přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 1/2006

Debian 1/2006

Zprávy z dění kolem Debianu opět přináší Miroslav Kuře.


DCC 3.0

V prosinci oznámila aliance DCC dostupnost DCC verze 3.0. Co to vlastně je? A jak to souvisí s Debianem?

Aliance DCC vznikla v polovině minulého roku jako volné uskupení několika projektů a organizací, které si dalo za cíl vytvořit společnou bázi pro vývoj linuxových enterprise distribucí.

Protože se nacházíme v debianím koutku, je asi zřejmé, že ona společná báze je postavena na aktuální stabilní verzi Debianu, ovšem rozšířené o balíčky, které zajistí kompatibilitu se standardem Linux Standard Base verze 3.0. DCC není celou distribucí, ale funkčním základem, na kterém je možno stavět linuxové distribuce zaměřené na enterprise oblast, kde je potřeba jisté stability (ve smyslu neměnnosti). Tyto distribuce by tak měly díky DCC zajištěnu vzájemnou aplikační kompatibilitu, pro výrobce třetích aplikací by nabízely možnost jednotné certifikace a přitom by stále mohly využívat všech výhod Debianu.

Za celým projektem stojí (zatím) 9 zakládajících členů a nejsou to žádná neznámá jména. Zmiňme třeba společnost Progeny s Ianem Murdockem (zakladatelem Debianu) v čele, gnuLinEx, Knoppix nebo Linspire. Trošku kuriózní je přítomnost distribuce UserLinux, která od svého vzniku v roce 2003 nevydala ještě ani jednu verzi a nezdá se, že by to vstup do aliance měl nějak změnit.

Aktuální vydání DCC 3.0 podporuje platformy IA-32, IA-64, AMD64 a EM64T. Skládá se z 237 balíčků, z nichž 200 jsou nijak neupravované verze ze Sarge, 5 balíčků zajišťuje kompatibilitu s LSB 3.0 a zbývající balíčky jsou víceméně backport novějších X.org z Etche. Konkrétní distribuce založené na DCC by se měly objevit v průběhu tohoto roku.

Těžko říci, jestli bude projekt DCC úspěšný. Snad všichni bychom rádi viděli větší nasazení Debianu v enterprise oblasti a idea rozumného společného základu je jistě užitečná, ale v minulosti již existovalo několik podobných pokusů nad jinými distribucemi, které buď skončily rozpadem, protože se silní hráči nedokázali navzájem respektovat, nebo absorpcí, kdy největší distribuce pohltila ty menší a pak se samozřejmě o nějaké koalici nedá mluvit.

P.S. Pokud vám vrtá hlavou, co znamená DCC, pak vězte, že právě to. DCC. Když projekt vznikal, používalo se pracovní označení Debian Common Core (DCC), což ovšem vytvářelo dojem, že to musí být "pravé a jediné jádro Debianu". Proti tomuto se samozřejmě ohradili vývojáři Debianu a protože jsou členové aliance slušně vychovaní, promptně zareagovali a pracovní název stáhli. Jelikož ale nikdo nevymyslel rozumný jiný význam, zůstalo u DCC.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz