přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Lukáš Czerner: Souborový systém ext4 má stále co říct

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Lukáš Czerner: Souborový systém ext4 má stále co říct

l_czerner.jpg

Lukáš je jedním z vývojářů souborového systému ext4, který je výchozí ve většině distribucí. Pracuje v brněnské pobočce společnosti Red Hat.


Ahoj, mohl by ses představit a popsat svou práci?

Jasně, moje jméno je Lukáš Czerner, pracuji v Kernel Teamu Red Hatu, přesněji na lokálních souborových systémech a mojí hlavní náplní práce je souborový systém ext4.

Souborový systém ext4 je stabilní již přes 5 let a stále dochází k přidávání nových funkcí, nebylo by lepší udělat nějaký nový filesystém (třeba ext5) a v ext4 jen opravovat nalezené chyby?

Když se podíváme na přechod z ext2 na ext3, případně z ext3 na ext4, tak nové verze kromě změny formátu přidávaly nějakou obecně využitelnou funkcionalitu, např. žurnál při přechodu na ext3 nebo extenty při přechodu na ext4. Co se týče přidávání nových funkcí do ext4, např. Bigalloc nebo metadata checksumming, nejsou tak velké, aby kvůli tomu vznikl nový souborový systém. Pokud by k tomu dojít mělo, tak by bylo ideální udělat to ve chvíli, kdy bychom změnili formát nějakým zásadním způsobem. Navíc strašně dlouho trvá stabilizace souborového systému a ext4 zatím ještě není starý a nepoužitelný systém.

Před nějakou dobou trochu utichla senzace kolem nového file systému Btrfs, podle výkonnostních srovnání na tom Btrfs a ext4 jsou přibližně stejně, proč je tedy snaha souborový systém měnit?

Myslím, že tady nejde o výkonnost. Souborový systém Btrfs není vytvářen, aby byl výkonnější než všechny ostatní, ale kvůli tomu, aby měl funkce, které ostatní souborové systémy nemají. V případě Btrfs jde o koncept B-stromů a o funkce jako copy on write, snapshotting. Myslím si, že souborový systém ještě zdaleka není hotový. Ty funkce jsou natolik zajímavé, že na nich lidi pracují, a určitě je to souborový systém, který bude užitečný. Na druhou stranu má i své nevýhody. Například copy on write v případě databází s náhodnými zápisy není úplně ideální, protože bude ten soubor s databází rozházený po disku, což je pro klasické disky problém.

Co si myslíš o file systému F2FS určenému pro Flash paměti? Je vyvíjen primárně pro chytré telefony s Androidem, kde prozatím dominuje patenty zatížený FAT32 hlavně kvůli podpoře systému Windows. Nebude mít F2FS problém s fungováním na tomto systému?

Problém je ten, že to je „flash-friendly“ filesystém. Ten však vyžaduje informace o daném zařízení, které bohužel dostupné nejsou. Jsou tady projekty, které se soustředí na získávání informací nutných pro tvorbu filesystému. Myslím si, že ext4 je pořád použitelnější než F2FS. Jakmile budou dostupné nějaké informace od výrobců flash pamětí, tak budeme schopni jednoduše zapracovat logiku i do ostatních souborových systémů. Stabilizace souborových systémů trvá však dlouho (10 a více let) a F2FS je stále poměrně mladý souborový systém. Nemyslím si, že během následujících let uvidíme mnoho zařízení s F2FS.

Za pomoc při tvorbě reportáže a rozhovorů z DevConf.cz 2014 děkujeme společnosti Red Hat. Za poskytnutí fotografií děkujeme Tomášovi Bžatkovi.

RedHat.png

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

František Zatloukal

František Zatloukal

Mladý open-source nadšenec, vývojář, Fedora Ambassador pro ČR. Aktuálně pracuje jako Associate Software Engineer v Red Hatu a dělá šéfredaktora na mojefedora.cz. Ve volném čase se věnuje sportu.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »