přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 4/2006

EDU Trainings IT školení

Debian 4/2006

Miroslav Kuře sumarizuje opět po čase dění kolem Debian GNU/Linuxu.


Pryč s Mozillou

Ne, že by Mozilla byla nějaký špatný program, ale mnohým uživatelům vadí, že ji musí mít nainstalovanou i v případě, kdy chtějí použít prohlížeč jako Kazehakase, Galeon, Epiphany nebo Yelp. Zmíněné programy totiž využívají renderovací jádro Gecko, které se ne a ne osamostatnit do rozumně malé knihovny se stabilním rozhraním. Nahrání nové verze Mozilly do archivu obvykle porušilo funkčnost všech programů na ní závislých, protože se více či méně změnilo ABI a bylo třeba vyrobit i nové balíky těchto programů (na což doplatilo právě Kazehakase v Sargi).

Krok správným směrem je xulrunner, což je platforma pro běh programů z mozillí rodinky (Sea Monkey, Firefox, Thunderbird), která by měla poskytovat stabilnější rozhraní a která se nedávno objevila v Unstable. Vzápětí byly do archivu nahrány balíky Epiphany a Galeonu překompilované bez obludné závislosti na mozilla-browser a další (včetně Firefoxu) jsou na cestě.

Debian Live

Daniel Baumann nadhodil myšlenku vytvoření oficiálního live CD, které by na rozdíl od podobných projektů fungovalo na více architekturách a obsahovalo by jen neupravované verze balíků z Debianu.

Rezignace

Martin 'Joey' Schulze rezignoval na pozici „Stable Release Manager“, protože už byl unaven z neustálého boje se správci FTP archivů, kteří podle jeho slov neodpovídají na maily, odmítají se dohodnout na časovém plánu a celkově mu hází klacky pod nohy. Stable Release manager je zodpovědný za vydávání aktualizací pro stabilní verzi Debianu v podobě revizí r1, r2, ... rn. Hlavní část jeho práce spočívá ve výběru a důkladném testování vhodných kandidátských balíků, pro které existují bezpečnostní záplaty nebo opravy kritických chyb. V následné diskusi se ukázalo, že svůj díl viny nesou obě strany a po několika zbytečně emotivních e-mailech se situace opět zklidnila. Ještě téhož dne se o uvolněné místo přihlásili Andreas Barth a Martin Zobel-Helas, kteří již mají zkušenosti z příbuzného projektu volatile.debian.net a kteří slibují, že nyní budou revize vycházet v pravidelnějších intervalech. Aby byl happy end úplný, zmiňme, že Joey teď bude mít více času na spousty svých dalších aktivit, kam patří vydávání DWN, hlídání bezpečnostních záplat, správa účtů k CVS a další.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Miroslav Kuře


  • Distribuce: Debian GNU/Linux

| blogPublic Relations

Domény a nepřeberné množství internetových adres s možností jejich zneužití

dnnsecNepropásněte sérii webinářů zaměřených na aktuální bezpečnostní trendy a jednotnou správu zabezpečení vaše IT – každé pondělí a zdarma.
S doménami přijde do kontaktu naprosto každý uživatel internetu, ačkoliv si to asi neuvědomuje. Už jenom samotné hledání na internetu je spojené s doménami, o nakupování v internetových obchodech ani nemluvě. Věděli jste však, že domény mohou být poměrně jednoduše napadeny?

Pokračování ...


EDU Trainings

Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. srpen

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. leden

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. prosinec

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »

SOPHOS - hacking webinar 2