přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Debian 7/2005

Debian 7/2005

Stable -> sarge

Tak se to stalo. Po téměř třech letech vývoje spatřila světlo světa nová stabilní verze Debianu s označením 3.1 (Sarge). Tento historický okamžik nastal 6. června 2005 v 23:39 středoevropského letního času. (Tedy alespoň podle data oficiálního oznámení, odkaz na FTP serveru ?stable? se na ?sarge? změnil již pár hodin dříve.)

Debian pouze pro 18+?

Protože je hektická doba kolem vydání Sarge za námi, podívejme se na nějaké lehčí téma. Jak mnozí víte, balíček xscreensaver je sbírka nejrůznějších šetřičů obrazovky. Jedním z modulů je i webcollage, který se sám ?prochází? po webu, náhodně stahuje různé obrázky a poté z nich vytvoří poměrně pěknou koláž. Zatím vše vypadá v pořádku. Ovšem podíváte-li se na dnešní web, zjistíte, že majoritu stránek tvoří stránky s pornografií. Zákonitě se tedy i tyto anatomické obrázky dříve či později objeví ve webcollage.

Protože jsou si tvůrci xscreensaveru této skutečnosti vědomi, není webcollage ve výchozím nastavení povoleno, ale musíte ji explicitně zapnout. Vývojáři KDE však toto nastavení nerespektují, a proto pokud máte v KDE nastaven náhodný spořič, tak se jednou za čas spustí i webcollate a zbytek si můžete domyslet.

Tři dny před vydáním Sarge na tuto nepříjemnost upozornil Rickard Armiento, který samozřejmě myslel na nejmenší uživatele Debianu, rodinné instalace nebo instalace na veřejných místech (školy, úřady). V listu debian-project se rozproudila vášnivá diskuse, zda je to dostatečný důvod k odsunutí Sarge o další týden, nebo zda je možno akceptovat současný stav s ohledem na to, že stejný balíček existoval v uplynulých třech letech minimálně ve Woodym a zatím nikomu nevadil.

Mezitím se vývojáři na IRC trumfovali, za jak dlouho se jim po spuštění šetřiče na monitoru objeví různé části těla. Průměrný čas čekání na anatomický detail se pohyboval kolem tří až pěti minut.

Mezi diskutujícími se našel i člověk, který povzbuzen výše uvedenými řádky xscreensaver s očekáváním nainstaloval, ovšem ani po dvou hodinách se žádného explicitního vyobrazení nedočkal a se slovy o promarněném večeru balík zase odinstaloval.

Jisté je, že se xscreensaver stal mezi vývojáři na několik dnů nejpopulárnějším balíčkem a mnozí tak našli další nepostradatelný program. My ostatní se spokojíme třeba s minimalistickým xtrlock.

Živé ukázky WebCollage naleznete na stránce www.jwz.org/webcollage.

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz