přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 12/2005

Debian 12/2005

Miroslav Kuře je stále v obraze a informuje nás, co se děje ve vývoji Debianu.


volatile.debian.net

Kdo si pozorně přečetl oficiální poznámky k vydání Sarge, ví, že existuje služba volatile.debian.net, která pro stabilní verzi Debianu poskytuje novější verze rychle zastarávajících balíčků, které by se jinak staly nepoužitelnými. V podstatě jediným klientem této služby je (zatím) virová databáze programu Clam AntiVirus.

Protože však nové viry vznikají téměř neustále, byla ruční správa tohoto balíčku docela vyčerpávající. Marc Haber oznámil, že vyrobil sadu skriptů, které každé půl hodiny zkontrolují, zda existuje novější verze virové databáze a pokud ano, automaticky ji zabalí. Jestliže proběhnou úspěšně i všechny automatické testy, je balíček automaticky nahrán do archivu.

GING

Chtěli byste si vyzkoušet Debian na jádře FreeBSD, ale nechce se vám do instalace? Přesně pro vás je zde GING alias live CD, na kterém si můžete Debian GNU/kFreeBSD vyzkoušet zcela bez obav. Jako základní prostředí je zvoleno KDE, kterému sekunduje povedený mix aplikací jako KOffice, GIMP nebo Gaim. Stahovat můžete na http://glibc-bsd.alioth.debian.org/ging/.

UTF-8 jako výchozí kódování

Český a slovenský lokalizační tým se odhodlal k radikálnímu kroku a přepnul instalační program, aby jako výchozí kódování znaků pro nové instalace používal UTF-8. Uživatelů moderních grafických prostředí by se tato změna příliš dotknout neměla, problémy se očekávají u starších a konzolových aplikací, které již často nejsou aktivně vyvíjeny a není tlak na jejich opravení.

Potkáte-li takovou aplikaci (namátkou nvi, mc, dselect, most), neváhejte kontaktovat autory s prosbou, zda by s tím nešlo něco udělat, a nezapomeňte také na krátkou zmínku do diskusní skupiny českých uživatelů Debianu, abychom mohli vytvořit "mapu" neposlušného softwaru a případně zdokumentovat možná řešení.

Vzpomínky na léto

Chybí-li vám v těchto studených a tmavých dnech slunce, můžete se alespoň těšit myšlenkami na Debconf6, která proběhne 14.–22. května 2006 v Oaxtepecu v Mexiku. Konference je sice určena vývojářům, ale první den je věnován široké veřejnosti a nikdo vám samozřejmě nebrání zúčastnit se i dnů dalších. Máte-li k vývoji Debianu co říci, určitě se zastavte, protože se již stalo tradicí, že se během této akce (zejména v její noční části) vyřeší neskutečné množství problémů. Chilli papričky s sebou!

Miroslav Kuře
Zdroj: www.debian.org

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz