přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, LimeWire – agent stahovač

LimeWire – agent stahovač

Vlastimil Ott použil nástroj hromadného stahování LimeWire, s nímž vám nelegální obsah internetu rozhodně přidá pár vrásek. Nebo vy nestahujete?


LimeWire je dostupný pro Windows, Linux, Mac OS X, Solaris a další systémy, kde běží Java. Podmínkou je kromě 64 MB RAM také internetové připojení.

Obrázek: 4.jpg

Zadarmo je spousta věcí lepších než za peníze. Proto nemusíme princip výměnných sítí příliš vysvětlovat - je jasné, že si Gnutella a jí podobné sítě našly cestu, kam se dalo. Mnohé aplikace jsou na své platformě známé všem, mnohé aplikace jsou zcela neznámé. Některé se snaží bojovat na všech frontách a být multiplatformní. Takovým případem je i program LimeWire, o kterém vznikl tento text.

Aby mohl být použitelný na mnoha platformách, používá Javu. Je nezbytným předpokladem a také hlavním faktorem ovlivňujícím vzhled programu. Ten je pro tento typ programu celkem typický. V levé části je vyhledávací panel, který ovšem při aktivním vyhledávání obsahuje tři pole, do nichž se ukládají informace o typu souboru, umělci a albu. Ano, vše je primárně zaměřeno na stahování hudby. Stejně jako stahování drtivé většiny jiných materiálů je to činnost kriminalizovaná, ale po pravdě řečeno také často opravdu nezákonná (což zde řešit nebudeme).

Obrázek: 3.jpg

Kromě panelu jsou v horní části čtyři karty - na první z nich se nacházíme. Druhá slouží k monitorování sítě, třetí pro sledování konkrétních spojení a IP adres a konečně čtvrtá zobrazuje obsah naší "datové základny". Tedy souborů, které nabízíme ostatním my. Tento počet je také zobrazen na dolní liště, kde kromě toho vidíme také propustnost sítě a symbol firewallu, pokud se za ním nalézáme. Posledními ukazateli jsou informace o aktuálním stavu stahovaných (download) a poskytovaných (upload) souborů.

Chceme-li vyhledat soubor, zadáme alespoň kousek jeho názvu do vyhledávacího políčka. Po odklepnutí se otevře karta s hledáním, kde se nalezené výsledky zobrazují a do zmiňovaného levého sloupce se vše řadí dle alba, autora, typu souboru. Dole je tlačítko Back to search, které umožňuje nové hledání - otevře se další karta, vše zůstává přehledné. Nalezené soubory lze v kartách řadit podle klíčů velikost, název, typ, dostupnost a dalších.

Když si vybereme soubor ke stažení, klikneme na ikonu Download a soubor se přesune do dolního seznamu stahovaných souborů. Ty se nacházejí v několika stavech: buď jsou stahovány, nebo jsou ve frontě, nebo nemají zdroj (Need more sources), nebo na zdroj čekají. Jedná se o velmi pochopitelně vyjádřený princip sítě - buď soubor někdo má, nebo ne. Když ho má - buď je "busy" a nemůže ho nabídnout, nebo není připojen, případně je přetížen. Vám nezbývá než čekat.

Se stahovanými soubory lze provádět určité činnosti. Program sám další zdroje nehledá, k tomu slouží tlačítko Find sources. Pokud dlouho nemůžeme najít zdroj, můžeme soubor vyjmout ze stahovací fronty - Cancel. Program v tomhle ohledu není moc ukecaný a neptá se. Proto pozor. Dále je možné navázat na soubor, který má zdroje, ale stahování neběží. Bohužel to často končí stavem Need more sources. Stahování lze samozřejmě také pozastavit. LimeWire má také integrovaný přehrávač hudby, ale ten se mi neosvědčil - společně se spuštěnou Javou můj systém zbytečně příliš zatěžuje.

Obrázek: 1.jpg

Program není lokalizovaný do češtiny, do mnoha jiných jazyků ale ano. Program je open-source a nabízí také komerční variantu, na jejíž koupi při spuštění upozorňuje. To je však téměř jediné omezení - tím dalším (a snad posledním) je, že komerční verze LimeWire Pro je turborychlá a má více zdrojů. Neznamená to ale, že by byla klasická verze pomalá a nefunkční.

Program má slušné možnosti nastavení, ale nejedná se o nic složitého. Kdo takový program už někdy použil, bude si vědět rady. Za zmínku možná ještě stojí skiny neboli témata vzhledu. Aktuální verze je 4.9, na obrázku z Windows je verze starší.

Obrázek: 2.jpg

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blogPublic Relations

Doba datové komunikace a její bezpečnost „teorie versus praxe“

ENIGMAOče­ká­vá se, že v roce 2025 bude 80 % veš­ke­rých B2B obchod­ních inter­ak­cí mezi doda­va­te­li a kupu­jí­cí­mi usku­teč­ně­no pomo­cí digi­tál­ních kaná­lů. Pro zabez­pe­če­ní dat byla vždy důle­ži­tou sou­čás­tí i bez­peč­ná komu­ni­ka­ce.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »