přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co se děje ve světě Linuxu a open source

Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Co se děje ve světě Linuxu a open source

dvatydny.gif

Letos se možná dočkáme prvního telefonu s Ubuntu. Vyšla Fedora 20 „Heisenbug“. I Wordpress má nové vydání – 3.8 „Parker“. Brno bude letos hostit konferenci Akademy. A Mnichov úspěšně dokončil přechod na otevřený software a bilancuje.


„Supertelefon“ s Ubuntu nakonec bude, prý už letos

Je to rok, co Canonical představil svoji vizi Ubuntu na mobilních telefonech a i přes zjevné snahy tu stále žádný „skutečný“ telefon s Ubuntu není. To by se letos podle slov Marka Shuttlewortha mělo změnit. Ve svém vystoupení na konferenci LeWeb v Paříži zmínil, že Canonical navázal spolupráci s blíže neurčeným partnerem z oblasti mobilního trhu, který je připraven dát Ubuntu šanci. Jak to všechno skutečně dopadne, se dozvíme nejpozději „do roka a do dne“, protože slibovaný high-endový telefon s Ubuntu Touch by měl být přímo v prodeji ještě letos.

Canonical už dříve navázal spolupráci s různými „velkými hráči“ z trhu mobilních telefonů – s výrobci i s prodejci a mobilními operátory, ale zatím se vždy jednalo spíše o mírné „oťukávání“ a průzkum možností. Současný „tajný“ partner je první, který vyjádřil ochotu na Ubuntu v mobilech skutečně vsadit.

Vyšla Fedora 20 „Heisenbug“

17. prosince bylo oznámeno vydání nové verze oblíbené distribuce Fedora, tentokrát nesoucí pořadové číslo 20 a jméno „Heisenbug“. Vzhledem k tomu, že Fedora vychází (přibližně) každého půl roku, představuje Heisenbug také vydání k desátým narozeninám celého projektu – úplně první Fedora, tehdy ještě Fedora Core, byla vydána 6. listopadu 2003.

Z novinek v Heisenbugu můžeme zmínit klasicky nejnovější verze všech hlavních grafických prostředí – GNOME 3.10, KDE Plasma Workspaces 4.11 a také třeba nejnovější Cinnamon 2. Hodně diskusí vyvolalo i odstranění syslogu a sendmailu z výchozí instalace – o logování se bude nově starat systemd a sendmail byl jako MTA označen jako nepotřebný. Podrobný přehled novinek naleznete Fedora.cz.

Wordpress 3.8 „Parker“?

Wordpress, v současné době patrně nejpoužívanější opensource nástroj pro tvorbu webového obsahu, se dočkal nové verze 3.8 s označením „Parker“. Nejviditelnější novinkou je kompletní „facelift“ administračního rozhraní Wordpressu, které by nyní mělo nabídnout lepší přehlednost, čitelnost i použitelnost. Nově se také umí „přizpůsobit“ velikosti displejů mobilních telefonů a tabletů, takže svůj web či blog budete moci pohodlně spravovat i z těchto zařízení. Drobnou zajímavost pak představuje možnost nastavit si vlastní barevné schéma. Další novinku představuje například nový správce motivů vzhledu.

Akademy 2014 bude v Brně

Brno by se bez nadsázky mohlo prezentovat jako evropské město konferencí s opensource tematikou. Pro loňský a letošní rok by to platilo rozhodně. Kromě místních akcí (jednadruhá) se může pochlubit hostováním http://www.linuxexpres.cz/blog/dojmy-z-guadecu. Od GNOME letos v Brně převezme štafetu jeho konkurence – prostředí KDE se svojí konferencí Akademy.

Skupinová fotografie z loňské Akademy v Bilbao (foto Knut Yrvin, CC-BY) Skupinová fotografie z loňské Akademy v Bilbao (foto Knut Yrvin, CC-BY)


Akademy se bude konat ve dnech od 6. do 12. září 2014 v prostorách Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. První dva dny budou věnovány „klasické“ konferenci s přednáškami a zbylých pět zaberou workshopy a setkání vývojářů, kteří budou společně pracovat na KDE a přidružených projektech.

Open data & gov

Mnichov dokončil přechod na Linux

Mnichov jako vzor města, kde „to dokázali“, si tady popisujeme docela často a nyní již můžeme prohlásit, že v Mnichově mají zcela hotovo. Samotné nasazení LiMuxu bylo dokončeno již v květnu letošního roku, ale nyní je k dispozici závěrečná zpráva, přesně vyčíslené náklady (a hlavně úspory) a byla zveřejněna i podrobná případová studie. Dovolíme si tedy stručné shrnutí:

 • Samotný projekt začal již v roce 2003. Pilotní migrace byla spuštěna o pět let později, v roce 2008.
 • Koncem roku 2012 bylo přemigrováno 12 000 počítačů, nyní se počet stanic s LiMuxem a LibreOffice zastavil na čísle 14 800.
 • Microsoftu se přechod Mnichova na Linux nikdy moc nelíbil. Starosta Christian Ude byl přemlouván jak Stevem Ballmerem, který Mnichovu nabídl 35 % slevu, tak přímo Billem Gatesem, který si ho „odchytl“ na konferenci v Kalifornii.
 • LiMux byl založen nejprve na Debianu, později přešel na Ubuntu. Jako grafické prostředí je použito KDE.
 • Celkové náklady se vyšplhaly na 18,7 milionu eur. Odhadovaná úspora oproti proprietárnímu řešení činí přibližně 12 milionů eur.

Jednou větou

 • Minule jsme informovali, že vyšel Linux Mint 16 „Petra“, a zároveň jsme dodali, že verze s KDE a Xfce vyjdou pravděpodobně až letos. Inu, mýliti se je lidské, a myslím, že všechny potěšilo, že jak verze s prostředí KDE, tak verze s Xfce nakonec stihly vyjít ještě před Štědrým dnem.
 • Grafické prostředí Enlightenment se po roce dočkalo nové verze – Enlightenment DR 0.18. Oproti dvanácti letům mezi verzemi 0.16 a 0.17 je to skutečně znatelný pokrok.
 • GNU/Octave, opensource nástroj pro numerické výpočty, vyšel ve verzi 3.8. Nejvýznamnější novinkou je (prozatím experimentální) grafické rozhraní, parser TeXovských výrazů a vykreslování pomocí FLTK místo gnuplotu.
 • Opožděný vánoční dárek v podobě pěti tisíc stran dokumentace ke grafickým kartám nadělil linuxovým vývojářům Intel. Přejeme veselé čtení.
 • Nepěknou bezpečnostní chybuv sobě skrývá Network Manager – hesla k zabezpečeným WiFi sítím, které označíte jako dostupné pro všechny uživatele, uchovává v adresáři /etc/NetworkManager/system-connections/ v nezašifrované podobě.
 • Kernel si z kernel.org už nestáhnete ve formátu bzip2. Jako možnost volby nám už zůstává jen gzip (tar.gz) a v březnu loňského roku zavedený xt (tar.xz) využívající algoritmus LZMA2.
 • Vyšly první alfa verze připravovaného Ubuntu 14.04 Trusty Tahr.
 • Blender, populární opensource 3D grafický nástroj, oslavil 20 let existence. Blender začal někdy mezi Vánocemi 1993 a Novým rokem 1994 – autor už si nepamatuje přesně kdy, ale povedlo se mu najít první zdrojový kód z 8. ledna 1994.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


 • Distribuce: Fedora, CentOS
 • Grafické prostředí: Xfce

| blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...


Sophos - promo akce na zabezpečení koncových bodů

Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »