přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx

Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx

ubuntu_nove.png

Ubuntu se dostalo do své historicky třetí LTS verze. Ty vždy představovaly předěly ve vývoji a mnoho uživatelů s nimi vydrží i několik let. Komerční zákazníci se mnohdy zajímají pouze o LTS. Je tedy neoddiskutovatelné, že Ubuntu 10.04 je důležitým vydáním, na kterém si dával Canonical záležet. Jak se mu to povedlo?


Ubuntu používám již čtyři roky a za tu dobu se mi potvrdilo, že jarní vydání jsou kvalitnější než ta podzimní. Do jisté míry to je dáno tím, že každé druhé jarní vydání je LTS (s prodlouženou podporou), u které se klade větší důraz na stabilitu, ale povedené jsou i ty bez delší podpory. Ubuntu 9.04 bylo podle mého názoru velmi povedené, leč trpělo sníženým výkonem grafických karet Intel a tento problém přebil všechny ostatní pozitiva a v myslích uživatelů zůstane ještě pěkně dlouho. V podzimní verzi 9.10 byl tento problém sice vyřešený, ale zase trpěla nepříjemnými chybami a většina novinek byla spíše v počátečním stádiu s příslibem do jarní verze, od které jsem proto očekával hodně.

Instalace a upgrade

Stejně jako v minulých verzích jsem provedl upgrade už někdy kolem první betaverze. S upgradem nebyl zásadnější problém. U LTS verze musí vývojáři myslet také na upgrade z předchozí LTS, což už může být docela divočina, protože těch změn za dva roky proběhne opravdu hodně. Na serveru bych se toho nebál, tam to musí být dostatečně otestované, ale u desktopu bych raději volil čistou instalaci.

Instalátor už se několik verzí výrazněji nemění a pouze se dolaďují detaily. Největší změnou tedy je, že z Live CD zmizel boot manager. Systém rovnou nastartuje až posléze si můžete vybrat, zda Ubuntu vyzkoušet nebo ho nainstalovat. Jinak se žádná revoluce nekonala a instalátor tak jen změnil vzhled, aby ladil se vzhledem systému.

Start systému

Rychlost startu systému je jednou z hlavních priorit Ubuntu již asi rok a půl. Verze 8.10 byla asi „nejlínějším“ vydáním v historii Ubuntu. Od té doby už se rychlost startu a odezva systému jen zlepšuje. Dokonce se objevují vtipy, že s takovou bude za chvíli Ubuntu nastartované dříve, než uživatel zapne počítač. Každopádně od verze 9.10 dostál start systému opět značných změn. U minulé verze vývojáři prohlásili, že místo bootovacího manažeru Plymouth nasadí Xsplash. Jenže to mělo ten háček, že Xsplash ke svému běhu potřebuje X server, takže se nemůže spustit dříve než naběhne X server. Ve výsledku se tedy o většinu bootovacího procesu staral původní Upstart.

Ve verzi 10.04 potom všem vzali vývojáři Plymouth na milost a ten nahradil Upstart. Projevilo se to nejen na vzhledu, který je podle mého názoru pěkný a decentní, ale také na rychlosti. Systém opět startuje výrazně rychleji a mezi začátkem bootu a přihlašovací obrazovkou je opravdu jen pár sekund. Výrazně pozitivní dopad na rychlost bootu mělo určitě i odstranění HAL a jeho nahrazení udev.

Nová grafika během bootování systémuNová grafika během bootování systému

Vzhled a uživatelské prostředí

Tak jsme se konečně dočkali. Po dvou letech slibů přichází Ubuntu s úplně novým vzhledem. Nebál bych se nový vzhled označit za největší novinku tohoto vydání. Ano, je to pouze vzhled, který si může kdokoliv změnit, ale v tomto případě to není pouze změna výchozího tématu. Ubuntu prošlo kompletní rebradingem, v rámci kterého se změnilo logo i slogan. Tím už není „Linux for human beings“ (Linux pro lidi), ale „Ubuntu is Lightware“ (Ubuntu je software s lehkostí). Pryč jsou hnědooranžové odstíny, s kterými přišlo Ubuntu 6.06. Nyní je ústřední barvou fialová. Hlavní změnou je však orientace na lehkost. Z nového vzhledu je patrné, že se autoři zaměřují na to, aby byl jednoduchý a přehledný. Novým výchozím tématem se stalo Ambiance, které patří k tmavým tématům. Holt po vydání Windows Vista je černá in a tomuto trendu se přizpůsobilo mnoho tvůrců nejen operačních systémů, ale i aplikací. Pro ty, kteří černé neholdují, designéři Ubuntu připravili téma Radiance, které je velmi podobné, jen ve světlých barvách.

Ambiance – Výchozí vzhled pro Ubuntu 10.04Ambiance – Výchozí vzhled pro Ubuntu 10.04

Radiance – Světlá alternativa k AmbianceRadiance – Světlá alternativa k Ambiance

Oba vzhledy podle mého názoru působí velmi profesionálním dojmem a konečně jsem po dlouhé době narazil na vzhled, kde se myslí na detaily. Prostor pro zlepšování ale je, např. v OpenOffice.org některé detaily nepůsobí dobře, ale podpora GTK v tomto kancelářském balíku byla vždy plná hacků a nekompatibilit. Co se mi líbí na novém tématu možná nejvíce jsou nové ikony na panelech. Jsou konzistentní, takže pravá část horního panelu už nevypadá jako „každý pes, jiná ves“. Navíc jsou k dispozici, jak ve světlé, tak ve tmavé variantě, takže nemáme při přechodu ze světlého vzhledu na tmavý a naopak problémy s viditelností ikon.

Indicator-applet

S ikonami souvisí také nový koncept oznamovací oblasti, který je představován indicator-appletem. Lidem z Canonicalu očividně nevyhovuje stávající zpracování oznamovací oblasti v GNOME a rozhodli se jít vlastní cestou. A já se jim ani nedivím. Není totiž příliš praktické, když se část voleb pod ikonou v oznamovací oblasti skrývá pod kliknutím levým tlačítkem a část pod kliknutím pravým tlačítkem. Z vlastní zkušeností vím, že je těžké běžným uživatelům vysvětlit, kdy mají kliknout levým a kdy pravým tlačítkem. Ikony v indicator-appletu mají pouze jednu nabídku - po kliknutí levým tlačítkem myši. Trochu skeptický jsem ke sdružení veškeré komunikace do jedné ikony. Myslím, že to patří do kategorie nápadů, které se jeví jako velmi dobré, ale v praxi člověku spíše překáží. Nemůžu si prostě zvyknout na to, že ikona komunikátoru je vnořena do jiné ikony. Špatně si všímám nových zpráv a znamená to pro mě více kliknutí. Vysvětlit logiku tohoto řešení počítačově neznalému uživateli také není jednoduché. Nejsem ale odborník na ergonomii, takže nechci mluvit za ostatní, třeba se to chytne. Přechod na indicator-applet je momentálně tak v půlce, všechny systémové ikony (kromě správce připojení) a ikony výchozích programů už jsou v indicator-appletu, ale pořád vedle něj najdete i klasickou oznamovací oblast. V podzimní verzi už by měla být nahrazena kompletně.

Nabídka ikony komunikaceNabídka ikony komunikace

Minimalizovat, Maximalizovat a Zavřít

Dosti významnou změnou v uživatelském rozhraní Ubuntu byl přesun tlačítek na minimalizaci, maximalizaci a zavření okna zprava doleva. Tato změna také vyvolala bouřlivou debatu a velký odpor komunity. Autoři změny to však ustáli a ta se dostala až do finální verze. Musím se přiznat, že jsem k této změně ze začátku zaujal hodně negativní postoj, protože jsem v ní neviděl žádný přínos, jen komplikace. Poté, co jsem si vyzkoušel práci s tlačítky na levé straně, už můj postoj není tak negativní. Pravděpodobně je to asi opravdu ergonomičtější, ale pořád si stojím za tím, že pozitiva nepřeváží negativa. Ubuntu totiž není dominantním systémem, kterému by se ostatní přizpůsobili (to by platilo možná v případě Windows), a jeho uživatelé často pracují i s jinými systémy, ať už jsou to jiné distribuce nebo Windows. Zvykat si např. na to, že v práci okno zavírám vpravo a doma vlevo, mi nepřijde moc praktické. Navíc jsou tu aplikace, které nepřebírají systémové nastavení a mají i nadále tlačítka vpravo (např. Chrome), takže nesoulad vzniká i v samotném Ubuntu. Naštěstí se dají tlačítka jednoduše přesunout napravo např. v Ubuntu Tweak.

Prostředí GNOME

Vydání GNOME 2.30 příliš mnoho novinek, viditelných pro běžné uživatele, nepřineslo, takže tentokráte zůstaly spíše ve stínu těch ostatních. Přesto jsou některé zajímavé a jistě uživatele potěší. Především to je celkové zrychlení prostředí. GNOME se čistí od starého kódu a Ubuntu to už několik verzí po sobě jen prospívá. Správce souborů Nautilus umí konečně pracovat v dvoupanelovém režimu, takže už nutně nemusíte hledat nejrůznější commandery. Empathy, které bylo na podzim do Ubuntu zařazeno jako výchozí komunikátor, už podle mého názoru dozrálo a je snadno použitelnou a bezproblémovou aplikací. Zamrzí jen horší podpora ICQ, než má Pidgin. Ve světě už tato síť nikoho nezajímá (proto se tak nespěchá s lepší podporou) ale pro českého uživatele je stále hodně důležitá. Geolokace, jedna z funkcí, která Empathy odlišovala od ostatních, byla ve verzi pro Ubuntu úplně odstraněna, protože knihovny, na kterých závisela, se nevešly na instalační CD... inu, šalamounské řešení.

Změny si všimnete také v administračních nástrojích. Bylo odstraněno tlačítko Odemknout, kterým bylo možné „odemknout“ ty části administračních nástrojů, které potřebovaly práva roota. Nyní už nemusíte na žádné tlačítko klikat a jste vyzváni, abyste heslo zadali, až v momentě, kdy chcete provést operaci, která práva roota potřebuje. Zlepšena byla také podpora iPhonu a iPodu. Písmo lze nyní nainstalovat prostě tak, že na něj ve správci souborů poklikáte. GNOME 2.30 jsem se věnoval v recenzi před měsícem, takže pokud chcete vědět víc, přečtete si recenzi GNOME 2.30 - Poslední zastávka na cestě ke GNOME 3.

Dvoupanelový režim v NautiluDvoupanelový režim v Nautilu


Rozhovor s Vojtou Trefným, předsedou občanského sdružení Ubuntu pro ČR

Konečně jsme se dočkali nového vzhledu. Navíc probíhají další změny v uživatelském rozhraní jako přesunutí tlačítek na ovládání okna a indicator-applet. Jaký máš názor na tyto změny?

Ačkoli já osobně jsem na starém vzhledu nikdy nic špatného neviděl a necítil jsem potřebu jej nijak měnit, jsem rád, že tato změna proběhla. Nový vzhled je velmi příjemný a opravdu kvalitně zpracovaný, a i přesto, že už se nějaké protestní hlasy ozvaly (to už bude takový folklór), se domnívám, že si jej uživatelé velmi rychle oblíbí. Co se ostatních změn týče, tak i pro mě to byl ze začátku nezvyk (prostě něco nového), ale po chvíli používání mi to přijde naprosto přirozené. Jen se bojím, aby to lidé (kteří se často už z principu k jakýmkoli novotám staví negativně), neodsoudili rovnou bez vyzkoušení.

Které novinky tě v Ubuntu 10.04 nejvíce potěšily a které budou mít podle tebe největší ohlas u běžných uživatelů?

Protože se v tomto ohledu považuji spíš za běžného uživatele, tak si dovolím odpovědět najednou. Hodně samozřejmě "táhne" nový vzhled a když to není tak důležité, pořád je to první věc, kterou člověk z Ubuntu vidí. Mě osobně velmi potěšilo vylepšené ovládání Ubuntu One a hodně kladných ohlasů slýchám také na Music Store (už jen rozšířit i filmy a především seriály).

Pokud vím, tak už používáš Ubuntu 10.04 od raných alfaverzí. Jaký z něj máš pocit ve srovnání s předchozími vydáními co se týče stability? Myslíš, že přidání druhé betaverze do plánu vývoje stabilitě finální verze pomohlo?

Osobně jsem problémy s nestabilitou nepociťoval u žádného stabilního vydání, ale z ohlasů nebo i třeba dotazů na našem fóru je vidět, že situace je u Lucidu opravdu velmi dobrá. I během raného vývoje, kdy chyby nejsou nic výjimečného, byla celková situace mnohem klidnější. Další betaverze se na tom určitě podílela – nejde ani tolik o nějaké „číslo buildu“, ale spíše o procesy, které jsou s betaverzí spojeny (např. víc času na testování).


Software v Ubuntu

Počet balíčků v Ubuntu už překročil hranici 30 tisíc, což je o více než 1000 víc než minule. Je to jedna z největších výhod popularity. Ubuntu je mezi desktopovými uživateli natolik populární distribuce, že si ho nikdo nedovolí ignorovat. V standardních repozitářích dnes najdete prakticky vše, co nabízí svět otevřeného software, a pokud ne, určitě se vámi hledaný program nachází v nějakém repozitáři třetí strany. Na programy, které musím kompilovat nebo instalovat z binárky, narážím výjimečně.

V Ubuntu 9.10 byl uvedený nový správce softwaru – Ubuntu Software Center (Centrum softwaru pro Ubuntu). Tenkrát to byla hodně jednoduchá aplikace, která sotva pokryla možnosti původního Přidat/odebrat. Oproti němu však umí nyní zobrazovat všechny balíčky včetně knihoven s tím, že aplikace jsou vždy seřazeny na začátku seznamu. Zatím si však musíme počkat na slibované funkce jako možnost koupit komerční software atd. Ohlášeny jsou na podzim.

Centrum softwaru pro UbuntuCentrum softwaru pro Ubuntu

Změny proběhly také mezi výchozími programy. Byl odstraněn GIMP a místo něj se na instalační CD dostalo PiTiVi, což je nelineární editor videa. Kolem tohoto rozhodnutí se rozhořela debata, ale bylo obhájeno argumentem, že GIMP je pokročilý nástroj, který běžný uživatel nevyužije, a jednoduché úpravy obrázků zvládne i F-spot.

Novou aplikací je také Gwibber, který přináší podporu sociálních sítí. Nejlépe funguje asi jako čtečka, ale můžete z něj posílat i vlastní zprávy, klidně do několika sítí zároveň. Podporovány jsou tyto: Twitter, Identi.ca, StatusNet, Facebook, Flickr, Digg, FriendFeed a Qaiku. Je také integrován do ikony komunikací a zprávy můžete odesílat také přes applet sezení, který naleznete na horním panelu úplně vpravo. Na stejném místě můžete nastavovat také své statusy pro IM.

Zprávy ze sociálních sítíZprávy ze sociálních sítí

Ubuntu One

Služba Ubuntu One byla představena v minulém vydání. Uživatelům nabízí především synchronizaci souborů mezi serverem a přihlášenými počítači. V tom se podobá např. Dropboxu, který má také velmi dobrou podporu Linuxu. Postupně na sebe ale nabaluje další funkce, které z ní dělají unikátní službu. Kromě souborů umí synchronizovat také poznámky Tomboy, archiv zpráv ze sociálních sítí, kontakty v Evolutionu a záložky ve Firefoxu. Čerstvě přibyla také podpora pro synchronizaci s mobily. Do Ubuntu One byl integrován SyncML server Funambol, který podporuje prakticky všechny současné mobilní zařízení. Momentálně je podporována pouze synchronizace kontaktů, ale v plánu jsou i kalendáře, úkoly atd. Synchronizace s mobily, která byla v Linuxu vždy problémem, by tak mohla být brzo snadnou záležitostí. Vylepšeno bylo také webové rozhraní, které podle mého názoru nebylo ze začátku nic moc a nefungovalo např. v Opeře. V čem má Ubuntu One stále nevýhodu oproti konkurenci v podobně Dropboxu apod., je podpora ostatních operačních systémů. Klient minimálně pro Windows citelně chybí. Málokterý uživatel Ubuntu, pracující na několika počítačích, má totiž pouze Ubuntu.

Ubuntu One podle mého názoru získalo tzv. „killer feature“ v podobě Ubuntu One Music Store. U nás totiž stále internetové obchody nabízejí hudbu omezenou DRM. Nejenže je pro uživatele Linuxu nepoužitelná, ale dosti omezující je i pro uživatele Windows. Neznám dokonale situaci na trhu, ale Ubuntu One Music Store může být vůbec prvním obchodem, který oficiálně nabízí hudbu bez DRM i českým a slovenským uživatelům. Momentálně mají práva na prodej hudby v ČR a SR od Warner Music Group a EMI, dvou ze čtyř velkých labelů, a celé řady menších nezávislých vydavatelství. Pokud porovnáte podmínky např. s ilegalne.cz, zjistíte, že jsou mnohem lepší: alba jsou levnější (někdy až o 30 %), jsou bez DRM a mají vyšší kvalitu (MP3 256-320 kbps vs. WMA 192 kbps). Pro uživatele Ubuntu má UOMS také tu výhodu, že je integrováno do Rhythmboxu a Banshee (podpora dalších přehrávačů se chystá), i když v případě Banshee je to taková podpora napůl, protože v něm sice může hudbu nakoupit, ale už ji z online disku na Ubuntu One nepřehrajete.

Ubuntu One Music Store v RhythmboxuUbuntu One Music Store v Rhythmboxu

Lokalizace

K české lokalizaci už není velice co dodávat. GNOME 2.30 je přeložené ze 100 %. Specifické nástroje pro Ubuntu jsou přeloženy taky. Velmi dobře je na tom i dokumentace. Dá se tedy říci, že je Ubuntu přeloženo do češtiny stejně dobře jako konkurenční systémy, možná ještě lépe. Bohužel to samé se nedá říct o slovenské lokalizaci, kde je špatná především lokalizace GNOME.

Povedené vydání

Dříve jsem v recenzi věnoval odstavec hardwaru, ale letos nevím, co bych do něj napsal. Všechen můj hardware funguje a v Launchpadu jsem nenarazil na problémy s hardwarem, které by postihovaly velké množství uživatelů (viz problémy s grafickými kartami Intel). Problémy s hardwarem vždy byly a budou, na světě existují miliony hardwarových kombinací, ale u nového Ubuntu jsem na nic závažného nepřišel. Začal jsem ho používat na produkčním počítači od první betaverze a díky tomu, že jsem se opět podílel na tvorbě české knihy o Ubuntu, jsem ho myslím i solidně otestoval. Až na jednu aktualizaci a problémy serveru Ubuntu One, které snad budou po uvolnění finální verze minulostí, mě nic nepřekvapilo a vše bylo nezvykle v pohodě. V tomto se shoduji s Vojtou Trefným a myslím si, že Ubuntu 10.04 bude povedené vydání. Dokonce si říkám, že tentokrát nemá cenu ani psát ono obligátní doporučení pro příznivce stabilního desktopu, že si mají pro jistotu ještě měsíc počkat. I když samozřejmě posunutí upgradu o měsíc ničemu neuškodí ;-)

Také se mi líbí směřování Ubuntu. Canonical se snaží vytvořit kolem desktopového Ubuntu životaschopný obchodní model, o což se momentálně nepokouší žádná jiná distribuce. Už několik let si říkám, že služby jako synchronizace souborů a nastavení mezi počítači a mobilními zařízeními, prodej hudby atd. jsou služby, které bych rád v mé distribuci viděl a které by mohly distribuci alespoň z části živit, proto jsem rád, že je někdo uvádí v život. Ubuntu taky nelze upřít, že snad jako jediná distribuce ještě nevzdala boj o masy uživatelů na desktopovém trhu. Pokud tak půjde dál, možná, že jednou získá uživatelskou základu, která význam Linuxu na desktopu posune mnohem výš.

Kupte si knihu u Liberixu - přijímáme předobjednávky. Knihu vám doručíme začátkem června (vychází v posledním květnovém týdnu). Cena je 497 Kč (plus poštovné), více informací najdete v našem Obchodě.

Nahoru

Příspěvky

Roman Bořánek Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Roman Bořánek 29. 04. 2010, 01:08:31
Odpovědět  Odkaz 
Díky, jako vždy super článek. :) A nové Ubuntu vypadá taky hodně hodně dobře. Konečně to není o novém kernelu 2.6.24.45.91, ale o opravdových vylepšeních pro běžné uživatele. Mě osobně potěšil i dvoupanelový Nautilius. Fungují tam nějak slušně klávesové zkratky pro přesun souborů apod.? Jinak tlačítka nalevo zkouším a po pár týdnech říkám, že je úplně jedno na jaké straně jsou, je to jen o zvyku. Vzhled a nové logo taky super. Možná bych ale změnil i ikonky, protože ty žluté tam moc nesedí. Co dodat? Podle mě je tohle zlomové vydání Ubuntu. Pojmy Ubuntu a Linux se budou čím dál více vzdalovat, Ubuntu se vytrhne z toho vláčku distribucí a začne si "tvrdě" jít svým směrem, "hardcore" linuxáci budou zase víc držkovat a pro běžné uživatele bude Ubuntu zase o značný kus použitelnější.
Roman Bořánek Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Roman Bořánek 1. 05. 2010, 14:07:08
Odpovědět  Odkaz 
Tak už mám taky asi den nainstalováno a hodnotím velmi kladně. Upgrade přes aktualizace proběhl úplně bez problému a vše funguje. GNOME mi subjektivně přijde rychlejší, vzhled se mi líbí a dvoupanelový Nautilus nahradil GNOME Commander. Centrum softwaru jsem používal už v Koale, tady je ještě lepší, přidali pár funkcí, ale pořád je to maximálně jednoduché. Nejsem lama, ale proč se proklikávat Synapticem, když můžu instalovat z hezkého Centra softwaru? Ubuntu One Music Store vypadá taky slušně, ale mám s ním trochu problém. Nabídka není úplně stejná jako na 7digital.com? Některá alba v UOMS prostě nenajdu, přitom na 7D jsou. Např.: http://www.7digital.com/artists/ministry-of-sound/addicted-to-bass-2010/ Nebo jen nějak špatně hledám?
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
fri 29. 04. 2010, 05:54:19
Odpovědět  Odkaz 
Nový vzhled se mi taky líbí.

Vypínání aplikace křížkem umístěným na levé straně jsem si vyzkoušel jen pomocí obrázku. :-) Jasně, že to jde, ale stejně tak, jako vidím jistou krásnou souměrnost když lomítkem oddělím dvě slova a to druhé napíšu velkým písmenem (Otevřít/Zavřít), uvědomil jsem si, že toužím po tom jezdit po obrazovce tak, že kreslím kříž. Představuje pro mě harmonii, když je něco nalevo a něco napravo (abych neměl hlavu otočenou jen na jednu stranu). :-)

O usilování o uživatele si myslím, že po něm tím, co nabízí, jde celosvětově každá distribuce.
Martin Šín Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Martin Šín 29. 04. 2010, 07:14:29
Odpovědět  Odkaz 
Neodolal jsem a Ubuntu dal na několik počítačů, na kterých se teď zabydluji. Grafické pozlátko OK - s Intelem jsem měl v Debianu problémy, tady na tom zapracovali, hibernace bez problému (na disk a do paměti počítače), jen trvá déle než samotný (re)start počítače. HW zpravidla funguje sám od sebe včetně multimediálních kláves na klávesnici nebo wifi karet, kamer, atp.

Co jsem nepochopil je zřejmě standardní instalace - automatická detekce sítě bez možnosti zásahu uživatelem (pouze DHCP), jinak udělej si sám v konzoli bokem. Nedetekování LVM oddílů a znovu jsem to ladil v konzoli vedle. Na jednom počítači mi pak instalace nenaběhla vůbec, prostě se to zaseklo, to mě zamrzelo, protože jsem se s tím nesetkal poprvé a jinými slovy tzn.: "nelze použít/nainstalovat na všem", oproti klasickému Debianu, tam jsem se s tím díky textové instalaci zatím nesetkal.

Osobně se mi výchozí vzhled nelíbí a přijde mi docela depresivní, také přeškolení uživatelů na ikony ovládání okna vlevo ne příliš šťastné, ale kdo ví kam budeme za pár let klikat, abychom zavřeli okno..

Tato verze (jako kterákoliv jiná) má své chyby, ale klady převažují nad tím negativním. ;-)
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Murdej 29. 04. 2010, 08:02:59
Odpovědět  Odkaz 
Jen upřesnění: boot manager nezmyzel, jen je skrytý. Pokud se hned po bootu zmáčne nějaká klávesa objeví se.
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
lzap 29. 04. 2010, 08:53:47
Odpovědět  Odkaz 
Dobra prace - clanek i preklad Gnome.

Ad ergonomicnost - ackoliv si myslim, ze vpravo je to ergonomictejsi, protoze preci jenom se mysi pohybuji vice kolem scrollbaru nez kolem hlavni nabidky, rad tlacitka nalevo vyzkousim. A uvidim :-)
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
arrange 29. 04. 2010, 10:34:11
Odpovědět  Odkaz 
"Ve verzi 10.04 potom všem vzali vývojáři Plymouth na milost a ten nahradil Upstart." Této větě v recenzi nerozumím. Program pro vykreslování splash obrazovky v rámci initrd (Plymouth) se stal náhradou pro celý init systém pro spouštění procesů (Upstart)?
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
rodney 29. 04. 2010, 11:55:48
Odpovědět  Odkaz 
Dekuji za recenzi. Mohl bych se jenom zeptat, co znamena (hlavne teda co driv znamenalo), ze pro stabilnejsi desktop je lepsi si mesic pockat? Jako ze kdyz si stahnu za mesic obraz disku s ubuntu, tak bude jiny (aktualizovany), nez kdyz ho stahnu ted?
Dekuji
Jiří Eischmann Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Jiří Eischmann 29. 04. 2010, 12:13:46
Odpovědět  Odkaz 
To CD bude stejné, ale když hned po instalaci provedete aktualizaci, tak budete mít stabilnější systém než hned po vydání. U upgradu ze starší verze je to potom jasné, to máte aktuální balíčky okamžitě.
Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Jirka 29. 04. 2010, 12:18:45
Odpovědět  Odkaz 
Pokud vím, tak až na výjimky je po uvolnění distribuce obraz stále stejný a změny se řeší výhradně prostřednictvím aktualizací přes net. K tomu samozřejmě může dojít už během instalace, nebo hned po ní.

OpenSUSE svého času měla neoficiální "remastered" vydání, která obsahovala později vydané opravy, ale bohužel to bylo zcela ojedinělé. Na jednu stranu chápu, že je obtížné tyto aktualizované verze vydávat (update/upgrade jsou téměř každodenní záležitost, takže který okamžik vlastně vybrat?), ale na druhou stranu by to pomohlo těm, kteří nedisponují dostatečně kapacitním připojením, nebo ho nemají vůbec. Nepatřím mezi ně, takže tu poznámku píšu coby akademickou ;-)
Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Ivan 7. 05. 2010, 20:31:23
Odpovědět  Odkaz 
Dobry den,
Ubuntu uz pouzivam niekolko rokov. Chcem sa tu opytat aky je rozdiel medzi LIVE CD a nainstalovanym systemom. V LIVE CD mi funguje vsetko bez problemov a ked system nainstalujem... hroza. Blbe grafika, mys, nejde web kamera...
Nechcem riesenie problemov, len ma zaujima aky je rozdiel medzi LIVE CD a instalaciou.
Vdaka.
Ubuntu Software Center
Tom 29. 04. 2010, 14:13:09
Odpovědět  Odkaz 
Ubuntu Software Center... velmi milé překvapení. Aj ten nový program na skenování néni špatný.
Ivan Bíbr Re:Ubuntu Software Center
bibri 1. 05. 2010, 23:28:27
Odpovědět  Odkaz 
>Aj ten nový program na skenování néni špatný.

Není to nic moc - gscan2pdf, který popisujeme v knize, je na skenování řádově lepší, přitom není o moc složitější.
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
faba 29. 04. 2010, 15:28:34
Odpovědět  Odkaz 
Recenze pěkná. A křížek si každý může dát na pravou stranu. Já to taky udělal a to jedu v linuxu zatím 1 rok a zvládl jsem to :-)
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Andrej Pavelka 29. 04. 2010, 17:19:14
Odpovědět  Odkaz 
Ešte pred tým, ako som nevedel, čo presne hľadať pod číslom jadra a akú distribúciu ubuntu používať, odrádzali ma od neho nejaké tie problémy, ktoré som mal pri jeho používaní. Napríklad klikol som na nejaký program a ten program mi proste neotvorilo, len sa zobrazili presýpacie hodiny a tie potom zmizli. Toto mi občas spravilo, ale nie len pri jednom programe. Nakoniec som ostal pri Debiane pre jeho obsiahlosť (5 x DVD + 1 x DVD s aktualizáciami, to už považujem za niečo), skoro nič okrem špecifických programov som už nemusel sťahovať.
Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Milhouse 29. 04. 2010, 21:49:20
Odpovědět  Odkaz 
No, ono stahovat 6x DVD je víc, než já stáhnu programy na několika PC za celou životnost Ubuntu. ;) Vyjma aktualizací, které ale má Debian samozřejmě taky...
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Shadow 30. 04. 2010, 14:26:04
Odpovědět  Odkaz 
Lucid se myslím povedl. Mě osobně nejvíce potěsil správce souborů se dvěma okny, Remmina a digiKam 1.2 (ikdyž je pro KDE). Jen mi nejde vypálit ISO s final release, nevejde se mi na CD. Je to jen můj problém, nebo je to ISO prostě moc velký.
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Bohouš 30. 04. 2010, 22:35:10
Odpovědět  Odkaz 
Zdar, rád bych se zeptal, jestli Ubuntu Music Store bude mít podporu i pro přehrávače typu amarok, na který nedám dopustit?
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
mio69 1. 05. 2010, 13:34:42
Odpovědět  Odkaz 
Recenze pěkná.... Moje zkušenosti s Lucid? No.. pro uživatele n-vidia karet nic moc. Plymounth s driverem 195 katastrofa. Třikrát problikne zelená plocha, pak kostičky a pak v nejnižším rozlišení logo Ubuntu s oranžovými puntíky.Pak blik,blik a je přihlašovací obrazovka. Blik,blik,blik zelená plocha a konečně desktop, který funguje velice dobře. Při hraní s compizem 3x zamrzl systém. To je LTS? Ha,Ha,Ha......Omlouvám se za infantilní popis bootu, ale musel jsem to nějak trefně zdůraznit. Sice jsem zkoušel,RC verzi den před vydáním, ale problém je asi v xorg 1.7.6, ovladače jsou pro 1.8. Nejsem vůbec nadšený,spíše zklamaný, zatím zůstanu u 9.10 a počkám na podzim.
Ivan Bíbr Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
bibri 4. 05. 2010, 09:21:45
Odpovědět  Odkaz 
Mám to od beta2 na ASUSU a NVIDIí ION - no problem včetně Compizu. Boot neřeším, trvá 15 sekund, zbytek je naprosto v pohodě. Totéž na T61 s NV140 (64bit).
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
YGHY 1. 05. 2010, 18:40:23
Odpovědět  Odkaz 
NIE SOM VELMI SPOKOJNÝ. UROBIL SOM ČISTÚ INSTALACIU ALE VYSKYTLI SA PROBLÉMY
A WIFI KARTOU. TRVALO JEJ PRIPOJIŤ SA K ROUTERU NIEKOĽKO MINÚT AK VÔBEC. CARMIC
KOALE TOTRVALO 10 SEKUND. PRESTAL FUNGOVAT COMPIZ, NIEKOLKOKRÁT.ALE BY SOM LEN NEODCUDZOVAL, PÁČI SA MI CENTRUM SOFTVERU, A NOVŠIE VERZIE SOFTVÉRU. VZHĽAD NEMA CENU KOMENTOVAŤ. AJ TAK SI ZMENÍM POZADIE,IKONKY,KURZOR ATĎ... ZA 2 MINÚTY. INŠTALOVAL SOM NASPÄŤ KOALU HLAVNE PRE PROBLÉMY S WIFI KARTOU. AKO ZÁZRAKOM TAM FUNGUJE SPOLAHLIVO. ASI TÚTO VERZIU VYNECHÁM A SKÚSIM TO O POL ROKA.
Petr Šafařík Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Peťoš 4. 05. 2010, 13:04:46
Odpovědět  Odkaz 
Nauč se netiketu, hulváte. Tohle nikdo číst nebude...
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
J 1. 05. 2010, 20:13:19
Odpovědět  Odkaz 
Na mojom systeme bezi 8.10, z Live CD aj 9.10. U tohoto releasu mi system ani len z Live CD nechodi. Okamzite po nabehnuti toho fialoveho desktoupu "Crash detected" a problem s gdu-notifier daemonom" + za par sekund totalne vymrznutie celeho systemu, smuhy na obrazovke a nic len tvrdy reset. Opakujem: Intrepid aj Karmic bezia v pohode. Toto ma byt stabilne a doladene LTS? To je fraska! Dam tomu sancu za taky mesiac, snad sa daco poplata, dojem zatial velmi negativny.
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
J 2. 05. 2010, 09:28:56
Odpovědět  Odkaz 
Inak, vytka k autorovi recenzie: napisat v den vydania release tj 29.4.2010 ze je to podarene distro lebo "nevidel v launchapade prilise vela HW related problemov" - no, co mam na to povedat? Kolko uzivatelov (nie guru) uz ma ten system v den jeho releasnutia nainstalovany aby mohli reportovat problemy? Trosku viac triezvosti do tych vzletnych hodnoteni by neuskodilo. Ale cas ukaze, mozno bude 10.04 naozaj to naj Ubuntu v historii, na 100% tvrdenie je ale priskoro.
Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
mio69 2. 05. 2010, 13:28:31
Odpovědět  Odkaz 
Autor je moc Ubuntu pozitivní a vidí jen to co chce vidět...
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
mio69 2. 05. 2010, 13:25:47
Odpovědět  Odkaz 
Částečná pomoc s lepším rozlišením je zde: http://news.softpedia.com/news/How-to-Fix-the-Big-and-Ugly-Plymouth-Logo-in-Ubuntu-10-04-140810.shtml . Ale blikání zůstavává. Chce to tak 3 měsíce, až se to možná opraví.
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Phalanx 2. 05. 2010, 17:42:57
Odpovědět  Odkaz 
Pěkná recenze, nedalo mi to a přešel jsem zpátky na ubuntu :) Vzhledově už vypadá o něco líp, ale pořád je na tom spousta nedodělků
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
:) 3. 05. 2010, 21:11:05
Odpovědět  Odkaz 
ked pozeram ostatne fora, nase i zahranicne, tak ta autorova rozpravocka o ubuntu bez vaznejsich bagov sa pomaly ale isto stava uz ani nie rozpravkou ale cistou komediou.
Ivan Bíbr Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
bibri 4. 05. 2010, 09:27:20
Odpovědět  Odkaz 
Možná byste mohl místo další pohádky přispět i něčím konstruktivním :). Hodily by se třeba odkazy nebo vlastní zkušenosti...

Jirka jel na na vývojové verzi minimálně měsíc a zkoušel ji hodně intenzivně už jen proto, že mi dodával >150 stran do nové české knihy o Ubuntu. Troufnu si tvrdit, že má 10.04 vyzkoušenou víc než většina diskutujících zde i jinde, nějaké bugy dokonce hlásil (https://launchpad.net/~jiri-eischmann/+karma). Je mimo ČR, objeví se až koncem týdne, jistě sem napíše víc.
Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
J 4. 05. 2010, 09:51:35
Odpovědět  Odkaz 
ale iste: uz vyssie bolo napisane ze napisat v recenzii par hodin(!!!) po vydani oficialneho release ze je to dobry system lebo "bolo hlasenych malo chyb", no uznajte, to je trosku , ehm, diletantske, nakolko v tak kratko case po vydani release skutocne tych chyb este nemoze byt hlasenych vela.
a co take konstruktivne by ste si predstavovali? pokial chcete opis problemov staci prejst fora na webe, na to vam staci google, nie je mojim povolanim pisanie recenzi ani skusanie SW, som uzivatel. Ja osobne mam problem uz s nabehom LiveCD!!! A to prosim Intrepid aj Karmic bezia v pohode a uz som pisal ze LTS release(!!!) by veru takto vyzerat nemal. A kedze nie som jediny (viz napr. majitelia Intel graf. adapterov), vyjadril som len svoj nazor ku kvalite recenzie. Nespochybnujem tym autorove skusenosti, len prilis nadseny zaver ktory nema zial zda sa opodstatnenie.
Ivan Bíbr Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
bibri 4. 05. 2010, 11:12:36
Odpovědět  Odkaz 
>ale iste: uz vyssie bolo napisane ze napisat v recenzii par hodin(!!!) po vydani oficialneho release ze je to dobry system lebo "bolo hlasenych malo chyb", no uznajte, to je trosku , ehm, diletantske, nakolko v tak kratko case po vydani release skutocne tych chyb este nemoze byt hlasenych vela.

Není to tím, že sleduje vývoj včetně chyb několik měsíců dopředu, má přehled i o předchozích verzích atd?

>A kedze nie som jediny (viz napr. majitelia Intel graf. adapterov)

Mám jich několik od 915 po 965 a no problem od beta1 po final. Jirka, pokud vím, má i965 v Thinkpadu.

> Nespochybnujem tym autorove skusenosti, len prilis nadseny zaver ktory nema zial zda sa opodstatnenie.

Opodstatnění má právě v těch zkušenostech, jinak by to asi nenapsal.

Nejsem nekritickým zastáncem Ubuntu, nepoužívám ho, preferuji MDV, ale intenzivně jej testuji kvůli knihám. V čem ale s Jirkou souhlasím je, že tato verze učinila velký krok směrem k potřebám normálních lidí (muzika, video, facebook atd.). On je normální uživatel a já jeho nadšení chápu, protože stejně nadšení budou kamarádi, kterým to nainstaluji na počítač.

V čem naopak nesouhlasím s vámi je nesmyslné odsuzování na základě jediné(!) vlastní zkušenosti a "hlasu lidu". Příliš mi připomíná to, co jsem zažíval s Mandriva Linuxem tak před pěti lety. Věřte mi, že každý tvůrce distra dělá pro své uživatele maximum. Někdy to vyjde, někdy ne - vždycky máte možnost jít jinam. Nikdo vás nenutí Ubuntu používat, natož pak novou verzi, takže určitě nemusíte nikde vyřvávat, že je to komedie. Je to vrcholně neuctivé k lidem, kteří vám nabízejí svou práci zadarmo - a Jirka je jeden z nich.
Re:Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
J 4. 05. 2010, 11:40:06
Odpovědět  Odkaz 
nuz, pokial je pre vas meradlom kvality to ze to niekto robi zadarmo, nemame sa o com bavit. mimochodom, stale ste mi neodpovedal na otazku ci je podla vas vhodne hodnotit kvalitu release verzie par hodin po jej zverejneni (hovorim o release verzii, nie o alfach a betach, neviem preco ich sem tahate). jedine k comu som sa vyjadril bolo fakt ze vyvodzovat tak skoro podobne zavery ako autor clanku sa mi zda prehnane a stojim si za tym. apropo, nikde "nevyrvavam" a pokial nazyvate moje jednanie neuctivym, odpovedate len rovnakou mierou a na rovnakej urovni. debatu s vami tymto koncim, nema naozaj zmysel.
Ivan Bíbr Re:Re:Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
bibri 4. 05. 2010, 12:05:01
Odpovědět  Odkaz 
>nuz, pokial je pre vas meradlom kvality to ze to niekto robi zadarmo, nemame sa o com bavit.

To jsem nenapsal ani omylem.

>mimochodom, stale ste mi neodpovedal na otazku ci je podla vas vhodne hodnotit kvalitu release verzie par hodin po jej zverejneni (hovorim o release verzii, nie o alfach a betach, neviem preco ich sem tahate).

Žádný problém, když jste "inside".

>jedine k comu som sa vyjadril bolo fakt ze vyvodzovat tak skoro podobne zavery ako autor clanku sa mi zda prehnane a stojim si za tym.

Ano, na základě toho, že vám nenabootuje live cd. Luxus!

>apropo, nikde "nevyrvavam" a pokial nazyvate moje jednanie neuctivym, odpovedate len rovnakou mierou a na rovnakej urovni.

Jistě, to je přece pochopitelné, nebo není?
Re:Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Jirka 16. 05. 2010, 07:06:46
Odpovědět  Odkaz 
Jen doplním, že s graf. kartami (čipsety) intel 8xx problémy jsou. Většině lidí LiveCD asi nenajede, možná si někdo řekně, že je to už hardware do koše, ale já si to rozhodně o svém IBM X40 rozhodně nemyslím. Jinak tak jak jsem nedal na Ubuntu dopustit, tak s 10.04 zklamání. Update z 9.10 se nepovedl, systém vůbec nenabootoval. Nakonec se povedlo odstranit, problém byl ve Virtualboxu, kde se v 9.10 zaváděla jakási podpora pro USB, a pro 10.04 už nebylo potřeba. Ale protože to zůstalo v konfig. souboru, systém nebootoval. Nechápu, jak tohle mohlo projít do LTS verze.
Když jsem to odstranil, systém stejně nebootoval. Následně se mi podařilo vygooglovat, že se jedná o problém s grafikami intel 8xx. Podle mě stále poměrně rozšířený hardware v business třídě, kde počítače mají delší cyklus. Opět nechápu, jak tohle mohlo projít a nebylo odchyceno mnohem dříve. Prý se na nápravě intenzivně pracuje :-/
Takže čistá instalace, oficiální repozitáře, mimo pouze adobe-flash plugin. Systém pravidelně za posledních 5 dní min. 1x - 2x denně nečekaně zamrzne, zničeho nic, prostě najednou během sekundy totálně zmrzne, žádná hláška, žádná blikání monitoru, prostě jen zmrzne tak jak je.... Dnes po updatu balíčků zatím cca 10 hodin bez zamrznutí. Ale už testuju PCLinuxOS a zřejmě na chvíli Ubuntu opustím. Thinkpad X40 podle mě není žádný exotický harware, aby 2x denně vytuhával. 9.10 bylo v tomhle bezproblémové, 14 dní uptime nebyl problém.
Tím nechci nějak přehnaně kritizovat, asi jen smůla na konkrétní konfiguraci, ale čekal jsem od LTS verze více.
Ivan Bíbr Re:Re:Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
bibri 23. 05. 2010, 10:32:14
Odpovědět  Odkaz 
> Update z 9.10 se nepovedl, systém vůbec nenabootoval. Nakonec se povedlo odstranit, problém byl ve Virtualboxu, kde se v 9.10 zaváděla jakási podpora pro USB, a pro 10.04 už nebylo potřeba. Ale protože to zůstalo v konfig. souboru, systém nebootoval. Nechápu, jak tohle mohlo projít do LTS verze.

Protože to je problém VirtualBoxu?

>Když jsem to odstranil, systém stejně nebootoval. Následně se mi podařilo vygooglovat, že se jedná o problém s grafikami intel 8xx. Podle mě stále poměrně rozšířený hardware v business třídě, kde počítače mají delší cyklus. Opět nechápu, jak tohle mohlo projít a nebylo odchyceno mnohem dříve. Prý se na nápravě intenzivně pracuje :-/

Ano, to je velmi špatná chyba, mi se naštěstí vyhla obloukem (mám až i915). Je hodně otravná, nicméně je to chyba v hlavní řadě intel ovladače, takže stížnosti posílejte spíš do konference intel-gfx. Také není nikde schovaná, je v oficiálních Release notes s odkazem na detaily: http://www.ubuntu.com/getubuntu/releasenotes/1004#Intel%208xx%20X%20freezes/crashes

>Takže čistá instalace, oficiální repozitáře, mimo pouze adobe-flash plugin. Systém pravidelně za posledních 5 dní min. 1x - 2x denně nečekaně zamrzne, zničeho nic, prostě najednou během sekundy totálně zmrzne, žádná hláška, žádná blikání monitoru, prostě jen zmrzne tak jak je.

Tady je 6 řešení: https://wiki.ubuntu.com/X/Bugs/Lucidi8xxFreezes

Podle toho, co tom vím já (buildím ty ovladače pro Mandriva Linux a zpoza rohu sleduju vývoj), bych zkusil downgrade ovladače na verzi 2.8 a downgrade jádra na 2.6.31 (tedy řešení C+D).
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Ji 25. 05. 2010, 08:22:09
Odpovědět  Odkaz 
Díky za reakci. O těch cca 6 řešeních vím, ale ty vyřeší jen to, že aspoň nabootuju. Ty release notes jsem pak taky našel, ale opravdu je těžké se k nim z ubuntu.com proklikat. Následné náhodné zamrzání stejně neřeší. Sice je na wiki uvedeno, že použití vesa ovladače 100% zamrzání odstraní, ale u mne to nefunguje.
Zkusil jsem pár jiných distribucí, Archlinux by se mi opravdu líbil, ale nemám čas sedět a instalovat a nastavovat. Takže nakonec nejpohodlnější byl návrat k 9.10, kde mi zatím nic nechybí, novější verzi firefoxu a thunderbirdu doinstaluju z mozilla repozitare a dokonce funguje suspend, na který jsem ještě před pár měsíci musel použít workaround. Tak uvidíme jestli se s intel ovladači něco změní, než vyjde 10.10
Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Jirka 25. 05. 2010, 08:22:19
Odpovědět  Odkaz 
Díky za reakci. O těch cca 6 řešeních vím, ale ty vyřeší jen to, že aspoň nabootuju. Ty release notes jsem pak taky našel, ale opravdu je těžké se k nim z ubuntu.com proklikat. Následné náhodné zamrzání stejně neřeší. Sice je na wiki uvedeno, že použití vesa ovladače 100% zamrzání odstraní, ale u mne to nefunguje.
Zkusil jsem pár jiných distribucí, Archlinux by se mi opravdu líbil, ale nemám čas sedět a instalovat a nastavovat. Takže nakonec nejpohodlnější byl návrat k 9.10, kde mi zatím nic nechybí, novější verzi firefoxu a thunderbirdu doinstaluju z mozilla repozitare a dokonce funguje suspend, na který jsem ještě před pár měsíci musel použít workaround. Tak uvidíme jestli se s intel ovladači něco změní, než vyjde 10.10
Ivan Bíbr Re:Re:Re:Re:Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
bibri 29. 05. 2010, 10:37:27
Odpovědět  Odkaz 
>Takže nakonec nejpohodlnější byl návrat k 9.10, kde mi zatím nic nechybí, novější verzi firefoxu a thunderbirdu doinstaluju z mozilla repozitare a dokonce funguje suspend, na který jsem ještě před pár měsíci musel použít workaround. Tak uvidíme jestli se s intel ovladači něco změní, než vyjde 10.10

Ano, toto je velmi rozumné a funkční řešení.
Jiří Eischmann Re:Re:Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Jiří Eischmann 4. 05. 2010, 21:49:01
Odpovědět  Odkaz 
"uz vyssie bolo napisane ze napisat v recenzii par hodin(!!!) po vydani oficialneho release ze je to dobry system lebo "bolo hlasenych malo chyb", no uznajte, to je trosku , ehm, diletantske, nakolko v tak kratko case po vydani release skutocne tych chyb este nemoze byt hlasenych vela."

Nevím, jak vy, ale já považuji za směrodatnou kvalitu vydání v momentě, kdy se otevře běžným uživatelům, tedy v den vydání. Co se týče počtu hlášených chyb: Ubuntu před vydáním finální verze testují statisíce uživatelů a to většinou takových, kteří systém používají intenzivněji a dokáží identifikovat problém, takže si troufám tvrdit, že drtivá většina bugů je v den vydání již nahlášena.

"Ja osobne mam problem uz s nabehom LiveCD!!! A to prosim Intrepid aj Karmic bezia v pohode a uz som pisal ze LTS release(!!!) by veru takto vyzerat nemal. A kedze nie som jediny (viz napr. majitelia Intel graf. adapterov)"

Uživatelů jako vy jsou u každého vydání mraky. Nejede mi to a minule to jelo... Uvědomte si, že jsou na světě miliony různých hardwarových konfigurací a je prakticky nemožné, aby nějaký systém fungoval bezproblémově naprosto se vším, takže lidé jako vy budou vždy. Já už mám dva roky kvalitní hardware a problémy s podporou Ubuntu prostě nemám. Pokud jste si nevšiml, tak na konci článku hodnotím hardware čistě ze subjektivního pohledu, protože to ani jinak nejde. Co počítač, to unikát.

"prilis nadseny zaver ktory nema zial zda sa opodstatnenie."
Já ho opodstatněný mám, zkoušel jsem ten systém na několika hardwarových konfiguracích, vždy bez problémů. Kvůli práci na knize jsem jej i dost testoval a na závažnější problémy jsem nenarazil, normálně jsem na tom měsíc pracoval a i když to byla testovací verze, tak mi připadala stejně stabilní jako finální. Uvědomte si, že ani moje ani vaše osobní zkušenost může jen těžko zhodnotit kvalitu distribuce. Ale ve vývoji Ubuntu a jeho komunitě se pohybuju dostatečně dlouho, abych podle různých indikátorů dokázal odhadnout, jestli je to distro dobré nebo ne. Za tím, že je 10.04 povedené, si i po týdnu stojím, ale třeba mě další vývoj vyvede z omylu.
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
eh 17. 05. 2010, 08:35:54
Odpovědět  Odkaz 
Tolik textu na popsani tech par nevyznamnych zmen ? ...i kdyby mel clanek o polovinu mene radku, porad by jich bylo tak polovina zbytecnych.
Vlastimil Ott Re:Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
Vlastimil Ott 17. 05. 2010, 08:50:20
Odpovědět  Odkaz 
Že jo! Přesně tak jako některé komentáře... ;-)
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
http://volani.webnode.cz/ 20. 05. 2010, 18:38:59
Odpovědět  Odkaz 
Mě se čím dál tím přestává líbit výběr výchozích programů.
Dále mi vadí ubuntu one (sdílení souborů a kontaktů pouze na servery cannonicalu, bez možností výběru jiného poskytovatele).
Také by mne zajímalo jak je to s kompatibilitou balíčků a repozitářů mezi ubuntu a debianem, četl jsem že s tím sou nějaké problémy.
Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx
pavel symerski 22. 08. 2010, 12:43:58
Odpovědět  Odkaz 
používal jsem Ubuntu 8.10. na svém postarším notebooku Compaq nx6310 a až na problém s wifi při instalaci jsem žádný jiný nezažil a fungoval více než rok bez jedíného eroru... pak jsem upgradoval na vyšší verzi v roce 2009 a bylo to pomalé... no .. a když jsem viděl Ubuntu 10.04 tak jsem se rozhodl, že to zkusím znova.. tentokrát jsem komp zformátoval.. a jede to nádherně, bez nejmenších problémů. prostě krása.

Ubuntu miluju a doporučuju ho každému koho znám a vám taky.

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Jiří Eischmann

Jiří Eischmann

(*1984) studoval na VŠE a Memorial University of Newfoundland. Je členem GNOME Foundation. Podílel se na knihách o Mandriva Linuxu a Ubuntu a momentálně pracuje ve společnosti Red Hat jako manažer zodpovědný za vývoj desktopových aplikací a je Fedora ambasadorem pro ČR. Ve volném čase se věnuje sportu a cestování.


  • Distribuce: Fedora
  • Grafické prostředí: GNOME

| proč linux | blog