přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 3/2006

Debian 3/2006

Miroslav Kuře informuje o tom, jak se volil Debian Project Leader, či o diskuzi kolem diskuzí.


Čas volit

U Debianu se brzy bude volit nový vůdce (DPL), protože mandát Brandena Robinsona skončí 16. dubna. To dává prostor pro nominační období od 5. do 26. února, čas pro volební kampaň od 26. února do 19. března a samotné volby mezi 19. březnem a 9. dubnem.

Podíváme-li se zpět na téměř roční Brandenovo kralování, můžeme konstatovat, že (podobně jako předchůdci) na začátku svého mandátu sliboval informovat ostatní vývojáře a uživatele o své práci zasíláním pravidelných měsíčních reportů, ovšem (podobně jako u předchůdců) počáteční nadšení vyprchalo a viděli jsme všehovšudy tři zprávy.

To ovšem neznamená, že by nebylo o čem psát, naopak. Za Brandenem je vidět spousta mravenčí práce. Například zformalizoval několik procesů, o kterých se ústava projektu zmiňuje velmi vágně, zprůhlednil proplácení cestovních nákladů vývojářů a v neposlední řadě vyrazil hájit barvy Debianu na předběžná setkání o nové licenci GNU GPL verze 3.0, která je pro svět svobodného softwaru velice důležitá. O roli nového DPL se zatím přihlásil Lars Wirzenius.

Rozdělení archivu

Anthony Towns oznámil, že v brzké době rozdělí archiv Debianu na více počítačů. Na ftp.debian.org již nebude celá distribuce, ale jen nejrozšířenější varianta pro i386 (a později asi amd64), zatímco ostatní budou přesunuty na jiné stroje, což ulehčí zátěži a zároveň umožní vytvořit síťové aliasy ve tvaru ..mirror.debian.org, což pomůže uživatelům najít nejvhodnější zrcadlo (již nyní totiž některé servery nezrcadlí všechny architektury a uživatel tak musí zbytečně hledat).

Oficiální webová fóra?

Nedávno se objevil návrh, aby vznikla oficiální webová fóra Debianu, protože si to čas od času uživatelé přejí. V následné diskusi byla tato možnost zamítnuta, protože snad jediným kladem je přístupnost pro uživatele, kteří neumí pracovat s poštovním klientem. Zato záporů se našlo nepočítaně - fóra jsou ve srovnání s poštovními konferencemi nepřehledná a špatně se v nich kontrolují nové příspěvky. Navíc by se mohlo stát jako v případě Ubuntu, že se komunita rozdělí na dvě části, kdy lidé z fór neví, co se děje v poštovních konferencích a naopak, což zbytečně rozmělňuje síly. Nejrozumnější byl návrh na vytvoření nadstavby nad poštovními konferencemi, která by se tvářila jako webové fórum - informace by byly na jednom místě a uživatel by si mohl zvolit rozhraní, které mu vyhovuje více.

www.debian.cz

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz