přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co se děje ve světě Linuxu a open source

Co se děje ve světě Linuxu a open source

dvatydny.gif

Letos se možná dočkáme prvního telefonu s Ubuntu. Vyšla Fedora 20 „Heisenbug“. I Wordpress má nové vydání – 3.8 „Parker“. Brno bude letos hostit konferenci Akademy. A Mnichov úspěšně dokončil přechod na otevřený software a bilancuje.


„Supertelefon“ s Ubuntu nakonec bude, prý už letos

Je to rok, co Canonical představil svoji vizi Ubuntu na mobilních telefonech a i přes zjevné snahy tu stále žádný „skutečný“ telefon s Ubuntu není. To by se letos podle slov Marka Shuttlewortha mělo změnit. Ve svém vystoupení na konferenci LeWeb v Paříži zmínil, že Canonical navázal spolupráci s blíže neurčeným partnerem z oblasti mobilního trhu, který je připraven dát Ubuntu šanci. Jak to všechno skutečně dopadne, se dozvíme nejpozději „do roka a do dne“, protože slibovaný high-endový telefon s Ubuntu Touch by měl být přímo v prodeji ještě letos.

Canonical už dříve navázal spolupráci s různými „velkými hráči“ z trhu mobilních telefonů – s výrobci i s prodejci a mobilními operátory, ale zatím se vždy jednalo spíše o mírné „oťukávání“ a průzkum možností. Současný „tajný“ partner je první, který vyjádřil ochotu na Ubuntu v mobilech skutečně vsadit.

Vyšla Fedora 20 „Heisenbug“

17. prosince bylo oznámeno vydání nové verze oblíbené distribuce Fedora, tentokrát nesoucí pořadové číslo 20 a jméno „Heisenbug“. Vzhledem k tomu, že Fedora vychází (přibližně) každého půl roku, představuje Heisenbug také vydání k desátým narozeninám celého projektu – úplně první Fedora, tehdy ještě Fedora Core, byla vydána 6. listopadu 2003.

Z novinek v Heisenbugu můžeme zmínit klasicky nejnovější verze všech hlavních grafických prostředí – GNOME 3.10, KDE Plasma Workspaces 4.11 a také třeba nejnovější Cinnamon 2. Hodně diskusí vyvolalo i odstranění syslogu a sendmailu z výchozí instalace – o logování se bude nově starat systemd a sendmail byl jako MTA označen jako nepotřebný. Podrobný přehled novinek naleznete Fedora.cz.

Wordpress 3.8 „Parker“?

Wordpress, v současné době patrně nejpoužívanější opensource nástroj pro tvorbu webového obsahu, se dočkal nové verze 3.8 s označením „Parker“. Nejviditelnější novinkou je kompletní „facelift“ administračního rozhraní Wordpressu, které by nyní mělo nabídnout lepší přehlednost, čitelnost i použitelnost. Nově se také umí „přizpůsobit“ velikosti displejů mobilních telefonů a tabletů, takže svůj web či blog budete moci pohodlně spravovat i z těchto zařízení. Drobnou zajímavost pak představuje možnost nastavit si vlastní barevné schéma. Další novinku představuje například nový správce motivů vzhledu.

Akademy 2014 bude v Brně

Brno by se bez nadsázky mohlo prezentovat jako evropské město konferencí s opensource tematikou. Pro loňský a letošní rok by to platilo rozhodně. Kromě místních akcí (jednadruhá) se může pochlubit hostováním http://www.linuxexpres.cz/blog/dojmy-z-guadecu. Od GNOME letos v Brně převezme štafetu jeho konkurence – prostředí KDE se svojí konferencí Akademy.

Skupinová fotografie z loňské Akademy v Bilbao (foto Knut Yrvin, CC-BY) Skupinová fotografie z loňské Akademy v Bilbao (foto Knut Yrvin, CC-BY)


Akademy se bude konat ve dnech od 6. do 12. září 2014 v prostorách Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií VUT. První dva dny budou věnovány „klasické“ konferenci s přednáškami a zbylých pět zaberou workshopy a setkání vývojářů, kteří budou společně pracovat na KDE a přidružených projektech.

Open data & gov

Mnichov dokončil přechod na Linux

Mnichov jako vzor města, kde „to dokázali“, si tady popisujeme docela často a nyní již můžeme prohlásit, že v Mnichově mají zcela hotovo. Samotné nasazení LiMuxu bylo dokončeno již v květnu letošního roku, ale nyní je k dispozici závěrečná zpráva, přesně vyčíslené náklady (a hlavně úspory) a byla zveřejněna i podrobná případová studie. Dovolíme si tedy stručné shrnutí:

  • Samotný projekt začal již v roce 2003. Pilotní migrace byla spuštěna o pět let později, v roce 2008.
  • Koncem roku 2012 bylo přemigrováno 12 000 počítačů, nyní se počet stanic s LiMuxem a LibreOffice zastavil na čísle 14 800.
  • Microsoftu se přechod Mnichova na Linux nikdy moc nelíbil. Starosta Christian Ude byl přemlouván jak Stevem Ballmerem, který Mnichovu nabídl 35 % slevu, tak přímo Billem Gatesem, který si ho „odchytl“ na konferenci v Kalifornii.
  • LiMux byl založen nejprve na Debianu, později přešel na Ubuntu. Jako grafické prostředí je použito KDE.
  • Celkové náklady se vyšplhaly na 18,7 milionu eur. Odhadovaná úspora oproti proprietárnímu řešení činí přibližně 12 milionů eur.

Jednou větou

  • Minule jsme informovali, že vyšel Linux Mint 16 „Petra“, a zároveň jsme dodali, že verze s KDE a Xfce vyjdou pravděpodobně až letos. Inu, mýliti se je lidské, a myslím, že všechny potěšilo, že jak verze s prostředí KDE, tak verze s Xfce nakonec stihly vyjít ještě před Štědrým dnem.
  • Grafické prostředí Enlightenment se po roce dočkalo nové verze – Enlightenment DR 0.18. Oproti dvanácti letům mezi verzemi 0.16 a 0.17 je to skutečně znatelný pokrok.
  • GNU/Octave, opensource nástroj pro numerické výpočty, vyšel ve verzi 3.8. Nejvýznamnější novinkou je (prozatím experimentální) grafické rozhraní, parser TeXovských výrazů a vykreslování pomocí FLTK místo gnuplotu.
  • Opožděný vánoční dárek v podobě pěti tisíc stran dokumentace ke grafickým kartám nadělil linuxovým vývojářům Intel. Přejeme veselé čtení.
  • Nepěknou bezpečnostní chybuv sobě skrývá Network Manager – hesla k zabezpečeným WiFi sítím, které označíte jako dostupné pro všechny uživatele, uchovává v adresáři /etc/NetworkManager/system-connections/ v nezašifrované podobě.
  • Kernel si z kernel.org už nestáhnete ve formátu bzip2. Jako možnost volby nám už zůstává jen gzip (tar.gz) a v březnu loňského roku zavedený xt (tar.xz) využívající algoritmus LZMA2.
  • Vyšly první alfa verze připravovaného Ubuntu 14.04 Trusty Tahr.
  • Blender, populární opensource 3D grafický nástroj, oslavil 20 let existence. Blender začal někdy mezi Vánocemi 1993 a Novým rokem 1994 – autor už si nepamatuje přesně kdy, ale povedlo se mu najít první zdrojový kód z 8. ledna 1994.

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog