přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S

Archiv

V této sekci naleznete všechny publikované články řazené podle data, kdy byly publikovány.

1970    1971    1972    1973    1974    1975    1976    1977    1978    1979    1980    1981    1982    1983    1984    1985    1986    1987    1988    1989    1990    1991    1992    1993    1994    1995    1996    1997    1998    1999    2000    2001    2002    2003    2004    2005    2006    2007    2008    2009    2010    2011    2012    2013    2014    2015    2016    2017    2018    2019    2020    2021    2022    2023    2024   

<<   January February March April May June July August September October November December   >>


Publikovaných článků: 18


Airline Tycoon Deluxe

Vždy, keď držím v rukách novú hru od nemeckej spoločnosti RuneSoft, nemôžem sa napriek počiatočnej radosti ubrániť istým rozpakom. Prečo, pýta sa ma neodbytný prízračný tučniak, nedokáže firma, ktorá sa profesionálne zaoberá portovaním hier, dodržať isté triviálne štandardy kvality? Je to o to nepochopiteľnejšie, že väčšinou ide o "maličkosti", ktoré ale v ústach linuxových hráčov zanechávajú nepríjemnú pachuť poznania, že pre RuneSoft je Linux vedľa Mac OS X (a možno dokonca aj Morph OS) iba chudobným príbuzným.



Konečně Photoshop pro Linux bez emulace

Předem bych vás chtěl upozornit, že pokud sedáte k internetu a do svého prohlížeče zadáváte odkaz na stránku firmy Adobe, počkejte ještě chvíli. Není to zatím ta správná volba. Je to totiž trochu jinak, než by se na první pohled mohlo zdát.



Novinky & zaujímavosti z herného sveta 4

Human Head, výrobca Rune, jednej z najlepších akčných hier, aké som mal možnosť na Linuxe hrať, momentálne pracujú na novej hre Prey, ktorá využíva Doom 3 engine. Keďže boli doteraz zatiaľ všetky hry postavené na tomto enginu portované na Linux (a ďalšie budú, viď nižšie), dá sa očakávať, že by sa tak mohlo stať aj v tomto prípade. Jeden zo zamestnancov 3DRealms, ktorí hru produkujú, prehlásil, že o podpore Linuxu zatiaľ nebolo rozhodnuté.



Linux hledá instalatéry

CZLUG a OSS Alliance se dohodly na užší formě spolupráce. Prvním společně realizovaným projektem bude přehled firem, které nabízejí v České republice služby v oblasti svobodného software. Cílem tohoto přehledu je zjednodušení rozhodování zákazníků o nasazení svobodného software, neboť mnozí z nich nemají představu, jak snadné je sehnat podporu pro celosvětově masivně používané aplikace.



(Para)virtualizace pro každého – Xen

Xen je open-source hypervizor umožňující současný běh více virtuálních strojů na jednom stroji fyzickém. Na rozdíl od plně virtualizačních nástrojů, jako jsou například VMware nebo Bochs, se Xen ubírá cestou paravirtualizace. Virtuální stroj se tedy netváří jako samostatný fyzický stroj, neboť neemuluje úplný hardware (např. PC na jiné architektuře než hostitelský počítač), ale používá poněkud užší míru abstrakce nad systémem. Hlavní výhodou tohoto přístupu je z uživatelského hlediska o dost vyšší výkon paravirtuálních strojů, než jaký mohou poskytnout stroje plně virtuální. Kamil Dedecius.



MS Word v textové konzoli

Každý z nás přichází do styku s dokumenty vytvořenými některou z verzí MS Wordu. Jsou obvykle bez problémů čitelné v OpenOffice.org Writeru, částečně také v KWordu. Ale lze je alespoň rámcově zobrazit také pomocí konzolových nástrojů? To víte, že ano.



Vývoj jádra III. – ladění a testování

Často se stane, že vytvářený modul zkompilujeme, slavnostně zavedeme do paměti... a počítač zatuhne. Nebo sice běží bez problémů dál, ale modul nedělá to, co by měl. V takové chvíli nezbývá, než se pustit do ladění. Nejlépe je ale problémům s modulem předcházet a každou novou nebo změněnou věc důkladně otestovat. Tyto činnosti se v rámci jádra dělají obtížněji než v běžných programech, ale bezmocní rozhodně nejsme.



Jak jsem budoval Linux z ničeho

S nadšením jsem přivítal informaci anoncovanou na www.linux.cz o dokončení překladu základního návodu Linux From Scratch do češtiny. Vzhledem k tomu, že jsem již dávno uvažoval o tom, že si zkusím Linux kompletně přeložit, rozhodl jsem se, že si splním linuxového bobříka odvahy a pustím se do toho. Nečekejte od tohoto článku návod, jak sestavit LFS, ale spíše zamyšlení nad instalací s některými radami.



VMware 5.5

Potřebujete provozovat Windows v Linuxu, Linux ve Windows nebo třeba i jiný operační systém a nechcete experimentovat s dostupnými open-source řešeními? Použijte Vmware.



Emulace Atari v Linuxu

Vzpomínáte na krásné časy platformní různorodosti? Byla to doba, kdy se uživatelé počítačů dělili nejen podle přízně k jednotlivým softwarovým produktům, ale i podle náklonnosti k jednotlivým hardwarovým značkám. Byla to éra předcházející šedivé záplavě PC, éra, která obohatila náš slovník také o slovo atarista.



Debian 4/2006

Miroslav Kuře sumarizuje opět po čase dění kolem Debian GNU/Linuxu.



Jádro 4/2006

Jaderné novinky opět přináší Jan Outrata.



Bash 16: select

V tomto díle seriálu nás čeká poslední z větvicích konstrukcí - příkaz select. Umožní nám snadno vytvářet textové nabídky, ze kterých si bude moci uživatel vybírat.



Pentoo - penetrační Gentoo

Pentoo je live CD distribuce založená na Gentoo Linuxu. Dle mého názoru vytváří Gentoo ideální základnu pro tvorbu live CD distribucí. Zejména možnost přizpůsobení vlastností programů do nejmenšího detailu pomocí USE-flags, optimalizace pro rychlost nebo velikost.



George Schlossnagle: Pokročilé programování v PHP5

Kniha pochází z pera významného člena PHP komunity, George Schlossnagla, současného ředitele průmyslové společnosti OmniTI Computer Consulting, která se zaměřuje na velkokapacitní webové a e-mailové systémy.



Rozhovor: Petr Vaněk

Rozhovor s Petrem Vaňkem – tedy českým vývojářem podílejícím se na tvorbě DTP programu Scribus – je velmi uvolněné povídání s člověkem, od kterého jsem ze začátku čekal jen strohé odpovědi typu „ano“ nebo „ne“ (znáte některé ty programátory). Můžete však posoudit, že je s nimi někdy velká legrace.



Tcl/Tk

Tcl (foneticky tykl) je skriptovací jazyk, který myšlenkově vychází z LISPu. Zkratka Tcl znamená "Tool Command Language". Volně přeloženo jazyk vhodný k začlenění do programu. Tk (foneticky tee-kay) je knihovna základních grafických elementů, která plně dostačuje k vytvoření grafického uživatelského rozhraní (GUI). Pro velkou oblibu je Tk distribuováno spolu s Tcl. Dohromady pak Tcl/Tk tvoří velmi mocný, ale přitom jednoduše využitelný nástroj pro tvorbu prototypových aplikací s GUI.



Tulip - brazilský tulipán

Tulip je IDE pro vytváření PHP skriptů. Je sám napsán v PHP, používá grafické rozhraní GTK. Původem z Brazílie, je určen pro skupiny programátorů pracujících společně na jednom či více projektech.



Top články z OpenOffice.cz