přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 6/2005

Debian 6/2005

Vytrvalost se vyplácí

Novým DPL pro příští rok se stal po několika neúspěšných kandidaturách Branden Robinson. Okamžitě po nástupu do funkce 17. dubna aktivoval tým Scud, zaslal první měsíční zprávu o svém působení ve funkci, absolvoval několik interview a po mnoha naléháních si konečně založil blog.

Debian zamrzl

Steve Langasek, jeden z release managerů Debianu, 3. května oznámil, že bylo dokončeno vše potřebné pro zmražení Sarge, což se také okamžitě stalo. Nyní se do testingu dostanou pouze balíčky, které ručně schválí některý ze členů release týmu a které budou opravovat pouze důležitou chybu, bezpečnostní problém nebo které se týkají lokalizace. Zdá se, že toto oznámení bylo přesně to, co Debian potřeboval, protože na IRC kanálech je ještě rušněji než jindy, pořádají se hony na zbývající kritické chyby a všichni se intenzivně snaží vyladit své balíčky do 101% stavu. A kdo ví, možná, že když budete číst toto číslo, bude už na světě nová stabilní verze Debianu s označením 3.1.

Amd64

Jak si vede stále populárnější architektura amd64 ve světle předchozí zprávy? Již je zřejmé, že amd64 nebude součástí Sarge, nicméně tým kolem tohoto portu se hrdě přihlásil k tomu, že vydají vlastní neoficiální stabilní verzi souběžně se Sargem. To znamená, že port bude obsahovat stejné verze balíčků, jaké obsahuje Sarge a že bude věrně kopírovat vydávání aktualizovaných verzí Sarge (r1..rX). Celé to vlastně může sloužit jako generální zkouška pro budoucí oddělení neperspektivních architektur do scc.debian.org (viz minulé číslo). Nejdůležitější otázka u každé stabilní distribuce je bezesporu podpora bezpečnostních aktualizací. Martin 'Joey' Schulze z bezpečnostního týmu Debianu potvrdil, že bezpečnostní tým bude spolupracovat s amd64 "co nejvíce to bude možné". Protože jsou zdrojové balíčky amd64 součástí oficiálního archivu Debianu, nebude to příliš obtížný úkol.

Další drobné krůčky k integraci architektury amd64 do oficiálního archivu Debianu je přesun projektu z alioth.debian.org na ftp.de.debian.org a také podpora zobrazování amd64 balíčků na stránkách http://packages.debian.org.

Instalační program pro Etche

Vývojáři instalačního programu Debianu nezahálejí a již začínají pracovat na verzi pro Etche. V tento okamžik ještě nemůžeme vědět, jakým směrem se bude vývoj ubírat, ale poměrně často se teď objevují funkční ukázky Gtk kódu, což jistě potěší spoustu uživatelů, kteří prostě nepustí myš z ruky. Také se chystá návrat "rescue" režimu, který slouží pro provádění záchranných akcí rovnou z instalačních médií a na který v Sargi nezbylo místo.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz