přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1

Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1

mandriva_star.png

Dne 29. dubna 2009 vychází nová verze distribuce Mandriva Linux s označením Mandriva Linux 2009.1 neboli 2009 Spring. V tomto článku se podíváme na největší novinky a nejvýraznější změny oproti předešlé verzi, jednotlivá desktopová prostředí, balík kancelářských aplikací nebo i nabíhání systému. Dále se zaměříme na nové nástroje, které Mandriva Linux využívá ke svému nastavení či nový instalátor.


Než se začtete, zkuste si prohlédnout prezentaci z LinuxExpa 2009, která vám představí pět základních kladů Mandriva Linuxu: LinuxExpo 2009: Mandriva Linux 2009.1

Grafická prostředí

KDE

Jako výchozí grafické prostředí v Mandriva Linuxu (a předtím distribuce Mandrakelinux: Mandrake 5.1 - takhle začínala Mandriva) bylo od nepaměti právě prostředí KDE. S verzí Mandriva Linux 2009 byla nasazena nová a moderní verze KDE4. To vyvolalo nejen v komunitě rozporuplné reakce. Většina problémů zmizela už s první vlnou aktualizací. Nová verze Mandriva Linuxu 2009.1 Spring obsahuje KDE 4.2.2, což již je naprosto stabilní a spolehlivé moderní prostředí.

Četli jste seriál o KDE4? Postupně popisuje všechny novinky a vylepšení: KDE4: Podrobný popis

Přehlídka okenKDE 4 - Přehlídka oken

Několik postřehů a charakteristik:

 • Nová filozofie dává KDE4 nevídané možnosti: každý prvek na ploše, ať již je to ikona, adresář nebo celá lišta či tlačítka na ní, jsou jednotlivé a samostatné objekty zvané plasmoidy, se kterými můžete provádět mnoho činností.
 • Schopnosti akcelerovaného desktopu jsou integrované přímo do prostředí.

  Povolit efekty plochy v KDE4Povolit efekty plochy v KDE4

 • Internetový prohlížeč Konqueror, jenž zvládá vektorovou grafiku, poštovní klient Kmail například s podporou IMAP; správce souborů Dolphin, prohlížeč dokumentů Okular či multimediální přehrávač DragonPlayer.

Dolphin v plné palběDolphin v plné palbě

Gnome 2.26

Druhé nejvýraznější prostředí, které Mandriva Linux nabízí, je Gnome v nejnovější verzi 2.26 (GNOME 2.26 – pomalé loučení s druhou generací). Tato nabízí mimo jiné:

 • Brasero - komplexní nástroj pro vypalování CD/DVD či zálohování. Brasero tak nahradilo dřívější CD/DVDcreator.
 • Evolution - emailový klient s možností IMAP, Exchange MAPI protokolu či nyní nově s importem Osobních dat z MS Outlook.
 • Epiphany - internetový prohlížeč s podobnými vlastnostmi jako například populární Awesome Bar z prohlížeče Firefox 3.
 • Totem - multimediální přehrávač schopný přehrávat i přes UPnP/DLNA protokol po síti.

Xfce 4.6

Lehké a o to výkonnější prostředí Xfce bude k dispozici v nejnovější verzi, tj. 4.6. Oproti Xfce 4.4, které je ve verzi Mandriva Linuxu 2009, má verze Xfce 4.6 nové rozhraní pro nastavení prostředí, nový zvukový mixer či nový správce sezení.

Mandriva Linux 2009.1, prostředí XfceMandriva Linux 2009.1, prostředí Xfce

Krátce po oficiálním uvolnění Mandriva Linuxu 2009.1 bude k dispozici i live CD z komunitní dílny, které bude užívat Xfce 4.6 jako výchozí prostředí a bude tak ještě jedním ze 'živých CD', které budou - vedle oficiálních s KDE4 a Gnome - uživatelům k dispozici. Více se můžete dočíst například na stránkách projektu XfceLive.

Určitě vás zaujmou Novinky v Xfce 4.6 a články v seriálu Xfce

Nastavení XfceNastavení Xfce

LXDE

Na malých počítačích, zvláště na netboocích, se velmi silně prosazuje prostředí LXDE, které je součástí Mandriva Linuxu od verze 2009. Jedná se superrychlé prostředí, jež na pohled vypadá podobně jako KDE, leč je postavené na GTK. Celé prostředí bylo navrhováno a programováno právě se zvláštním důrazem na používání na malých obrazovkách netbooků. LXDE poskytuje plné vybavení - správce souborů PCMan, řízení procesů či konfigurační nástroj. Samozřejmostí je prohlížeč obrázků, poznámky či nástroj pro archivaci.

Nastavení vzhledu LXDENastavení vzhledu LXDE

LXDE také zaujme pozici původního IceWM jako automaticky instalovaného "lehkého" prostředí.

KDE3 a IceWM

KDE3 již nebude v Mandriva Linuxu 2009.1 Spring vůbec podporováno. Balíčky sice zůstanou v repozitáři contrib, ale již bez oficiální podpory a údržby. V příští verzi (tj. Mandriva Linuxu 2010.0) již v repozitářích nebude obsažena vůbec.

IceWM bylo až do tohoto vydání na všech ISO obrazech jako odlehčené pracovní prostředí. V této roli jej vystřídá prostředí LXDE.

Další velké projekty

Mozilla Firefox 3

Již dlouhou dobu je výchozím prohlížečem internetu aplikace Firefox. V Mandriva Linuxu 2009 Spring tomu nebude jinak, v době vydání to bude verze Firefox 3.0.6.

OpenOffice.org 3

Kancelářský balík OpenOffice.org již dosáhl, stejně jako Firefox, své třetí generace (OpenOffice.org útočí potřetí). V Mandriva Linuxu 2009.1 bude ve verzi OpenOffice.org 3.0.1. Mezi hlavní rysy této verze je podpora ODF v.1.2; Import filtrů z Microsoft Office 2007 či vícenásobné zobrazení stránek ve Writeru. V českých poměrech se novému OpenOffice.org věnuje server OpenOffice.cz, kde také najdete aktuality z vývoje.

VirtualBox

Nedílnou součástí distribuce Mandriva Linux je také nástroj pro virtualizaci: VirtualBox. V Mandriva Linuxu 2009.1 bude verze VirtualBox 2.2, která mimo jiné přináší lepší podporu 64bitových systémů, podporu 3D akcelerace či plnou podporu Open Virtualization Format.

Zcela nové programy

Sugar Desktop

V rámci projektu OLPC bylo vyvinuto speciální grafické prostředí zvané SugarDESKTOP. Tento také najdete v nové verzi Mandriva Linuxu. Obsahuje velmi rozsáhlou bázi pro vzdělávání. Ať již přímou integraci projektu wikipedia.org, textový editor, tak i například vlastní nástroj pro tvorbu hudby.

QT creator

Vývojáři Qt uvolnili editor pro Qt aplikace. Qt Creator je svobodný, multiplatformní editor C++ s mnohými možnostmi, včetně jednoduché tvorby GUI rozhraní.

Qt CreatorQt Creator

Songbird

Songbird je nový multimediální přehrávač založený na projektech a technologiích Mozilla. Se spoustou vlastností, jako přenos souborů s vaším osobním mp3-manem, playlisty či integrovaným webovým prohlížečem zajisté stojí za vyzkoušení. A stejně jako v případě prohlížeče Firefox či poštovního klienta Thunderbird je možné i do aplikace Songbird zapojit mnoho různých pluginů.

Songbird - rádio Last.fmSongbird - rádio Last.fm

Phoronix

Phonorix test suite je testovací a benchmarkový tester pro Linux. Má grafické prostředí, takže na pár kliknutí myší si najdete vše, co potřebujete o svém systému vědět.

Zrychlený start počítače

Vývojový tým Mandriva Linuxu intenzivně zapracoval na startu počítače, řetězení startovacích skriptů a jejich úpravě tak, aby byl start počítače co nejrychlejší. Slibují zrychlení až o 25 %. A nejen start, ale také uspání, hibernace či úplné vypnutí by se mělo zrychlit. Zrychlený start počítače, zvaný Speedboot se sám aktivuje, pokud tomu bude vyhovovat konfigurace hardwaru.

Startovací nabídka diskuStartovací nabídka disku

Přívětivost k netbookům

V roce 2008 byly malé notebooky - netbooky - výsadou několika málo podivínů. Ovšem již tehdy Mandriva začala pracovat na tom, aby její distribuce Mandriva Linux 2008.1 byla vhodná i pro tyto malé počítače. Nyní již tyto přístroje představují velkého a důležitého hráče na poli počítačů a Mandriva Linux 2009.1 drží krok.

Asus Eee - Mandriva 2008.1 - Ivan BíbrAsus Eee - Mandriva 2008.1 - Ivan Bíbr

Proto obsahuje, stejně jako v předešlých vydáních, plnou hardwarovou podporu pro všechny dostupné modely netbooku Eee firmy Asus - velký podíl na pracích patří komunitě uživatelů Mandriva Linuxu na Mandriva Eee user community. Byly přeskupeny a poupraveny prvky rozhraní Ovládacího Centra Mandriva Linuxu tak, aby se vešly do nižších rozlišení těchto netbooků. Ze stejného důvodu byly upraveny i některé produkty třetích stran. Jak již bylo napsáno, extra pro netbooky bylo přidáno uživatelské prostředí - LXDE. Stejně jako pro Asus Eee je Mandriva Linux přívětivý i pro další netbooky, jako je MSI Wind, Acer Aspire One a mnohé další.

Nové schopnosti instalátoru

Do automatické detekce hardwaru (HDT - Hardware Detection Tool) přibyl nový modul. Při bootu z CD/DVD tak bude k dispozici nová položka, díky které budete s to procházet hardware přímo na nejnižší možné úrovni.

Nyní tedy půjde prohledávat přímo nejen tato zařízení

 • PCI
 • DMI
 • CPU
 • Disky

Vylepšení nástrojů MCC

Centrum zabezpečení msec

Nástroj pro správu zabezpečení Mandriva Security Framework msec se dočkal značných vylepšení a změn. V první řadě je to značně přepracované grafické rozhraní. Dále je to možnost rozšíření možností pomocí sady zásuvných modulů a nakonec podpora pro AppArmor. Nově se také uživatelům zobrazují informační okna v rozích obrazovky, takže uživatel má jasnou představu, co msec právě dělá.

Centrum sítí

Centrum pro správu sítí podstoupilo několik zajímavých změn. Mimo lepší podpory sítí 3G je to snížení náročnosti na systémové zdroje či možnost globálně nastavit například IPv6 podporu. Dalších výrazných změn se dočkal integrovaný firewall - především jde o přehlednější rozdělení povolovaných služeb.

Nastavení firewalluNastavení firewallu

Mandriva Linux 2009.1 je navíc první distribucí, jenž přímo v Ovládacím centru podporuje Linux Central Regulatory Domain Agent.

Systémové novinky

Kernel 2.6.29

Tento nový kernel (jádro) přinese nejvýraznější změny v portfoliu podporovaného hardwaru; zvláště pak mnoho webkamer a zvukových karet s čipsetem Intel HDA.

Ext4

Nová generace filesystému ext4 poskytuje mnohé výhody oproti starší verzi, ačkoli nebude výchozím výběrem, bude možné tento filesystém nainstalovat rovnou při instalaci systému a nasadit jej dokonce i na bootovací oddíl. Nyní již bude GRUB s to startovat i ze zašifrovaného disku.

X.org server 1.6

Tato nová verze přináší oproti dřívějším verzím několik zásadních změn. Její podstatnou novinkou je takzvané 'input hotplugging', kdy X.org server dokáže za běhu najít a nakonfigurovat vstupní zařízení, která využívají driver evdev. Opět se zlepšila podpora multimediálních klávesnic.

Velmi další podstatnou změnou je výchozí deaktivace klávesové zkratky pro restart X serveru - [Ctrl-Alt-BackSpace]. Je možné ji opět aktivovat přidáním řádku Option "DontZap" "false" do části ServerFlags v souboru /etc/X11/xorg.conf.

Dále byly všechny drivery přepsány tak, aby podporovaly rozhraní libpciaccess. Drivery budou fungovat i nadále, leč je možné používat i externí drivery. Bohužel stejně jako v Alpha vydání nebudou fungovat grafické karty osazené čipsetem SiS 670/671. Zde se musí použít VESA ovladač.

Vypadá to, že je před námi další skvělé vydání moderního operačního systému. Ať vás baví. Bon appétit!

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
steve 29. 04. 2009, 08:03:54
Odpovědět  Odkaz 
Vdaka za zaujimave info, novu Mandrivu si urcite vyskusam.
OT: ak v tagoch kliknem na netbook, vo vysledkoch hladani sa zobrazuje ako autor kazdeho clanku vzdy Vlastimil Ott.?
Vlastimil Ott Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
Vlastimil Ott 29. 04. 2009, 08:30:41
Odpovědět  Odkaz 
Díky za upozornění, to je samozřejmě špatně. Opravíme.
Re:Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
jos 29. 04. 2009, 17:05:23
Odpovědět  Odkaz 
že by kolizní názvy sloupců ve špatně napsanýcm SQL?
Re:Re:Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
mam 4. 05. 2009, 13:05:19
Odpovědět  Odkaz 
asi nie, kedze je to drupal
Vlastimil Ott Re:Re:Re:Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
Vlastimil Ott 4. 05. 2009, 14:42:44
Odpovědět  Odkaz 
Není to Drupal. FYI se použilo jiné pole než byl záměr, to je vše. Už je to dávno opravené.
Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
Daniel J. 29. 04. 2009, 08:23:46
Odpovědět  Odkaz 
ANO , to je přesně to na co čekáme ... už jen stáhnout a instalovat a "kochat" se ...
Jinak skvělé představení - opravdu MD udělala od podzimu kus práce .
Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
Jarda H. 29. 04. 2009, 10:07:43
Odpovědět  Odkaz 
Já už ji stahuji, je to možné?
Obsahuje kernel-desktop-devel-2.6.29.1-4mnb-1-1mnb2.i586
a urpmi-6.25.5-1mdv2009.1.noarch
je to opravdu ta officiální?
Re:Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
Vlado 29. 04. 2009, 11:10:06
Odpovědět  Odkaz 
Teoreticky je možné, že je to tá oficiálna ak ju sťahuješ napríklad z ftp://ftp.free.fr/mirrors/ftp.mandriva.com/MandrivaLinux/official/iso/2009.1/ tam už sú nahradné iso obrazy. Na iných serveroch som ich ešte nevidel.

Ak je nová mandriva taká perfektná ako sa píše, tak to ozaj super.
Petr Šafařík Re:Re:Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
Peťoš 29. 04. 2009, 11:59:37
Odpovědět  Odkaz 
Pouzivam ji na ostro uz od RC2 verze. Ten clanek jsem se pokousel psat co nejmene 'zaujatě', jinak by to končilo nějak takto:
'Mandriva Linux 2009.1 je prostě bomba'
nebo podobně... :D
Petr Šafařík Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
Peťoš 29. 04. 2009, 11:08:13
Odpovědět  Odkaz 
Uz vysla:
http://www.mandrivalinux.cz/vysla-mandriva-linux-2009-spring/
takže možné to je
Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
rrrr 29. 04. 2009, 14:12:43
Odpovědět  Odkaz 
Myslite ze mi to pojde aj na Acer aspire one?
Momentalne tam mam fedoru 10 ale aj tak je to pomale....
Zaujima aj to "lahke prostredie LXDE - to sa voli pri instalacii? - lebo pri fedore mi to nedalo taku ponuku...
Dakujem
Petr Šafařík Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
Peťoš 29. 04. 2009, 14:20:55
Odpovědět  Odkaz 
LXDE se nijak volit nemusi, instaluje se 'automaticky' - zabere asi 20MB a funguje jako 'zalozni graficke prostredi'...
Re:Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
rrrr 29. 04. 2009, 14:41:19
Odpovědět  Odkaz 
A Ako si ho aktivujem? Resp to su tie volby pri starte?
Pojde mi tam vsetko spustit tak ako napr v GNOME?
Petr Šafařík Re:Re:Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
Peťoš 29. 04. 2009, 18:10:31
Odpovědět  Odkaz 
Ve správci přihlášení. Je mozné si tam poté vybrat mezi všemi nainstalovanými prostredimi...
Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
liborr 30. 04. 2009, 19:29:17
Odpovědět  Odkaz 
na aspire one mi beha vyborne ubuntu devitka verze pro netbooky. ma i upravene ovladani pro male rozliseni, vsechen hw vcetne wifi jede stabilne a bez nutnosti neco slozite dopiplavat. pro ssd verzi doporucuji nainstalovat ext2 a program prelink viz wiki ubuntu. tento program predcita pouzivane knihovny do pameti a je znat razantni narust rychlosti spousteni aplikaci. mandrivu nemam vyzkousenou, ale na desktopu mam tez ubu, tak zustanu verny znacce.
bude mi chybat podpora KDE3.5
ivan 30. 04. 2009, 13:08:53
Odpovědět  Odkaz 
Pouzivam Mandrivu uz od doby Mandrake stale s KDE, na 4 radu som si nejak nezvykol, pripada mi prilis "eye-candy" (aj teraz na 2009 bezim s 3.5.10) takze v novej verzii asi prejdem na Gnome alebo skusim nejake light prostredie.

A samozrejme gratulujem vyvojarom za skvely OS a dobre odvedenu pracu, dakujem.
Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
José 3. 05. 2009, 06:58:26
Odpovědět  Odkaz 
Když bych měl seřadit Mandrivy, tak jak jsem je používal, bylo by to zatím takto:
2008.1
2008
2007.1
2007
2009.1
2009
Zatím nevím, zda tuto posunu výše, sice některé problémky, co byly s KDE u 2009 již neexistují, ale jiné se objevily, ještě nevím, zda si je vyřeším nebo ne. 2008.1 byla bezproblémová. 2009.1 je první, co mi nepoznala síť, ale šlo to vyřešit. Více mi vadí, to lezení do zadku Windows nebo, jak mám pohlížet na tu šipku u zástupců na ploše ? To už vážně dost přehnali. Kupodivu u 2009 mi lépe fungovala ta ,,plazma" tady se zdá, mi nefunguje vůbec. Co mne také točí to nesmyslné rozdělování názvů u ikonek. Otřesné. Musel jsem to přepnout na jeden řádek a to jsou pak samé tečky. Hodně nepodařené. Staré KDE bylo prostě lepší. I když jinak obraz i zvuk bez problémů, což nemůžu říci o posledním Ubuntu. Takže i s tímto nepovedeným KDE má Mandriva svůj dobrý standard. Ale dobré KDE typuji tak až u 2010.1 i když tohle KDE je už lepší, nežli to KDE u 2009. Ale nevyrovná se to KDE u 2007-2008.1 ty prostě šlapaly a byly na vrcholu. Tohle je experiment jakýsi, který nežli se srovná, ještě to asi chvilku bude trvat. Tedy s těmi šipkami mě vážně vytočili. Mám na mysli estetickou stránku věci ani ne tak funkční. Zaplať pán bůh ale, že dali pryč ta nesmyslná tlačítka, co tam byly u 2009. To byl fakt hnus. Tohle už vypadá lépe až na tu šipku alá Windows. Ještě tak dvě verze aby to vypadalo alespoň trošku přijatelně jako byly KDE u 2007-2008.1.
Ivan Bíbr Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
bibri 4. 05. 2009, 14:13:40
Odpovědět  Odkaz 
No, já bych je seřadil asi takto: 7.2, 8.0, 8.1, 8.2, 9.0, 9.1, 9.2, 10.0, 10.1, 2005, 2006, 2007, 2007.1, 2008.0, 2008.1, 2009.0, 2009.1. Snad jsem na nic nezapomněl :).

Co se KDE 4 týče tak to podle mně není žádný experiment - stačí se podívat na seriál tady.
Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
José 3. 05. 2009, 07:15:13
Odpovědět  Odkaz 
Jo, co se týče těch rotujících kostiček apod. Tak při pokusu o zapnutí 3D prostředí mi to suše oznámilo, že ,,nelze nainstalovat", přitom mám Ge Force 1GB. A při pokusu o zapnutí toho vylepšení plochy, jako stíny atd.Mi to suše oznámilo, že za tohoto vlastního nastavení plochy, ,,nelze zapnout". Takže asi tak. Takže jestli to funguje jenom v nějakém defaultu nebo bůh ví čem ?
Re:Recenze: Novinky v Mandriva Linuxu 2009.1
jarque 4. 05. 2009, 14:45:57
Odpovědět  Odkaz 
No k tej gforce ja mam 9600m Gt po instalacii si sice stiahla oficialny driver cez rpmn ale ked som zadal glxgears bolo jasne ze nieco nieje ok {zapnut efekty neslo tiez}, tak som na to siel cestou starej dobrej a osvedcenej kompilacie a vsetko ide teraz ako ma.

Co mna zase trapi je zla podpora mojho touchpadu kde nereaguje na poklepanie po nom(klikat musim cez tlacitka) scrool nejde tiez a vzdy bere aktualnu poziciu kurzora tj. ked pri presuvani kurzora dojdem az na okraj touchpadu, uvolnim prst aby som sa od okraju vzdialil a polozim ho znova na touchpad na inom mieste kurzor sa mi tiez presunie o danu vzdialenost {dostat sa z jedneho rohu obrazovky na druhy je cesta plna nervov} Neviete ako na to {pritom mino kde4 funguje touchpad nornalne}

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz