přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Tcl/Tk

Konference Cloud computing v praxi

Tcl/Tk

Tcl (foneticky tykl) je skriptovací jazyk, který myšlenkově vychází z LISPu. Zkratka Tcl znamená "Tool Command Language". Volně přeloženo jazyk vhodný k začlenění do programu. Tk (foneticky tee-kay) je knihovna základních grafických elementů, která plně dostačuje k vytvoření grafického uživatelského rozhraní (GUI). Pro velkou oblibu je Tk distribuováno spolu s Tcl. Dohromady pak Tcl/Tk tvoří velmi mocný, ale přitom jednoduše využitelný nástroj pro tvorbu prototypových aplikací s GUI.


reklama

Za vznikem jazyka Tcl a knihovny Tk stojí John Ousterhout, který v době jejich vzniku působil jako profesor informatiky na univerzitě v Berkeley. S myšlenkou vytvoření nového jazyka si Ousterhout začal pohrávat, když se v Berkeley zabýval tvorbou nástroje na návrh integrovaných obvodů. Na podzim roku 1987 pak začal s realizací. První verze Tcl byla dostupna na jaře roku 1988. Omezenému okruhu uživatelů pak byla poskytnuta o rok později. V lednu roku 1990 v rámci konference USENIX bylo Tcl představeno širší veřejnosti. Stovky lidí se poté po Tcl začaly poptávat a Osterhout ho v Berkeley vystavil na FTP k volnému stažení.

Na rozdíl od mnoha jazyků popisovaných v minulých dílech našeho seriálu existuje k Tcl velmi mnoho kvalitního materiálu v českém jazyce. Viz seriály na serveru Root a Linuxzone. Toto svědčí o značné popularitě jazyka u nás a dává každému zájemci o Tcl šanci se s ním velmi dobře seznámit. Možností praktického využití Tcl se nabízí stále mnoho.

Vývoj Tk byl započat v ke konci roku 1989. K použití byl ale až ke konci roku 1990. Veřejně pak knihovna Tk byla představena v lednu roku 1991 na USENIX a X konferenci. K dokonalosti chybělo první verzi Tk ještě mnoho důležitých elementů. Za necelý rok a půl bylo však vše chybějící do Tk přidáno a knihovna začala být používána širokou programátorskou obcí. Kromě zmiňované knihovny Tk existují k Tcl i další rozšíření. Například rozšíření podporující objektově orientovaný přístup, přístup k databázím a nebo integraci s operačním systémem. V létě roku 1993 byl v Berkeley organizován první Tcl workshop. Přítomno bylo 60 účastníku a úspěch byl takový, že je pořádán každoročně za přítomnosti několika set účastníků.

V roce 1994 bylo Ousterhoutovi nabídnuto společností Sun místo šéfa týmu. Za úkol měl rozvinout Tcl do univerzálního skriptovacího jazyka pro internet. Do té doby pracoval na vývoji Tcl Ousterhout sám. V té samé době bylo Tcl Scottem Stantonem a Rayem Johnsonem portováno na platformu Windows a Macintosh. Od tohoto roku se počet uživatelů rozrostl na sta tisíce a Tcl se těší pozornosti a popularitě do dnešních dnů.

Interpreter jazyka Tcl bývá předinstalovaný na mnoha unixových a linuxových systémech. Pokud se chcete přesvědčit o jeho existenci na svém systému, napište z příkazové řádky tclsh nebo wish. Pro zjištění konkrétní verze pak info patchlevel. V případě že Tcl předinstalováno nemáte, můžete ho stáhnout z domovské stránky jazyka Tcl. Kromě platforem unixového typu platforem je interpreter Tcl dostupný pro platformu Windows a Mac OS. Dále za nainstalování stojí "klikací" prostředí Visual Tcl.

Naučit se Tcl není nijak složité a snadno jej zvládnete během pár dnů. Nyní si přiblížíme pouze základní vlastnosti. Tcl má velmi jednoduchá syntaktická pravidla. Vše je bráno jako příkaz, a to včetně jazykových struktur. Pro zápis je použito polské notace, tj. operátor je umístěn před operandy. Se všemi daty se manipuluje jako s řetězci. A to i s kódem. Vše v Tcl může být dynamicky změněno.

Mezi hlavní přednosti Tcl patří velmi jednoduchá tvorba aplikací a jejich ladění a také čitelnost programu, návaznost na jiné programovací jazyky, jako je Java, C, C++, vysoká portabilita vytvořených aplikací a v neposlední řadě také podpora Unicode.

Mezi zápory Tcl můžeme zařadit nižší rychlost prováděných skriptů v porovnání s kompilovanými jazyky, nepřítomnost plného režimu WYSIWYG při návrhu GUI a menší podporu pro regulární výrazy.

Ukázka programu Hello, World!:
puts "Hello, world!"
Ukázka výpočtu faktoriálu:
proc ! x {expr {$x<2? 1: $x*[! [incr x -1]]}}

Závěrem nutno upřímně dodat, že dny své největší slávy má dnes Tcl již za sebou. Především kvůli populárním skriptovacím jazykům, jako jsou Python, Perl nebo Ruby. Přesto i tak, pokud nelitujete času a s Tcl se důkladněji seznámíte, chybu neuděláte.

Nahoru

Odkazy

Top články z OpenOffice.cz

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Lukáš Faltýnek

Lukáš Faltýnek

Vystudoval informační management na Univerzitě Hradec Králové. Pracuje jako analytik/programátor. Láskou k počítačům vzplanul v roce 1986, kdy dostal svůj první počítač Atari 800 XL. S Unixem se poprvé setkal před dvanácti lety. Chvíli nato pak s Linuxem, který si pro jeho svobodu zamiloval. Je ženatý a má dvě děti. Mezi jeho koníčky patří literatura, kinematografie a cestování.


  • Distribuce: Ubuntu

| blog


Soutěž - reproduktory Trust

Redakční blog

Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Pavel Fric

Pavel Fric, 28. únor

Lollypop


Všechny blogy »