Acronis
přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, jQuery (33) – úvod do jQuery Mobile

RedHat

jQuery (33) – úvod do jQuery Mobile

jquery.png

Přestože lze mobilní webové aplikace implementovat i s běžným jQuery a jQuery UI, speciální mobilní framework dokáže lépe využít specifika telefonů a tabletů.


Co je jQuery Mobile

Při vývoji mobilních či responzivních webových aplikací si lze vystačit s běžnými frameworky jQuery a jQuery UI. Ty však neobsahují podporu pro uživatelské interakce specifické pro mobilní telefony, tablety, navigace a další zařízení s dotykovými displeji a zároveň bez vstupních zařízení používaných u „velkých“ počítačů.

Proto vznikl framework jQuery Mobile, který specifika mobilních zařízení dokáže využít. Co všechno tento framework nabízí?

 • speciální widgety vhodné pro mobilní přístroje (rozbalovatelné widgety, posuvný přepínač, panel, tabulka s automaticky skrývanými sloupci…)
 • události typické pro dotykové ovládání (krátký/dlouhý dotyk, posun, změna orientace…)
 • ikony ve formátech SVG a PNG
 • sloupcový layout, responzivní mřížku
 • grafická témata a CSS třídy

Na speciálních stránkách se můžete podívat, jak je na tom jQuery Mobile s podporou různých prohlížečů. Dá se říci, že až na výjimky (velmi staré prohlížeče) je framework podporován výborně.

Kde získat a jak použít

Podobně jako jQuery UI, také jQuery Mobile pro svoji činnost potřebuje jQuery. Není ale třeba se o to starat, protože ať už využijete kterýkoli postup, jeho součástí je i použití tohoto frameworku.

Nejjednodušší je samozřejmě vložit soubory z CDN, protože není nutné nic stahovat ani umísťovat na server. Projekt jQuery má vlastní CDN využívající službu MaxCDN, takže logickou volbou je tato možnost. Dále můžete využít i CDN firem Google nebo Microsoft. Odkazy najdete na stahovací stránce.

Pro ladění použijete nekomprimovanou verzi, pro ostrý provoz je vhodnější verze minifikovaná a komprimovaná. U CSS si můžete navíc vybrat, zda má soubor obsahovat i standardní téma či nikoli. Druhý případ využijete v případě, že máte téma vlastní.

Dále je samozřejmě možnost si soubory stáhnout a uložit na svůj server, a to buď v kompletní podobě, nebo v podobě připravené pomocí Download Builderu (podobného jako u jQuery UI). Ten umožňuje zaškrtnout jen ty komponenty, které chcete do balíčku zahrnout (pokud využijete jen malou část a chcete mít soubory co nejmenší).

Ve všech případech pak samozřejmě musíte vložit do HTML odkazy na jednotlivé soubory, ať už vzdálené nebo místní (myšleno na stejném serveru).

Nevyhovuje-li vám základní grafické téma, můžete si vytvořit téma vlastní. Pohodlně k tomu poslouží nástroj ThemeRoller– s ním si můžete témata doslova „naklikávat“, prohlížet vzájemně porovnávat atd.Základní koncepty jQuery Mobile

Přestože jQuery Mobile vychází ze stejných základů jako jQuery a jQuery UI, zavádí zcela nové koncepty, s nimiž je pro efektivní práci potřeba se seznámit. Každá stránka je tvořena stromovou strukturou odpovídající následující podobě:

 • stránka (nejvyšší úroveň, přímo pod body)
  • hlavička (horní lišta)
  • obsahová část (hlavní obsah)
  • patička (dolní lišta)

Příště se podíváme, jak tato struktura vypadá v HTML. Pro tuto chvíli je důležité si říct, že žádná z těchto součástí není povinná. Navíc stránek (a tedy celých struktur) může být v jednom souboru více. Rozlišují se pomocí identifikátorů (atribut id) a lze na ně odkazovat pomocí kotev (#něco).

Další specifickým konceptem je využití atributu data-role. Ten se využívá k vytváření widgetů z elementů v HTML. Jde tedy o deklarativní přístup, kdy se základ programu tvoří deklaracemi (v tomto případě pomocí speciálního atributu) namísto volání metod, které se využívá u imperativního přístupu, jak ho známe z jQuery UI.

Obdobně se deklarují také ikony (atribut data-icon), případně jejich pozice (data-iconpos) a dokonce i téma (data-theme).

Používání popsaných konceptů není povinné, ale je nejjednodušší a zároveň nejčistší cestou k využití frameworku. Pokud chce někdo něco udělat jinak, měl by k tomu mít pádné důvody.

Začínáme s jQuery Mobile

Obecný úvod je u konce, příště už se podíváme na to, jak s jQuery Mobile vytvořit jednoduchou fungující aplikaci.

Nahoru

Příspěvky

jQuery (33) – úvod do jQuery Mobile
Ivan 12. 01. 2017, 13:03:00
Odpovědět  Odkaz 
Japato vypadá s dalším dílem? :)
Lukáš Jelínek Re: jQuery (33) – úvod do jQuery Mobile
Lukáš Jelínek 12. 01. 2017, 23:28:46
Odpovědět  Odkaz 
Další díl je tady: https://www.linuxexpres.cz/software/jquery-34-zaklad-mobilni-aplikace-v-jquery-mobile

Bohužel se ve struktuře seriálu někam zatoulal. Podívám se na to a přesunu ho na správné místo. Díl č. 35 vyjde v pondělí.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lukáš Jelínek

Lukáš Jelínek

Dlouholetý člen autorského týmu LinuxEXPRESu a OpenOffice.cz. Vystudoval FEL ČVUT v oboru Výpočetní technika. Žije v Kutné Hoře, podniká v oblasti IT a zároveň pracuje v týmu projektu Turris. Ve volném čase rád fotografuje, natáčí a stříhá video, občas se věnuje powerkitingu a na prahu čtyřicítky začal hrát tenis.


 • Distribuce: Debian, Kubuntu, Linux Mint
 • Grafické prostředí: KDE

| proč linux | blogPublic Relations

Pozvánka na virtuální konferenci Acronis Cyber Protection Roadshow 2020

AcronisSvět ky­ber­ne­tic­kých hro­zeb se v pos­led­ních le­tech dra­ma­tic­ky změ­nil a zej­mé­na v pos­led­ních šes­ti mě­sí­cích. Tra­dič­ní sa­mot­ný an­ti­vi­rus a sa­mot­né zá­lo­ho­vá­ní již nej­sou schop­ny och­rá­nit pro­ti mo­der­ním hroz­bám. Or­ga­ni­za­ce, kte­ré mo­der­ni­zu­jí své eko­sys­té­my in­teg­ro­va­ný­mi bez­peč­nost­ní­mi nás­tro­ji ne­zís­ká­va­jí jen vyš­ší úro­veň za­bez­pe­če­ní, ale ta­ké niž­ší nák­la­dy a vyš­ší pro­duk­ti­vi­tu.

Pokračování ...


RedHat - A

Public Relations

Odhalte budoucnost IT

RedHatNenechte si ujít jedinečný open source event, který se po čtyřech letech vrací do Česka v netradičním formátu.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Acronis