přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Průvodce Linuxem 3 - Je můj hardware OK pro Linux?

Průvodce Linuxem 3 - Je můj hardware OK pro Linux?

frozen_bubble.png

I když na instalačním CD pro vaše zařízení ovladač pro Linux nebude (řečeno s největší pravděpodobností), nebo ho nenajdete ani na webových stránkách výrobce, nemusí to znamenat, že v Linuxu nebude fungovat. Je pravděpodobné, že fungovat bude. Obecně lze říci, že problémový hardware bývá ten, který je velice specializovaný či nejnovější (v tomto případě je pravděpodobné, že během několika měsíců bude i v Linuxu fungovat - než se ovladače dostanou do jádra Linuxu).


Nejjednodušší, jak zjistit, zda bude váš hardware fungovat, je Linux vyzkoušet. Teď si možná říkáte: "Jak to mám provést, když s Linuxem neumím vůbec nic?" Nehažte myš do žita, většina linuxových distribucí disponuje možností, které se říká "živý Linux", anglicky "live CD".

Linux na jednom CD - naživo, live!

Co je live CD? Jediný podstatný rozdíl oproti běžnému instalačnímu CD je ten, že live CD po vložení a nastartování (o tom v dalších článcích) nezačne linuxovou distribuci hned instalovat na váš počítač, ale začne se spouštět operační systém Linux, jako by byl již nainstalovaný.

Na počítači uvidíte svůj Linux tak, jak bude vypadat po skutečné instalaci. Nebojte se, nic se zatím neinstaluje ani nenainstalovalo, jedná se pouze o spouštění operačního systému z CD. Je to takové ukázkové, testovací CD, avšak i v tomto stavu je systém téměř plně funkční. Pouze jeho běh je výrazně pomalejší než u systému nainstalovaného na vašem počítači. Po nainstalování bude systém mnohem rychlejší. Z live CD, stejně jako z běžného instalačního CD/DVD, je možné systém nainstalovat - plnohodnotně.

Start live CDStart live CD

Jak live CD získáte? V předchozích článcích jsem napsal, že linuxové distribuce lze získat také zdarma. Je tedy možné stáhnout si linuxovou distribuci legálně a zdarma ze stránek jednotlivých distribucí jako tzv. ISO soubor (o tom později). Live CD je jednou z variant instalačních CD/DVD. Na druhou stranu existují také live CD, která nelze nebo nemá smysl instalovat na disk (slouží např. jako pomůcka správce počítačové sítě při servisních zásazích).

Nyní již zřejmě tušíte, co je live CD. Je to tedy takový "systém na zkoušku", aniž byste ohrozili svůj současný systém či důležitá data. Velké plus live CD spočívá v tom, že si pomocí jednoho vypáleného CD můžete vyzkoušet, zda váš hardware bude v Linuxu funkční.

Pokud vyzkoušíte live CD, první úspěšnou zkoušku složí Linux resp. váš hardware, pokud se po nastartování live CD systém v pořádku spustí a uvidíte grafické prostředí (spuštěný operační systém) oné distribuce. Znamená to, že vaše PC bylo v pořádku rozpoznáno a systém s velkou pravděpodobností i po klasické instalaci na váš počítač naběhne stejně tak v pořádku, jako nastartoval z live CD.

Naše články o live distribucích:

Na následujících obrázcích vidíte rozdíl mezi spuštěným live CD Mandriva Linux 2009 a nainstalovaným systémem. Podobně tomu je také u jiných distribucí. Jediný podstatný rozdíl bývá v ikonce Install - tedy spuštění samotné instalace na PC.

Nastartované live CD Mandriva Linux 2009Nastartované live CD Mandriva Linux 2009

 

Mandriva Linux 2009 nainstalovaný na počítačiMandriva Linux 2009 nainstalovaný na počítači

Další velice podstatnou záležitostí je funkčnost internetu. V Linuxu to platí dvojnásob.

Pokud hodláte nainstalovat systém na PC bez internetu, ztratíte tím několik podstatných výhod a naopak přibudou určité obtíže. Proto nedoporučuji používat linuxové distribuce na PC bez internetu, pokud to není nutné.

Pokud používáte připojení k internetu přes ethernet (klasický síťový kabel), pravděpodobně nebudete mít problémy.

Konektor RJ45Konektor RJ45

Týká se to především zapojení modemů, routerů, wifi přes DHCP. Pokud máte toto zapojení, mělo by vám jít připojení k internetu hned, a to i v live CD. Pokud nastavujete parametry IP, maska podsítě, adresa brány, DNS, je nutné tyto parametry "naklikat". Ve většině distribucí to bude pod položkou "síť". Poté by vám mělo jít připojení k internetu opět i na live CD.

Pokud se připojujete přes USB modem, můžete očekávat problémy, které jako začátečník (sám) budete těžko odstraňovat. Neklesejte však na mysli, projděte fóra vaší a třeba ostatních distribucí a nechte si vyhledat svůj typ modemu, popř. se nebojte zeptat i na banální věci, které vám nejsou jasné. Všichni jsme někdy začínali :-). Pokud internetové připojení funguje, můžete se už skoro radovat.

Další důležitou položkou je správná funkčnost grafické karty. Tu zjistíte až po instalaci systému. Obecně se dá říci, že pokud používáte grafické karty Intel, neměli byste mít problémy. U grafických karet ATI a NVIDIA se mohou vyskytnout problémy u nejnovějších karet, které se však dají ve většině případů vyřešit. Obě firmy vydávají ovladače pro Linux. Pokud vlastníte jinou grafickou kartu, doporučuji opět projít fóra vaší distribuce a popř. se zeptat na zkušenosti s vaším typem grafické karty.

Častokrát poslední důležitou položkou pro práci v Linuxu jsou tiskárny, skenery a multifunkční zařízení. Obecně platí, že bezproblémové bývají výrobky od HP, méně problémové od EPSON a problémovější bývají výrobky firmy CANON. Nicméně není to pravidlem v každém případě. I tato zařízení je možné vyzkoušet v live CD. Pokud správně pracují v live CD, budou správně fungovat i ve "skutečném" Linuxu.

Pokud vám všechen hardware správně funguje, nebrání vám s ohledem na tuto oblast nic v instalaci linuxové distribuce.

Vaše vybraná distribuce nedisponuje live CD? Potom se porozhlédněte po linuxových fórech a když nebude nic nasvědčovat, že by byl váš hardware problémový, pak "riskněte" instalaci. A nebo vyzkoušejte live CD jiné distribuce. Proč jiné distribuce? Základ distribucí je linuxové jádro ("ovladače"), které jsou u všech distribucí "prakticky" totožné.

Snad jsem vás tímto článkem neodradil. Z textu se může zdát, že váš počítač skoro určitě nemůže běžet s Linuxem. Nebojte se, jde spíše o upozornění a předběžné porovnání vašeho hardwaru s možnými problémy.

Příště se pustíme do softwaru a jaký pro Linux existuje. Lehce přiblížím, jak se software v Linuxu instaluje. Hned v následujícím článku začneme vybírat vhodnou distribuci, získáme (stáhneme), vypálíme a spustíme live CD.

Mohlo by vás zajímat

Synology Embedded DataStation EDS14

EDS14.png

Síťová úložiště s linuxovými systémy jsou poměrně oblíbená. Dokáže jedno z těch „bezdiskových“ splnit, co slibuje, tedy poskytnout obrovskou škálu funkcí s jednoduchým ovládáním?


 

Acer Chromebook 13: spjatý s Googlem

AcerChromebook_13_front.png

Když jsem dostal možnost seznámit se poněkud blíže s Chromebookem od Aceru, nemohl jsem odolat. Vždyť aplikace od Google využívám už mnoho let, tak proč si nevyzkoušet operační systém vytvořený právě na tomto základě.


 

Co se změnilo u levných notebooků během čtyř let?

notebook100_1.png

Jak se změnily ty nejlevnější notebooky od roku 2010? Jak jsou na tom s podporou Linuxu? A co výkon?


 

Projekt Turris v roce 2014

Turris100.jpg

Projekt Turris je výzkumnou aktivitou sdružení CZ.NIC, správce české národní domény .CZ, zaměřenou na bezpečnost v domácích sítích. Hlavním cílem projektu je s pomocí specializovaného routeru sledovat síťový provoz mezi domácí sítí a Internetem a nabízet uživateli zvýšenou ochranu před útoky. 


 

Router Turris – první zkušenosti

Turris100.jpg

Projekt Turris je dílem správce naší národní domény cz. Jeho součástí je router Turris, o kterém také bude tento článek. Hardware i software Turrisu vznikaly v laboratořích CZ.NIC a jsou dostupné pod svobodnou licencí. Hlavním účelem routeru je monitorování provozu na síti a odhalování případných bezpečnostních incidentů.


 
‹‹   Předchozí   6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 20   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Bc. Alois Hýbl, DiS.

Absolvent Logistiky a managementu na VOŠ Česká Třebová.
Absolvent Informačních a bezpečnostních systémů na FES Univerzity Pardubice.
Student magisterského studia na FES Univerzity Pardubice.


  • Distribuce: Ubuntu 10.04
  • Grafické prostředí: GNOME