přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 2/2006

Debian 2/2006

Miroslav Kuře sleduje, co se děje v Debianu a přilehlém okolí.


Debian GNU/Linux 3.1r1

Chvíli před Vánoci vyšla první aktualizace Debian GNU/Linuxu 3.1 (Sarge), čímž se zvyšuje číselné označení na 3.1r1. Od června, kdy vyšel Sarge jako stabilní verze, se nám nashromáždily opravy dvou typů. Na jedné straně to jsou záplaty na 172 bezpečnostních hlášení (některá hlášení mohou pokrývat i více problémů), na straně druhé se sešlo 16 balíků, jejichž společným jmenovatelem je většinou nadměrná padavost nebo možné porušení dat. Výčet zní hrozivě, ale pokud aktualizujete své systémy pravidelně, týkají se vás pouze aktualizace ze druhé skupiny.

Zprávy z fronty

Release team přes Vánoce nezahálel a v několika emailech oznámil spousty důležitých informací. Podle posledních pravidel, kterými se určuje vhodnost architektury pro zařazení do příští stabilní verze Debianu, by nyní neprošly porty na arm, m68k, s390 a sparc. Toto samozřejmě není konečná, rekvalifikace má probíhat cca každé 2 měsíce, během kterých se mohou architektury posunout jedním i druhým směrem, takže třeba taková alpha nebo hppa ještě nemají nic jistého). Jako varování však tato zpráva zafungovala velice dobře, protože port m68k se zase velmi rychle vrací do hry (i díky několika nově darovaným počítačům).

V lednu dále skončily hlavní plánované velké přechody na novější verze (gcc 3.3 >> 4.0, xfree86 >> xorg, zrušení xlibs-dev), což znamená, že budoucí změny až do vydání Etche by neměly najednou ovlivnit více než cca 20 balíků (samozřejmě s možnými výjimkami pod dohledem release týmu), což by mělo zajistit postupnou stabilizaci.

Podle plánů release teamu by se mělo 30. července začít se zmražením jader a nejdůležitějších nástrojů, následovat bude zmražení základního systému 7. srpna a konečně 18. října zmražení celé distribuce, což by mělo vést k vydání Etche jako stabilní verze 6. prosince.

Přesun experimentalu

Distribuce experimental se v archivu přesunula z adresáře project do adresáře dists k ostatním verzím, což naznačuje její ,,zrovnoprávnění'' s ostatními verzemi. Tímto krokem se sjednotil zápis oficiálních zdrojů v /etc/apt/sources.list, ale stávajícím uživatelům to přineslo drobné obtíže, protože si musí opravit cestu z ../project/experimental na pouhý experimental.

Zdroj: www.debian.org

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz