přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux

Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux

frozen_bubble.png

Určitě mnoho z vás zajímá především to, jaký software můžete v Linuxu používat, jeho kvalita a množství. Jistě vás potěší, že drtivá většina softwaru je pro Linux zdarma. Určitě další potěšující zprávou je, že i na live CD je už připravený základní software. Hned po instalaci na vás čeká připravený a nainstalovaný software od každé skupiny (Grafika, Internet, Kancelář, Hry, Multimédia a další). Množství softwaru je opravdu rozsáhlé a kvalita? O té si uděláte obrázek sami, čtěte dále.


Multimediální software hned po instalaci distribuce Fedora 10Multimediální software hned po instalaci distribuce Fedora 10

Určitě vás zajímá, zda právě software, který v současnosti používáte ve svém operačním systému, je v linuxovém operačním systému nahraditelný, nebo zda je možné ho v Linuxu spustit. Již v druhém článku Průvodce Linuxem 2 - Je operační systém Linux právě pro mě? jsem naznačil, že v operačním systému Linux nemůžete, za normálních okolností, používat programy určené pro MS Windows, avšak existuje několik možností, jak toto omezení v případě nutnosti obejít.

Kancelářský software hned po instalaci distribuce OpenSuSE 11Kancelářský software hned po instalaci distribuce OpenSuSE 11

Nyní jsem možná některé uživatele především operačního systém MS Windows trochu vyděsil. Nemějte však strach, existuje velké množství programů určených pro Linux a mezi nimi jistě najdete i známé softwarové kousky, které možná používáte i ve svém současném operačním systému, aniž byste tušili, že tyto programy jsou běžnou záležitostí operačních systémů typu Linux. Jedná se o software, který jeho vyvojáři vyvíjejí jak pro operační systém Linux, tak i pro operační systémy Windows či další. Těmito kousky jsou např. internetové prohlížeče Mozilla Firefox a Opera, emailový klient Mozilla Thunderbird, kancelářský balík OpenOffice.org, video a audio přehrávač VLC Media Player, grafický editor GIMP, komunikátor Skype nebo hry Sauerbraten nebo Glest. Pokud některou z těchto aplikací neznáte, můžete tyto aplikace zdarma vyzkoušet i ve svém současném operačním systému a tak se už nyní seznámit s některými programy a hrami, se kterými se můžete setkat i v Linuxu.

Pokud nejste vázáni na nějaký profesionální (placený) program či hru, tedy už nyní si vystačíte s tzv. free (zdarma) programy a hrami, jistě nebudete mít - ohledně softwaru - žádný problém s přechodem k Linuxu. Stejně jako celý operační systém Linux, tak i drtivá většina softwaru pro tento operačním systém je zdarma a ve většině případů i česky. Jedná se o programy, které se dají přirovnat k programům označovaným jako freeware. Znamená to žádné omezení finanční nebo časové, tedy žádné shareware verze, trial verze nebo demo verze.

Stránka Proč Linux zobrazuje seznam vybraných programů pro MS Windows a jejich linuxové alternativy. Samozřejmě není uveden všechen software určený pro Linux.

Pokud disponujete nějakým softwarem či hrou na MS Windows, kterého se nemůžete, ať už z jakéhokoliv důvodu, vzdát, je tu alternativa "emulátoru" Wine. Tento program simuluje prostředí operačního systému Windows, díky němuž je umožněna instalace programů a jejich spuštění. Stačí Wine nainstalovat jako jakoukoliv jinou aplikaci. Instalace programů a her pro Windows je pak stejná jako na operačním systému MS Windows. Vložíte CD/DVD a spustíte dvojklikem program.exe nebo setup.exe a projdete průvodce instalací. Aplikaci pak spustíte kliknutím na ikonu aplikace vytvořenou na ploše, popř. na položku vytvořenou v hlavní nabídce nainstalovaných aplikací, jež je něco jako položka Start ve Windows. Upozorňuji však, že Wine nemusí být vždy schopen každý program a především hru bez problémů nainstalovat a spustit.

Články k tématu:

Na stránkách Wine si můžete vyhledat svůj nepostradatelný program určený pro Windows. Pokud aplikaci v seznamu najdete, pak u ní bude napsáno, ve které distribuci byla aplikace vyzkoušena, s jakou verzí programu Wine a hodnocení instalace a běhu programu od nejlepší Platinum, Gold, Silver až po nejhorší Garbage.

Dále existují aplikace vycházející z programu Wine, které se zaměřují především na spouštění kancelářského balíků MS Office a her. Jsou jimi programy CrossOver Linux: rivalové spolupracují, CrossOver Games a Cedega. CrossOver Linux je určen především pro instalaci a práci s MS Office. CrossOver Games a Cedega jsou určeny pro instalaci a spuštění her. Tyto programy jsou však jednou z mála výjimek ze softwaru určeného pro Linux, jsou to placené programy. Pokud by vás více zajímaly, můžete se podívat na následující odkazy.

Pokud by vám z nějakého důvodu nevyhovovala linuxová alternativa, ani "emulátor" Wine a placené programy postavené na jeho základě, jsou tu dvě další možnosti, jak se dostat k Linuxu a nepřijít o nepostradatelné programy z Windows.

Instalace distribuce Linuxu vedle vašeho stávajícího systému. Pokud máte na disku dostatek místa, nebo ještě lépe - máte více disků, je možné nainstalovat operační systém Linux vedle vašeho stávajícího operačního systému. Tato možnost znamená, že po spuštění počítače máte možnost si vybrat spuštění z nainstalovaných operačních systémů, které se vám zobrazí v seznamu (GRUBu vizte následující obrázek). Tato varianta se některým z vás může zdát jako příliš složitá, mohu vás uklidnit, není tomu tak. Jedná se o běžný prostředek, jak si postupně zvyknout na práci v Linuxu neboli nechat si zadní vrátka otevřená. Tuto variantu podrobněji probereme v článku o instalaci Linuxu.

GRUB - seznam operačních systémů pro spuštěníGRUB - seznam operačních systémů pro spuštění

Virtualizace celého operačního systému v Linuxu. To znamená možnost spustit si např. operační systém Windows XP nebo Vista jako jakýkoliv jiný program nebo hru v Linuxu. Tuto možnost vám umožní několik programů, z nichž asi jeden z nejjednodušších je program VirtualBox. Virtualbox vám umožní, abyste do něho nainstalovali jakýkoliv operační systém a po jeho instalaci pomocí jednoho kliknutí spustili, stejně jednoduše jako "přehrávač videa". Jsou tu však určitá omezení - nespustíte zde náročnější hry a programy náročnější na grafiku. O virtualizačních nástrojích si podrobněji povíme až později. Pokud vás tato varianta zajímá, můžete např. právě program VirtualBox vyzkoušet i ve svém operačním systému už nyní. Stejně jako Windows XP nebo Vista můžete do něho nainstalovat i distribuce Linuxu (Jak ve VirtualBoxu spustit ISO?).

Windows XP spuštěné v programu VirtualBoxWindows XP spuštěné v programu VirtualBox

Nyní vás ještě upozorním na jeden významný rozdíl a významnou výhodu distribucí Linuxu. V tomto článku jsem uvedl, že pro Linux existuje velké množství softwaru. Možná si říkáte, kde ho mám najít? Existuje nějaká stránka, kde bude seznam softwaru, který si budu moci stáhnout a nainstalovat? Ano, jistě existuje. Také můžete stáhnout software z jednotlivých stránek daného programu.

Stáhnout program z nejrůznější stránek je samozřejmě možné a je možné pak tento program i nainstalovat, ale proč to dělat složitě, když to jde jednoduše. Snad ve všech běžně používaných distribucích najdete jeden program nazývající se správce balíků. Tento program vám zobrazí seznam s tísíci a tisíci a tísíci aplikacemi, utilitkami a ovladači, které si jednoduše vyberete (zaškrtnete) a necháte stisknutím jednoho tlačítka nainstalovat. O ostatní se správce balíků postará sám. Stáhne program + vše potřebné z internetu a nainstaluje. Jedinou podmínkou pro takto snadnou instalaci software je nutné připojení k internetu. Podrobněji o instalaci softwaru si povíme až v článku po instalaci samotného systému. Zdůrazním podstatné výhody instalace softwaru prostředníctvím správce balíků a upozorním na časté chyby začátečníků při instalaci softwaru.

Správce balíků SynapticSprávce balíků Synaptic

Nyní už máte přibližný přehled o všech možných i nemožných potížích, které by vás mohly překvapit. V dalších článcích se už začneme bavit, vybereme "správnou" distribuci a připravíme se na samotnou instalaci.

Nahoru

Příspěvky

Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Daniel 1. 12. 2008, 13:08:22
Odpovědět  Odkaz 
"VIRTUAL-BOX - Jsou tu však určitá omezení - nespustíte zde náročnější hry a programy náročnější na grafiku"

Co to znamená "náročnější" ??
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Alois Hýbl, DiS. 1. 12. 2008, 13:27:49
Odpovědět  Odkaz 
Jedná se o to, že Virtualbox nevyužívá grafickou kartu PC, ale svou virtuální, která samozřejmě nedosahuje výkonu fyzických gr. karet. Tedy programy a hry požadující kvaltinější grafickou kartu zde nebudou schopny provozu (typické jsou 3D hry, také jsem slyšel o CAD systémech - neověřeno).
Běžné kancelářské programy, přehrávače videa, hudby, jednodušší hry běží bezproblémů.
Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
adiasen 1. 12. 2008, 16:38:26
Odpovědět  Odkaz 
pokud si dobre vzpominam, tak se ve VMWare dala graficka karta a ostatni fyzicke prostredky virtualnimu systemu priradit - je ale mozne, ze se mylim...
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Alois Hýbl, DiS. 1. 12. 2008, 17:53:29
Odpovědět  Odkaz 
Základní nastavení (velikost paměti, velikost video paměti, CD/DVD mechaniky, disketové mechaniky, atd.) je možné i ve Virtualboxu viz. odkaz:
http://www.linuxexpres.cz/blog/jak-ve-virtualboxu-spustit-iso

Virtualbox jsem zde uvedl záměrně, jelikož pro začátečníky se mi zdá nejpřijatelnější a současně velice použitelný.
Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Pavel 11. 12. 2008, 10:57:27
Odpovědět  Odkaz 
To co jednomu může přijít jako výhoda, já osobně považuju za jednu z nevýhod linuxu. Aho, správce balíků... tuny různých aplikací, z nichž je těžké vybrat tu co by fungovala a byla dotažená do konce. Aby člověk neustále a neustále zkoušel nové a nové programy. Sry, tohle od počítače fakt nechci.
Jiří Eischmann Re:Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Jiří Eischmann 11. 12. 2008, 12:29:30
Odpovědět  Odkaz 
No, vidíte a přesně s tímto se setkávám ve Windows. S tím rozdílem, že v Linuxu trvá stáhnutí, nainstalování a odinstalování aplikace v repozitáři asi 10x rychleji než když musím ve Windows běhat po těch různých Stahuj.cz, proklikávat se přes instalátory a odinstalátory atd. Ve skutečnosti je tak hledání vhodného programu v Linuxu mnohem rychlejší.
Jedinou relevantní výhodu Windows-like instalace vidím v tom, že si člověk může nainstalovat jakou verzi programu chce. V Linuxu to není tak jednoduché.
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Alois Hýbl, DiS. 12. 12. 2008, 13:33:22
Odpovědět  Odkaz 
K tomu co napsal Jiří Eischmann nemám co dodat.
Jen dodám jednu mou malou zkušenost. Nedávno jsem se bavil s jedním člověkem, který slyšel o Linuxu - opravdu jen slyšel. Po zjištění, že používám Linux mě odvětil, jak ho můžu používat, vždyť jenom samotná instalace programu je strašně složitá - samá kompilace, nebo co to vlastně je.
Tímto upozorněním, že existuje "něco" co dokáže samo nainstalovat program, ukáže začátečníkovi, že nainstalovat program v Linuxu není žádný problém, natož věda.
To, že vám přijdou programy nekvalitní a nefunkční, s tím nikdo nic neudělá, neznamená to však, že všichni mají stejný názor. Výše jsem uvedl nějaké programy, které jsou nainstalovatelné i na Windows - ať každý sám vyzkouší zda mu programy vyhovují nebo ne a nedá na to, že jedna paní říkala (viz. moje zkušenost).
Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Pinďa 15. 04. 2009, 16:41:40
Odpovědět  Odkaz 
Jak na linuxu rozběhám wowko?
Jiří Eischmann Re:Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Jiří Eischmann 16. 04. 2009, 01:09:16
Odpovědět  Odkaz 
Přes Wine:
http://appdb.winehq.org/appview.php?iAppId=1922
případně přes CrossOver Linux.
Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Mira 18. 04. 2009, 13:46:18
Odpovědět  Odkaz 
Chci se zeptat kerý OS linux bi ste doporučil začátečníkovy s linuxem, ale zato zběhlý v aplikacích a OS WIN?
Vlastimil Ott Re:Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Vlastimil Ott 18. 04. 2009, 14:46:43
Odpovědět  Odkaz 
Mandriva Linux, Ubuntu
Bc. Alois Hýbl, DiS. Re:Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Alois Hýbl, DiS. 19. 04. 2009, 11:07:32
Odpovědět  Odkaz 
Nebo OpenSuSE a Linux Mint
Průvodce Linuxem 4 - Software v operačním systému Linux
Mira 19. 04. 2009, 14:04:30
Odpovědět  Odkaz 
Čao nainstaloval sem si ubuntu v.8:10 a při druhém spuštění mi to nahodilo příkazoví řádek (initramfs)....... No potřeboval bych znát nějaký příkaz pro formát HDD abych to tam mohl skusit ještě jednou a samovolně nahrát, protože sem tam měl WIN XP HOME aj WIN XP PROFESSIONAL. No a chci tam čistě ubuntu. Skoušel sem ještě když sem bylů v desktopu normálně v linuxu po prvé připojit HDD přes USB a nahlásilo mi to nějakou chybu ale normálně sem ho tam viděl přpojený, jen se nadal prohlížet ani otevřit. Hlavně jak teď pořešit formát HDD na notesu přes ten příkaz???

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz