přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux

DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux

dassault_systemes_draftsight.png

DraftSight je bezplatný, profesionální produkt pro 2D CAD. Jehož výhodou je možnost stažení produktu pro různé operační systémy včetně Linuxu. Výkresy můžete ukládat ve formátech dwg, dxf, a dwt.


Instalace? Jednodušší již nemůže být

Aplikaci stáhnete na stránkách společnosti Dassault Systemes. Společnost stojí za týmem vývojářů, kteří mají na svědomí právě DraftSight. Stačí pouze na kartě download vybrat požadovanou verzi.

Každý si vybere svou verzi Každý si vybere svou verzi

Samotné stažení je již pouhá triviální záležitost, na jejímž konci můžete přistoupit k instalaci samotné aplikace. Průběh instalace je samozřejmě závislý na druhu operačního systému, který používáte. V jedné věci se však instalace shoduje u všech verzí, a tou je nutnost odsouhlasení licenční smlouvy. Teprve po tomto kroku dojde ke kompletnímu dokončení instalace.

Poznámka redaktora: Licence je napsaná velmi krkolomně a často se v ní vyskytují velice nepravděpodobné pasáže (například nesmíte tento software překládat z lodě na loď nebo ho používat na Kubě). Pokud jsem licenci dobře pochopil, nesmíte vyzrazovat nikomu její obsah, který je totiž považován za důvěrný. To ale platí pouze, pokud s licencí budete souhlasit, což jsem neučinil, takže předpokládám, že je v pořádku, pokud ještě uvedu, že k odsouhlasení licence musíte mít alespoň osmnáct let a software nesmíte vyvážet ze země, ve které jste jej pořídili. Zároveň jste povinni (sic!) hlásit nalezené chyby a navrhovat případná zlepšení. Kromě běžných záležitostí, jako že software nesmíte šířit, upravovat, ani analyzovat, je pro vás důležitá jedna věc: Přestože má licence v názvu uvedeno sousloví „pro nekomerční použití“, samotné komerční použití není nikterak zakázáno, což potvrdil i výrobce programu.

Poslední krok k úspěšnému dokončení instalace Poslední krok k úspěšnému dokončení instalace

Přehledný a osvědčený vzhled

Program spustíte jednoduše kliknutím na ikonu programu v nabídce aplikací. Po spuštění aplikace se otevře prostředí, které je velmi podobné ostatním CAD programům a pro mnohé z vás bude velmi snadné zorientovat se v nové aplikaci a zahájit první kroky práce. V horní části obrazovky je umístěné roletové menu a pod ním panely nástrojů. Jednotlivé panely se dají dalším nastavováním programů přidávat a ubírat, přesouvat a přenastavovat. Nástroje pro editaci a kreslení jsou umístěny po stranách a ve spodní části obrazovky je příkazový řádek, který se dá také vypnout nebo přesunout na jiné místo. Dle mých zkušeností bych ale toto nedělal, a to ani v případě, že nemáte ve zvyku tento řádek používat, jelikož při některých krocích se bez něj prostě neobejdete. Mimo tohoto příkazového řádku je ve spodní části umístěno několik přepínačů zobrazovacího módu, uchopovacího módu a přepínače modelu a rozvržení.

Pracovní prostředí je rozvrženo přehledně a účelově Pracovní prostředí je rozvrženo přehledně a účelově

Co se týká vzhledu samostatné aplikace, je nutné připomenout, že se bez problémů plně přizpůsobí vzhledu vašeho GTK prostředí a tak skvěle zapadne do GNOME nebo Xfce. Toto ale platí pouze, pokud budete instalovat přes balíček pro Ubuntu. RPM balíček obsahuje DraftSight využívající Qt, které se hodí spíše pro prostředí KDE. Pokud tedy používáte RPM distribuci a GNOME, nebo naopak třeba Kubuntu, máte docela problém a nezbude vám než překousnout odlišnost vzhledu programu. Oproti tomu výhodou je, že aplikace je ihned po instalaci plně lokalizována do českého jazyka a pouze nápověda je v angličtině.

Můžete pracovat třeba s několika panely vedle sebe, záleží jen na vaší potřebě Můžete pracovat třeba s několika panely vedle sebe, záleží jen na vaší potřebě

Pokud by vám program ve výchozím nastavení nevyhovoval, je velice snadné vlastnosti změnit pomocí položky Nástroje v nabídce aplikace. Možnosti nastavení jsou opravdu široké a v ničem neztrácí na své větší konkurenty, jako jsou například AutoCAD, ProgeCAD a další. Měnit zde můžete třeba nastavení barvy rýsovacích potřeb, vytvářet si vlastní příkazy, měnit uživatelské rozhraní a funkce myši nebo editovat další více či méně potřebné nastavení, které aplikaci přizpůsobí vašemu osobitému stylu a potřebám.

Možnosti nastavení jsou opravdu rozsáhlé Možnosti nastavení jsou opravdu rozsáhlé

Za konkurencí nezaostává

Samotná práce v programu je snadná a zakreslení základních útvarů je rychlé. Pomocí nástrojů v levém panelu zvolíte položku geometrického tvaru, který chcete zakreslit, a způsob, kterým chcete jeho tvar určit. Následně je možné tento nákres dále editovat. Zvolit možnost šrafování nebo barevného rozlišení. Stačí vybrat požadovanou entitu, zvolit druh šrafování dle přednastavených norem a kliknout na OK. Stejně snadno vkládáte kóty a odkazové čáry.

Správce hladin je přehledný a dobře zpracovaný Správce hladin je přehledný a dobře zpracovaný

Pro lepší rozlišení je možné používat dobře zpracovaného správce hladin a dělit tak obrázek do několika úrovní, které se pak dají samostatně přepínat a vypínat, a to i v jednotlivých výřezech.

Je dále možné tvořit a editovat jednotlivé bloky, které pak můžete ukládat a dále je využívat při kreslení dalších výkresů. Vkládání bloků je umožněno pomocí nástroje Vložit v nabídce aplikace. Bloky a hotové výkresy pak můžete ukládat ve formátech dwg, dxf, a dwt.

Nesmím zapomenout ani na nástroj určený pro čištění, kontrolu chyb a opravu poškozeného výkresu. Díky tomuto nástroji má uživatel možnost větší ochrany svých dat v podobě vytvořených nebo dříve uložených výkresů.

Základní entity, kóty a šrafy nakreslíte rychle a snadno pomocí výběru a příkazového řádku Základní entity, kóty a šrafy nakreslíte rychle a snadno pomocí výběru a příkazového řádku

Free verze bude běžně stačit

Když už jsme se dostali k bodu ukládání hotových výkresů, je nutné podotknout, že při prvním uložení díla budete vyzváni k registraci produktu. Tu provedete pomocí platné e-mailové adresy. Od této doby je vaše aplikace aktivovaná a platnost aktivace je šest měsíců. Poté bude nutné provést reaktivaci produktu a následně každých dvanáct měsíců aktivaci obnovit. K produktu máte dále možnost předplacení volitelné podpory, která zahrnuje telefonickou podporu (zdarma pouze v USA a Kanadě), e-mailovou podporu, vzdálenou pracovní plochu a webovou podporu nebo využití aplikace pro práci v síti.

V neplacené verzi je možné využít podporu široké komunity uživatelů. Stačí provést registraci na stránkách komunity.

Při prvním uložení budete vyzváni k aktivaci produktu Při prvním uložení budete vyzváni k aktivaci produktu

Pokročilé nastavení i v tisku

Vraťme se ale zpět k práci v aplikaci. Výkres už máte hotový a uložený, tak ho možná budete chtít vytisknout. Aplikace nabízí dvě možnosti nastavení tisku. První možnost je „rychlý tisk“, kdy je soubor bez možnosti úprav a nastavení odeslán na tiskárnu. Druhou možností je tisk s pokročilým nastavením, kdy můžete soubor tisknout do souboru PDF nebo třeba JPG a PNG, jedná se tedy v podstatě o export. Další možností je odeslat soubor na tiskárnu a opravit před tím velikost tištěné stránky nebo tisk výřezu. Toto je možné nastavit pomocí tabulky stylů.

Možnosti nastavení tisku jsou opět rozšířené, možná zbytečně ve dvou oknech Možnosti nastavení tisku jsou opět rozšířené, možná zbytečně ve dvou oknech

Konečně kvalitní nástroj zdarma

DraftSight je svými možnostmi opravdu zajímavý nástroj pro 2D CAD. Zcela určitě se nejedná jen o pouhou hračku určenou pro domácí kreslení, ale o propracovaný a spolehlivý profesionální nástroj. Díky podpoře několika platforem se může stát opravdu velkou konkurencí pro dnešní velikány v 2D CADu. Jeho bezproblémová instalace, multijazyková podpora a hlavně cena bude asi lákadlem pro mnohé. Složitá licence by neměla být překážkou, pokud často necestujete na lodích :)

Pracovní prostředí si s ničím nezadá s konkurencí a o možnostech nastavení je opravdu zbytečné se znovu zmiňovat. Za dobu dvou týdnů, kdy jsem se mohl s tímto nástrojem seznamovat, jsem nezaznamenal žádný pád, zamrznutí či nucený restart, a to vše na produktu, který je zatím označen jako beta verze pro Linux.

Další zajímavosti ze světa systémů CAD najdete na CAD.cz.

Nahoru

Příspěvky

František Bártík Neobvyklost licence (Kuba)
FB 13. 06. 2011, 08:09:16
Odpovědět  Odkaz 
Zákaz používání na Kubě vůbec není neobvyklý. Spousta softwarových firem sídlí v USA, kde platí výrazná omezení (včetně softwaru) vývozu na Kubu. Na některé druhy softwaru je dokonce uvaleno embargo. Společnost Dassault Systèmes sídlí ve Fracii, takže tuto problematiku explicitně upravuje licenčním ustanovením.
Lukáš Jelínek Re:Neobvyklost licence (Kuba)
Lukáš Jelínek 13. 06. 2011, 08:33:52
Odpovědět  Odkaz 
Nevím, jestli čteme stejnou licenci. Totiž v té, která je zveřejněna na odkazovaném webu (http://www.3ds.com/products/draftsight/download-draftsight/), není o Kubě žádná zmínka - je tam pouze to, že se to nesmí vyvážet bez povolení (pokud je potřeba) nebo do státu, kam je to zakázáno. Podobně jsem tam nenašel ani další věci, o kterých autor článku hovoří. Tak nevím...
Miroslav Hrončok Re:Re:Neobvyklost licence (Kuba)
Miro Hrončok 13. 06. 2011, 18:39:27
Odpovědět  Odkaz 
To jsem do článku dopsal já. Četl jsem českou licenci, která přijela s programem.
DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Vladimír Vojta 13. 06. 2011, 21:30:51
Odpovědět  Odkaz 
Díky za článek, tenhle program neznám, třeba jej někdy vyzkouším. :-)
Václav Hejda Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Venca Hejda 14. 06. 2011, 00:48:04
Odpovědět  Odkaz 
Neníí zač, jsem rád, že zaujal :o)
nerespektuje nastavení vyhlazování fontů v GNOME
Martin Bajer 13. 06. 2011, 22:25:53
Odpovědět  Odkaz 
"plně přizpůsobí vzhledu vašeho GTK prostředí a tak skvěle zapadne do GNOME"
Možná se to tak jeví při zapnutém "Subpixel smoothing". Mám nastaveno "Best shapes" s "Hinting Medium" a DraftSigth kreslí fonty jako kdyby bylo Hinting na Slight.
DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Tchimo 13. 06. 2011, 22:51:41
Odpovědět  Odkaz 
Len škoda, že nepodporuje LISP, resp. programy napísané v LISP-e pôvodne pre AutoCAD.
DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Dusan2 14. 06. 2011, 15:02:53
Odpovědět  Odkaz 
Používam BricsCAD na také to upravovanie výkresov. A je celkom dobrý ale nieje zadarmo. Stále čakám na nadstavbu rekoncad.
http://www.protea.cz/Czech/Default.htm
DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
fodrek 17. 06. 2011, 18:43:51
Odpovědět  Odkaz 
dalsi nepodareny klon autocadu?
Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Ela 17. 06. 2011, 21:42:47
Odpovědět  Odkaz 
Pokud se ti to nelibi, tak jej nepouzvej, hn*pe !
Me se libi a pokud budu mit na nej vyhrady, tak se omzeim na konkretni rysy, nez globalni loserovska 'kritika'... ^^
Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Fodrek 17. 06. 2011, 23:02:41
Odpovědět  Odkaz 
ani ho nepouzivam, hn*pe.
Re:Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Ela 18. 06. 2011, 00:38:18
Odpovědět  Odkaz 
Tak odpal a neotravuj, na tve blaboly nikdo neni zvedavej!
Re:Re:Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Fodrek 20. 06. 2011, 11:29:35
Odpovědět  Odkaz 
@Ela
ty odpal a neotravuj, ked nevies o co ide.
je to klon acadu a ty s tym nic neurobis, aj ked sa postavis na hlavu.
ty nie si hovorkyna vsetkych, tak mlc.
Re:Re:Re:Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Ela 20. 06. 2011, 12:47:58
Odpovědět  Odkaz 
A ty se nauc konstruktivne a vecne kritizovat, ne typicke cobolacke blaboly o nicem!
Re:Re:Re:Re:Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Fodrek 21. 06. 2011, 11:54:45
Odpovědět  Odkaz 
ja mam cechov rad.
http://nd01.jxs.cz/235/396/426f281d0a_19421593_o2.jpg
Re:Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Cmelda 18. 06. 2011, 15:15:23
Odpovědět  Odkaz 
Osobne tento program zkousim par dni a jevi se mi jako velmi podareny. Je hodne podobny AutoCADu a ovladani je snadne. Prihlednu-li k bezplatne licenci a kvalitam programu, neni co resit. Doporucuji vyzkouset. Verim, ze nebudete zklamani. Tem co se DraftSight nelibi, necht si treba koupi licenci na nektery placeny konkurencni produkt, nikdo jim nebrani.
Re:Re:Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Fodrek 20. 06. 2011, 11:27:26
Odpovědět  Odkaz 
to nie je "hodne podobny"

to je cisty rip off autocadu 2006 vratane prikazovych shortcutov.
Miroslav Hrončok Re:Re:Re:Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Miro Hrončok 20. 06. 2011, 12:12:03
Odpovědět  Odkaz 
A to přesně lidi, kteří mají zájem přejít na Linux, chtějí, ne?
Re:Re:Re:Re:Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Fodrek 21. 06. 2011, 11:53:14
Odpovědět  Odkaz 
napisal som, ze nepodareny.
od lepsieho sa zle odchadza.
napr tlacovy vystup je zpraseny dokonale a skoda toho 2d.
ale dassault systemes sa jedno upriet neda. je to dostatocne velka firma, aby urobila zatial najlepsi nepodareny klon acadu, aky som videl.
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Cmelda 21. 06. 2011, 16:40:18
Odpovědět  Odkaz 
Jeste jen doplnim, ze Win verze se nainstaluje s napovedou v cestine. Tem kteri by radi ceskou napovedu v Linuxu pak staci soubor Win napovedy si zkopirovat a v Linuxu ho prohlizet napr. Okularem.
Re: Re:Re:Re:Re:DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Petr Ježek 7. 08. 2011, 16:28:27
Odpovědět  Odkaz 
A v čem je problém? V kvalitě práce v 2D? V ergonomii? V exportech/importech? Vypadá to, že před pěti lety jste neměl o CADu ani potuchy... DraftSight je velmi užitečná CAD aplikace pro lidi, kteří nemohou nebo nechtějí vše dělat na proprietárním profi softu, který třeba mají v práci a krást se jim zajídá...
DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Alene 22. 02. 2012, 11:33:54
Odpovědět  Odkaz 
S tou registrací a podporou na komunitě uživatelů to teda nefunguje! Zaregistroval jsem se a přišel mi mail, že se mi ozvou jak jen to bude možné. Po dvou dnech jsem se zeptal, jak dlouho mám ještě čekat. Poslali mail, že už to uzavřeli a že mi přijde mail z mailové adresy, která je myslím nesmyslná, protože má dva zavináče. No, čekal jsem, ale měsíc a zbytečně!
DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Honza 12. 04. 2012, 11:30:57
Odpovědět  Odkaz 
no pánové draftsight podle mého není klon Autocadu ale fork od Ares commander.
původní verze se lišila akorát barvou GUI a licencí. a moje zkušenost je taková že po spuštění jak pohnu myší tak ten program spadne =(
Rychlost kurzoru myši?
Vašek 25. 04. 2012, 20:39:41
Odpovědět  Odkaz 
Taky se vám zdá rychlost kurzoru myši pomalá až trhaná oproti jiným Cadům? Lze to nějak změnit v nastavení? V jiných programech mi to nedělá? Komp mám kvalitní.
...jinak mi přijde DS dobrý.
DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Attila Tóth 28. 04. 2013, 07:49:11
Odpovědět  Odkaz 
Sorry, ale pri mojich extra zlotých výkresoch sa ukázal tento nástroj, že nie je pre mňa a dokonca na grafike Quadro s ovladačmi od nvidie ostavajú rôzne pozabudnuté čiary pri pohybe výkresom, Bricscad je jediný CAD pod linuxom s podporou DWG, ktorý sa dá ako tak použiť, aj keď aj tu je to výkonovo horšie oproti Autocadu - ale je to stále lepšie ako DS (radšej si priplatiť ako trpieť)
DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Aleš 6. 04. 2018, 12:16:44
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den,

s programem začínám a mám trochu problém s tím, že když chci navázat na nějaký bod např. koncový tak se umísti o kousek vedle..
asi mám něco špatně nastavené, ale pořad nemůžu přijít na to co.. Díky za radu
Aleš
Re: DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Mikess 7. 04. 2018, 17:13:41
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste toto: Nástroje -> Možnosti-> Předvolby uživatele -> Možnosti rýsování -> Ovládání uživatele -> Uchopení entit a zapnout Úchopy entit.
Re: DraftSight – Profesionální 2D CAD nejen pro Linux
Mikess 7. 04. 2018, 17:14:15
Odpovědět  Odkaz 
Zkuste toto: Nástroje -> Možnosti-> Předvolby uživatele -> Možnosti rýsování -> Ovládání uživatele -> Uchopení entit a zapnout Úchopy entit.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz