přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Dubnové novinky 1

Dubnové novinky 1

Aktuality z dubnového čísla, jak je připravil Martin Šín.


System Rescue CD

Byla vydána nová verze System Rescue CD. Tato live distribuce je určena pro záchranné operace týkající se vašeho systému. V nové řadě 0.3.x dochází k důležitým změnám, a tak byla zrušena podpora starších procesorů - nyní je potřeba procesor i686 kompatibilní a také alespoň 128 MB operační paměti. Pokud vlastníte 256 MB operační paměti a více, můžete použít parametr docache, který načte celý obsah CD do paměti a poté médium vysune. Také bylo přidáno grafické prostředí X.Org s WindowMakerem, QtParted byl vyměněn za Gparted, CaptiveNtfs za Ntfs3g, přidány grafické editory gvim, leafpad a grafický prohlížeč v podobě Firefoxu 2.0. Krom toho byly všechny stávající aplikace aktualizovány na novější verze. Pokud System Rescue CD používáte na starších počítačích, pak stále zůstává k dispozici osvědčená verze 0.2.19, která sice neobsahuje výše uvedené novinky, ale za to má menší nároky.

http://www.sysresccd.org

Ubuntu multimedia center

Že by další specializovaná verze distribuce Ubuntu, tentokrát s názvem Ubuntu multimedia center? Hlavním vývojářem projektu se stal Zach Thibeau a dispozici je prozatím vývojové vydání s označením RC1. Co nás čeká, nebo co naopak bude chybět, dosud zcela jasné není. Distribuce by se dle prohlášení měla držet základní myšlenky "Linuxu pro lidi", a tak se snaží usnadnit instalaci linuxového desktopu (v našem případě multimediálního centra) na počítač.

V diskuzní skupině zaměřené na koncepci celého systému se hovořilo o automatické instalaci snad všech možných kodeků a programů pro přehrávání hudby, videa, DVD, televize nebo rádia. Protože má být nové centrum opravdu multimediální, pak by se měly objevit i binární ovladače grafických karet. Pokud vás projekt zaujal, neváhejte, stahujte a zapojte se do jeho vývoje.

http://ubuntummc.com

Ubuntu pro všechny

Ubuntu se opravdu drží svého motta "Linux pro lidi". V současné době vznikají další a další varianty tohoto oblíbeného Linuxu jako houby po dešti, a tak si vyberou snad všichni.

Ubuntu Christian Edition

Je distribuce Ubuntu určená pro křesťany. Kromě standardních nástrojů obsahuje GnomeSword, program určený pro studium Bible v Linuxu a Dansguardian, nástroj fungující jako server proxy a sloužící pro kontrolu obsahu webových stránek, který je určen především našim potomkům.

http://www.whatwouldjesusdownload.com/christianubuntu/

Ubuntu Satanic Edition

V pravém slova smyslu se nejedná o další distribuci, ale o sadu témat, která přemění vaši verzi Ubuntu na satanskou edici. Pokud se vám pak nebude líbit, můžete provedené změny snadno vrátit zpět.

http://parker1.co.uk/satanic/

Image

Ubuntu Muslim Edition

Muslimská varianta této distribuce. Je rozšířena o modlitební knížky, nástroje pro studium Koránu a další vzdělávací programy arabského světa. K tomu všemu patří také upravený vzhled této verze.

http://ubuntume.com

Videozáznamy z konference LinuxAlt 2006

V listopadu se v Brně konala akce zaměřená na podporu open-source software (OSS) a free software (FS) s hlavním zaměřením na operační systém GNU/Linux. Pokud jste se z nějakého důvodu na tuto akci nedostali, nebo dostali a chcete se na některé přednášky podívat znovu, pak máte možnost. Na internet byly umístěny videozáznamy z této akce volně ke stažení. Všechna videa jsou přitom vytvořena ve třech různých kvalitách, takže záleží jen na rychlosti vašeho připojení.

Pokud nemůžete stahovat, pak si můžete zakoupit DVD LinuxAlt 2006 za sympatickou cenu 100,- Kč + poštovné a balné. Za tuto cenu obdržíte 2 DVD, dodatečné materiály a pěkný obal. Zajímavých témat byl dostatek, a tak si vybere snad každý.

http://www.linuxalt.cz

Překlady hlášení chyb v Ubuntu

Pro uživatele této stále populárnější distribuce určitě skvělá zpráva. Nyní se může opravdu každý zapojit do hlášení a odlaďování chyb v této distribuci. Pokud jste tak chtěli učinit dříve, museli jste ovládat alespoň základy anglického jazyka. (Přesněji řečeno, pokročilé základy...) Nyní tato nutnost odpadá. Jednoduše stačí zaslat český popis chyby na danou adresu a překladatelé se postarají o zbytek.

Vaše zpráva bude přeložena do anglického jazyka a odeslána do prostředí Launchpadu, které slouží mj. právě pro hlášení chyb. Jakmile příslušný vývojář na vaši chybu zareaguje, bude tato odpověď opět přeložena a poslána vám zpět. Tedy uživatelé budou moci komunikovat s vývojáři v "českém jazyce". Pozor, komunikace prostřednictvím Launchpadu je nadále pouze anglicky. Jedná se o zajímavou a prospěšnou službu z řad českých příznivců distribuce Ubuntu pro uživatele této distribuce.

http://www.ubuntu.cz/node/230

Visual Basic pro Linux

I když "basic" znamená základní a "visual" může některé vývojáře odradit, projektu Mono se podařilo zpřístupnit kód napsaný v tomto jazyku i ostatním platformám, které Mono podporují. Mezi ně patří samozřejmě i Linux. Tento kód bude možné spouštět bez dalších modifikací, což je jistě dobrá zpráva pro programátory, kteří tento jazyk používají. Tento nový a vylepšený kompilátor podporující kód Visual Basicu 8 se stal součástí Mono 1.2.3. S tím, že byla opravena také spousta chyb a téměř dokončena implementace API ASP.NET 2.0. Webová část však dosud není plně podporována. Ještě poznamenejme, že projekt Mono je vývojové prostředí s otevřeným zdrojovým kódem kompatibilní s prostředím Microsoft .NET, které si klade za cíl umožnit vývojářům vytváření multiplatformních programů.

http://www.linuxdevices.com/news/NS9725385854.html

Nový správce souborů v KDE 4?

Součástí kdebase, desktopového prostředí KDE 4, se stal Dolphin. Jedná se o souborového správce se zaměřením především na užitnou hodnotu. Mezi jeho hlavní vlastnosti patří navigační panel pro rychlý posun v adresářové struktuře, zapamatovatelná nastavení pohledu pro každý adresář zvlášť, rozdělené různé pohledy, tlačítka zpět a opakovat, hromadné přejmenování souborů a další.

Dolphin by tak měl nahradit stávajícího správce souborů, kterým je Konqueror. Ten kromě prohlížení obsahu disku umožňuje i zobrazení internetových stránek. Prohlížečem internetu by se pak měla stát další aplikace s názvem Webkit. Uvidíme, kam bude vývoj směřovat a především co na to uživatelé, zda zůstanou u univerzálního Konqueroru, nebo ho nahradí specializovanými nástroji v podobě programů Dolphin a Webkit.

http://liquidat.wordpress.com/2007/02/20/dolphin-becomes-new-file-manager/

Nahoru

(Jako ve škole)
 

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz