přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jak obnovit zavaděč GRUB

Jak obnovit zavaděč GRUB

Pro ty, kteří si smazali zavaděč GRUB z MBR a chtějí ho obnovit.


Pokud na svém počítači provozujete více oddělených operačních systémů, tzn. při startu počítače volíte mezi zavedením např. MS Windows a Linuxu, pak možná znáte ten pocit, kdy přijdete o linuxový zavaděč (GRUB). Typicky k této situaci dochází při přeinstalování druhého operačního systému. Jak ovšem obnovit původní nastavení GRUBu a nainstalovat ho opět do MBR hlavního disku?

V dobách, kdy jsem ještě používal Mandrake Linux, jsem tuto operaci prováděl jednoduše pomocí instalačního média, když jsem přeskočil většinu instalačních kroků a obnovil zavaděč. Nyní jsem se pokoušel to samé provést pomocí instalačního média v podobě „bussiness card“ CD Debian GNU/Linuxu, ale nějak se mi nedařilo...

Tak jsem se vrátil k osvědčené metodě, pocházející z dob mé práce s Gentoo Linuxem a k mé nejoblíbenější Live distribuci – System RescueCD. System RescueCD používám s oblibou na zálohování obrazů a oblastí disku, testování HW nebo při pokusech o záchranu dat. Kromě toho se hodí i na takovou operaci, jako je obnova zavaděče.

Po naběhnutí RescueCD je potřeba připojit oddíl, kde se nachází kořenový oddíl (root - /) systému, který budu obnovovat. Předpokladem je také, že se na tomto oddílu nachází i /boot, jinak je potřeba připojit do odpovídajícího adresáře také. Připojení provedete klasicky, např.:

mount /dev/hda1 /mnt/gentoo

To /mnt/gentoo uvádím z toho důvodu, že je v /mnt již předvytvořeno, ale stejně tak můžete použít i /mnt/windows, které tam naleznete taktéž, nebo si vytvořit cokoliv chcete.

Po připojení oblasti nadchází trocha toho kouzlení spočívající v chrootu do připojeného systému. Chroot vlastně není žádné kouzlo, jednoduše vám umožní změnit identitu a udělat z námi připojeného adresáře svůj nový kořenový adresář se vším co k tomu patří. Ještě než chroot provedete, bude dobré si do staronového systému také připojit /proc a /dev, i když to v našem případě nemusí být bezpodmínečně nutné, připojení provedete takto:

mount -t proc none /mnt/gentoo/proc
mount -o bind /dev /mnt/gentoo/dev

Konečně se můžeme chrootovat.

chroot /mnt/gentoo /bin/bash

Nyní se nacházíme ve svém systému a můžeme znovu zapsat ztracené informace GRUBu. To se provede zadáním příkazu

grub

který spustí shell GRUBu. V něm zadáme

root (hd0,0)

tento příkaz označuje umístění kořenového oddílu (root), v našem případě tj. první pevný disk hd0 (pozor, čísluje se od nuly a je jedno, zda to je disk hda či sda) a první oddíl na tomto disku, takže vlastně /dev/hda1.

setup (hd0)

tím se provede zápis GRUBu do MBR prvního pevného disku, tzn. do /dev/hda.

quit

Takto ukončíte příkazový řádek grubu. Nakonec stačí stisknout CTRL+ALT+DEL a po restartu vyjmout RescueCD. Objeví se okno zavaděče GRUB s těmi nabídkami jak jste zvyklí.

http://www.gentoo.org/doc/en/handbook/

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Martin Šín

Martin Šín

Martin Šín (*1980) vystudoval pedagogickou fakultu a nyní pracuje jako učitel matematiky a výpočetní techniky na střední škole. Ve volném čase překládá a také hraje hry (ani jedno mu příliš nejde). V práci se snaží prosazovat open-source programy.


  • Distribuce: Debian

| proč linuxPublic Relations

Bezpečné zálohování a spolehlivá obnova dat jsou odpovědí na všudypřítomnou hrozbu ransomwaru

VeeamUž to tak vypadá, že ransomware ze světa nezmizí, a organizace se tomu musí přizpůsobit, aby dokázaly tuto hrozbu přežít a zajistit odolnost svého podnikání vůči jejím dopadům. Na ransom­ware se musíme přestat dívat jako na náhodnou událost, ale vnímat ji jako stále přítomnou hrozbu, kdy už není otázka, zda a kdy, ale jak často nás zasáhne.

Pokračování ...Public Relations

Jak se chránit před zranitelnostmi? MSP službou!

ZebraPočet softwarových zranitelností neustále roste – zatímco v roce 2021 bylo dle informací katalogu CVE zjištěno celkem 20 171 zranitelností, vloni došlo k dalšímu nárůstu na rekordních 25 277 případů. Navíc také roste jejich závažnost, a i v roce 2022 se zvýšil počet tzv. kritických zranitelností. Mezi nimi například proslulý Log4J.

Pokračování ...Public Relations

Průkopnická automatizovaná obrana pohyblivých cílů

SophosS tím, jak se prostředí kybernetických hrozeb stává stále složitějším, bezpečnostní týmy čelí rapidnímu nárůstu počtu hrozeb. Mnoho organizací se potýká s vysokým počtem výstrah a falešně pozitivních hlášení, což vede k neustálému úsilí o jejich vyřešení a zbytečnému zatěžování zdrojů a snižování účinnosti zabezpečení.

Pokračování ...


Tagy