přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Poštovní klienti

Poštovní klienti

Dokážete odhadnout, kolik času strávíte čtením elektronické pošty? Z vlastní zkušenosti bych řekl, že je ho hodně a čím dál tím více. Proto je kvalitní program pro práci s elektronickou poštou doslova nutností. Totéž platí ve firemním prostředí pro aplikace, které vám umožňují plánování a řízení vašich aktivit. Nejčastějším v současnosti používaným řešením pro tyto úlohy je MS Outlook, který je právem označovaný za nejzdařilejší aplikaci z kancelářského balíku MS Office. Podívejme se, jaká konkurence mu roste v linuxovém světě.


Jaké jsou současné požadavky na kvalitního poštovního klienta pro širokou uživatelskou obec? Určitě by měl podporovat stažení pošty pomocí protokolů POP3, IMAP a její odesílání pomocí SMTP. Dále by měl umět filtrovat a třídit zprávy do různých složek pomocí uživatelem definovaných kritérií. V neposlední řadě je v požadavcích na tento typ programu podpora elektronického podepisování a šifrování zpráv. To vše současné poštovní programy splňují a přináší k tomu spoustu funkcí navíc. Jejich vzhled a ovládání byl za dlouhou dobu vývoje do jisté míry standardizován. Po spuštění většiny z nich najdete v pravé části okna strom se složkami pošty, levá část okna je horizontálně rozdělena na dvě poloviny, z nichž ta horní zobrazuje seznam zpráv a v té dolní si můžete číst vybranou zprávu. U většiny z nich si lze rozvržení přizpůsobit, ale znám jen málo uživatelů, kteří to dělají. Nastavení všech popisovaných programů je určeno běžně zručným uživatelům, nevyžaduje "ruční" editaci konfiguračních souborů a je provedeno v intuitivním grafickém prostředí, přičemž výjimkou nejsou ani průvodci (wizards), kteří vás konfiguračním procesem provedou.

Ve firemním prostředí je elektronická pošta bezesporu významným médiem. Neméně významné je však plánování a řízení aktivit, a to jak pro jednotlivce, tak pro celé skupiny uživatelů. Vzhled a základní funkce aplikací určených pro plánování času jednotlivce se do jisté míry standardizoval. Podobné programy tedy najdete všude, kde lze plánováním času zabývat. Nevěříte? Vezměte si do ruky libovolné PDA (Personal Digital Assistant) nebo elektronický diář. Vše vychází z koncepce "Time Managementu". Každý úkol si nejprve v aplikaci "Úkoly" (Tasks) popíšete pomocí jeho atributů: Co je předmětem úkolu, kdo ho zadal, jakou má úkol prioritu a jaký má termín. Až poté si zadáte do svého kalendáře, kdy se která část úkolu bude skutečně řešit. Splnění úkolu opět sdělíte aplikaci "Úkoly", většinou odškrtnutím zatržítka "splněno". Plánování bývá doplněno "poznámkovým blokem" pro krátké textové poznámky. Ten mívá na PC podobu barevných nalepovacích štítků. Neméně důležitá je "databáze kontaktů" (AddressBook, Contacts), do které si postupně uložíte obsah vizitek osob, s nimiž komunikujete. Celý komplet, tedy E-mail, Úkoly, Kalendář, Poznámkový blok a Databáze kontaktů se sdružuje pod název PIM - Personal Information Management.

Jenže ani PIM v mnoha případech nestačí. Rozšířením možností PIM na skupinu osob propojením groupwarového serveru s klientskou aplikací dosáhneme mnohem vyšší funkcionality. Představte si, že jste vedoucím skupiny a můžete přímo ze svého plánovače plánovat, sledovat a vyhodnocovat úkoly všem členům skupiny. Zároveň od nich dostáváte potvrzení o přijetí úkolů, informaci o kolizích termínů, splnění úkolů, návrhy dalších úkolů apod. Z těchto důvodů bývají velmi často moderní poštovní programy integrovány do PIM a zasíťovány do groupwarového řešení.

Mozilla Messenger 1.7

Hledáte program, který by byl kvalitním poštovním klientem, klientem diskuzních skupin (newsgroups) s výbornou vazbou na internetový prohlížeč, a nebudou vám chybět funkce, které s elektronickou poštou přímo nesouvisí? Jde především o kalendář, který sice pro Mozilla Messenger existuje, ale pouze ve formě externího modulu; ten je zatím na počátku vývoje. Mozilla Messenger umožňuje stahování pošty pomocí protokolů POP3, IMAP a k odesílání zpráv používá osvědčený protokol SMTP. Podporuje podepisování zpráv a třídění zpráv do složek na základě uživatelem definovaných filtrů. Máte víc emailových účtů? Ani to není pro Mozilla Messenger problém. Při použití více účtů má každý účet svoje složky pro doručenou poštu, odchozí poštu, koncepty šablony a koš pro smazané zprávy. To je sice nezvyklé, ale docela příjemné a přehledné.

Mozilla Messenger

Obrázek 1. Mozilla Messenger 1.7 jak ji znáte

Mozilla Messenger pracuje na téměř všech unixových platformách, Linux nevyjímaje, a samozřejmě pod Windows. Nepříjemné je, že verze pracující pod Linuxem nedokáže importovat data z MS Outlooku, což jejímu okennímu protějšku nečiní žádné potíže. Proto při importu z MS Outlooku doporučuji nejprve nejprve import poštovních zpráv a databáze kontaktů do windowsové Mozilly a následné zkopírování jejích datových adresářů do Linuxu. Největší přidanou hodnotou tohoto klienta je bayesovský filtr pro třídění nevyžádané pošty (spamu). Mám v praxi ověřeno, že tento "učící se" filtr funguje opravdu velmi dobře, dokáže po určité době zachytit drtivou většinu spamu a podle toho, jak si tuto funkci nastavíte, může například spam přesunout do složky "Nevyžádaná pošta (Junk mail)". Právě tato funkcionalita činí Mozilla Messenger velice zajímavým např. pro "domácí" uživatele, kteří se nechtějí zabývat SpamAssassinem a nebudou postrádat plánovací funkce.

Kmail 1.6.1

Poštovní klient z desktopového prostředí KDE není nutno dlouze představovat. V graficky působivém kabátu najdete výkonný program, který aplikaci Mozilla Messenger v lecčems předstihuje. Samozřejmostí je stahování pošty pomocí protokolů POP3 a IMAP. K nim přidává použití unixového mailboxu a přímou práci s adresáři Maildir. K odesílání pošty nabízí kromě tradičního SMTP přímou podporu Sendmailu. Práce s elektronickým podpisem a šifrováním zpráv je díky kvalitně zpracovanému uživatelskému rozhraní intuitivní a uživatelsky příjemná. Nechybí ani filtrování zpráv na základě jednoduše definovaných filtrů a jejich třídění do uživatelem definovaných složek. K dispozici je též funkce pro filtrování zpráv stažených pomocí protokolu POP3. Nevím, zda jde o velkou nevýhodu, ale Kmail ve verzi 1.6.1 není schopen odeslání zprávy ve formátu HTML (implementace této vlastnosti údajně probíhá)

Kmail

Obrázek 2. Kmail

Kmail zvládne přímo importovat soubory z MS Outlook Expressu, z unixového mailboxu, prosté textové emaily a zprávy z Pegasus Emailu. Tato nabídka importních formátů vypadá chudě, ale to je jen první dojem. Zkuste si např. v Evolution vybrat několik zpráv a pomocí funkce "Uložit jako" je uložte do souboru s příponou mbox. Pak otevřete Kmail a vyberte funci "Importovat zprávy". Na její roletce nastavte "Importovat soubory mbox (Unix, Evolution)" a po kliknutí na tlačítko "Další" vyberte dříve uložený soubor z Evolution. Tímto příkladem jsem chtěl vyjádřit, že migrace z Evolution nebo jiného poštovního klientu využívajícího unixový mailbox do prostředí Kmail může být otázkou několika okamžiků. Kmail je nesporně kvalitním poštovním klientem. Jeho hlavní přidanou hodnotou je však dokonalá integrace do prostředí KDE a do PIM aplikace Kontact.

Kontact 0.8

Je integrovaným řešením pro PIM - Personal Information Management. Zahrnuje několik aplikací z rodiny KDE - poštovní klient KMail, plánovač KOrganizer, databázi kontaktů KAddressBook, poznámkový blok KNotes a newsgroups klienta Knode. Jednotlivé aplikace jsou už poměrně dlouho součástmi oblíbeného desktopového prostředí KDE a jistě si své příznivce v průběhu času získaly.

kontact

Obrázek 3. Kontact se spuštěným KOrganizerem

KOrganizer je kvalitně zpracovaný program s příjemným ovládáním pro organizaci vašeho času. Kalendář plně podporuje drag-and-drop pro přesouvání nebo úpravu termínů jednotlivých událostí. Seznam účastníků pro každou naplánovanou událost napoví, že autoři KOrganizeru berou skupinové plánování opravdu vážně. Příjemně překvapí Ganttův diagram u jednotlivých událostí nebo možnost přidávat ke každé události libovolný počet URL příloh.

KAddressbook navenek ničím převratným nepřekvapí, ale též ani nezklame. Méně obvyklou je snad jen možnost připojení fotografie nebo hlasového záznamu osoby k jejím údajům. Uživatelé ve firemním prostředí nejspíš mnohem více ocení zabudovanou podporu komunikačního protokolu LDAP. Za velice příjemný doplněk považuji "nalepovací žluté lístky" KNotes, jejichž ikona je při činnosti integrována do panelu KDE. Dobrá funkcionalita, kvalitní grafické provedení a intuitivní ovládání, tak by bylo možné hodnotit jednotlivé aplikace tvořící řešení Kontact. Celek je ale víc než jeho části a není divu, že kvalita tohoto řešení jej nominovala spolu s groupwarovým serverem Kolab na "Seznam podporovaných migračních projektů německé státní správy" (Liste von Migrationsprojekten der deutschen Bundesregierung). Seznam groupwarových serverů podporovaných klientem Kontact najdete v následující tabulce.

Kolab
Server
SUSE Linux
Openexchange
eGroupware Novell
Groupwise
OpenGroup-
ware.org
Microsoft
Exchange
Kalendář X X X X X X
KAddressBook X X X X - -
KMail X X X X X (*) X (*)
Zobrazení času v kalendář
jako zaneprázdněný/volný
X X - - - -

*pouze pomocí protokolu IMAP

Tabulka napoví, že Kontact je zaměřen na groupwarové servery z linuxového světa více než Evolution, která si zase lépe rozumí s komerčními řešeními. Podpora PDA je díky spolupráci s programem KPilot z prostředí KDE velmi dobrá. Například s mým Palm Zire 72 si KPilot rozuměl velmi dobře a příjemným překvapením byla podpora češtiny, kterou mám z důvodů kompatibility s Windows nastavenou na kódovou stránku win-1250. Nízká verze 0.8 (na webových stránkách je už k dispozici ke stažení verze 1.0) řešení Kontact napoví, že jde o velice mladý program. Přesto vyzrálost jednotlivých součástí tohoto řešení, vynikající konektivita s groupwarovými servery a podpora vývoje státní správou v Německu jej činí velmi velmi dobrou alternativou k v současnosti převažujícímu MS Outlooku.

Evolution 2.0

Pod názvem připomínajícím jednu známou teorii Charlese Darwina se ukrývá program, který jakoby MS Outlooku 97/2000 z oka vypadl. To je samozřejmě jen první dojem. Grafické provedení programů je pouze podobné. Přesto se v Evolution bude Outlooku přivyklý uživatel okamžitě cítit jako doma. Není to ale pouze vnější podobnost, co Evolution s produktem společnosti Microsoft spojuje. Evolution v sobě slučuje tak jako MS Outlook funkce emailového klientu, kalendáře, plánovače úkolů a databáze kontaktů. Jde tedy o multifunkční program, který můžeme zařadit do PIM (Personal Information Management) aplikací. Nastavení Evolution je usnadněno přehledným řídicím centrem, které spustíte z roletového menu Evolution-Nástroje-Nastavení. Možná jeho pomoc ani potřebovat nebudete. Při prvním startu spouští Evolution průvodce, který vás krok za krokem nastavením provede.

Evolution

Obrázek 4. Nastavení Evolution

Evolution má vynikající podporu groupwarových serverů. Přímo je integrována podpora pro Novell Groupwise. Díky programu Novell Exchange Server Connector (dříve Ximian Connector) se Evolution dokáže též stát plnohodnotným klientem MS Exchange a umožnit snadný přechod klientských stanic na Linux i tam, kde je groupwarové řešení složené z MS Outlooku a MS Exchange dokonale zabydleno. Námitka, že Ximian Connector je komerčním softwarem, už neplatí. Společnost Novell dala k dispozici tento zajímavý kousek software bezplatně už pro Evolution 1.4 a v Evolution 2.0 je Novell Exchange Server Connector přímo součástí balíku. Pro čistě linuxová řešení je připravena spolupráce s SUSE Linux Openexchange serverem.

Evolution 2

Obrázek 5. Evolution s nastavením filtru

Ani v roli pouhého klienta elektronické pošty si Evolution nevede zrovna špatně. Ke standardním protokolům POP, IMAP, SMTP, unix mailbox přidává Evolution práci s poštovními adresáři ve formátu MH a maildir. Ve verzi 2.0 si Evolution bez problémů poradí s filtrováním nevyžádané pošty pomocí SpamAssassinu 3.0. Práce s více složkami a snadná uživatelská definice filtrů, které budou poštu do těchto složek třídit, je u poštovního klienta této třídy očekávanou samozřejmostí. Pro import souborů mnoha formátů do Evolution připravili její autoři přehledného průvodce, díky kterému nebude ani méně zkušený uživatel tápat. Specialitou Evolution jsou V-Složky (vFolders), které umožňují tvorbu jakýchsi pohledů na vybrané zprávy, přičemž ty zůstanou fyzicky přítomny ve složkách, do kterých byly přijaty.

PIM řešení by nemohlo být úplné bez komunikace s PDA. Ta je zajištěna spoluprací s programem Gnome-pilot. Zde se stejně jako u řešení Kontact v praxi skvěle projevuje technologie založená na komponentách. Konfigurace spojení s PDA se spouští přímo z roletového menu. Přehledný průvodce je opět adresován do rukou nikoli administrátorům, ale všem techničtěji orientovaným uživatelům.

Vývoj Evolution urazil velký kus cesty. Od verze 1.4 se výrazně zlepšila stabilita programu a odpadly drobné nepříjemnosti se "zatuháváním" jednotlivých služeb. Rovněž potíže s češtinou při práci s poštou a s nedokonalým počeštěním uživatelského rozhraní už patří minulosti. Lze říci, že Evolution 2.0 je připravena ke každodennímu užívání ve firemním nasazení. V porovnání s MS Outlookem 2003 vypadá sice graficky méně vyšperkovaně, chybí jí spousta drobných vylepšení, která MS Outlook přinesl ponejvíce ve verzi 2003, ale nabídka základních, pro firemního uživatele podstatných, funkcí je prakticky shodná. Proto je možné Evolution 2.0 považovat za vážného konkurenta, který dokáže MS Outlook bez větších problémů nahradit.

Přehled vlastností poštovních klientů:

Mozzila Messenger 1.7 Kmail 1.6.1 Evolution 2.0
Licence Mozilla Public License
a Netscape Public License
GPL GPL
POP3 / IMAP /
Unix mailbox/
odpojený IMAP,
maildir, MH
X / X /X / - / - / - X / X /X / X / X / - / X / X /X / - / X / X
SMTP / Sendmail X / - X / X X / X
Formát odesílaných
zpráv HTML / Plain text
X / X - / X X / X
Filtrování zpráv /
vytvoření filtru
na základě zprávy
X / - X / X X / X
Správa několika účtů X X X
Rychlé vyhledávání X X X
Import dat z MS Outlook
Express (MBX), mbox,
VCF, Pegasus Mail,
iCalendar (ICS)
X (*) / X / X / - / - X / X / - / X / - X / X / X / X / X
Konektivita s group-
warovými servery
- Jako součást řešení Kontact
viz tabulku podporovaných serverů
MS Exchange, Novell Groupwise,
SUSE Linux Openexchange
Antispamový filtr Interní bayesovský - SpamAssassin 3.0
Databáze kontaktů
(adresář)
interní Spolupráce s KAddressBook interní
Podpora protokolu
LDAP (u databáze kontaktů)
X X X
Podpora S/MIME X X X
Podpora GnuPG Pomocí rozšíření Enigmail interní interní
Podpora protokolů SSL / TLS X / X X / X X / X
Podpora emotikonů X - -
Spolupráce s PDA - Ano pomocí KPilotu Ano, integrace s Gnome-pilot

*pouze verze pracující pod Windows

Nahoru

Odkazy

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz