přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Novinky prichádzajúce s Python 3.7

Novinky prichádzajúce s Python 3.7

python.png

V strede júna nás čaká nová verzia programovacieho jazyka Python. Čo nám všetko prinesie? Napr. nový UTF-8 režim, data classes či novú možnosť vyvolania ladenia. 


Najdôležitejšie novinky v Python 3.7:

Nový UTF-8 režim

Kódovanie napr. textu, rôznych súborov, vstupov či výstupov je vždy veľkou vedou. Python 3.7 prichádza so šikovným režimom UTF-8, ktorý ignoruje lokálne nastavené kódovanie a kódovanie prebieha len v UTF-8. V POSIX lokalizácii má predvoľbu nastavenú na bezproblémové použitie, avšak v ostatných lokalizáciách je režim zakázaný. No nemusíte zúfať, je možné užívateľsky povoliť režim UTF-8, ale len na vlastné riziko.

Data classes

S verziou Python 3.7 prichádzajú data classes, ktoré nám uľahčia tvorbu tried. Základom novinky je dekorátor triedy dataclass(), ktorý používa anotácie premenných a automatický generuje metódy __init__, __repr__ a __eq__.

Štandardne definujeme triedu napr. takto:

class Vec:
  def __init__(self, vyska, dlzka, hlbka):
    self.vyska = vyska
    self.dlzka = dlzka
    self.hlbka = hlbka

S dekorátorom tried dataclass() prepíšeme na takýto tvár:

@dataclass
class Vec:
  vyska: int
  sirka: int
  hlbka: int

Ako vidíte, došlo k automatizácii a už nemusíme toľko písať kódu pri tvorbe tried so štruktúrovanými údajmi.

Intuitívnejšie vyvolanie ladenia s pomocou breakpoint()

Ak chcete vyvolať ladenie pred Python 3.7, musíte importovať knižnicu pdb a volať funkciu pdb.set_trace(). No v novej verzii vám stačí zavolať breakpoint().

Viac podrobností o novej verzii sa dozviete v online dokumentácii.

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Eduard Boldižár

Eduard Boldižár

Som redaktorom stránky astrotech.cz. Mám 25 rokov. Medzi moje záľuby patrí astronómia, sci-fi literatúra a programovanie.


 • Distribuce: ubuntu
 • Grafické prostředí: unityPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...


Tagy