přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 1/2006

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Debian 1/2006

Zprávy z dění kolem Debianu opět přináší Miroslav Kuře.


DCC 3.0

V prosinci oznámila aliance DCC dostupnost DCC verze 3.0. Co to vlastně je? A jak to souvisí s Debianem?

Aliance DCC vznikla v polovině minulého roku jako volné uskupení několika projektů a organizací, které si dalo za cíl vytvořit společnou bázi pro vývoj linuxových enterprise distribucí.

Protože se nacházíme v debianím koutku, je asi zřejmé, že ona společná báze je postavena na aktuální stabilní verzi Debianu, ovšem rozšířené o balíčky, které zajistí kompatibilitu se standardem Linux Standard Base verze 3.0. DCC není celou distribucí, ale funkčním základem, na kterém je možno stavět linuxové distribuce zaměřené na enterprise oblast, kde je potřeba jisté stability (ve smyslu neměnnosti). Tyto distribuce by tak měly díky DCC zajištěnu vzájemnou aplikační kompatibilitu, pro výrobce třetích aplikací by nabízely možnost jednotné certifikace a přitom by stále mohly využívat všech výhod Debianu.

Za celým projektem stojí (zatím) 9 zakládajících členů a nejsou to žádná neznámá jména. Zmiňme třeba společnost Progeny s Ianem Murdockem (zakladatelem Debianu) v čele, gnuLinEx, Knoppix nebo Linspire. Trošku kuriózní je přítomnost distribuce UserLinux, která od svého vzniku v roce 2003 nevydala ještě ani jednu verzi a nezdá se, že by to vstup do aliance měl nějak změnit.

Aktuální vydání DCC 3.0 podporuje platformy IA-32, IA-64, AMD64 a EM64T. Skládá se z 237 balíčků, z nichž 200 jsou nijak neupravované verze ze Sarge, 5 balíčků zajišťuje kompatibilitu s LSB 3.0 a zbývající balíčky jsou víceméně backport novějších X.org z Etche. Konkrétní distribuce založené na DCC by se měly objevit v průběhu tohoto roku.

Těžko říci, jestli bude projekt DCC úspěšný. Snad všichni bychom rádi viděli větší nasazení Debianu v enterprise oblasti a idea rozumného společného základu je jistě užitečná, ale v minulosti již existovalo několik podobných pokusů nad jinými distribucemi, které buď skončily rozpadem, protože se silní hráči nedokázali navzájem respektovat, nebo absorpcí, kdy největší distribuce pohltila ty menší a pak se samozřejmě o nějaké koalici nedá mluvit.

P.S. Pokud vám vrtá hlavou, co znamená DCC, pak vězte, že právě to. DCC. Když projekt vznikal, používalo se pracovní označení Debian Common Core (DCC), což ovšem vytvářelo dojem, že to musí být "pravé a jediné jádro Debianu". Proti tomuto se samozřejmě ohradili vývojáři Debianu a protože jsou členové aliance slušně vychovaní, promptně zareagovali a pracovní název stáhli. Jelikož ale nikdo nevymyslel rozumný jiný význam, zůstalo u DCC.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Kuře


  • Distribuce: Debian GNU/Linux

| blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

Tagy