přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav

Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav

fedora_logo.jpg

Uběhlo půl roku a po dlouhém čekání, způsobeném také třítýdenním zpožděním, vyšla Fedora 17. Fedora je známá jako distribuce, která přináší jako první novinky ve světě Linuxu. Nejinak tomu bylo i nyní, tak se pojďme podívat na to, co tvůrci Fedory připravili pro uživatele tentokrát.


Jelikož nejsem vůči Fedoře nestranný (jsem Fedora ambassadorem pro Českou republiku), rozhodl jsem se tento článek pojmout ne jako recenzi, ale jako seznámení s tím, co nová Fedora přináší. Nečekejte tedy v článku mnoho osobních názorů a hodnocení. Mnoho informací budou ostatně jen odkazy na upstreamové projekty, protože Fedora si zakládá na tom, že nechce být chytřejší než upstream. Místo vlastních úprav toho, co nabízí upstream, se soustředí na integraci a distribuci.

Fedora 17 Fedora 17

Desktop

Výchozím prostředím ve Fedoře je GNOME, proto je také Fedora často označována jako vlajková distribuce GNOME – je prakticky jedinou velkou distribucí, která má GNOME jednoznačně určené jako výchozí prostředí a distribuuje ho s minimálními změnami oproti upstreamu. Ve Fedoře 17 je GNOME 3.4. Pokud chcete vědět, jaké novinky nabízí, přečtěte si recenzi GNOME 3.4.

GNOME 3.4: Super menu GNOME 3.4: Super menu

KDE a Xfce

Fedora není jen o GNOME, ale nabízí celou řadu dalších prostředí. Např. KDE a Xfce mají hodně silné SIGy (special interest group), kterým uživatelé vděčí za to, že tato prostředí jsou ve Fedoře také na velmi vysoké úrovni. KDE má ve Fedoře rolling release režim. To znamená, že po vydání nového KDE nemusí uživatelé čekat na další vydání Fedory, ale nová verze se k nim dostane již v rámci aktualizací stávající verze. KDE 4.8, které se nachází ve Fedoře 17, tak není úplnou novinkou, protože se s aktualizacemi dostalo už i do Fedory 16. O KDE 4.8 jsme také psali, pokud vás zajímají podrobnosti. Xfce má jiný režim než KDE a ač Xfce 4.10 vyšlo před vydáním Fedory 17, bylo příliš pozdě na jeho zařazení do vydání, a tak se objeví až ve Fedoře 18. Uživatelé Xfce, kteří by si ale chtěli zkusit verzi 4.10, nemusí smutnit. Lidé z Xfce SIGu pro ně připravili speciální repozitář.

Xfce 4.8 přidané pomocí repozitáře Xfce 4.8 přidané pomocí repozitáře

systemd-logind

Fedora 17 má také nového správce přihlášení. Je jím systemd-logind, který nahrazuje zastaralý ConsoleKit a využívá systemd, který je ve Fedoře již od verze 15. Nové řešení mimo jiné přináší nativní řešení pro tzv. multi-seat – situace, při které je k jednomu systému připojeno několik stanic. To samozřejmě v Linuxu funguje již dávno, ale jak píše Lennart Poettering, ve Fedoře 17 to třeba s krabičkami od Plugable nevyžaduje žádné nastavování. Prostě připojíte a používáte.

Podpora více dotyků

Nejnovější verze knihovny GTK+ v kombinaci s X.org 1.12 přináší do Fedory 17 základní podporu více dotyků na dotykovém zařízení. Zajímavostí je, že významný krok k této funkcionalitě byl udělaný na GTK+ hackfestu, který se konal v únoru během Developer Conference v Brně.

Vybrané aplikace

Fedora 17 přináší také nové verze mnoha linuxových aplikací. Tady jsou ty nejzajímavější:

GIMP 2.8

Na novou verzi GIMPu se čekalo několik let, vydání bylo několikrát odloženo. Verze 2.8 byla jedním z nejočekávanějších vydání tohoto roku ve světě Linuxu. Očekávání se vyplatilo, protože verze 2.8 přináší celou řadu významných změn včetně režimu s jedním oknem. Fedora je jednou z prvních distribucí, která nový GIMP nabízí. O GIMPu 2.8 jsme také psali, pokud vás zajímá, jaké změny přináší.

GIMP 2.8 v režimu jednoho okna GIMP 2.8 v režimu jednoho okna

LibreOffice 3.5

LibreOffice je ve Fedoře 17 ve verzi 3.5, která obsahuje viditelné změny především ve Writeru (nové GUI pro správu záhlaví, zápatí a zalomení stránky) a také výrazné pročištění kódu.

Zalomení stránky v LibreOffice Writeru 3.5 Zalomení stránky v LibreOffice Writeru 3.5

NetworkManager 0.9.4

Nejnovější verze NetworkManageru přináší funkce, které jsou důležité především pro podnikové nasazení – bonding, IP-over-Infiniband, VLAN a bridging. Má také podporu pro síťové zóny, které měly být společně s firewalld jednou z novinek Fedory 17, ale nakonec bylo jejich uvedení odloženo až na Fedoru 18, i když v 17 už je můžete najít. Firewalld by měl nahradit iptables, které představují statický přístup k firewallu. Naopak firewalld funguje dynamicky, tedy průběžně mění nastavení. Síťové zóny budou fungovat tak, že si v NetworkManageru budete moct nastavit, jak moc dané síti důvěřujete. Domácí síť za několika firewally asi označíte za nejdůvěryhodnější, naopak nějakou veřejně přístupnou wifi síť za nejméně důvěryhodnou; na základě toho vždy při připojení do sítě nastaví firewalld různě restriktivní pravidla.

Eclipse Juno

Eclipse je jedním z nejpopulárnějších IDE, na kterém řada projektů staví vlastní, uzpůsobené vývojářské nástroje. Eclipse 4.2 Juno bude významným vydáním, a proto se jej správci balíčků Eclipse rozhodli zařadit do Fedory, i když vyjde až ke konci června. Zatím je ve fázi RC, finální verze dorazí v podobě aktualizací.

UsrMove

Takzvaný UserMove je jednou z nejvýraznějších změn ve Fedoře 17. Jedná se o to, že adresáře /lib/, /lib64/, /bin/ a /sbin/ byly přesunuty do /usr/. Mezi hlavními výhodami tohoto přesunu jsou uváděny lepší kompatibilita a nižší komplexita systému. Podrobně se tomuto tématu věnuje článek na fedora.cz. Běžný uživatel by neměl nic pocítit, protože kvůli zpětné kompatibilitě jsou původní adresáře zachovány ve formě symlinků.

Kernel

Fedora 17 vyšla s kernelem 3.3. Stejně jako v případě KDE ale platí, že kernel je v režimu rolling release. Vývojáři se shodli na tom, že upgrade jádra v rámci aktualizací více problémů vyřeší než způsobí. Podpora hardwaru se totiž v jádře velmi rychle vyvíjí a lék na většinu problémů s hardwarem je mít nejnovější kernel. Verze 3.3 se tedy momentálně nachází ve všech podporovaných vydáních Fedory – 15, 16 a 17. A brzo lze očekávat i verzi 3.4.

Verze 3.3 přináší např. výrazné vylepšení open-source ovladačů pro grafické karty. Projevilo se to třeba na podpoře grafické karty Intel GMA500 (Poulsbo), která měla doteď mizernou podporu v Linuxu. Nový ovladač od Alana Coxe přináší dobrou podporu 2D u této karty a podpora 3D je na cestě. Výrazně byl také zlepšen power management u grafických karet architektury Sandy Bridge, což prodlužuje výdrž na baterii u notebooků, které tuto architekturu mají.

Vývojáři se také rozhodli, že jaderné moduly, které jsou velmi málo využívané, přesunou do samostatného balíčku kernel-modules-extra.

Llvmpipe aneb GNOME Shell bez 3D akcelerace

Významnou novinkou Fedory 17 je to, že GNOME Shell (ale nejen ten, i další prostředí, která vyžadují 3D akceleraci) lze používat, i když ovladač grafické karty nepodporuje 3D akceleraci. Vděčíme za to Adamu Jacksonovi a jeho ovladači llvmpipe, který umožňuje vypočítávat 3D efekty na procesoru. Na hraní náročných her to není, ale pro běžnou desktopovou práci je to na současných počítačích dostatečně rychlé. Umožňuje to také mít 3D akcelerované prostředí ve virtuálním systému bez jakýchkoliv dodatečných ovladačů. Llvmpipe je technologie, jež byla vyvinuta a odladěna právě ve Fedoře, která ji jako první přináší. Můžeme ale očekávat, že se brzo rozšíří i do ostatních distribucí.

Virtualizace a cloud

Virtualizace a cloud jsou technologie, které hýbou celou oblastí IT, až je někteří považují za buzzwords. Fedora samozřejmě nechce být v této oblasti pozadu a přináší docela zajímavé novinky.

Jednou z nich je libvirt-sandbox, který umožňuje za pomoci KVM nebo LXC vytvářet oddělená a zabezpečená prostředí (sandboxy) pro aplikace, aniž by bylo nutné vytvářet virtuální počítač s běžícím systémem. Více se můžete dozvědět v anglickém článku na H-online.

Libvirt-manager nyní podporuje přesměrování USB zařízení do virtuálního prostředí. To je součástí protokolu SPICE a funguje tedy i vzdáleně.

Do Fedory 17 se dostaly také téměř všechny části projektu oVirt. Jestli nevíte, o co jde, tak se jedná o upstreamový projekt, na kterém je postavené Red Hat Enterprise Virtualization 3, což je robustní řešení pro virtualizaci. Nyní většinu jeho funkcí najdete i ve Fedoře.

Red Hat se stal jedním z hlavních tahounů cloudového projektu OpenStack, takže dává smysl, že ve Fedoře 17 najdete jeho nejnovější verzi – OpenStack Essex, která vyšla na konci dubna.

Lepší podpora Maců

Kdo někdy zkoušel používat Fedoru na počítačích od společnosti Apple, ví, že podpora byla daleko od ideální. Macy jsou však čím dál populárnější i mezi uživateli Linuxu, a proto se někteří vývojáři zaměřili během vývoje Fedory 17 také na podporu těchto počítačů. Jednalo se o aktivitu napříč mnoha částmi systému od kernelu až po desktop. Jak píše Matthew Garrett, podpora ještě není zdaleka ideální, ale výrazně se zlepšila a zbývající problémy by rádi vyřešili ve Fedoře 18. Uživatele vyzývá, aby jim pomohli a problémy s Macy hlásili. O Macbook se rozšíří také testovací hardware týmu Fedora QA.

Na MacBooku teď poběží Fedora o něco lépe, foto Aido2002, CC BY-SA Na MacBooku teď poběží Fedora o něco lépe, foto Aido2002, CC BY-SA

Architektura ARM

Architektura ARM je ve Fedoře čím dál důležitější. Dokonce už proběhla i debata, že by se ARM stal další primární architekturou. Tento krok byl prozatím odložen, ale to nic nemění na tom, že se procesorům ARM dostává velké pozornosti. Poslední dokončeným vydáním Fedory pro ARM byla verze 14, poté se vývojáři rozhodli dvě verze přeskočit a začít až s verzí 17, od které už by chtěli co nejvíce držet krok s Fedorou pro architekturu x86. Fedora 17 pro ARM vyšla v betaverzi 24. května a na finálního vydání se dočkáme už brzo.

Fedora funguje například i na Raspberry Pi, foto Marek Žehra Fedora funguje například i na Raspberry Pi, foto Marek Žehra

Co přinese Spherical Cow

Na co se můžeme těšit ve Fedoře 18, která dostala kódové označení Spherical Cow? Není toho málo. Asi nejvýraznější změnou bude úplně nový instalátor, který již nebude mít podobu pevně daného procesu, ale středobodem celého instalátoru bude obrazovka, která bude shrnovat všechny kroky, jež je potřeba během instalace udělat. Uživatel si bude moct vybrat pořadí, v jakém jednotlivé kroky udělá, a na centrální obrazovce vždy najde přehled nastavení v jednotlivých krocích. Významnou změnou bude také to, že bude sjednocen kód pro grafickou verzi instalátoru a verzi pro příkazovou řádku.

Firewalld nahradí iptables jako výchozího správce firewallu. NetworkManager bude mít podporu síťových zón a měl by podporovat vytvoření hotspotu v režimu AP, ne jako doposud v režimu AdHoc, který má svá omezení. Adresář /tmp bude uložený v souborovém systému tmpfs, jehož obsah je uložený pouze v paměti. Výsledkem by měl být mnohem vyšší výkon a šetření SSD disků.

Řada novinek bez úprav

Fedora nezůstala nic dlužná své pověsti a i ve verzi 17 přinesla celou řadu novinek – a jak už bývá pravidlem, mnoho z nich jako vůbec první. Přitom za poslední dva roky hodně zapracovala na kvalitě a stabilitě, takže se jí nemusí bát ani běžní uživatelé a dilema mezi stabilním softwarem a nejnovějšími funkcemi už není tak těžké jako dřív.

Zajímají-li vás novinky ve Fedoře 17 víc a chcete-li se setkat s jejími vývojáři, můžete přijít na jednu ze tří release party (Brno, Praha, Košice), které se v České republice a na Slovensku konají. Vzhledem k tomu, že kódové označení Fedory 17 je Beefy Miracle, ponese se jimi vůně párků :)

Nahoru

Příspěvky

Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Lukáš 4. 06. 2012, 08:36:15
Odpovědět  Odkaz 
Chci se zeptat, jestli se plánuje ve Fedoře nějaké pohodlné centrum softwaru, podobně jako je to v Ubuntu?
Jiří Eischmann Re: Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Jiří Eischmann 4. 06. 2012, 11:19:03
Odpovědět  Odkaz 
Už se o tom diskutovalo několikrát, ale zatím jsem neviděl nic konkrétního. Asi není poptávka ze strany uživatelů Fedory tak silná. Ač používám konzolový YUM, bych něco takového ve Fedoře taky rád viděl.
Re: Re: Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Covex 5. 06. 2012, 16:02:53
Odpovědět  Odkaz 
Vzdyt packagekit GUI presne k tomuto slouzi. Bezne uzivatel nic vic nepotrebuje.
Jiří Eischmann Re: Re: Re: Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Jiří Eischmann 5. 06. 2012, 17:56:28
Odpovědět  Odkaz 
Po pravdě musím uznat, že Ubuntu Software Center je z pohledu BFU někde jinde než PackageKit. Je to podle mně jediná výrazná slabina Fedory proti Ubuntu (opět: z pohledu běžného uživatele). Zkus se na to USC někdy podívat. Lze tam vylistovat jen aplikace, ne všechny balíky, kde jsou knihovny, pluginy,... prostě věci, které BFU nemusí vidět. Každá aplikace má stránku se screenshotem, seznamem doplňků (balíčky s pluginy), recenzí a hodnocením uživatelů. A to všechno v docela pěkném kabátku.

Mně osobně to příliš neoslovuje, používám YUM, kde mám vše pod kontrolou a mnohem více možností, přesto bych byl rád, kdyby něco takového ve Fedoře bylo.
Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Pavel Bařina 4. 06. 2012, 09:12:11
Odpovědět  Odkaz 
Fedora 17 je zatím jediná distrubuce, která nabootuje na mém MacBook Pro 8,1 z loňska. Docela mě to příjemně překvapilo. Zkoušel jsem, ale jen live distro. Neměl jsem odvahu instalovat do dual bootu. Nikde jsem nenašel žádný návod. Kromě wifi vše funguje včetně uspávání což je příjemné zjištění. U wifi je potřebný doinstalovat firmware, ale to jsem na live cd nezkoušel. Nepříjemné jen bylo, že na trackpadu nelze udělat pravý klik myší. Nikde nebylo jak to nastavit.

Jen tak dál.
Re: Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Roman Priesol 4. 06. 2012, 14:19:27
Odpovědět  Odkaz 
openSUSE 11.4 a 12.1 funguju bez problemov. Trackpad sa v SUSE sprava tak trosku divne – je potrebne polozit jeden prst na trackpad a druhym prstom stuknut do praveho dolneho rohu a je z toho pravy klik :)
Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
jirka 4. 06. 2012, 22:41:11
Odpovědět  Odkaz 
Chci se zeptat, proč byla ve Fedoře zrušena podpora správce balíčků Synaptic?
Ještě ve Fedoře 15 fungoval dobře, ve Fedoře 16 a 17 nefunguje vůbec, i když stále je v repozitáři.
Jiří Eischmann Re: Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Jiří Eischmann 5. 06. 2012, 01:12:07
Odpovědět  Odkaz 
Řekl bych, že je to kvůli tomu, že se o něj nikdo nestará. Výchozím grafickým správcem balíčků je PackageKit. Synaptic samozřejmě může být alternativou, ale musí se o něj někdo starat a očividně o to nikdo nemá zájem. V repozitáři se může ocitnout, i když nefunguje. Pokud balíček projde automatickými testy a nic nerozbíjí, může být i v repozitářích nových vydání, dokud někdo nenavrhne jeho odstranění.
Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Marek 7. 06. 2012, 19:36:34
Odpovědět  Odkaz 
Moje zkušenost: stáhnu F17 CD64bit (monžá první chyba, asi jsem měl dát DVD), hned po instalaci to tahalo dalších cca 250MB!!!! updatů.
OK, zapnu a koukám Gimp, nikde LO, nebo OO - taky nikde, BOŽE vždzť tam NIC NENÍ!
OK, klid sáhnu po "AD/Remove files" (až teď mi dochází,že je všude AJ, bzť jsem dával při instalaci tuším CZ, naštěstí mi AJ nevadí), jdu na instalaci GIMPu nikde ho nevidím tak ho vzhledám a najde mi to snad milion nějekých "přibl.blých balíčků", to samé u LO je tam vše zvlášť... No, říkám si OK, nepanikařit a najdu tuto skvělou stránku:
http://smashingweb.ge6.org/fedora-17-post-installation-guide-things-to-do-after-installing-fedora-17/
WTF si snad z nás dělají ).( všechno dohrávat, a to si ani nedovedu představit instalaci LAMPu... Nedej BOŽE aby někdo z Windows přešel hned na Fedoru, tak je z chudáka hned antiLinuxák nadosmrti. Docela mě to hodně zklamalo, i kdzž chápu, že to není asi pro TAKOVOU LAMU, jako jsem já :-( Holt asi Ubuntu je best forever. Ale kdz u se mi na jedné partišně ta "Fidorka" válí, tak si s ní chvilku pohraju.
Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
ferri 2. 07. 2012, 05:58:59
Odpovědět  Odkaz 
Včera som sa pokúsil sprevádzkovať Fedora 17 na svojom notebooku.
Hrôza.
Aktualizácia mi nevadila. Avšak po každom reštarte alebo zapnutí počítača mrzlo vždy niečo iné. Prepnutie da konzoly (CTRL+Fx) zafungovalo až na x-tý pokus, naspäť so KDE som sa už nedostal.
Wifi Broadcom sa mi podarilo sprevádzkovať podľa návodov z fedora fóra asi po 2 hodinách.
VMware Player som nesprevádzkoval vôbec.

Zlaté KUBUNTU.
Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Jan 2. 07. 2012, 08:39:26
Odpovědět  Odkaz 
U mě zatím katastrofa. Po první instalaci a restartu kernel panic. Po druhé instalaci a počeštění systému černá obrazovka pouze s kurzorem. Tak tohle se moc nepovedlo.
Jiří Eischmann Re: Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Jiří Eischmann 3. 07. 2012, 07:29:57
Odpovědět  Odkaz 
Bylo by pro nas velmi cenne, pokud byste to nahlasil do bugzilly. Fedora QA nemuze otestovat Fedoru na vsech moznych hardwarovych sestavach. Tady je potreba pomoc komunity, aby dala vedet, ze zrovna na jejich pocitaci jsou problemy
Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
maros 2. 07. 2012, 10:03:12
Odpovědět  Odkaz 
Ako sledujem príspevky hore, vidím, že som riadny lucky bastard :))
Aj keď uznávam, Broadcom zabral aj mne viac času,ako sa patrí
Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
Klerik 5. 07. 2012, 22:55:05
Odpovědět  Odkaz 
Fedora zase prinasi opravdu hodne novinek, ale verze 16 byla posledni, kterou jsem provozoval a s dalsi verzi uz do toho nejdu. Prece jen ta stabilita je uplne jinde nez treba u OpenSuse, ktere pouzivam ted.

Mimochodem, tu antispamovou ochranu nekdo opsal z meho blogu a nebo premyslime stejne? :)
Co přináší Fedora 17: Řadu novinek bez úprav
dron 26. 07. 2012, 18:31:05
Odpovědět  Odkaz 
Jsem prijemne prekvapen. Po testu na notebooku (ThinkPad T61) sem okamzite preinstalil i pracovni pccko (drzel sem si tam starou FC14) a zatim velka spokojenost. je to hlavne tim, ze se cinnamon dostal primo do distribuce a pusobi to uz docela ucesane. do fc18 uz by se mohl instalovat defaultne ;-)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog