přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Top, atop, htop a další kamarádi

Top, atop, htop a další kamarádi

konzole.jpg

Kdo by neznal program top mj. zobrazující zátěž počítače a další statistiku s tím spojenou. Top ovšem není jedinou možností jak v terminálu sledovat, co počítač vlastně dělá a to zejména v okamžiku, kdy se nám zdá, že toho nedělá dostatečně dost. V tomto článku se podíváme na top a jeho různé varianty.


Sledování systému

top

Top zobrazuje komfortní statistiku systému - informace o systému (doba běhu, počet přihlášených uživatelů, průměrná zátěž v různých časových intervalech), statistiku procesů (počet aktivních a běžících procesů), využití paměti, procesoru a swapu a v neposlední řadě také seznam procesů. Kromě toho všeho umí pracovat s procesy (zabíjet je, nastavovat jim různou prioritu) a mnohé další.

toptop

atop

Atop umí to samé jako top a kromě toho umí rozlišit více jader/procesorů a ukázat jejich jednotlivé zatížení. Dál zobrazuje zatížení disku a jednotlivých síťových rozhraní.

atopatop

Zmiňované programy se snaží uživateli předložit co nejpřehledněji velké množství informací v jednom okně (terminálu). Do nápovědy k danému programu se zpravidla dostanete stiskem klávesy [h] nebo [?], program se ukončuje stiskem [q] nebo trochu násilně kombinací [Ctrl + c].

htop

Htop je můj oblíbený a to především proto, že disponuje pěknou a přehlednou nabídkou. Kromě toho umí třeba vyhledat konkrétní proces stisknutím klávesy [/].

htophtop

powertop

Powertop ukazuje, které programy a zařízení nejvíce vytěžují procesor. Program sbírá informace v určitém časovém úseku a podle naměřených výsledků upravuje znázorněnou statistiku. Powertop vám pomůže snížit spotřebu elektrické energie na notebooku.

powertoppowertop

nmon

Jeden z mála programů tohoto typu, který nemá ve svém jménu přímo slovo top. Nmon umí zobrazovat podobné statistiky jako předchozí programy a kromě toho ještě třeba statistiku obsazení disku nebo podrobnější pohled na počítač (označení procesoru, jádro, verzi Linuxu atp.). Stisknutím příslušných kláves snadno navolíte, co vás zajímá a chcete to v daném okamžiku zobrazit.

nmonnmon

Sledování disku

iotop

Iotop vám pomůže zjistit, který proces zatěžuje disk vašeho počítače, a zároveň získat přehled o tom, jakou rychlostí jsou data zapisována a čtena z pevného disku.

iotopiotop

latencytop

Latencytop sleduje odezvu (reakční čas) systému. Program však vyžaduje novější jádra a v nich povolenou volbu CONFIG_LATENCYTOP. Je to zajímavý program, který vám řekne, jak dlouho které aplikaci trvalo, než se tzv. dostala ke slovu.

latencytoplatencytop

Sledování sítě

iftop

Iftop zobrazuje statistiku zatížení sítě, umí zobrazovat zdrojovou a cílovou adresu, vypsat port nebo označit službu, která se pro komunikaci používá. Také zobrazuje celkovou statistiku odeslaných (TX) a přijatých (RX) dat. Pro zobrazení všech přepínačů si nezapomeňte zobrazit nápovědu (standardně stiskem klávesy [h]).

iftopiftop

mtr

Kudy tudy cestička, mtr vám ukáže kudy prochází paket při cestě po síti. Stačí zadat: mtr <jméno nebo IP adresa počítače>. Program také ukazuje ztrátovost a rychlost paketů a tak se hodí nejen pro odhalení problému v síti.

mtrmtr

Sledování serverových služeb

apachetop

Apachetop zobrazí statistiku vašeho webového serveru Apache, seznam webových stránek, které si zrovna někdo prohlíží, IP adresy, počet požadavků za sekundu a mnohé další. Informace přitom získává z logu serveru Apache a tak je už na první pohled trochu pomalejší.

apachetopapachetop

dnstop

Dnstop se spouští spolu s názvem sledovaného síťového rozhraní (např. dnstop eth0). Program umí ukázat mj. zdrojovou a cílovou adresu a také typ DNS dotazu. Pro více informací zkuste nápovědu, kterou spustíte stisknutím klávesy [?].

dnstopdnstop

mytop

Mytop sleduje statistiku databázového serveru MySQL. Přitom se umí zaměřit pouze na určitého uživatele, databázi nebo hostitele. Program umí také zobrazit statistiku databáze. Mytop je třeba spustit spolu s přihlašovacími údaji k databázi, třeba takto: mytop -u <uživatel> --prompt a zadat heslo uživatele.

mytopmytop

mtop

Mtop dělá v podstatě to samé jako mytop, jen to dělá jinak. ;-)

mtopmtop

Něco pro profíky

xrestop

Xrestop sleduje, které klientské aplikace nejvíc zatěžují grafický server. Program má lehce informativní charakter pro uživatele a větší význam pro vývojáře.

xrestopxrestop

slabtop

Slabtop je pohled do paměti jádra operačního systému. Pro běžného uživatele zřejmě k ničemu.

slabtopslabtop

Všechno je jinak

Máte dost top a jeho variant? Pak zkuste dstat, vmstat, iostat nebo ifstat. Jen pozor, ať se vám z toho nezamotá hlava. ;-)

dstatdstat

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Milan Kozák Top, atop, htop a další kamarádi
Milan Kozák 26. 03. 2010, 09:44:54
Odpovědět  Odkaz 
Martine díky za srovnání. Neodpustím si však poznámečku - i klasický top umí zobrazit jednotlivé procesory (jádra). Po stisku kláves "SHIFT" a "1" dojde k rozšíření řádků CPU podle toho, kolik jich v systému doopravdy je.
Graf
GeBu 27. 03. 2010, 09:59:42
Odpovědět  Odkaz 
A kdybych chtěl něco podobného jak je ve Windows ten graf zátěže? Co mi doporučíte?
Milan Kozák Re:Graf
Milan Kozák 27. 03. 2010, 11:24:04
Odpovědět  Odkaz 
Snad každé grafické prostředí má svůj monitor CPU. Pokud ne, podívej se do repozitářů mezi widgety případně použij nějakou univerzální utilitu typu GKrellM.
Re:Re:Graf
GeBu 27. 03. 2010, 18:04:59
Odpovědět  Odkaz 
No jo. Používám KDE a dialog s přehledem procesů jsem vyvolával pomocí CTRL+ESC a myslel jsem, že ta aplikace "Monitor systému" je to stejné a tak jsem ji nikdy nespustil :). Její první záložka "Seznam procesů" odpovídá tomu co jsem znal, ale na druhé záložce jsou grafy :).
Top, atop, htop a další kamarádi
Slavko 26. 03. 2010, 18:33:08
Odpovědět  Odkaz 
Všetky pekne v kope, dobrá práca!!!
Top, atop, htop a další kamarádi
James_Scott 26. 03. 2010, 23:24:06
Odpovědět  Odkaz 
Super článek, díky
Top, atop, htop a další kamarádi
James_Scott 26. 03. 2010, 23:27:38
Odpovědět  Odkaz 
Ted me jeste napadlo, existuje i nastroj na zobrazeni aktualnich relaci k Samba serveru? Neco jako Apachetop akorat pro Sambu?

Pouzivam na to Webmin,ktery mi aktualni pripojeni k sambe ukaze, ale kdyby to slo i jinak..?
Milan Kozák Re:Top, atop, htop a další kamarádi
Milan Kozák 27. 03. 2010, 09:15:11
Odpovědět  Odkaz 
Standardní součástí Samba serveru bývá program smbstatus.
Re:Re:Top, atop, htop a další kamarádi
James_Scott 29. 03. 2010, 13:03:09
Odpovědět  Odkaz 
Diky,to jsem presne myslel .
Top, atop, htop a další kamarádi
Martin 19. 12. 2014, 11:00:21
Odpovědět  Odkaz 
Super článek. Díky

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Význam archivace e-mailů roste a jde o nedílnou součást kybernetické odolnosti

E-maily jsou jedním z nejcennějších a nejautentičtějších informačních zdrojů naší doby. Uprostřed pandemie exponenciálně vzrostl objem e-mailů, přičemž digitalizace a práce na dálku se staly jádrem kontinuity podnikání.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 10. April

Zapojte se do tvorby distribuce Mageia

Podílejte se na vytváření balíčků pro Mageiu, dělejte, co je potřeba, staňte se baličem


Pavel Fric

Pavel Fric, 13. March

Lollypop

Lollypop je hudební přehrávač navržený, jak ukazuje jeho podoba, aby výborně zapadl do pracovního...


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Všechny blogy »