přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Peppermint – Recenze webově orientované distribuce

Peppermint – Recenze webově orientované distribuce

peppermint.png

Je to pár dní, co jsem dostal možnost vyzkoušet nový operační systém Peppermint, o kterém vývojáři tvrdí, že je flexibilní, všestranný, jednoduchý a oslňuje svou rychlostí. Navíc má jít o distribuci, která je použitelná ihned „po vybalení z krabice“ (bez nutnosti úprav a doinstalování dalších balíčků). To vše znělo natolik dobře, že jsem se okamžitě pustil do stahování.


ISO obraz live CD získáte ze zrcadel na domovské stránce projektu Peppermint. Velikost celého live CD je pouze 443 MB a po vypálení systému, vám již nic nebrání začít testovat.

Co je to Peppermint?

Peppermint je založen na Ubuntu (přesněji Lubuntu), a tak přináší plně funkční live CD, které je nabootováno za dvě a půl minuty. Výchozí desktop je úhledný a dle mého názoru i příjemný na pohled. Prostředí (LXDE) je poměrně jednoduché a pro začínajícího uživatele určitě příjemné, protože velmi připomíná rozhraní Microsoft Windows. Jedna spodní lišta, menu vlevo dole a jednoduchá rolovací nabídka uživatele nijak nemate a nerozptyluje.

Vzhled Peppermintu je příjemný svou jednoduchostíVzhled Peppermintu je příjemný svou jednoduchostí

Ihned po spuštění je systém plně funkční, veškeré ovládání (a to včetně klávesy [Fn] a touchpadu) pracuje spolehlivě a bez problémů byl rozpoznán všechen hardware a nalezena bezdrátová síť. Musím přiznat, že jsem to ale i očekával vzhledem k tomu, že základem distribuce je Ubuntu 10.04 a nutno také podotknout, že pro testování využívám nenáročný a bezproblémový notebook Acer Extensa 5220 (Intel Celeron 540, 1.86 GHz; Mobile Intel Graphics Media Accelerator X3100; 3,00 GB RAM).

Instalace

Instalaci je nutné provést až po nabootování systému z live CD, jelikož není nabídnuta předem. O instalaci se stará instalátor, který je známý z Ubuntu a nepřináší nic nového a překvapivého. Proces instalace je rychlý a i s konečným restartem počítače trval sedmnáct minut.

Instalace je od prvního kroku v češtiněInstalace je od prvního kroku v češtině

Základní nastavení v instalaci je jednoduché „klik-vpřed-klik“Základní nastavení v instalaci je jednoduché „klik-vpřed-klik“

Větší pozornost je třeba věnovat jen při dělení diskuVětší pozornost je třeba věnovat jen při dělení disku

Sedm kroků a je vše hotovéSedm kroků a je vše hotové

Aplikace

Hned na první pohled je jasné, že se Peppermint od ostatních distribucí liší. Je totiž zaměřen převážně na webové aplikace a na sociální sítě (Twitter a Facebook). V důsledku toho neexistuje ve výchozí instalaci poštovní klient, kancelářský balík, software na úpravu obrázků a na vypalování CD/DVD. Náhradou za tyto aplikace jsou tedy již zmíněné webové aplikace, které jsou upraveny tak, že se otvírají v samostatných a holých oknech webového prohlížeče (okna bez panelů a ovládacích prvků), takže vypadají jako lokální aplikace. Kancelářský balík tu nahrazují Google Mail (otevře přihlašovací stránku služby GMail); Google Calendar; Google Docs a Google Reader (pro RSS kanály).

Webové aplikace v samostatných oknech vypadají jako desktopovéWebové aplikace v samostatných oknech vypadají jako desktopové

Stejným způsobem jsou řešeny i aplikace Seesemic Web (Twiter klient) a Facebook. K dispozici jsou dále editor fotek Pixlr; přehrávač videoklipů a filmů Hulu; last.fm; Pandora a Cloud Player pro hudbu a rádio. Obzvlášť užitečná je webová aplikace pro okamžité připojení na fórum distribuce Peppermint.

Editor obrázků je také webová aplikace a navíc velmi podobná GIMPuEditor obrázků je také webová aplikace a navíc velmi podobná GIMPu

Nekonečné množství hudby v Cloud PlayeruNekonečné množství hudby v Cloud Playeru

Peppermint Fórum roste rychle, ale na české Ubuntu nemáPeppermint Fórum roste rychle, ale na české Ubuntu nemá

Teď vám možná připadá, že v této distribuci není opravdu nainstalována žádná interní aplikace, ale není to tak zcela pravda. Peppermint je postaven na prostředí LXDE, a tak jako výchozí správce souborů je nainstalovaný PCManFM ve verzi 0.95. Osobně jsem četl na tuto verzi nelichotivé reakce (předchozí měla být lepší), ale dle mého názoru je velmi dobře použitelný, rychlý a obsahuje vše, co běžný uživatel pro práci potřebuje. Užitečné je například otevření složky v terminálu nebo jako správce. Možné je přímé připojení nebo odpojení svazků a médií.

V základní instalaci je také zahrnuta kalkulačka Galculator (základní provedení), textový editor Leafpad, webový prohlížeč Mozilla Firefox, Transmission (BitTorrent klient), hudební přehrávač Exaile a další. Na multimédia tu najdete povedený a osvědčený GNOME Player, který ihned po instalaci přehrává všechny nejpoužívanější formáty a nemá problémy ani s českou diakritikou v titulcích.

GNOME Player umí vše, co potřebujete, včetně TVGNOME Player umí vše, co potřebujete, včetně TV

Takže zatímco velkou část aplikací tvoří ty webové, najdete zde i celou řadu dalších užitečných nástrojů a aplikací, z nichž většina byla vybrána tak, aby co nejméně zatěžovala systém, a přitom byla rychlá a plně použitelná. Další aplikace je možné instalovat přímo ze zdrojů, a to pomocí přehledného správce softwaru a Synapticu. Systém si tak můžete upravit k obrazu svému. Toto se bude týkat hlavně uživatelů, kteří nemají stálé připojení k Internetu nebo jsou naučeni a chtějí pracovat se svými oblíbenými aplikacemi.

Rychlost a výkon

Jak již jsem psal výše, Peppermint je postaven na základě Ubuntu a grafickém prostředí LXDE. Tato kombinace je velice výkonná, spolehlivá a nenáročná. Pro lepší přehled systému jsem si nainstaloval program htop. Je to aplikace běžící v terminálu, která vám prozradí mnoho zajímavého o vašem systému. Jak můžete sami vidět, zátěž systému bez pootvíraných aplikací je opravdu neuvěřitelně nízká. Peppermint ve výchozím nastavení využívá pouze 112 MB systémové paměti.

Htop prozradí, co se ve vašem počítači děje (doinstalováno)Htop prozradí, co se ve vašem počítači děje (doinstalováno)

V tomto ohledu vývojáři udělali obrovský kus práce a vzhledem k minimální zátěži je Peppermint vhodný i pro méně výkonné notebooky, netbooky a starší počítače. Rychlost Peppermintu se ukázala již při nabíhání systému, kdy od startu BIOSu do naběhnutí přihlašovací obrazovky uplyne pouhých patnáct vteřin. Po přihlášení do doby, kdy naběhne použitelný desktop, jich uběhne pouhých pět. Vypnutí počítače pak trvá čtyři vteřiny.

Takže, když říkám, že je Peppermint rychlý, myslím tím opravdu RYCHLÝ!

Lubuntu, nebo Peppermint?

Základem Peppermintu je již zmíněné Lubuntu. Velké rozdíly v rychlosti, jednoduchosti a ovládání nehledejte, nemá to žádný smysl - jednoduše proto, že žádné nenajdete. Vynechám-li tedy úvodní grafické provedení obou distribucí, zjistíte, že se jedná o taková systémová dvojčata. Jediný, ale zato značný rozdíl naleznete v zaměření na konečného uživatele. Lubuntu si zachovalo tvář „běžného“ operačního systému a je zaměřeno na uživatele pomalejších strojů. Po instalaci je vybaveno celou řadou lehkých, ale plně funkčních aplikací, jako je Sylpheed (poštovní klient), GNOME Office obsahující Abiword a Gumeric, Aqualung (hudební přehrávač) a mnoho jiných.

Peppermint je na rozdíl od toho výzvou pro duše spřízněné s webovými aplikacemi, milovníky chatu a další internetové zábavy. Pokud tedy patříte mezi tyto jedince, vaše volba padne jasně na Peppermint. V opačném případě nebo pokud nemáte možnost být stále připojeni k Internetu, zvolte Lubuntu.

Tak trochu jiné distro

Jsem rád, že jsem mohl vyzkoušet tuto distribuci. Mé pocity jsou velice pozitivní. Během týdne zkoušení jsem nenašel nic, co by nefungovalo nebo neběželo tak, jak má. Veškerý hardware je podporován a nebylo zapotřebí doinstalovávat zvláštní balíčky nebo ovladače. V průběhu testování jsem vyzkoušel instalaci USB modemu (Qualcomm) od Ufona a i to mi nezabralo více času než pět minut a doinstalování jednoho balíčku.

Vzhled této distribuce je velmi jednoduchý, účinný a ničím vás neruší. Díky tomu je lehce srozumitelný i lidem, kteří mají zatím zkušenosti pouze s Microsoft Windows.

Trochu mimo mé gusto je zaměření distribuce na využívání webových aplikací, ale to je právě ta věc, co odlišuje Peppermint od ostatních dister a je to jednoznačný záměr vývojářů.

Cílem této recenze není rozpitvat distribuci do posledního souboru, jednotlivé webové aplikace si můžeme prozkoumat a otestovat příště, ale přiblížit Peppermint širšímu spektru čtenářů a poukázat na to, čím se od ostatních liší. A myslím si, že po právě přečtených řádcích spousta z vás neodolá a tuto novou a svěží distribuci si stáhne a vyzkouší. Věřte, že to zato stojí.

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Peppermint – Recenze webově orientované distribuce
Milhouse 26. 08. 2010, 14:57:38
Odpovědět  Odkaz 
Kolik zabírá čistá instalace? Potřebuju něco kloudnýho dostat na 2GB interní flashdisk...
Václav Hejda Re:Peppermint – Recenze webově orientované distribuce
Venca Hejda 26. 08. 2010, 19:38:58
Odpovědět  Odkaz 
Moc se omlouvám, ale vzhledem k tomu, že se jednalo pouze o test a momentálně testuji další distribuce, bylo nutné PeppermintOS odstranit a na tak důležitou věc jsem zapomněl :o(
Pokud, ale vydržíte, tak právě recenzuji distribuci určenou (mimo běžné instalace) i k instalaci na flashdisk. Omlouvám se a příště se polepším :o)
Re:Re:Peppermint – Recenze webově orientované distribuce
Milhouse 27. 08. 2010, 11:01:26
Odpovědět  Odkaz 
Nic se neděje, VirtualBox to zjistí. :) A nápověda k testované distribuci na flash? ;)
Peppermint – Recenze webově orientované distribuce
Milhouse 27. 08. 2010, 17:00:18
Odpovědět  Odkaz 
Tak si odpovím sám. Použita čerstvá instalace ve VirtualBox. S 32-bit verzí obsazno:

Peppermint 1.4 GB
Jolicloud 2.1 GB
Lubuntu 1.5 GB

Všechny verze jsou postaveny na Ubuntu 10.04. Peppermint vypadá, že má základ Mint.
Peppermint – Recenze webově orientované distribuce
Milhouse 27. 08. 2010, 17:08:36
Odpovědět  Odkaz 
Dle programu htop zabírají OS v paměti:

Peppermint 77 MB (137 procesů)
Jolicloud 180 MB (168 procesů)
Lubuntu 57 MB (129 procesů)
Peppermint – Recenze webově orientované distribuce
liumingzhu 14. 10. 2010, 04:22:21
Odpovědět  Odkaz 
Tak si odpovím sám. Použita čerstvá instalace ve VirtualBox. S 32-bit verzí obsazno: http://www.edhardykleidungshop.com/

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz

Václav Hejda

Václav Hejda

Václav Hejda (*1974).

Před mnoha lety odmaturoval na strojárně.
Dálkově studoval VŠB Ostrava - obor Informační a systémový managment. Dnes se věnuje Linuxu,OpenSource technologiím a PC.

S Linuxem začal díky Ubuntu 5.10


  • Distribuce: UbuntuGnome
  • Grafické prostředí: GNOME

| blog