přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 5/2006

Debian 5/2006

Ohlédnutí za děním ve vývoji Debianu.


Hlasování i pro nevývojáře?

Na počátku předlouhého e-mailového vlákna byla Clytie Siddall z vietnamského překladatelského týmu se svým dotazem, proč nebyl její hlas přijat do hlasování o novém DPL. Několik lidí odpovědělo, že hlasovat mohou pouze vývojáři Debianu, tj. ti, kdo mají svůj GnuPG klíč na oficiální debianí klíčence. To samozřejmě vedlo k několika zajímavých úvahám, například zda by neměli mít hlasovací právo i ti, kdo k Debianu přispívají, ale z nějakého důvodu se nechtějí stát oficiálními debianími vývojáři, nebo zda je možné se stát debianím vývojářem a přitom se nestarat o žádný balík.

Z diskuse vyplynulo, že v posledním roce se upravila pravidla pro příjímání nových vývojářů ve prospěch neprogramátorů, tedy například těch, kdo chtějí přispívat dokumentací nebo překlady. Chybou však zůstává, že i takovýto vývojář získává automaticky právo nahrávat do archivu nové balíky, což by při jeho (ne)znalostech nemuselo být ideální. Zdá se, že slušná část vývojářů podporuje myšlenku oddělit status „být oficiálním vývojářem Debianu“ od práva „moci nahrávat balíky do archivu“, což by zjednodušilo proces příjímání nových členů. Vývojář, který by se cítil dostatečně kompetentní, by mohl pokračovat dalším stupněm a požádat o právo nahrávat do archivu. Zdá se, že pokrok v této oblasti by to mohl být jedním ze zajímavých úkolů pro nového DPL. Novým DPL se pro příští rok stal Anthony Towns.

GNU FDL

Tím, že se v loňských úpravách Debian Free Software Guidelines zpřísnil pohled na to, co může být v Debianu distribuováno (svobodný software -> svobodné dílo), se stalo, že licence GNU FDL nevyhovuje debianí definici svobody. Protože by tak Debian přišel o spoustu dokumentace, snažili se vývojáři domluvit s FSF změnu licence. Zdá se, že FSF změnu licence neodmítá, ale protože se plně věnují nové verzi licence GNU GPL, nemají na změnu GNU FDL čas. Jelikož by odstranění dokumentace postihlo příští stabilní verzi (Etch), odhlasovali vývojáři, že nesvobodná jsou jen díla pod GNU FDL, která používají tzv. neměnitelné části. Na jednu stranu tak může zůstat většina GNU FDL dokumentace v distribuci, na stranu druhou teď musí vývojáři zkontrolovat všechny balíky, zda náhodou neobsahují díla s těmito neměnitelnými částmi a případně je z balíků oddělit do sekce non-free.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz