Např přetahování souborů na plochu je neskutečný zlozvyk z Windows, když existuje řada vyhledávacích a indexačních utilit usnadńujících pohyb po souborech ve vnořených adresářích. O klávesových zkratkách nemluvě...
Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
Rovano 18. 01. 2013, 13:03:32
Odpovědět  Odkaz 
???
Consort není v žádném případě nějakej MATE. MATE je na Gnome 2.x. Consort je plně na Gnome 3.x. Není tak zkryplenej jako Cinnamon. Alespoň zatím. Uvidíme kam to potáhnou a dotáhnou.

Že si pár lidí něco forkne mi tedy absolutně nevadí. Třeba se ostatní budou více snažit.
Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
radovan.kopca 18. 01. 2013, 14:41:12
Odpovědět  Odkaz 
Gnome3 je plugin do mutteru, rovnako ako je aj cinnamon plugin pre mutter window manager. Zatiaľ čo gnome 3 classic je niečo úplne iné, nieje viazané na window manager tak ako gnome3 a cinammon. O tom istom je unity, to je zas plugin do compizu, takže zasa viazané na window manager.
Re: Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
Pavel Šimerda 19. 01. 2013, 12:05:55
Odpovědět  Odkaz 
„Gnome3 je plugin do mutteru“

Tak to asi úplně ne...
Re: Re: Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
radovan.kopca 20. 01. 2013, 09:57:45
Odpovědět  Odkaz 
hej, máte pravdu, myslel som gnome-shell , celé prostredie a jeho súčasti som samozrejme nemyslel
Re: Re: Re: Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
jadd 9. 09. 2013, 00:25:41
Odpovědět  Odkaz 
ani to není pravda, protože GS byl stavěný na Mutteru dělali ho ve stejnou dobu zvětší části ti samí lidé. Jen to rozdělili na více dílů. Takže vlastně umožnili, dělat jiným vývojářům forků, stavět svá prostředí pod stejným compositorem.
Petr Valach Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
Petr Valach 18. 01. 2013, 19:57:49
Odpovědět  Odkaz 
A to já jsem zase rád, že je trochu pestro na linuxovém nebi.

K výše uvedenému. Unity je fajn, ale musí se hooodně dlouho hledat nějaký rozumný motiv, protože zkrátka výchozí a dostupné barevné podání je příšerná katastrofa a dělá se mi z ní jaksi nevolno. Na Unity mi vadí pár věcí, ale vesměs drobnosti.

KDE je v pohodě, taky bych měl pár připomínek, ale líbí se.

XFCE je taky fajn, opět i zde mám nějaké připomínky, ale je to návrat k tradičnímu pojetí desktopu a někomu může vyhovovat. Já thunr nepoužívám vůbec, buď nautilus nebo dolphin.

Doporučuju posuzovat desktopová prostředí až po důkladném vyzkoušení a nasazení v praxi. Například já to dělám úplně hardcore v práci - ve spojení s widlemi. Mazec. Naštěstí jsem čím dál víc výkonný, tak to nikdo moc neřeší :-)))

(Stejně nám to vytrhne trn z paty. Chtě nechtě budeme muset přejít na Xubuntu. Ještě to nikdo neví... až se to šéf doví, skácí se :-)))
Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
Lukáš 20. 01. 2013, 11:25:57
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem taky moc rád,že je z čeho vybírat. Gnome jsme měl vždy rád, než ho začali před rokem ničit. Dnes je to parodie na pracovní prostředí. Možná pro tablet a uživatele co nejde dál než do prohlížeče, tak bude fajn, ale kolik takových uživatelů pracuje na linuxu? Myslím,že na linux nepřejde jen tak nějaký bežný uživatel,který je rád, že mu počítač běží a nemusí v něm nic nastavovat. Což si myslím, že se ještě žádný linuxový distribuci nepovedlo. Snad každou, kterou člověk nainstaluje, tak musí i při běžným užívání někdy lehce poladit zásahem pomocí terminálu.

Já jsem si nikdy nedokázal zvyknout na kde a až nástup gnome 3.6 mě donutil začít tu zoufalou situaci řešit. Pracoval jsme s ním asi dva měsíce,ale pak jsme stejně utekl aspoň k cinnamon. I když jsou tam taky věci, které mi úplně nesedí, tak je to asi nejlepší poměr v poměru vzhled/použitelnost. KDE má na můj vkus moc nevyspitatelných errorů, který přicházejí ve chvílích kdy potřebuju na stroji pracovat.

Xfce je dobrý,ale jsem zmlsanej moderním vzhledem a mám rád hezký věci. Což mi xfce nepřijde. Lxde je taky na tom dost podobně se vzhledem a Gnome 2 je v podstatě mrtvý a mate je taky takový nezhledný.

Tak budu rád , když někdo vytvoří nový prostředí založený na kvalitách gnome s použitelnou strukturou ovládání. Myslím,že je to dobrý krok a mohlo by se to vydařit a konečně by se mohlo vrátit na linux prostředí, který jde s dobou jak vzhledově, tak i v použitelnosti. Chtělo by to někoho kdo by navázal na tradici gnome 2 a pokračoval v jeho kvalitách.
Petr Valach Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
Petr Valach 20. 01. 2013, 13:01:00
Odpovědět  Odkaz 
Já jsem si dal práci a XFCE jsem si vymazlil, takže vypadá fakt luxusně. Takže vzhled bych u tohoto desktopu moc neřešil. Spíš mě štve, že panel s tlačítky nelze šoupnout dolů, protože pak překrývá okna (třeba stavový řádek firefoxu). Takže musí být nahoře, což se strašně plete se záložkami firefoxu. A taky mi vadí, že se nedá měnit pořadí tlačítek spuštěných programů. No, je toho víc, vadí mi, že v kontextové nabídce chybí položky, které třeba v unity lze řešit skripty, tedy přesunutí, kopírování souboru na nějakou lokaci atd.

Pro mě je v tuto chvíli top Windows 7 a KDE, co se týče možností nastavení a samotné práce s kompem.
Re: Re: Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
Petr Ježek 25. 01. 2013, 11:13:59
Odpovědět  Odkaz 
Chtělo by to nějaký screenshot :) Jinak s panely v XFce lze posunovat dle libosti včetně jejich zamknutí v pozici doku a skrývání a pozice vzhledem k oknům. Já mám panel s lounchery skrývaný vlevo a původní horní dole (nejsem Gnomista). panely mi poslušně vyjíždějí nad aktivní okno... Že by to jinde než v Archu nešlo?
Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
sgf 20. 01. 2013, 13:51:30
Odpovědět  Odkaz 
Nebudu rozebírat svoje osobní preference a hádat se, co je použitelnější, nebo nadávat na to, jak se všechno forkuje a štěpí... To nechám pro vás ostatní :-)

Vznik ale zřejmě souvisí s tím, že vývojáři Gnome ve verzi 3.8 zahodili režim Gnome Classic s komentářem, že doufají, že ho někdo forkne a bude pokračovat v jeho vývoji. A měsíc po tomhle prohlášení tu ten fork je...
Vzniká další pracovní prostředí založené na GNOME
msh 25. 10. 2013, 12:28:28
Odpovědět  Odkaz 
Tak SolusOS bohužel končí:
http://solusos.com/closing-doors/

Škoda, jejich web jsem průběžně sledoval a pokud by SolusOS 2 doopravdy vydali ve finální verzi, používal bych to.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz