přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite

Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite

ubuntu.png

V následujícím článku bychom rádi představili výborný nástroj pro správu schránky Parcellite. Někteří uživatelé možná už znají nástroj Klipper z prostředí KDE, případně Glipper určený pro GNOME. Parcellite je však jiný.


Jeho hlavní síla je v jednoduchosti - program samotný je psaný v jazyce C a je závislý jen na třech knihovnách - XLib, Glib a GTK+. Tím pádem je malý a nenáročný, zejména co se týká spotřeby paměti. Například program Glipper, který je psaný v Pythonu, je na tom se spotřebou paměti znatelně hůře a ani nástroj Klipper není z „nej".

Parcellite v systémové oblastiParcellite v systémové oblasti

Parcellite najdete v repozitářích svých distribucí a pokud ne, pak můžete najít na internetu balíčky od uživatelů, případně si jej v krizi zkompilovat sami. V nejnovější distribuci Ubuntu balíček najdete, pro starší (LTS) je zde repozitář GetDeb. Jelikož je program malý a nevyžaduje žádné knihovny, které byste v systému neměli nainstalované, je to otázka chvilky. Z použití knihovny GTK+, ve které je naprogramováno konfigurační okno a podpora oznamovací oblasti, vyplývá, že Parcellite přesně zapadá do prostředí GNOME, ovšem s úspěchem ho lze provozovat na jakémkoliv pracovním prostředí. Program můžete také spustit s parametrem -d, čímž se úplně vypne vizuální stránka věci (tzv. režim na pozadí).

Doporučuji nainstalovat nejnovější verzi, protože do verze 0.9 (včetně) program neumí synchronizovat výběr myší (tzv. X-Selection) a standardní kopírování z pracovního prostředí (GNOME, KDE aj.), tudíž byste mohli pracovat jen se standardní schránkou. Možnost synchronizace výběru myší se mi jeví jako velmi vhodná věc, zejména noví uživatelé přecházející z Windows s tím mívají problémy, protože v podstatě existují schránky dvě a občas je potřeba mezi nimi přepínat.

Co je to X-Selection?

Zjednodušeně řečeno existují dva způsoby práce se schránkou. První (historický) způsob je založen na kopírování textu do schránky výběrem (označením) myši. Prostě vyberete požadovaný text (a už nemačkáte [Ctrl-c]). Kopírování ze schránky (z tzv. výběru) provedete prostředním tlačítkem myší. Tento způsob má svá omezení (program s výběrem musí v době vkládání běžet) a je označován také jako primary. Druhý (novější) způsob spočívá v klasickém výběru s následnou kombinací [Ctrl-c] a [Ctrl-v], což je takzvané explicitní kopírování neboli clipboard.

Programy určené pro práci se schránkou umí nejen zachovávat historii schránky, ale také tyto dva přístupy sjednotit. To znamená, že zkopírujete-li text pomocí druhé metody do schránky, tak jej můžete vložit pomocí metody první (a naopak). Je to výhodné v případě, že spustíte nějaký velmi starý program, který si "nerozumí" s tím opačným přístupem (týká se to nejen programů, ale například i webových aplikací obohacených o javascriptové technologie).

Další informace naleznete např. na anglické Wikipedii.

Spuštění a nastavení

Po instalaci program vyzkoušejte spuštěním parcellite. Měli byste zaregistrovat novou ikonu v oznamovací oblasti. Pravým tlačítkem vyvoláte menu s nabídkou konfigurace a ukončení programu, levým pak vybíráte v historii schránky. Nejprve si projdeme možnosti nastavení programu.

Komplexní nastavení programuKomplexní nastavení programu

Můžeme nastavit počet záznamů v historii (implicitně 25), kolik má program zobrazovat znaků při vyvolání nabídky (implicitně 50) a jak má záznamy zkracovat (vprostřed). Klávesové zkratky pro vyvolání výběru ze schránky jsou standardně [Ctrl-Alt-h] a výběr akce (těm se budeme věnovat později) [Ctrl-Alt-a].

Je možné schránku při ukončení programu (vypnutí počítače) ukládat na disk (Save history), zobrazovat historii v opačném pořadí (Reverse history) a pouze prvního řádku (Single line mode). Také můžete aktivovat režim zaznamenávání odkazů.

Akce

Parcellite dokáže na libovolný záznam ve schránce vyvolat určitou akci, kterou si můžete sami nadefinovat. Typickou akcí může být stáhnutí odkazu programem wget, otevření v alternativním internetovém prohlížeči nebo například vyhledání pojmu ve slovníku. Fantazie se meze nekladou, akce si můžete nadefinovat v nastavení. Text, který se při vyvolání nahrazuje, se zapisuje jako %s, akci pak vyvoláte pomocí nadefinované klávesové zkratky a následným výběrem požadované činnosti.

Nastavení akcíNastavení akcí

Další možnosti

Kromě výběru položky z historie program nabízí možnost editace položky, což může být výhodné tehdy, když potřebujete vkládat již hotový text bez možnosti editace. A pochopitelně je možné historii vymazat.

Zde bychom rádi upozornili na fakt, že uchovávání schránky (zejména i po vypnutí programu) může být nebezpečné - do historie by se mohlo zatoulat třeba heslo nebo číslo kreditní karty. Zajistěte, aby soubor ./local/share/parcellite nebyl čitelný ostatním uživatelům v systému. Obsahuje totiž nezašifrovanou historii (pakliže zvolíte ukládání na disk). Týká se to i uložených akcí (soubor actions), které by neměly obsahovat hesla a jiné citlivé informace.

Automatické spouštění

Pakliže se vám Parcellite zalíbil, můžete si nyní nastavit automatické spouštění po startu počítače. Novější verze programu mají dokonce volbu v nastavení programu (možnost vypnutí zapnutí), starší verze automatické spouštění nastaví automaticky (zkoušeno pro prostředí GNOME). Ve chvíli, kdybyste jej chtěli spouštět ručně, jej můžete vypnout ve nástroji Správa sezení v GNOME, případně podobném nastavení v KDE.

Správa sezení v GNOMESpráva sezení v GNOME

Pakliže se vám program líbí a chtěli byste přispět k vývoji, můžete jej přeložit. Překlad spočívá v editaci PO souboru pro češtinu (není velký) a zaslání souboru autorovi programu.

Nahoru

Příspěvky

Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite
Lukas Grygera 4. 02. 2009, 07:47:59
Odpovědět  Odkaz 
Nevim kterou verzi autor zkousel, ale verze 0.9 je jiz prelozena do cestiny.
Re:Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite
lzap 5. 02. 2009, 09:12:05
Odpovědět  Odkaz 
Verze 0.9 v době psaní článku ještě nevyšla a ani v SVNku nebyla čeština. Pokud máte program česky, možná ji počeštili distributoři.
Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite
nano 4. 02. 2009, 16:34:37
Odpovědět  Odkaz 
Super. Tyhle veci jsem vzdycky akorat vypnul. Clanek me konecne postrcil k tomu, ze jsem se podival na nastaveni klipperu a ejhle - je tam synchronizace schranek a i nejake nataveni 'prikazu' :)
Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite
hydrandt 4. 02. 2009, 17:57:03
Odpovědět  Odkaz 
Mi naopak příjde velice praktické, že mám dvě nezávislé schránky - hodí se to třeba když mailem příjde login+heslo, do každé schránky jedno a je to.

A historie schránky je taky k nezaplacení, kolikrát už mi spadl třeba prohlížeč se sepsaným románem, který jsem naštěstí náhodou označil.
Re:Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite
lzap 5. 02. 2009, 09:13:35
Odpovědět  Odkaz 
Taky možnost. Jinak s tímto nástrojem si obě hodnoty zkopírujete do schránky a potom použijete klávesové zkratky pro vyvolání jedné a pak druhé hodnoty.

Já zase nemám rád výběr v případě, že chci kopírovat do vyhledávacího políčka Firefoxu prostředním tlačítkem, když už je plné. Musím ho nejprve smazat, ale to nemohu provést označením (ztratil bych výběr). Tudíž to vždycky mažu klávesou DELETE.
Re:Re:Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite
ivdo 6. 02. 2009, 02:03:28
Odpovědět  Odkaz 
No jo, hledání ve Firefoxu, já nechápu proč tam dávno není záložka s historií jako u řádku pro url. Dokonce jsem na rozšíření hledání nenašel ani žádné addony
Správa schránky v Ubuntu pomocí Parcellite
Janda Martin 4. 02. 2009, 22:27:03
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji autorovi za článek a hlavně za tip na dobrou aplikaci. Do teď jsem používal glipper, který ovšem často po startu systému (především při probuzení z uspání na disk/do paměti) padal. Tato aplikace se zatím zdá stabilní.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz