přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Proč bychom měli kupovat notebooky s Windows?

Proč bychom měli kupovat notebooky s Windows?

...když na nich chceme používat Linux?


Vybrali jste si notebook, je výkonný, má dost paměti, velký disk, nepronese se, celkově se vám líbí a ani cena není odrazující. ale najednou zjistíte, že právě v ceně se jako v kukaččím hnízdě může skrývat jedno nepěkné a zapáchající vejce: cena za licenci Windows.

Řeknete si tohle? "No a, tak ty Windows smažu, stejně si tam dám svou distribuci. A těch pár stovek až tisíc oželím." Asi ne. Zřejmě budete očekávat, že si prostě vyberete stejný notebook bez operačního systému nebo dokonce s nainstalovaným linuxovým systémem. a to je právě věc, která může být pořádným ořechem.

Takové notebooky se bohužel prodávají v o mnoho menším množství než stroje s Windows - čest výjimkám.

Kamil Páral, překladatel a aktivní uživatel Ubuntu, si koupil notebook a po spuštění si v licenci přečetl, že operační systém, který se chystá instalovat, nemusí používat, pokud nesouhlasí s uvedenými podmínkami. Může je odmítnout a kontaktovat výrobce notebooku, který připravil systém k instalaci, s požadavkem na vrácení peněz. Samozřejmě by pak data musel z disku odstranit a systém nepoužívat.

Protože chtěl jistě použít Ubuntu, systém Windows neinstaloval, podmínky odmítl a kontaktoval výrobce se svým požadavkem. Rozběhla se složitá mašinérie, ze které vyplývá, že zatímco jinde ve světě je podobný proces formální záležitostí, u nás je vrácení peněz za zboží/službu, kterou jsme si nemohli vybrat, záležitostí pro silné nervy.

Článek popisující celou situaci najdete na blogu Kamila Párala.

Kupujete si počítače s Windows, když je nechcete používat? Jak se bráníte? Držíte ústa a krok? Necháte si to líbit? Nebo je to podle vás v pořádku? Odpovídejte v naší anketě v pravém sloupci webu.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vlastimil Ott

Vlastimil Ott

Spolupracuji s obecně prospěšnou společností Liberix, školím LibreOffice, WordPress, rozumím open source.


  • Distribuce: Xubuntu, Linux Mint
  • Grafické prostředí: Xfce

| proč linux | blogPublic Relations

Synology High Availability

Pro mnoho podniků a organizací je dnes životně důležitá nepřetržitá dostupnost jejich IT systémů. Výpadky a odstávky totiž způsobují stále větší škody, což vyvíjí tlak na IT oddělení, aby zajistila maximální dostupnost dat a klíčových aplikací.

Pokračování ...Public Relations

Linux a poker aneb Jde to dohromady?

Dávno jsou pryč doby, kdy se uživatelé Windows smáli těm, kteří preferují jiný operační systém. Dřív bylo samozřejmě náročnější především na Linuxu spustit jakékoliv hry, nicméně v dnešní době to už takový problém není.

Pokračování ...