přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 4/2006

Debian 4/2006

Miroslav Kuře sumarizuje opět po čase dění kolem Debian GNU/Linuxu.


Pryč s Mozillou

Ne, že by Mozilla byla nějaký špatný program, ale mnohým uživatelům vadí, že ji musí mít nainstalovanou i v případě, kdy chtějí použít prohlížeč jako Kazehakase, Galeon, Epiphany nebo Yelp. Zmíněné programy totiž využívají renderovací jádro Gecko, které se ne a ne osamostatnit do rozumně malé knihovny se stabilním rozhraním. Nahrání nové verze Mozilly do archivu obvykle porušilo funkčnost všech programů na ní závislých, protože se více či méně změnilo ABI a bylo třeba vyrobit i nové balíky těchto programů (na což doplatilo právě Kazehakase v Sargi).

Krok správným směrem je xulrunner, což je platforma pro běh programů z mozillí rodinky (Sea Monkey, Firefox, Thunderbird), která by měla poskytovat stabilnější rozhraní a která se nedávno objevila v Unstable. Vzápětí byly do archivu nahrány balíky Epiphany a Galeonu překompilované bez obludné závislosti na mozilla-browser a další (včetně Firefoxu) jsou na cestě.

Debian Live

Daniel Baumann nadhodil myšlenku vytvoření oficiálního live CD, které by na rozdíl od podobných projektů fungovalo na více architekturách a obsahovalo by jen neupravované verze balíků z Debianu.

Rezignace

Martin 'Joey' Schulze rezignoval na pozici „Stable Release Manager“, protože už byl unaven z neustálého boje se správci FTP archivů, kteří podle jeho slov neodpovídají na maily, odmítají se dohodnout na časovém plánu a celkově mu hází klacky pod nohy. Stable Release manager je zodpovědný za vydávání aktualizací pro stabilní verzi Debianu v podobě revizí r1, r2, ... rn. Hlavní část jeho práce spočívá ve výběru a důkladném testování vhodných kandidátských balíků, pro které existují bezpečnostní záplaty nebo opravy kritických chyb. V následné diskusi se ukázalo, že svůj díl viny nesou obě strany a po několika zbytečně emotivních e-mailech se situace opět zklidnila. Ještě téhož dne se o uvolněné místo přihlásili Andreas Barth a Martin Zobel-Helas, kteří již mají zkušenosti z příbuzného projektu volatile.debian.net a kteří slibují, že nyní budou revize vycházet v pravidelnějších intervalech. Aby byl happy end úplný, zmiňme, že Joey teď bude mít více času na spousty svých dalších aktivit, kam patří vydávání DWN, hlídání bezpečnostních záplat, správa účtů k CVS a další.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Kuře


  • Distribuce: Debian GNU/Linux

| blog