přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, 5 FTP klientů pro Linux

5 FTP klientů pro Linux

ftp.png

Plánujete-li vytvořit nebo vytváříte-li webovou prezentaci, budete k tomu samozřejmě potřebovat nějaký FTP klient, ať už integrovaný ve správci souborů, nebo samostatně nainstalovanou aplikaci. Dnes si ukážeme pár FTP klientů nejen pro Linux a nakonec se dočkáte i srovnávací tabulky.


FTP klient integrovaný ve správci souborů

Připojení nejen k FTP dnes umí většina správců souborů, v nich buďto najdete možnost Připojit k serveru..., následně se zobrazí velmi jednoduchá nabídka a po vyplnění těch nejzákladnějších údajů se připojíte k FTP. Někdy stačí do adresního řádku zadat ftp://adresa.tld. Samozřejmě máte možnost připojit se i k SFTP (SSH) nebo webDAV (kooperace a vzdálená správa souborů na serveru). Výhodou tohoto řešení je opravdu velká jednoduchost, na druhou stranu zde ovšem nenajdete prakticky žádné pokročilé možnosti. Také můžete narazit na problémy, budete-li mít pomalé připojení k síti, v tom případě totiž integrovaní FTP klienti mohou připojení neustále ztrácet a podobně. Pro občasné připojení tedy toto řešení bude stačit, pro častější připojování vám ovšem doporučím některý z níže uvedených programů.

FTP klient integrovaný ve správci souborů Nautilus FTP klient integrovaný ve správci souborů Nautilus

FileZilla

Mnohem spolehlivějším, pohodlnějším a pokročilejším řešením je bezpochyby jeden z nejznámějších FTP klientů, program FileZilla. Výhodou je určitě i fakt, že FileZilla je multiplatformní, takže najdete jak verzi pro Linux, Windows, Mac OS X, ale také verzi pro BSD. Samozřejmě podporuje protokoly FTP i SFTP včetně FTPS (FTP s SSL). U FileZilly najdete pro FTP klienty velmi typické a praktické dvoupanelové rozhraní. Na jedné straně tedy vidíte disk lokálního počítače a na druhé toho vzdáleného. Soubory mezi nimi přetahujete myší nebo klávesou [Enter], ty se následně zařadí do fronty, kde počkají, až na ně přijde řada. Samozřejmostí je správce míst, takže nebudete muset neustále zadávat údaje k FTP, ale bude stačit, když si z vytvořeného seznamu jen vyberete. FileZilla má mnohé další zajímavé vlastnosti, například podporuje FTP Proxy, je dostupná v mnoha jazycích včetně češtiny, podporuje více připojení najednou a procházení mezi nimi pomocí karet, podporuje přenos souborů větších než 4 GB a můžete si nastavit rychlostní limity přenosu. FileZilla je zdarma dostupná v repozitářích mnoha distribucí i na oficiálních stránkách projektu.

Oblíbený klient FileZilla Oblíbený klient FileZilla

FireFTP

Jistě zajímavým a zcela netradičním FTP klientem je i FireFTP, který celý běží v prohlížeči Mozilla Firefox jako jeho rozšíření, je tedy také multiplatformní. Díky tomu máte při prohlížení webových stránek plnohodnotný FTP klient vždy po ruce. FireFTP podporuje protokoly FTP, SFTP i FTPS, používá stejně jako FileZilla dvoupanelový režim včetně funkce Drag & Drop. Jasnou výhodou je uživatelská přívětivost a to, že máte program „vždy po ruce“, zásadní nevýhodou je nutnost používání prohlížeče Mozilla Firefox.

FireFTP běžící uvnitř prohlížeče Mozilla Firefox FireFTP běžící uvnitř prohlížeče Mozilla Firefox

KFTPgrabber

Mezi velmi známé FTP klienty bezesporu patří KFTPgrabber, který je známější především pro uživatele grafického prostředí KDE, ale samozřejmě není problém jej použít i jinde. Jeho prostředí působí velice jednoduše a přehledně. Jednu výtku bych k grafickému prostředí KFTPgrabberu přeci jen měl: použijete-li jej v nemaximalizovaném okně, prohlížení složek je poměrně obtížné. Na druhou stranu, když okno maximalizujete, je práce s programem opravdu velmi příjemná. KFTPgrabber nabízí pokročilé možnosti, jako je více připojení najednou v kartách, nastavení limitu nahrávání a stahování nebo propracovaná fronta stahovaných souborů. Program najdete v repozitářích většiny distribucí, ačkoli z některých už je vyřazen, protože se nevyvíjí.

KFTPgrabber v režimu v okně, zde vidíte trochu nekompaktní rozhraní KFTPgrabber v režimu v okně, zde vidíte trochu nekompaktní rozhraní

gFTP

Do kategorie těch jednodušších a přehlednějších klientů jistě patří gFTP. Práce s gFTP je opravdu velmi přívětivá, jeho grafické rozhraní bych určitě bral jako jeho největší výhodu proti konkurenci. Je totiž přehledné a snadno se ovládá i v režimu v okně. Jednoduchost grafického prostředí ovšem neznamená, že v útrobách nenajdete potřebná nastavení, těch je zde totiž také nespočet. Překvapivý je i výčet protokolů, které tento program k přenosu souborů podporuje: FTP, FTPS, HTTP, HTTPS, SFTP (SSH), FSP (starý protokol pro přenos souborů) a nakonec FXP (přenos dat mezi dvěma vzdálenými servery). Co mne ale trochu zamrzelo, je, že není možné připojit se ke dvěma serverům najednou. Pokud nechcete neustále dokola ručně zadávat přihlašovací údaje k FTP, můžete si v gFTP vytvořit záložku, od tvůrců jich tam jako bonus už pár předvolených máte. Díky tomu se snadno připojíte třeba k oficiálnímu FTP Debianu nebo třeba openSUSE. Fronta souborů je i zde samozřejmostí. Přehledné a spolehlivé gFTP najdete v repozitářích většiny distribucí nebo na oficiálních stránkách.

gFTP má velmi přehledné rozhraní gFTP má velmi přehledné rozhraní

Srovnání funkcí FTP klientů

 NautilusFileZillaFireFTPKFTPgrabbergFTP
Záložky ano ano ano ano ano
Uložení hesel ano ano ano ano ano
FTP ano ano ano ano ano
SFTP (SSH) ano ano ano ano ano
FTPS ne ano ne ne ano
webDAV ano ne ne ne ne
Dvoupanelové rozhraní ne ano ano ano ano
Fronta souborů ne ano ano ano ano
Připojení k více místům současně ano ano ano ano ne
Rychlostní limity ne ano ne ano ano
FTP Proxy ne ano ano ne ano
Česky ano ano ano ne ano
Slovensky ano ano ano ne ano
Linux ano ano ano ano ano
Windows ne ano ano ano ne
Mac OS X ne ano ano ne ano

Výběr je na vás

Můžu se zaručit, že ani s jedním z výše zmíněných FTP klientů neuděláte chybu, protože dnes všechny umí více či méně to samé s tím, že každý z nich sebou nese nějakou tu výhodu. Je tedy opravdu jen a jen na vás, který FTP klient na základě vašich osobních preferencí nakonec upřednostníte.

Nahoru

Příspěvky

Martin Vancl 5 FTP klientů pro Linux
tuxmartin 12. 09. 2012, 02:17:07
Odpovědět  Odkaz 
Ve Windows pouzivam WinSCP a v Linuxu FileZillu.

Spousta programu disky pripojene v Nautilu nevidi.
Ja to resim 3 zpusoby, z nichz ani jeden se mi moc nelibi (musi existovat nejake "oficialni" reseni):
* Pouzivat cestu "/home/martin/.gvfs/" - skryte soubory :-(
* "ln -s /home/martin/.gvfs/ /home/martin/DISKY/" a pouzivat /home/martin/DISKY/
* mount -o bind /home/martin/.gvfs /media/gvfs
Jak se to da nejlepe resit?
Tomáš Crhonek Re: 5 FTP klientů pro Linux
Tomáš Crhonek 12. 09. 2012, 10:39:53
Odpovědět  Odkaz 
Pokud se připojujete na SFTP, tak si jej můžete připojit pomocí sshfs. Potom s tím budou moci pracovat všechny programy, stejně jako s jakýmkoliv jiným připojeným souborovým systémem.
Martin Vancl Re: Re: 5 FTP klientů pro Linux
tuxmartin 12. 09. 2012, 11:49:21
Odpovědět  Odkaz 
To ano, ale tim prijdu o moznost naklikani pripojeni v Nautilu :-(
5 FTP klientů pro Linux
Pavel Šimerda 12. 09. 2012, 07:18:23
Odpovědět  Odkaz 
„Je tedy opravdu jen a jen na vás, který FTP klient na základě vašich osobních preferencí nakonec upřednostníte.“

lftp. Rozhodně stojí za zmínku.
Re: 5 FTP klientů pro Linux
Tukan 12. 09. 2012, 11:24:45
Odpovědět  Odkaz 
Naprosto souhlasim, lftp nema podle meho nazoru konkurenci.
Nautilus
daks 12. 09. 2012, 08:58:44
Odpovědět  Odkaz 
když jsem chtěl kdysi použít Nautilus pro FTP přenos souborů, nepřipojil jsem se, protože neuměl aktivní režim přenosu, normálně mi Nautilus pro běžnou práci v pohodě stačí, takže mě to trochu mrzelo. Jinak snad dvoupanelový rozhranní nějakou dobu Nautilus má (nevím jak je to u té poslední očesané verze).
Otakar Haška 5 FTP klientů pro Linux
otula 12. 09. 2012, 10:40:26
Odpovědět  Odkaz 
Za zmínku by určitě stál i Krusader nebo třeba Dolphin.
Adam Radiměřský Re: 5 FTP klientů pro Linux
Adam Radiměřský 12. 09. 2012, 10:50:07
Odpovědět  Odkaz 
Zrovna jsem chtěl napsat, že mi bohatě stačí Krusader.
5 FTP klientů pro Linux
beer 12. 09. 2012, 12:55:35
Odpovědět  Odkaz 
V tabulce máte 2x Slovensky... Ještě byste mohli udělat součet získaných bodů a vybrat nejlepší. Přidal bych ještě kategorii závislotí - kolik programů je potřeba nainstalovat, aby například KFTPgrabber fungoval. Jde o to, že si tyto KDE programy často chtějí nainstalovat spoustu balastu,který jen zpomaluje systém, například akonadi a pod.
Miroslav Hrončok Re: 5 FTP klientů pro Linux
Miro Hrončok 13. 09. 2012, 00:03:11
Odpovědět  Odkaz 
Díky za to Slovensky. Sčítat jsem to nechtěl, protože ne každému záleží na všem.
5 FTP klientů pro Linux
Petos Safarik 12. 09. 2012, 18:53:09
Odpovědět  Odkaz 
Velice pekny je i Gigolo. Naklikas co chces a pak to pripoji pomoci FUSE/SSHFS/... Idealka.
Miroslav Hrončok Re: 5 FTP klientů pro Linux
Miro Hrončok 13. 09. 2012, 00:04:04
Odpovědět  Odkaz 
To mi přijde už celkem deprecated, když to umí třeba Thunar sám od sebe.
5 FTP klientů pro Linux
kalows 18. 09. 2012, 07:42:14
Odpovědět  Odkaz 
Znám FileZillu a Nautilus. V Zille se mi nedaří připojit dva ftp servery současně, nevím jestli nedělám nějakou chybu. Přenos mezi dvěma ftp v Nautilu je spolehlivý a snadno spustitelný, běží mi však pomalu (10 - 12 kB/s v 2 Mb ADSL, moje připojení je vzdálené od uzlu).
5 FTP klientů pro Linux
__I__ 21. 07. 2013, 00:11:05
Odpovědět  Odkaz 
Čo tak BareFTP? Pomerne nový, GTK+, vyvýja sa, ...

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz