přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Čím zpracovávat fotografie v Linuxu

Čím zpracovávat fotografie v Linuxu

galerie.jpg

Máte Linux, máte kvalitní fotoaparát a chce své snímky zpracovávat. Adobe Photoshop Lightroom sice linuxovou verzi nemá, ale i tak je k dispozici několik velmi zajímavých programů.


Fotografie v Linuxu

Používáte Linux a pořídili jste si kvalitní fotoaparát. Nebo už jste přístroj měli a přešli jste na Linux z jiného systému (myšleno Microsoft Windows nebo Apple OS X). Zkrátka jste v situaci, kdy chcete své snímky zpracovávat v Linuxu a potřebujete program jako Adobe Photoshop Lightroom, který je nejpopulárnější aplikací pro tyto účely.

Lightroom sice linuxovou verzi nemá (byť lze využít možnosti projektu CrossOver a spouštět verzi určenou při jiný systém; případně by šlo využít i Wine, ale s ním Lightroom obvykle nefunguje), existuje ale řada aplikací, které poskytují podobnou škálu funkcí a umožňují zpracování fotografií z výchozích „surových“ snímků (formát RAW) do požadované podoby.

Darktable

Darktable je svobodná aplikace určená pro zpracování fotografií a přímo dostupná ve všech běžných linuxových distribucích (i když někdy nikoli v nejnovějších verzích – to může být problém v případech, kdy máte nějaký úplně nový fotoaparát a použitá verze ho ještě „nezná“). Čili pokud chcete Darktable používat, stačí použít nástroj pro správu softwaru a program prostě nainstalovat.

Novější verze aplikace můžete instalovat postupem popsaným na příslušné stránce na webu projektu.

Darktable má několik „pracovních ploch“. Prosvětovací pult je v podstatě přehled importovaných snímků, fotokomora slouží k vlastním úpravám jednotlivých fotografií, ve snímání lze získávat snímky z připojeného fotoaparátu, mapa umožňuje pracovat s lokalizací fotek, smysl ploch promítánítisk je jasný. Program je kompletně přeložený do řady jazyků včetně češtiny.

Fotografie se zpracovávají pomocí modulů, z nichž je ve výchozím stavu povoleno jen několik; další si lze zapnout podle potřeby (zapnutí neznamená, že se modul použije na snímek, nýbrž jen to, že se zobrazí ve výběru; použití konkrétním modulů se pak ovlivňuje samostatně).

darktable.png

Podobně jako další podobné aplikace, také Darktable neupravuje přímo zdrojový snímek, nýbrž si úpravy ukládá do samostatného souboru XMP. Zpracování končí exportem, kdy se vytvoří cílový soubor v požadovaném formátu (JPEG, PNG, PDF, WebP…) nebo se data vloží do schránky pro přenos do jiné aplikace.

Pro Darktable jsme vydali řadu zajímavých návodů, například pro odstranění šumu, vyvážení barev, korekci zkreslení objektivu nebo získání efektu Stínadel.Corel AfterShot Pro

Další program je proprietární a placený, ale má verzi přímo pro Linux. Aplikace se původně jmenovala Bibble Pro, potom ji koupila firma Corel a vyvíjí ji pod novým názvem. Můžete si ji vyzkoušet zdarma, stačí si stáhnout třicetidenní verzi, která je k dispozici ve formě balíčků typu RPM a DEB (které by měly jít bezproblémově nainstalovat v aktuálních verzích distribucí Fedora, Ubuntu, Linux Mint a různých dalších).

Firma se chlubí, že je AfterShot Pro ve verzi 3 nejrychlejším programem pro zpracování fotografií. V praxi samozřejmě bude záviset na různých okolnostech, ale faktem je, že lze plně využívat jak všechna dostupná procesorová jádra, tak i možnosti grafické karty prostřednictvím OpenCL (a je k dispozici i možnost otestování pro výběr optimálního nastavení).

aftershot.png

AfterShot Pro má vše v jednom uživatelském rozhraní (nevyužívá tedy plochy), vidíte zároveň adresářový strom či importované snímky, přehled snímků i vše pro práci s jednotlivými fotografiemi (přičemž jednotlivé druhy úprav jsou na různých kartách vpravo). Prostředí si lze ale v poměrně širokých mezích přizpůsobit.

Prostředí zůstává napříč verzemi aplikace prakticky stejné, postupně se ale stalo „roztahanější“. Hodí se proto monitor s vysokým rozlišením.

Také tento program má pro jednotlivé funkce moduly. Mnoho jich je zabudovaných, další si lze přidat formou pluginů (kde ovšem překvapí, že některé „očekávatelné“ funkce – například korekce perspektivního zkreslení – nejsou přímo k dispozici, je potřeba je doinstalovávat jako pluginy). AfterShot Pro bohužel není přeložen do češtiny, musíte si vybrat z angličtiny a němčiny (případně japonštiny).

RawTherapee

RawTherapee je svobodný software vyvíjený pro více platforem, samozřejmě včetně Linuxu. Uživatelské rozhraní má přeložené kromě jiného i do češtiny. Prostředí připomíná spíš AfterShot Pro než Darktable, vše se odehrává na jedné ploše.

Aplikaci získáte ze standardních repozitářů většiny linuxových distribucí. Chcete-li novější verzi (opět nemusí být všude ta aktuální), postupujte podle návodu – vyberete si distribuci, její verzi, 64/32bitovou verzi programu a verzi RawTherapee, zobrazí se vám podrobný postup.

rawtherapee.png

Užitečnou zajímavostí je RawPedia – „encyklopedie“ RawTherapee. Je to v podstatě kompletní uživatelská příručka, obsahující i některé obecné postupy (nezávislé na aplikaci). Bohužel si lze vybrat jen z angličtiny, francouzštiny a japonštiny, čeština k dispozici není.

LightZone

Také poslední z dnes představovaných programů, LightZone, je svobodný software. V repozitářích linuxových distribucí ho ale bohužel obvykle nenajdete. Možnost získání přímo z webu projektu je navíc podmíněna registrací. Například pro Ubuntu a deriváty ale můžete využít PPA.

Program LightZone není přeložen do češtiny, kromě základní angličtiny je k dispozici také například němčina, polština nebo italština.

LightZone má uživatelské prostředí na první pohled velmi podobné tomu u RawTherapee. Ale zdání klame, rozlišují se totiž dvě plochy – Browser a Editor. V rámci první se procházejí snímky (jako u prosvětlovacího pultu v programu Darktable) a na druhé se upravují (obdoba fotokomory).

lightzone.png

Asi nejsilnějším nástrojem LightZone jsou styly, kterých je k dispozici široká škála a umožňují snadno a rychle upravit fotografii předem určeným způsobem (například použít některou z metod převodu na černobílou fotografii, natónování nebo úpravu dynamiky).

Nahoru

Příspěvky

Re: Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Jirka 10. 05. 2017, 13:44:56
Odpovědět  Odkaz 
Děkuji za článek shrnující sice to, co už bylo x-krát napsáno, ale ono nikdy není dost informací soustředěných na jednom místě...
Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
. 10. 05. 2017, 14:48:44
Odpovědět  Odkaz 
Pro mne je nepostradatelný http://www.damonlynch.net/rapid/
Nejdříve totiž musím snadno dostat fotky do počítače.
Re: Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Jirka 10. 05. 2017, 15:39:11
Odpovědět  Odkaz 
Hmmmm...tak nevím.

Já jsem v Linuxu a KDE vždycky se všemi fotoaparáty (včetně dříve problematického Canonu a fotoaparátů v mobilních telefonech s Androidem) zacházel jako s jakýmkoliv jiným paměťovým místem, tedy třeba jako s USB flash a soubory na něm.

Stačí k tomu použít vhodný protokol (camera:/ a pod ním skrytý kioslave) plus nějaký správce souborů, třeba Krusader, Dolphin apod. Jiné fotoaparáty než Canon by měly umět mass storage režim, tedy se chovají zcela jako běžná USB flash.

Pro Android je pak nutno nainstalovat podporu tohoto filesystému (kio-mtp, mtp-tools, mtpfs) - k zařízení se pak ve správci souborů přistupuje přes protokol mtp:/ .

Nepoužívám tedy ani třeba Digikam s jeho "downloaderem" (gphoto2), protože k tomu není důvod. Proč se kvůli každému zařízení učit nějaký nový ovládací program, když to není potřeba?

Navíc se oním souborovým manažerem obvykle dá i do aparátu či mobilu něco zapsat...
Re: Re: Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
plastique 11. 05. 2017, 09:04:12
Odpovědět  Odkaz 
Rapid Photo Downloader umí soubory roztřídit podle data nebo jiných kritérií, což je pro mnoho lidí zásadní pro správu knihovny. Jinak máte pravdu.
Lukáš Jelínek Re: Re: Re: Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Lukáš Jelínek 11. 05. 2017, 09:31:42
Odpovědět  Odkaz 
Tady je o něm kdyžtak článek: https://www.linuxexpres.cz/software/rapid-photo-downloader-vase-fotografie-rychle-v-pocitaci

(Ale osobně také žádný speciální program nepoužívám a stahuji fotky klasicky souborově.)
Re: Re: Re: Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Marp 17. 05. 2017, 10:24:16
Odpovědět  Odkaz 
To umí samozřejmě i Shotwell nebo gThumb...
Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Sirka 10. 05. 2017, 16:28:02
Odpovědět  Odkaz 
Programy to jsou krásné, ale ani jeden neumí "slušně" vyvolat RAW. Používám již dlouho Darktable na postprocesing, ale stejně vyvolávám v originálním SW od Nikonu, vyexportuji do TIF a až následně s ním pracuji. Kvalita je nesrovnatená. Výhodou formátu je možnost pracovat i s GIMPem, nevýhodou jeho datová velikost.
Re: Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Jirka 10. 05. 2017, 16:52:39
Odpovědět  Odkaz 
Pořád dokola...

Můžete prosím někde vystavit výsledek "vyvolání" RAW v obou porovnávaných programech, pochopitelně za předpokladu stejného zdrojového souboru a identického nastavení odpovídajících parametrů?

Já jen aby mohla širší čtenářská obec posoudit, zda je to opravdu "nesrovnatelné"...

Děkuji.
Re: Re: Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Sirka 13. 05. 2017, 13:17:20
Odpovědět  Odkaz 
... širší čtenářská oblast stejně fotí do JPEG, navíc převážně s mobily nebo kompakty, kde si své "výtvory" nechávají oslintávat na facebooku.
Kdo chce fotit a hlavně zpracovávat fotografie v linuxu si svou cestu najde, i když je trnitější.
Nemá smysl se tu o něco přít. Kdo vyzkouší, uvidí a pochopí. Kdo ne, tak je přinejmenším spokojený s tím co má.
Petr Valach Re: Re: Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Petr Valach 8. 11. 2017, 15:10:15
Odpovědět  Odkaz 
Nikoliv, Jirko, toho se nedočkáte. Tohle si nikdo totiž neriskne :D
Ano a i já mám s tímto přístupem problém. Jaksi do grafiky dělám, tak mohu hodnotit. Třeba porovnat Darktable s Lightroomem, víme?
Proto vím, že tyhle řeči jsou více či méně záměrně šířený hoax.
Re: Re: Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Joelp 10. 11. 2017, 11:26:30
Odpovědět  Odkaz 
Používám Corel. Přesto že jeho výstupy jsou výborné, originál Nikon program exportuje fotky v lepší barvách. Nejspíše je to způsobeno tím, že ostatní SW nemají tak dobře nastavené barevné profily. Používám ale AfterShot Pro proto, že nechci používat Windows.
Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Franta 8. 11. 2017, 09:52:59
Odpovědět  Odkaz 
Jeste bych dolnil Photivo http://photivo.org/. Pro me naprosto dostacujici...
Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Zdeněk 10. 11. 2017, 17:53:58
Odpovědět  Odkaz 
Používám velice známý Digikam, který umí i z jpegu vytěžit maximum díky spoustě nástrojů, které jsou navíc jednoduše implementované. Pro mě neocenitelný nástroj.
A na spojování panoramat je to nejlepší program co znám! :)
Petr Valach Re: Čím zpracovávat fotografie v Linuxu
Petr Valach 10. 11. 2017, 19:43:13
Odpovědět  Odkaz 
Za mě Digikam rozhodně ne, už pro jeho šnekovitost. Líbí se mi na něm batch operace, vyhledávání podobných obrázků a podobně, v tom je dobrý. Ale na samotnou práci méněro. A to jsem nezmínil i absenci základních nástrojů.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře a podniká v oblasti informačních technologií. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


  • Distribuce: Debian, Linux Mint
  • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blog


Sefira

Public Relations

Český startup umožňuje automatické investování

PortuPortu je první online automatizovaná investiční platforma v Česku. Sestaví vám portfolio na míru a vy se nemusíte o nic starat – jen sledovat, jak vaše peníze pracují za vás.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Pavel Fric

Pavel Fric, 23. říjen

Nové motivy pro přehrávač Sayonara

Pomozte rozšířit možnost měnit vzhled programu za běhu


Všechny blogy »

eXo space