přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, První test použitelnosti Unity

Control

První test použitelnosti Unity

Canonical provedl první test použitelnosti Unity. Jaké jsou výsledky?


reklama

Canonical pravidelně provádí testy použitelnosti softwaru, což je ve světě open source dosti ojedinělé. Neznám žádnou jinou distribuci, která by tyto testy pravidelně prováděla. Myslím si, že to není rozšířené ani mezi desktopovými prostředími, snad jen u GNOME se tyto testy jednu dobu prováděly.


Dalším ze skupiny tady těchto testů byly "pokusy na lidech" s novým rozhraním Unity. Canonical si nechal externí firmou "dodat" skupinu 15 lidí, která má věkové rozpětí několik desítek let a všichni mají alespoň základní znalosti práce s počítačem. Zadání bylo jasné. Byli posazeni před netbook s tím, že je to jejich nový počítač, a měli provádět aktivity jako vyhledávání informací, práce se sociálními sítěmi, psaní komentářů, blogových zápisků, nakupování, sdílení fotek, hraní her a stahování fotek do hudebního přehrávače.


Jak Unity v tomto testu dopadlo? Krátce řečeno špatně. Věcí, s kterými byli uživatelé spokojeni, mnoho nebylo. Pochvalovali si čistotu horního panelu (monochromatické ikony dělají své), ale ta už je i v současném rozhraní. Líbilo se jim, že mají spouštěče oblíbených aplikací na jedno kliknutí daleko a že mají podobu velkých ikon. Nejvíc samozřejmě byli unešení z Centra softwaru, z kterého mohli nainstalovat tisíce aplikací jedním kliknutím. Tím ale jejich spokojenost s Ubuntu s tvaří Unity končila. Výčet nedostatků je mnohem delší.


Výkon - rychlost rozhraní je v současném stavu opravdu žalostná. Některé prvky se i na mém novém notebooku překreslovaly i několik sekund. Není divu, že si toho uživatelé všimli. Nicméně nová verze Unity bude akcelerovaná Compizem, takže tento problém by měl být vyřešen.


Práce s otevřenými dokumenty - uživatelé si stěžovali, že nemají žádný přehled dokumentů, které při práci potřebují. Představte si, že pracujete třeba se dvěma dokumenty, otevřenými v Openoffice, webovou stránkou otevřenou v prohlížeči a dokumentem otevřeném v prohlížeči PDF. Unity je velmi orientované na aplikace, informace o tom, jaké dokumenty má uživatel otevřené, se naprosto vytrácí. A to dělá lidem problémy. Mezi různými okny jedné aplikace lze přepínat tak, že člověk klikne na ikonu aplikace a otevřená okna se seřadí do dlaždice. Jenže náhledy jsou tak malé, že uživatelé měli problém rozlišit, který dokument je který. Navíc předpokládali, že jsou interaktivní, takže bude možné např. kopírovat text z jednoho do druhého, to ale nešlo.


Práce s okny - uživatelé měli problémy při práci s okny obecně. Špatně jim šla práce s více okny najednou. Nevěděli, jestli má aplikace nějaká otevřená okna nebo ne. V panelu se totiž dohromady míchají spouštěče a zástupci spuštěných aplikací. Rozdíl je špatně viditelný a uživatelé jej nedokáží interpretovat. Nutno podotknout, že tento i výše uvedený problém řeší onen nenáviděný taskbar, kterého se snaží Unity i GNOME Shell za každou cenu zbavit.


Práce se soubory - klasický souborový manažer byl v Unity zatlačen do pozadí a k souborům a složkám se přistupuje přes speciální rozhraní, které se snaží být chytřejší (seznam nedávno použitých souborů atd.). Leč uživatelé s ním měli nemalé problémy. Neřešitelným problémem pro ně byla například tak jednoduchá operace jako odstranění souboru.


Úpravy levého panelu - uživatelé nemohli přijít na to, jak přidat na panel ikonu aplikace. Snažili se ji přetáhnout ze seznamu aplikací, ale nešlo to. Málokoho napadne, že musí aplikaci nejdříve spustit a pak ji přes kontextovou nabídku na panelu "připíchnout". Stejně tak nemohli přijít na to, jak ji z panelu odstranit.


Vyhledávání - časté byli stížnosti na špatné vyhledávání v aplikacích a souborech. Ani se příliš nedivím, protože při mém testování mnohdy nefungovalo vůbec. Lidem také vadilo, že nemá žádný indikátor toho, jestli něco dělá nebo ne.


Toto je jen část problémů, které byly během testování vypozorovány. Tyto testy jsou jistě pro vývojáře a designéry přínosné a je dobré, že je Canonical dělá a snaží se analyzovat požadavky uživatelů. Akorát mám ten pocit, že to neudělal, když Unity navrhoval. Hodně z výše zmíněných problémů lze v rámci Unity vyřešit, ale některé z nich jsou způsobeny samotným návrhem Unity. Samozřejmě nějaké berličky se vždycky dají vymyslet, ale bude to opravdu efektivní řešení? Také je nutno podotknout, že test probíhal na netboocích, jenže Unity je nyní cíleno na všechny desktopové uživatele a práce na velkých monitorech odhalí další kvantum problémů s ergonomií a použitelností. Příkladem může být globální menu umístěné v horní liště. Zkuste si na 30" monitoru mít v pravém dolním rohu otevřené malé okno a přistupovat do jeho nabídky. Musíte pokaždé jet přes celou obrazovku, prostě ergonomická noční můra. Dokážu ještě toto řešení pochopit na netboocích, které mají malý monitor. Šetří to místo a většina oken je maximalizovaná, ale na normálním desktopu? Ještě jsem nepřišel na jedinou výhodu. Takže budu rád, pokud mi nějakou do komentářů napíšete (ne, argument, že to tak má Mac OS X opravdu neberu).


Při čtení testu použitelnosti od Canonicalu jsem se zamyslel nad tím, jestli to je opravdu tak těžké v open source software dělat. Myslím, že je to aktivita, které by se mohla komunita zdatně ujmout. Stačí vytvořit metodiku, postup, jak test provádět, a propracovaný formulář, do kterého by se zanášely výsledky. V případě Ubuntu s Unity by bylo úplně ideální udělat speciální systém na flashku, který by už obsahoval připravené dokumenty a programy, s kterými by měl testující uživatel pracovat. Myslím, že už není takový problém odchytnout na půl hodiny přítelkyni/rodiče/sourozence/..., posadit je před Linux, sledovat je a poznatky zanést do formuláře. Důležité je, aby ty informace pro někoho byly, aby autoři daného softwaru měli o takovou odezvu zájem. Canonical očividně má. Myslíte, že má cenu podobnou komunitní aktivitu rozjet?

Nahoru

Příspěvky

Miroslav Hrončok První test použitelnosti Unity
Miro Hrončok 16. 11. 2010, 10:26:50
Odpovědět  Odkaz 
Vesměs tedy kladně hodnotili především věci, které už v Ubuntu jsou.
Michal Breškovec První test použitelnosti Unity
Michal Breškovec 16. 11. 2010, 10:39:15
Odpovědět  Odkaz 
Myslím, že podobně je udělaná správa panelů i ve Win 7. Také mi nějakou dobu trvalo, než jsem na to přišel.
rionka První test použitelnosti Unity
rionka 16. 11. 2010, 10:46:24
Odpovědět  Odkaz 
Zajimavy clanek. Osobne se na "vylepseni" ve smyslu Unity divam docela negativne, autor ma pravdu v tom, ze co je dobre na netbooku, nemusi byt idealni pro desktop. Prostredi nejspis ze zvedavosti vyzkousim, ale pochybuji, ze bych ho vymenila za sve stavajici dvoupanelove rozvrzeni GNOME.
První test použitelnosti Unity
Petr 16. 11. 2010, 13:22:34
Odpovědět  Odkaz 
Mám pocit, že to je všechno snaha jít co nejblíže k Applu, protože je tu potenciál budoucnosti,protože Apple co by firma je jedna z nejlépe prosperujících a v brzku by mohla MS zlikvidovat, což asi Mark tuší a stejně tak jsem něco slyšel o sjednocování designu všech applovských os (mobilní a desktop). Takže to asi vše spěje k tomuto "velkému třesku"
První test použitelnosti Unity
Tomáš Břinčil 16. 11. 2010, 14:10:33
Odpovědět  Odkaz 
Podobný pocit z toho mám já. Když už jsem v grafickém prostředí, tak chci jednoduchost a nenáročnost. V tomto ohledu oceňuji Gnome, skoro bych se nebál tvrdit, že kdo chce Unity ať si nahodí Docky, ale...

Upřímně tedy doufám, že se od Unity a jeho defaultnímu zapuštění do Ubuntu upustí.

Ad. Poslední Jirkova myšlenka. Přesně to mě taky napadlo. Proč kvůli tomu shánět patnáct lidí (kteří můžou zrovna být opravdu špatný vzorek). Když tu je několika miliónová komunita a určitě by se našlo pár aktivistů co by otestovalo sebe a pak lidi okolo...
První test použitelnosti Unity
lzap 18. 11. 2010, 18:21:06
Odpovědět  Odkaz 
Kéž by se v takto ranných fázích testoval všechen software. To by pak svět byl krásnější. Je to důkaz, že to Canonical s Unity myslí hodně vážně.

Navrhování softwaru (i čehokoli jiného) je nesmírně náročná činnost. I proto bude mít nejlepší analytik vyšší plat, než nejlepší programátor. Je dokázané, že nejvíce chyb se dělá hlavně během návrhu - tj. hned v prvních fázích projektu. Kvalitní software je vývíjen tak, že jsou všechna rozhodnutí neustále přehodnocována. Což je také drahé a časově náročné.

Je důležité o věcech mluvit. Je na to dokonce ten ideální čas. Proto využijte nástroje (nejen) Canonicalu (jako. například Blueprints na Launchpadu) pro publikování svých návrhů a pocitů.

Jsem moc zvědav, jak to všechno dopadne.
První test použitelnosti Unity
alfonz 22. 11. 2010, 17:18:42
Odpovědět  Odkaz 
Chválím Canonical za jejich korektní přístup. Líbí se mi, že dokázali napsat co všechno byl problém atd.

Přišlo mi ale, že hodně těch lidí spíše měla větší problém vůbec pochopit co jsou plochy a repozitáře (Asi by to chtělo dialogová okna přes celou obrazovku kde by se napsal základní popis na 2 věty) Ono obecně je to asi pro většinu lidí trošku mimo. Jinak doufám, že se tohle testování rozjede více.
Ivan Bíbr Re:První test použitelnosti Unity
bibri 23. 11. 2010, 18:50:36
Odpovědět  Odkaz 
>Chválím Canonical za jejich korektní přístup. Líbí se mi, že dokázali napsat co všechno byl problém atd.

Ano, to se mi také líbí - jen nevím, zda to převedou taky do praxe (= vypustí Unity až v případě, že bude použitelné).
Vojtěch Trefný Re:Re:První test použitelnosti Unity
Vojtěch Trefný 24. 11. 2010, 07:37:02
Odpovědět  Odkaz 
> vypustí Unity až v případě, že bude použitelné

To nepůjde, to by se museli vrátit v čase a nedat ho do UNE :-)
Re:Re:První test použitelnosti Unity
lzap 28. 11. 2010, 19:34:37
Odpovědět  Odkaz 
>vypustí Unity až v případě, že bude použitelné

Takhle ale Open Source nefunguje...
Adam Saleh Re:Re:Re:První test použitelnosti Unity
Adam Saleh 28. 11. 2010, 21:08:50
Odpovědět  Odkaz 
No, neviem či Unity bude open source v pravom slova zmysle. Mark Shuttleworth nad projektom drží vcelku pevne oprate. Nie že by sa mi im chcelo posielať patche :P ... ale ak niekto vyskúšate, dajte vedieť ;)

Momentálne sa ale celkom zaujímavé veci dejú okolo Gnome Shellu, prechádza celkom zaujímavým faceliftom:

Predtým: http://live.gnome.org/GnomeShell/Screenshots

Potom: http://jimmac.musichall.cz/log/?p=1126
První test použitelnosti Unity
tazy 1. 12. 2010, 10:14:00
Odpovědět  Odkaz 
Ano také chválím korektní přístup Canonical k těmto testům.Už dva roky pracuji na Ubuntu a sleduji dění kolem něho.Musím říci, že jsem si ho dost oblíbil, a docela mě mrzí rozhodnutí Marka přejít z prostředí Gnome na Unity. Můj názor je zůstat u prostředí Gnome a stále ho vylepšovat k spokojenosti uživatelů, kteří zatím se učí objevovat Ubuntu a linux vůbec.Nechci se dotknout profíků,ale většina normálních uživatelů PC zatím stále tíhnout více k WIN. Mají strach z linuxu.WIN jsou pro ně snadnější a pohodlnější.Myslím si,že prostředí Unity by vše zkomplikovalo a mnoho uživatelů Ubuntu by přešlo na jinou distribuci.
Taky si myslím musíme se zamyslet pro koho vlastně nové prostředí v Ubuntu se
vyvýjí jestli pro běžného uživatele PC nebo pro profíky.
Jiří Nedavaška První test použitelnosti Unity
Aksavaden 1. 12. 2010, 11:08:57
Odpovědět  Odkaz 
Tak Unity mám asi třetí den a dá se na to zvyknout. Nainstaloval jsem si ho po přečtení diskuse http://forum.ubuntu.cz/index.php/topic,52324.msg376226.html#msg376226 na fóru ubuntu.cz
Pracovat s Unity nebo si na něj zvyknout není až takový problém pokud všechno funguje jak má a nemusím řešit nějaké věci co mi nejdou tak jak mají. Když dokáží dát Unity do takového stavu kdy si něco nainstaluji a bude to pracovat tak jak by mělo, tak nevidím problém a těším se na jaro :-)
Unity je konečně oživení a je to trochu něco jiného než klasický desktop. Je to pořád dokola, stejný styl ovládání + stejné chyby = nechuť k používání :-)
První test použitelnosti Unity
K2 2. 12. 2010, 02:52:19
Odpovědět  Odkaz 
Jako uživatel Windows 7 říkám, že je to skvělý článek. Linuxová GUI jednoznačně potřebují testovat a pak upravovat podle výsledků testů.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog