přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, CrossOver Linux: rivalové spolupracují

CrossOver Linux: rivalové spolupracují

Asi každý uživatel Linuxu se dostal do situace, kdy potřeboval na svém počítači spustit aplikaci pro operační systém Windows. Tato situace se dá řešit několika způsoby. Můžete na svém počítači provozovat tzv. dual-boot neboli mít vedle Linuxu ještě Windows, nebo můžete Windows spouštět pomocí virtualizace přímo z Linuxu.


Třetí možností je použít aplikaci, která programům poskytuje Windows API a umožňuje tak jejich běh v Linuxu. První dvě možnosti mají jednu zásadní nevýhodu: abychom je mohli legálně používat, musíte mít zakoupenou licenci pro Windows. Proto bych chtěl dnes představit jednoduchý a funkční nástroj z oblasti třetí možnosti – CrossOver Linux.

CrossOver Linux, stále ještě pravděpodobně známější pod původním názvem CrossOver Office, vychází ze známého open-source projektu Wine. Původně patřil projekt CrossOver Office do distribuce Lindows (dnes Linspire), ze které se po čase vyčlenil a vyvíjel se nadále samostatně pod společností Codeweavers. Nejdříve se jednalo o dva produkty – Office a Plug-in, které se sloučily dohromady do produktu CrossOver Office. Společnost Codeweavers dnes nabízí tři produkty – Crossover Linux, CrossOver Mac a CrossOver Server. Jelikož CrossOver Linux staví na Wine, je společnost Codeweavers také hlavním tahounem tohoto projektu, zaměstnává hned několik vývojářů Wine, mezi nimi i hlavního vývojáře a správce Wine, Alexandra Julliarda. CrossOver je produkt komerční, jelikož ale staví na kódu Wine, je také většina jeho kódu uvolněna. Co tedy přináší oproti Wine navíc?

Osobně jsem zkoušel pod CrossOver věci jako MS Office, Internet Explorer, QuickTime Player a při běžném použití jsem téměř nepoznal, že se nejedná o nativní aplikace.

Kvalitní láhev

Ve zkratce se dá přidaná hodnota CrossOver rozložit do tří částí:

  1. Oproti Wine obsahuje záplaty, které zvyšují kompatibilitu některých aplikací.
  2. Uživatelsky přívětivé grafické konfigurační nástroje a lepší integrace do prostředí KDE a GNOME.
  3. Nabízí virtualizační funkce.

Díky těmto vlastnostem je používání CrossOver velmi jednoduché a dosažitelné i pro obyčejné uživatele. Autoři CO docela trefně poznamenávají, že jejich produkt vás bude stát 39 dolarů, zatímco Wine 0 dolarů + spoustu technických znalostí a vašeho času.

CrossOver si můžete stáhnout ze stránek výrobce. K dispozici je pro vás 30denní zkušební verze, takže si můžete vyzkoušet, jestli Windows aplikace, které chcete spouštět, fungují stabilně. Crossover je navíc součástí například komerční distribuce Xandros.

Můžete si vybrat celkově mezi třemi linuxovými produkty. Pro desktopové využití jsou určeny verze Standard, která stojí 39,95 dolarů, a Professional, která je o 30 dolarů dražší. Nejzásadnější rozdíl je v úrovni a délce podpory, ta je u verze Standard půlroční, u Professional dvojnásobná. Rozdíly jsou také ve funkcích určených pro víceuživatelské prostředí. U vyšší verze můžou uživatelé například využívat pouze jednu instalaci, zatímco v nižší verzi musí být program nainstalovaný pro každého uživatele zvlášť. Posledním produktem je CrossOver Server, určený pro servery, které obsluhují tenké klienty. Koupí získáte časově neomezené právo využívat tento program a také možnost upgradu na novější verzi po dobu trvání podpory.

Degustace

Jak už jsem psal výše, zkušební verze je pouze ve formě shellového skriptu. Ten má však výhodu v tom, že si můžete CrossOver vyzkoušet, aniž máte administrátorské práva. V uživatelském módu se program nainstaluje do ~/cxoffice. Pokud pracujete pod rootem, instalace se provede do /opt/cxoffice. Programy instalované v CrossOver se budou v obou případech ukládat do ~/.cxoffice. Instalace probíhá pomocí grafického instalátoru a je tudíž velmi jednoduchá a zvládne ji každý trošku znalý uživatel.

Již dřívější název CrossOver Office napovídá, že se původně CrossOver specializoval na kancelářské aplikace. S verzí 6 bylo z názvu slovo Office vypuštěno a nový CrossOver se svým zaměřením více rozkročil, dnes se zaměřuje i na některé hry. Například World of Warcraft pod ním funguje velmi dobře. Kompatibilitě CrossOver s různými aplikacemi je věnovaná celá sekce stránek výrobce. Najdete v ní databázi téměř 3000 aplikací, které jsou roztříděny podle kompatibility s CO. Nejvýše jsou aplikace, pro které CodeWeavers poskytuje podporu, jejich funkčnost tedy garantuje. Jedná se zhruba o 50 programů, mezi kterými naleznete například MS Office, Adobe Photoshop nebo iTunes. Dále jsou aplikace ohodnoceny drahým kovem, buďto zlatým, stříbrným nebo bronzovým, podle toho, jak stabilní a bezproblémový je jejich běh v CO.

Zlatá znamená, že by se měl program chovat naprosto stejně jako ve Windows. Na hodnocení se podílí nejen zaměstnanci CodeWeavers, ale i uživatelé, podle nich je již 89 aplikací zlatých. Uživatelé však nemusí zůstávat pouze u hodnocení chodu jednotlivých aplikací, ale mohou i sami určovat preference vývojářů CrossOver. Každý má totiž jeden hlas, jejž může odevzdat určité aplikaci, a aplikace s nejvyšším počtem hlasů se pak přirozeně stávají prioritou pro vývojáře. Druhou možností, jak motivovat vývojáře k tomu, aby rozchodili určitou aplikaci, je slíbit určitou finanční částku za to, že bude fungovat v CrossOver. Uživatelé se mohou na jednu aplikaci skládat a až je částka pro Codeweavers zajímavá, začnou ní vývojáři pracovat. Jen pro zajímavost: dosud nejžádanější aplikací podle hlasů je Outlook 2003 a nejvyšší částka byla vypsána za rozchození Dreamweaver MX 2004, a to 4367 dolarů.

Po kapkách

Pokud používáte KDE nebo GNOME, po instalaci v nabídce najdete položky CrossOver a Windows Applications. Pod první z nich naleznete nástroje pro administraci CrossOver, pod druhou pak již nainstalované aplikace. Instalace programů je složitostí lehce nad úrovní instalace ve Windows. Vybrané aplikace opravdu nainstalujete několika kliknutími, zatímco ve Wine byste strávili hodiny různými pokusy s nejistým výsledkem.

Obrázek:  5.jpg

Položka v hlavní nabídce GNOME

Pokud chcete nainstalovat program v CrossOver, zvolíte Install Windows Software a spustí se grafický instalátor. Můžete si vybrat, jestli budete chtít nainstalovat podporovaný softwarem, nebo nepodporovaný. Pokud je podporovaný software ze seznamu na internetu volně ke stažení, CrossOver ho i stáhne. V dalším kroku si vyberete tzv. bottle neboli láhev. To je další specialita CrossOver. „Láhev“ je virtuální prostředí Windows, které obsahuje standardní adresářovou strukturu disku C:, kompletní registry Windows, nastavení CrossOver a nainstalované aplikace. V CrossOver můžete mít těchto prostředí více a máte tak k dispozici jakoby více virtuálních Windows.

Obrázek:  1.jpg

Instalace softwaru

Obrázek:  2.jpg

Vytvoření nové láhve (bottle) s prostředím Windows

To se hodí hned z několika důvodů: můžete provozovat programy nebo verze programů, které by vedle sebe jinak fungovat nemohly, typicky je to příklad různých verzí Internet Exploreru. Dále pak můžete volit prostředí napodobující různá Windows podle toho, jak jsou pro program vhodná. Například MS Office 97 lépe běží na Windows 98, naopak MS Office 2003 běží jen na Windows 2000 a novějším systému. Proto máte na výběr mezi „lahvemi“ napodobujícími Windows 98, 2000 a XP. Pokud instalujete podporovanou aplikaci ze seznamu, CrossOver za vás sám rozhodne, která „láhev“ je nejvhodnější. Třetí výhoda se týká pouze verze Professional. Ta totiž umožňuje tvorbu RPM balíčků, které obsahují program a prostředí, jež potřebuje ke svému běhu. Výrazně se tak usnadňuje práce správcům, kteří program potřebují nainstalovat na více počítačů. Není bez zajímavosti, že tímto způsobem vznikla i linuxová verze správce fotografií od Googlu – Picasa.

CrossOver má také grafické konfigurační centrum, které je rozděleno na dvě části: Přidat/odebrat programy a Správa „lahví“, v ní můžete přidávat nebo odebírat „lahve“, měnit jejich nastavení nebo, pokud máte verzi Professional, z nich tvořit RPM balíčky. K tomu ještě vedle CrossOver Linux Professional potřebujete také nějaký program na tvorbu RPM, například rpm-build.

Po tomto výkladu tedy již budete schopní rozhodnout, kterou „láhev“ zvolit. Pak se již spustí standardní průvodce instalací a průběh je stejný jako ve Windows, po ukončení instalace CrossOver provede simulaci restartu systému a program můžete spustit ikonou na ploše, kterou CrossOver zpravidla vytvoří, nebo položkou ve Windows Applications v systémovém menu.

Obrázek:  3.jpg

Programy nainstalované v lahvích podle verze Windows

Ač je k dispozici zdarma Wine, CrossOver Linux má rozhodně své opodstatnění. Wine sice s každou novou verzí zvyšuje svoji kompatibilitu, stále ale při pohledu na návody, jak pod ním rozchodit některé programy, naskakuje husí kůže. Přitom v CrossOver jde nejeden z těchto programů nainstalovat několika kliknutími. Myslím, že ani cena není nijak přemrštěná. Pokud nutně potřebujete v Linuxu rozchodit aplikaci, která je v CrossOver podporována, a ve Wine tzv. „takyrozchoditelná“, nemusíte se bát do CrossOver peníze investovat, na ušetřeném čase se vám investice vrátí.

Obrázek:  4.jpg

Několik aplikací spuštěných pomocí CO

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

CrossOver Linux: rivalové spolupracují
ronny 29. 01. 2008, 09:14:16
Odpovědět  Odkaz 
Hmm :-) vypada to pekne.. dekuji za clanek :-)
CrossOver Linux: rivalové spolupracují
? 29. 01. 2008, 11:26:50
Odpovědět  Odkaz 
vyhadzuje mi windows common control
CrossOver Linux: rivalové spolupracují
Mard 29. 01. 2008, 23:13:05
Odpovědět  Odkaz 
No nevím, ve firmě používáme openSUSE 10.3 a s wine nemáme problém. Máme koupený balík Corel v.12 a krásně to běhá.
Vlastimil Ott Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
Vlastimil Ott 29. 01. 2008, 23:51:45
Odpovědět  Odkaz 
Tak to je super, že nejsou problémy - ne? :-) Nějaké zkušenosti, které by stály za publikování?
Re:Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
Milan Kozák 30. 01. 2008, 08:10:07
Odpovědět  Odkaz 
Při používání MS Office ve výše uvedeném programu mi občas nastal "zkrat", kdy se písmo 100násobně zvětšilo a překrylo obrazovku tak, že již nešlo s dokumentem pracovat. Jinak samá chvála.

->Tento problém se mi projevoval jak ve verzi 5, tak ve verzi 6 při použití různých dokumentů i distribucí.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
Jiří Eischmann 30. 01. 2008, 15:44:48
Odpovědět  Odkaz 
S tímto problémem sem se nesetkal. Momentálně už CrossOver nepoužívám, má ho jenom otec, kvůli kterému jsem ho kupoval. Ten si nestěžuje, ale pravda je, že Word používá minimálně, dělá intenzivně jen v Excelu.
CrossOver Linux: rivalové spolupracují
frantisek 31. 01. 2008, 00:20:50
Odpovědět  Odkaz 
Chci se zeptat.. koupim si teda tu verzi standart a 6 mesicu mi budou chodit aktualizace a potom musim znova nebo to je jen jejich podpora a verze mam az do haleluja? :-)
Jiří Eischmann Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
Jiří Eischmann 31. 01. 2008, 02:27:41
Odpovědět  Odkaz 
Když si koupíte CO, tak budete mít půl roku podporu a půl roku máte nárok na jakékoliv nově vydané verze. Po uplynutí tohoto data si můžete ze strána Codeweavers kdykoliv stáhnout CO znovu, ale pouze verzi, která byla aktuální v době uplynutí 6 měsíců od koupení. Pokud byste chtěl novější, tak musíte opět zaplatit.
CrossOver Linux: rivalové spolupracují
mil 2. 02. 2008, 07:34:48
Odpovědět  Odkaz 
Nevyřešili jste vážný problém. Pod CrossOver nefungují české znaky v MSO. Byly na to stížnosti jak na rootu, tak na abc. Je to prý známý bug, který ovšem doporučeným postupem nelze odstranit. Můj známý v práci se to pokouší bezvýsledně vyřešit asi 2 roky.
Napadá mě, jestli autor článku CrossOver vůbec zkoušel...
Jiří Eischmann Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
Jiří Eischmann 2. 02. 2008, 10:39:56
Odpovědět  Odkaz 
Já mám CrossOver 5 a v tom fungují české znaky bezvadně.
Re:Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
mil 2. 02. 2008, 11:30:23
Odpovědět  Odkaz 
Jenomže dávno už je novější verze 6.X a to i na stránkách výrobce i v Xandrosu !
Takže jste napsal článek o několik let staré verzi 5 a nikde jste to v článku neuvedl ? Panebože...
Michal Janda Re:Re:Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
Michal Janda 2. 02. 2008, 13:36:02
Odpovědět  Odkaz 
Možná byste se měl místo nadávek soustředit na následující větu: "Tento článek vyšel v květnovém čísle časopisu."

Napadá mně jestli jste článek vůbec dočetl....
Re:Re:Re:Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
mil 3. 02. 2008, 20:16:58
Odpovědět  Odkaz 
No právě! Verze CrossOver 5 je několik let stará! A autor o ní napsal teprve v květnu 2007 ??? A novější verze nezkoušel? Pane Michale Jando, teď jste tedy přilil olej do ohně.

Už se těším na další články o několik let starých verzích softwaru.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Re:Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
Jiří Eischmann 3. 02. 2008, 21:35:16
Odpovědět  Odkaz 
Milý anonyme "mile". Myslím, že toho vykřikování už tady bylo dost! Tento článek vznikal zhruba před rokem, kdy byla venku pouze beta šestky, i na screenshotech, které byly pořízené v oné betě, to je jasně vidět. Doufám, že je vám jasné, že závěry o tom, co v CrossOver funguje a co ne, nebudu dělat na základě bety, ale tehdy prodávané finální verze, verze 5. Pokud byste měl zájem na věcné diskusi, tak tady ostatní čtenáře informujete o tom, že v současné verzi CO nefungují v MS Office dobře české znaky. Zbytek není nic jiného než agresivní výpady. Doporučuji k tomuto účelu zvolit jiný server, my tady na to nejsme zvyklí a nikdo vám tu v tomto sparing partnera dělat nebude.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
mil 7. 02. 2008, 07:41:03
Odpovědět  Odkaz 
1. Autor článku napsal "...my tady na to nejsme zvyklí"

Tak dobře, vy jste asi spíš zvyklí, že u článků nejsou buď žádné příspěvky nebo jen minimální počet, zatímco na některých jiných linux. stránkách je jich u článku i několik set. Budiž - asi je zde celkově malá návštěvnost. Možná tento článek bude z uvedeného hlediska v poslední době rekordní.

2. Autor článku napsal: "Tento článek vznikal zhruba před rokem, kdy byla venku pouze beta šestky..."

Pro vaši informaci, beta verze byly v roce 2006, finální verze šestky vyšla 10. ledna 2007 ještě s dodatkem Office, ať hovoříme o tom samém. Níže je zprávička.

Jan 10th, 2007, 9:03 pm
Codeweavers has released a final version of CrossOver Office 6 - the software that provides Windows-application compatilibity - to both Linux and Mac OS X, marking the first-ever release of CrossOver Office for Mac.
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Re:Re:CrossOver Linux: rivalové spolupracují
Vlastimil Ott 4. 02. 2008, 09:23:54
Odpovědět  Odkaz 
Pravidlo, kterým se od počátku řídíme, je, že všechno vyjde na webu. (I když jsou pravda výjimky, které se na webu neobjevily kvůli své aktuálnosti v době vydání na papíře.)

Jsem si vědom toho, že vydávat dnes články, které byly připravovány pro loňské květnové číslo, je srandovní nebo nebezpečné. Snažím se tyto články vydat co nejrychleji, protože mnohé z nich jsou nadčasové a mohou pomoci různým lidem při různých okolnostech. Jen je potřeba si všimnout, kdy byly vydány.

Samozřejmě, že se píšou i nové články - myslím, že jsou vidět. A ty staré už brzy "dojdou"...
CrossOver Linux: rivalové spolupracují
mil 2. 02. 2008, 07:47:10
Odpovědět  Odkaz 
Jeden těch odkazů je http://www.root.cz/diskuse/2253/
Někdo radí, ale ono to nefunguje...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz