přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat

Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat

ubuntu_nove.png

Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat je sice naplánováno až na 10. října tohoto roku, ale již nyní je celkem jasné, jak bude vypadat a jakých zajímavých novinek se dočkáme. A i při pouze půlročním vývojovém cyklu je jich opravdu zajímavé množství jak pro běžné uživatele, tak pro uživatele pokročilé.


Zvukový aplet

Jednu z menších, ale v mnohém zajímavou, novinek představili vývojáři kolem projektu Ayatana. Jedná se o přepracovaný zvukový aplet pro panel, který mění doposud pasivní ovladače hlasitosti na malé multimediální centrum, kde můžete přímo z apletu ovládat vybrané hudební přehrávače a sledovat informace o právě přehrávané skladbě. Aktuálně jsou mezi podporovanými pouze přehrávače Rhythmbox a Banshee, v přípravě je ovšem univerzální API, které by pak mohli využívat i vývojáři ostatních aplikací.

Zvukový aplet s ovládáním přehrávače RhythmboxZvukový aplet s ovládáním přehrávače Rhythmbox

Projekt Ayatana je jedním z projektů firmy Canonical, jehož cílem je vylepšení uživatelského rozhraní. Kromě zvukového apletu sem patří například nové indikátory aplikací, systém upozorňování nebo nové rozhraní pro netbooky Unity.

Nový instalátor

O změnách v instalátoru Ubuntu se mluví již delší dobu. Plány jsou celkem jasné, ale zatím došlo pouze k menším změnám týkající se vzhledu. Připravovat by se měla především změna ve výběru a dělení disků (diskových oddílů) pro samotnou instalaci Ubuntu – již nyní jednoduchý systém by měl být zjednodušen do jediného okna, kde bude podle situace nabídnuta buď instalace na celý disk, nebo automatické zmenšení existujícího diskového oddílu (možnost ručního přepnutí na nástroj s více možnostmi samozřejmě zůstane).

Zjednodušené dělení disků (zdroj: Canonical DX Team)Zjednodušené dělení disků (zdroj: Canonical DX Team)

Samotný instalátor poněkud naroste co do počtu kroků – rozšíří se nastavení informací o uživateli a přibude nastavení pro instalaci nesvobodného softwaru. Zajímavou novinkou by se mohlo stát kopírování balíku již v průběhu instalace Ubuntu – samotné kopírování by mohlo začít již po vybrání disku pro instalaci a probíhat na pozadí při vyplňování dalších informací jako časové pásmo nebo údaje o uživateli, což by v důsledku vedlo ke zkrácení doby instalace.

Příprava na instalaci v novémPříprava na instalaci v novém

Vzhled

Ačkoli k opravdu radikální změně designu došlo již v předchozí verzi, je na vzhledu Ubuntu stále co upravovat a vylepšovat. Samozřejmostí je opravování drobných chyb v současném výchozím tématu Ambiance, ale dočkáme se i výraznějších změn.

Ubuntu Font

Již poměrně delší dobu je známo, že Ubuntu dostane zbrusu nový výchozí font vytvořený speciálně pro Ubuntu. Za jednoduše nazvaným bezpatkovým písmem Ubuntu Font stojí grafické studio Dalton Maag. Font je prozatím uvolněn pouze pro uzavřenou skupinu testerů, ale v době vydání tohoto článku by měl být dostupný již pro všechny zájemce o testování.

Ukázka Ubuntu FontuUkázka Ubuntu Fontu

Ubuntu Light

Nejen kosmetických změn dostály také v předchozím vydání uveřejněné nové výchozí motivy pro Ubuntu. Změny se týkají především výchozího motivu Ambiance, který se poněkud více přiklonil k tónům oranžové. Milovníci tmavých motivů se mohou těšit na opravdu zcela tmavý Ambiance Dark.

Pozměněné téma Ambiance - propracovanější a oranžovější (zdroj: Canonical Design Team)Pozměněné téma Ambiance - propracovanější a oranžovější (zdroj: Canonical Design Team)

Centrum softwaru

Centrum softwaru pro Ubuntu úspěšně nahradilo nástroj Přidat/odstranit již v Ubuntu 9.10 Karmic Koala, ale i tak přináší stále další novinky, které mají usnadnit instalaci softwaru ze zdrojů. Kromě menších změn ve vzhledu prostředí Centra, které odrážejí zkušenosti uživatelů s jeho ovládáním, je to především přidání možnosti zobrazení historie akcí (instalace, aktualizace a odinstalace jednotlivých balíků) a ke kategoriím softwaru byla přidána What's New, kde budou k dispozici nové aplikace přidané do zdroje extras (viz dále). Větší pozornosti se dostane i kategorii Featured, kde jsou zobrazovány oblíbené aplikace a nástroje vybrané uživateli.

Centrum softwaru v novémCentrum softwaru v novém

Mezi zatím nedokončené novinky plánované pro finální vydání patří vylepšená podpora přidávání PPA repozitářů a podpora některých pokročilých funkcí tak, aby Centrum mohlo plně nahradit správce balíků Synaptic. Naplánováno je také přidání možnosti hodnotit dané aplikace přímo z prostředí Centra, a to nejen jednoduše "bodovat", ale také přidávat krátké recenze jednotlivých programů. Stále otevřená zůstává možnost nakupování komerčního softwaru.

Aplikace

Stejně jako (téměř) každé vydání, čeká i Maverick změna ve výchozím výběru aplikací a nástrojů. Nahrazen bude například správce fotografií F-Spot, který je dlouhodobě kritizován především kvůli závislosti na Mono, ale objevují se i problémy s jeho funkčností. Místo něj bude do výchozí instalace nasazen mnohem lépe hodnocený Shotwell.

Správce fotografií ShotwellSprávce fotografií Shotwell

Za oběť limitující velikosti CD, formou jejichž obrazů je Ubuntu distribuováno, padne i konzolový správce balíků aptitude, o jehož funkce se v grafickém prostředí stará Centrum softwaru a Synaptic a v textovém rozhraní jej pro většinu uživatelů nahradí všestranné apt. Tato změna se navíc dotkne pouze uživatelů verze pro osobní počítače, v serverové verzi bude aptitude v základní instalaci zachováno.

Nové aplikace do repozitáře extras

Po „zmražení“ vývojové verze Ubuntu nemají vývojáři aplikací prakticky žádnou šanci, jak do oficiálních repozitářů dostat svou novou aplikaci a jedinou cestou, jak tuto aplikaci dostat k uživatelům Ubuntu, zůstává jen vlastní (nebo např. PPA) repozitář. Toto by měl řešit nový systém pro přijímání aplikací do nového repozitáře extras. O přijetí aplikací bude rozhodovat speciální „komise“ složená z vývojářů Ubuntu, rozhodovat by měla především dostatečná stabilita dané aplikace. Je třeba ještě zdůraznit, že se jedná pouze o zařazování zcela nových aplikací, nikoli o aktualizaci aplikací stávajících, to je starostí backportů.

Unity

Ubuntu Netbook Remix – speciálně upravená verze Ubuntu pro netbooky – byl představen již v roce 2008 a již v té době přinesl zajímavé uživatelské rozhraní. U příležitosti vydání 10.10 se jak toto rozhraní, tak samotný remix od základu změní – přejmenuje se na Ubuntu Netbook Edition a do vínku dostane grafické rozhraní Unity, které od základu mění přístup k ovládání Ubuntu na netboocích.

Nové netbookové rozhraní UnityNové netbookové rozhraní Unity

Nejviditelnější změnou je přidání levého panelu, který slouží především jako spouštěč aplikací, ale také jako přepínač mezi spuštěnými aplikacemi a jako "nosič" pro hlavní nabídku aplikací a dokumentů. Samotné nabídky prošly také velmi důkladnou změnou a přinesly do ovládání počítače zajímavé funkce, ať už se jedná o zobrazování souborů podle četnosti užívání nebo instalace nových aplikací přímo z nabídky.

Hlavní nabídky v UnityHlavní nabídky v Unity

Výrazná změna se týká také samotných aplikací. Zatímco u předchozích verzích Ubuntu pro netbooky přišly o svou horní lištu, která se přestěhovala do panelu, v Unity se do panelu přesune rovnou celá hlavní nabídka těchto aplikací. Podpora této novinky je vcelku velmi dobrá, ať se již jedná o aplikace pro GNOME nebo KDE. Bez podpor zatím zůstávají Mozilla Firefox a OpenOffice.org, u nichž je situace poněkud složitější, ale i ty do nového prostředí rozumně zapadají.

Unity přináší opravdu velké množství změn, jež není možné zahrnout do jednoho „obecného“ článku, a proto na nejbližší dobu připravujeme samostatný článek pojednávající o tomto prostředí.

Ostatní

Sociální sítě

Ač se to mnohým nelíbí, Ubuntu se stále více (ale naštěstí celkem nevtíravě) „socializuje“. Vylepšená podpora společenských sítí je přítomna již od vydání Ubuntu 10.04 Lucid Lynx, ale i pro Maverick se chystají další detaily jako možnost komentovat aplikace přímo z Centra softwaru pro Ubuntu nebo totéž i u písniček z přehrávače Rhythmbox.

Centrum softwaru propojené se společenskými sítěmiCentrum softwaru propojené se společenskými sítěmi

canonical-census

Ačkoli se nejedná o žádnou převratnou novinky, vzbudil malý nenápadný balík canonical-census opravdu vzrušenou debatu. Tento balík má totiž způsobit, že se nainstalovaný systém každý den „ohlásí“ společnosti Canonical a kromě toho odešle i informace o počtu předešlých „ohlášeních“ a o verzi nainstalovaného systému. To vše by mělo pomoci ve vytváření statistik používání Ubuntu. Pro všechny paranoiky je však třeba zdůraznit, že daný balík nebude v základní instalaci a data bude odesílat tedy jen tehdy, když jej uživatel sám ručně nainstaluje. Podobně například již nyní funguje odesílání informací o nainstalovaných aplikacích.

Co nevíme?

Výše zmiňované novinky vycházejí především ze zkušeností s nejaktuálnějšími buildy připravovaného Ubuntu 10.10 a většina z nich je již připravena k použití nebo je rozpracována. Ve formě návrhů a tzv. blueprintů je zveřejněno mnoho dalších návrhů, které ještě mohou, ale nemusí být realizovány.

Indikátory oken

Indikátory oken neboli tzv. windicators by měly zaplnit uvolněné místo v pravé části horního panelu oken. Zde by se měla zobrazovat jakási obdoba již zavedených systémových indikátorů přinášející informace vztahující se k danému oknu. Hovoří se například o další integraci sociálních sítí, individuálním ovládání hlasitosti nebo o možnostech sdílení s jinými uživateli. Zatím však nebyla zveřejněna žádná (ani testovací) verze těchto indikátorů. Některé další podrobnosti se můžete dočíst na blogu Marka Shuttlewortha.

OneConf

OneConf by se podle specifikace měl stát dalším rozšířením synchronizace uživatelských dat pomocí služby Ubuntu One. Prozatím je pomocí této služby možné kromě libovolných dokumentů automaticky synchronizovat například záložky v prohlížeči Mozilla Firefox nebo poznámky Tomboy. OneConf by k nim měl přidat možnost synchronizace uživatelských nastavení, která se týkají jednotlivých aplikací – historie a nastavení IM komunikátoru, nastavení multimediálních přehrávačů a dalších. Situace je v tomto případě mnohem složitější a dá se očekávat, že se všechny problémy (nejen technické, ale především koncepční) do následujícího vydání vyřešit nepodaří.

Závěrem

Ačkoli se do vydání může ještě mnohé změnit (a jistě změní), již nyní je jasno, že Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat má nakročeno velmi zajímavým směrem a uživatelé se jistě mají na co těšit.

Nahoru

Příspěvky

Proč Mono?
František 23. 08. 2010, 12:23:47
Odpovědět  Odkaz 
Proč v základní instalaci Maverick Meerkat zůstává Mono? Na tomto balíku s desítkami mega bude záviset (AFAIK) jen celkem nepodstatný software Tomboy. Navíc Tomboy má port do čistého C++ zvaný Gnote, který má naprosto stejnou funkcionalitu, ale je rychlejší a spotřebovává třikrát méně paměti.

Osobně nevidím žádný důvod pro ponechání Mona.
Re:Proč Mono?
tuxmartin 23. 09. 2010, 20:23:46
Odpovědět  Odkaz 
>>Navíc Tomboy má port do čistého C++ zvaný Gnote

A to je presne ten problem, misto aby se program vyladil do nejmensich detailu, tak se porad prepisuje do jineho jazyku.
Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat
Michal Polák 23. 08. 2010, 13:47:09
Odpovědět  Odkaz 
Změny jsou to zajímavé, ale ničím revoluční a sám asi zůstanu u svého současného Ubuntu, které funguje naprosto bezvadně.Jen by mě zajímalo, zda bude opraven motiv. Když chci totiž nyní udělat snímek obrazovky se vším všudy (okno aplikace neořízlé) tak musím vypnout efekty?
Martin Šín Re:Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat
Martin Šín 23. 08. 2010, 14:05:10
Odpovědět  Odkaz 
Chyba je jinde a jde to i jinak. Viz. http://www.linuxexpres.cz/blog/jak-se-dela-snimek-obrazovky a další komentáře.
Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat
Josef 23. 08. 2010, 19:34:15
Odpovědět  Odkaz 
Pěkný článek. Jenom by mě zajímalo kde se v Mavericku dá vyzkoušet nový Ubuntu font. Autor zmiňuje že by měl být dostupný k testování. Ví někdo něco bližšího?
Re:Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat
halfman 23. 08. 2010, 20:37:43
Odpovědět  Odkaz 
http://design.canonical.com/2010/07/the-ubuntu-font/

This is how you get it

Sometime today if you’re an Ubuntu member you’ll get an email inviting you to the private PPA with instructions:

* This email will include a link to the private PPA page on Launchpad with the proper sources.list: http://launchpad.net/people/+me/+archivesubscriptions
* Please note that add-apt-repository will NOT WORK; you need to add the sources.list information that is available in the link above
* It takes Launchpad a moment or two to generate your little private PPA, so please be patient as it generates a Packages.gz file.
* The following command adds the PPA’s GPG key to your keyring: sudo apt-key adv ––keyserver keyserver.ubuntu.com ––recv-keys 42F834EC
* Please just don’t just install the .deb, make sure the Private PPA is working for you so you can get font updates.
Re:Re:Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat
Josef 23. 08. 2010, 21:47:10
Odpovědět  Odkaz 
To jsem zkoušel několikrát. Po registraci jsem si repozitář přidal, ale při načítání se v Synapticu objeví chyba : Selhalo stažení https://private-ppa.launchpad.net/ubuntu-font-beta-testing/ppa/ubuntu/dists/maverick/main/binary-amd64/Packages.gz The requested URL returned error: 401
Vojtěch Trefný Re:Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat
Vojtěch Trefný 26. 08. 2010, 08:31:26
Odpovědět  Odkaz 
Když jsem článek psal, tak jsem předpokládal, že vše půjde podle plánu a font bude již zveřejněn pro veřejné testování. Tak se ještě nestalo, takže zatím zbývá stále jen čekat (nebo si font "sehnat jinak" (proti přímému přání designového týmu)). Níže popsaný postup od p. halfmana funguje pouze pro členy Ubuntu.
Re:Re:Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat
Josef 26. 08. 2010, 20:46:04
Odpovědět  Odkaz 
Díky za vysvětlení. Ano našel jsem na uf nějaké odkazy a písmo vyzkoušel. Spíše bych rád věděl kdy bude v MM. Ještě by mě zajímalo zda se písmo z oficiálního klubového repozitáře které je jistě novější verze nějak výrazněji odlišuje od "sehnaného" písma.
Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat
Tom 24. 08. 2010, 20:36:10
Odpovědět  Odkaz 
Jo, tak ještě to chce zlepšit organizaci složek na pracovní ploše, zlepšit nastavování panelů a organizaci oken, zjednodušit rozhraní Nautila ( + vylepšit náhledy souborů), jednoduchého správce hardwaru ( + jednoduché nastavení zavaděče), funkci obnovení systému a zjednodušit přidávání dalších zdrojů a bude to bomba.

Když si vzpomenu, jak Langer podepsal smlouvu na licence Windows Vista za nějakých 8 000 000 000 Kč pro Český stát, to bylo plno keců o tom jak je to výhodné, jak je nový systém vynikající... Dnes ho Ubuntu zadupe do země.

Český stát dluží 1 300 000 000 000 (+ 3 200 za vteřinu) a naprosto ho nezajímá open-source... není to komedie? Osobně bych nejraději na Pražském hradě viděl krále, republika je k ničemu.
ubuntu font jednoduše do 10.04
ondrej 26. 08. 2010, 12:15:28
Odpovědět  Odkaz 
Dobrý den. Existuje nějaký jednoduchý postup, který by implementoval ubuntu font do 10.04 tak, jak si to představují vývojáři pro Mavericka (tzn. jen někam a kdovíco ještě)? Díky
Jaké bude nové Ubuntu 10.10 Maverick Meerkat
cenonical 6. 10. 2010, 20:03:37
Odpovědět  Odkaz 
Je to opravdu hrozné!

Proč bych měl chtít do zvukového apletu přidat nějaký přehrávač???
Systém má regulovat zvuk aplikací a ne se integrovat s nějakým přehrávačem.

Ubuntu font vypadá naprosto příšerně. Podívejte se na Windows fonty. To se prostě nedá srovnat. Má to snad napodobit segoe font? W je tlustší než všechny ostatní. Některá písmena mají napodobeniny patek, ale písmo je bezpatkové - je to hybrid. Takhle bude UI v Linuxu vypadat naprosto odporně. To neumí UI i fonty navrhnout profesionální firma? Vzhled je to nejdůležitější na přitáhnutí uživatelů a zatím se přitahují jen programátoři, lidi co nechtějí platit a lidí graficky postižení.

Indikátory oken - to je vtip? Facebook a twitter bláznovství se bude integrovat do operačního systému? Proč bych měl mít na každém okně ikonu pro sdílení - vůbec nechápu.

Canonical-census - pěkný hnus pro free linux

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Vojtěch Trefný

Vojtěch Trefný

Dříve dlouholetý Ubunťák nyní uživatel Fedory a programátor v Red Hatu, kde pracuji především na knihovných a nástrojích pro práci se storage (Udisks, Blivet, Libblockdev) a okrajově také na instalátoru Anaconda.


  • Distribuce: Fedora, CentOS
  • Grafické prostředí: Xfce

| blog