Dne 29.7.2005 byla vydána nová verze poštovního klienta Sylpheed - 2.0.0. Jedná se o finální verzi, oproti RC verzi se však liší pouze malými změnami v dokumentaci a samotným číslem verze. Sylpheed jsem si velmi oblíbil a používám ho na notebooku, protože je velmi nenáročný na výkon počítače, je založen na knihovnách GTK a nabízí všechny funkce, které by pořádný poštovní klient měl mít.
Hlavní okno aplikace je rozděleno podobně jako u jiných známých poštovních klientů, např. Mozilla Mail nebo KMail. V levé části je seznam složek a účtů, v pravé horní se zobrazuje obsah aktuální složky a v části dolní si můžeme přečíst konkrétní zprávu. Důraz je kladen zejména na funkčnost, přehlednost a jednoduchost, Sylpheed se rozhodně nesnaží zahltit uživatele nadměrným počtem ikon nebo informací.
Chování a ovládání programu se dá podrobně nastavit, Sylpheed lze plně ovládat pouze klávesnicí. Po nainstalování stačí přidat konto na poštovním serveru a Sylpheed lze ihned začít používat - nemusíte se zabývat zdlouhavou konfigurací, jestli tedy přímo nechcete. Program je také velmi efektivní, podle autora dokáže pracovat s poštovními složkami, ve kterých jsou desítky tisíc zpráv bez viditelného zpomalení. Vzhledem k mnohonásobně menšímu objemu mé pošty jsem to však vyzkoušet nemohl. (Tuto informaci můžeme potvrdit, v redakci máme několik exemplářů s více než půlgigabajtovými poštovními schránkami. Pozn. redakce.)
Sylpheed je také velmi spolehlivý, jakékoliv změny v poštovních složkách ihned zapisuje na disk, takže i v případě vynuceného ukončení programu nebo výpadku systému nedojde ke ztrátě dat, nebo je tato ztráta minimální. Samozřejmostí je podpora více jazyků (i18n a nově i m17n pro Unicode), čeština není problém. Celé uživatelské rozhraní je (téměř) kompletně přeloženo. Tady bych rád apeloval na české překladatele – několik desítek řetězců nebylo ve verzi 2.0 ještě přeloženo.
Sylpheed dokáže pracovat s protokoly POP3, IMAP4 a NNTP a používá zabezpečení SSL nebo TLS. Podporované je také IPv6. Výborně zvládá i filtrování, které se navíc velmi snadno a přehledně nastavuje. Součástí programu je samozřejmě také jednoduchý adresář, do kterého lze ke každému kontaktu zadat jméno, příjmení, přezdívku a e-mailové adresy. (Adresář by si zasloužil vylepšení v oblasti vyhledávání, pozn. redakce.) Komu by to nestačilo, může využít "atributy uživatele". Tam se dají ukládat do tabulky libovolné páry "Jméno atributu" - "Hodnota". Sylpheed má ještě jednu, pro některé velmi užitečnou funkci, a tou je propojení s programem JPilot. Můžete tak využívat pohodlí adresáře synchronizovaného s vaším Palm Pilotem. Tuto vlastnost používám k plné spokojenosti.
Na verzi 2.0.0 jsem přešel z verze 1.0.4 a musím uznat, že pokrok ve vývoji je skutečně vidět. Čeho si všimne snad každý, kdo už Sylpheed používal, je přechod z GTK1 na GTK2. Oku (alespoň mému) je to zážitek lahodící, přeci jenom GTK1 už v dnešní době není příliš vizuálně atraktivní. (Trošku jsme se obávali, že bude verze postavená na GTK2 pomalejší. Není tomu tak. Pozn. redakce.) Nová verze GTK2 také nabízí více funkcí a lepší integraci s programy pro nové verze GNOME. Příjemné jsou také fonty s anti-aliasingem a nové ikony s podporou průhlednosti, vypadají skvěle. Ve starších verzích mi přišlo trochu nešťastné řešení zobrazování obrazových příloh, kdy se tyto zobrazovaly v extra záložce. Tam většinou nebylo moc místa a prohlížet si obrázky přímo v Sylpheedu nebylo výhodné. Raději jsem si vždy obrázek uložil a na prohlížení použil jiný program. Ve verzi nové je konečně možné zobrazovat obrázky přímo v těle zprávy.
Oproti verzi 1.0.4 jsem zpozoroval několik nových funkcí, nejnápadnější je asi správa nevyžádané pošty. Pro zjišťování, zda daná zpráva je, či není SPAM, používá Sylpheed rychlý program Bogofilter (bogofilter.sourceforge.net). Filtrování zpráv bylo v nové verzi také vylepšeno a v nové verzi je možné filtry použít i na odchozí zprávy. Při příchodu nových zpráv se dá Sylpheed nastavit, aby spustil libovolný program. Tomu je předána zpráva a tímto způsobem je možné například předzpracovat odchozí maily externím programem. Tato funkce, spolu s možností použít k úpravě zpráv externí editor, otevírá velmi široké možnosti. Co tak použít externí editor se zvýrazňováním syntaxe vašeho oblíbeného formátovacího jazyka a před odesláním zprávu automaticky převést pomocí parseru třeba do HTML? Fantazii se meze nekladou. A jestli vám ani tohle nestačí, tak vězte, že je možné pro příjem zpráv také použít externí program, například fetchmail + procmail.
Pro zobrazování URL odkazů ze zpráv se dá nastavit libovolný externí prohlížeč, já mám pro jednoduchost a rychlost nastaven Dillo. Ze Sylpheedu se dá i tisknout, stačí podobně jako u prohlížeče nastavit externí program pro tisk. Nově lze otevírat odkazy jednoduchým kliknutím, předtím byl potřeba dvojklik. Ve verzi 2.0.0 se konečně dají přesouvat celé složky s poštou, co mi ve starších verzích trochu chybělo. V mém případě to rozhodně nebylo kritické, protože těch složek s poštou moc nemám. Pro někoho, kdo chce mít pořádek ve firemní poště, to však může být vlastnost téměř nepostradatelná.
Sylpheed je také čím dál více přizpůsobitelný požadavkům každého uživatele. Řekl bych, že nastavovat se v něm dá více věcí než například v Thunderbirdu. Pro příjem zpráv se dá nastavit, jak už jsem vzpomínal, externí program a do přijaté pošty se dá začlenit také lokální pošta např. z adresáře /var/spool/mail. Kromě těchto speciálních funkcí pro příjem je dostupné i běžné nastavení kontroly nové pošty, jako například interval kontroly nových zpráv, automatická kontrola nových zpráv při spuštění programu apod. Při odesílání lze nastavit i kódování přenosu, na výběr jsou "base64", "quoted-printable" a 8-bit. Přizpůsobit se dá i formát citace či přeposlání, k dispozici je až 16 různých proměnných, které lze do citované, či přeposlané zprávy vložit.
Pro lepší přehled v přeposílaných a citovaných zprávách s více úrovněmi citace program nabízí zabarvení zpráv. Lze nastavit tři různé barvy pro jednotlivé úrovně citace, které lze při více úrovních rotovat. Zabarvit libovolnou barvou se dají také URL odkazy. Při zobrazování zpráv se dá nastavit, která záhlaví mají být viditelná, v případě potřeby se dají zobrazit všechna záhlaví přímo v prohlížeči, nebo zdrojový kód zprávy v samostatném okně. Jestli si zakompilujete podporu GnuPG, můžete pak pohodlně zprávy podepisovat či šifrovat. Pro urychlení psaní zpráv se dají nastavit šablony, ve kterých lze použít stejné proměnné a funkce jako při nastavování formátu citace a přeposlání. Kromě běžného přeposlání podporuje Sylpheed také přesměrování, takže se příjemci zdá, jakoby obdržel zprávu od původního odesílatele.
Doufám, že jsem vás přesvědčil o tom, že Sylpheed je skvělým poštovním klientem, který má širokou paletu funkcí a mnoho příjemných vlastností. Kompilace je na rozdíl od Thunderbirdu velmi rychlá, tak vám nic nebrání, aby jste si ho vyzkoušeli sami!