přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu

Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu

ubuntu1004.jpg

Ivan Bíbr a jeho autorský kolektiv už počtvrté připravili příručku pro uživatele Ubuntu. Tentokrát přibylo 80 nových stran a samozřejmě byly aktualizovány všechny ostatní, aby vyhovovaly nové verzi 10.04. Kniha je určená především začátečníkům, ale své si najdou i ostatní.


Představení

Kniha vás nejdříve seznámí se základními pojmy a lehce i s historií Linuxu. Dozvíte se, co ta divná slova Linux, Ubuntu nebo GNU vlastně jsou. Další strany jsou věnovány instalaci. Ta bude začátečníka zajímat asi nejvíce, protože například dělení diskových oddílů je docela prekérní záležitost, které se uživatelé často obávají. Kapitoly „Příprava na instalaci“ a „Instalujeme Ubuntu“ vysvětlí, zda Ubuntu poběží i na vašem starším počítači, kolikabitovou verzi použít, nebo představí i alternativní instalace systému, jakými jsou tzv. live média nebo instalace Ubuntu přímo z Windows pomocí nástroje Wubi.

Přečtěte si recenzi systému Recenze: Ubuntu 10.04 Lucid Lynx nebo recenzi staršího vydání knihy: Recenze knihy Ubuntu 9.10 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu.

Až Ubuntu nainstalujete, můžete se pustit do kapitoly „Pracujeme s Ubuntu“, kde je popsáno především nastavení pracovního prostředí, myší, klávesnic, monitorů a dalších periferií. To vše samozřejmě ve výchozím prostředí GNOME, ale pokud preferujete KDE nebo Xfce, dozvíte se něco málo i o nich. Ale to až o pár desítek stran dále. Další kapitola „Aplikace v Ubuntu“ není tak rozsáhlá, jak bych čekal. Ale když se nad tím zamýšlím, je to docela logické. Výchozí aplikace pro kancelář, internet a multimédia jsou představeny podrobně a těch ostatních je zkrátka tolik, že by vydaly na mnoho dalších knih.

Zato s kapitolou „Hry v Ubuntu“ si autoři „vyhráli“; čtyřicet stran, které se snaží dokázat, že to s tím Linuxem a hrami není zas tak špatné. Zastoupeny jsou všechny herní žánry a já oceňuji, že texty ke hrám nejsou nikterak dlouhé a prostor dostaly spíše obrázky, které v tomto případě poví mnohem více.

Kapitola „Zlepšujeme Ubuntu“ nabízí trochu jiný druh hraní, dozvíte se v ní, jak si systém vyladit k obrazu svému. A to jak v podobě různých appletů a designových hračiček, tak i o něco hlouběji v systému nástrojem Ubuntu Tweak, díky kterému můžete odemknout nějaké skryté možnosti systému.

Předchozí kapitola byla „nepovinná“, využijete ji, pouze pokud se budete o zkrášlení systému zajímat. Ale kapitolu „Správa systému“ zřejmě všichni prozkoumají celkem podrobně. Popisuje ta složitější nastavení, se kterými se běžný uživatel setká; nastavení sítě, zdrojů softwaru, bezpečnosti nebo ovladačů.

DVD

Ke knize jsou přiložena i dvě dvouvrstvá DVD, přičemž jedno obsahuje 32bitovou a druhé 64bitovou verzi Ubuntu. Bylo by chybou je opomenout, nejedná se o klasické obrazy, ale o takzvaný „remix“. Autoři DVD upravili tak, aby bylo pro uživatele ještě přívětivější. Na disku najdete „povinnou výbavu“ jako například kodeky, ovladače nebo mnoho aplikací, bez kterých se prakticky neobejdete, ale v oficiálních obrazech nejsou dostupné zejména kvůli licencím. Například Flash Player, Java nebo Skype.

Přidané DVD začátečníkům ušetří mnoho začátečnického trápení a pokročilým alespoň trochu času. Pokud máte na výběr mezi oficiálním obrazem a „remixem“, doporučuji druhou variantu. O nic z té první nepřijdete a nebudete muset doinstalovávat tolik doplňků, jako například zmiňované kodeky nebo českou a slovenskou lokalizaci.

Zpracování

Nejvíce se mi na knize líbilo, že neřeší jen případy, kdy jde všechno ideálně. Nic není dokonalé a Ubuntu není výjimkou. Je pravděpodobné, že v průběhu jeho používání na nějakou chybu či problém narazíte. Kniha ty nejčastější zmiňuje. Některá varování najdete už v průběhu všech kapitol, pro ty nejpalčivější je vyhrazena kapitola „Časté dotazy a problémy“ s krátkými a jasnými návody, jak daný problém překonat.

Co se týče členění knihy, nemám větší výhrady. Nesetkáte se s dlouhým litým textem nebo zbytečně květnatými souvětími. Několikařádkové odstavce jsou prokládány nejrůznějšími obrázky, seznamy nebo tipy, takže se v textu neztratíte a nebude vás nudit. V knize sem tam najdete i odkaz na web, konzervativnější čtenáři možná budou nesouhlasit, ale já si myslím, že k tématu, které je natolik svázáno s Internetem, patří.

Pro začátečníky je kniha jasná volba, za necelých pět set korun získají skvělého průvodce, který jim velmi usnadní první kroky s Ubuntu. A pokud už nějakou ze starších Ubuntu příruček máte? Kromě úprav pro novou verzi tu najdete i 80 nových stran. Ty jdou s dobou, zabývají se aktuálními tématy jako synchronizací, netbooky nebo digitální televizí.

Knihu můžete zakoupit na obchod.liberix.cz, podpoříte tím aktivity Liberixu – např. překlady softwaru a samozřejmě vývoj další verze knihy.

Název: Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Autor: Ivan Bíbr a kolektiv (Jiří Eischmann, Vojtěch Trefný, Kamil Páral)
Formát knihy: 167 mm × 225 mm, brožovaná vazba
366 černobílých stran, 2 × DVD-ROM
Datum vydání: květen 2010
Nakladatel: Computer Press, a.s.
ISBN: 978-80-251-3121-3

Nahoru

Odkazy

Příspěvky

Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Josef 9. 07. 2010, 11:29:30
Odpovědět  Odkaz 
Již jsem to zmínil v komentáři na stráce Mandrivy "Distribuce z Francie zraje jako víno". Zakoupil jsem si knihu s DVD a byl jsem celkem zklamán. DVD se snad hodí někomu kdo má špatné připojení. Dvakrát jsem zkusil instalaci z dvd a pokaždé byl problém s instalací uzavřeného ovladače na Nvidii a bylo nutno ho v nouzovém režimu opravovat. Z download jsem několikrát instaloval LL z alternate cd a tam nikdy žádný problém nebyl. Kniha podle mého názoru není ani zdaleka napsána tak pěkně a srozumitelně jako pro Mandrivu. Kniha není ani moc přehledná, nejsou v ní zmíněny některé chyby na které zatím není léku. Taky si myslím že věnovat se hrám se spoustou obrázků od strany 177 do 215 je trochu moc část tohoto místa mohla být věnována užitečnějším věcem. Zkrátka Ubuntu mi vyhovuje více než Mandriva kterou vždy jenom vyzkouším, ale knihy o Mandrivě jsou tak pěkně psány že se velice těším až bude v prodeji v červenci/srpnu nové vydání. Bohužel kniha o Ubuntu je zklamáním. Nakonec bych chtěl velice poděkovat p. Bíbrovi a spol a ohromný kus práce s napsáním obou knih.
Josef
Ivan Bíbr Re:Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
bibri 20. 07. 2010, 18:22:03
Odpovědět  Odkaz 
>Již jsem to zmínil v komentáři na stráce Mandrivy "Distribuce z Francie zraje jako víno". Zakoupil jsem si knihu s DVD a byl jsem celkem zklamán. DVD se snad hodí někomu kdo má špatné připojení. Dvakrát jsem zkusil instalaci z dvd a pokaždé byl problém s instalací uzavřeného ovladače na Nvidii a bylo nutno ho v nouzovém režimu opravovat.

Nemohu tuto chybu zopakovat - zkoušel jsem několik instalací na GeForce 7600 GT a Quadro NV140M a vše probíhá naprosto normálně. Po instalaci najede opensource ovladač, bez problémů. Pak vyskočí okýnko s oznámením o možnosti jiného ovladače, zvolím doporučený, stažení, restart, vše OK, nikde žádný problém.

Jestli můžete, zkuste to nainstalovat znovu a ve chvíli, kdy se objeví ten nouzový režim, tak zabalte celý /var/log a pošlete mi ten archiv e-mailem. Adresu mám v profilu. Děkuji.

>Kniha podle mého názoru není ani zdaleka napsána tak pěkně a srozumitelně jako pro Mandrivu.

Já si to rozhodně nemyslím a vidím od nich víc než kdo jiný.

>Kniha není ani moc přehledná, nejsou v ní zmíněny některé chyby na které zatím není léku.

Hmm, třeba které?

>Bohužel kniha o Ubuntu je zklamáním.

Pro mne je zase zklamáním, když čtu takové nicneříkající věty někde v komentářích - místo toho, aby mi v mailu přistály informace o tom,"co je špatně". Už jsem to zmiňoval dole, pokud se neozvete, no tak si prostě myslím, že je vše v pořádku.
Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Petr 9. 07. 2010, 14:16:22
Odpovědět  Odkaz 
Já bych to viděl trochu jinak. Jako uživatel Mandrivy a občas i Ubuntu to beru jako oslovení určité uživatelské skupiny. Ubuntu míří do mladých a hry jsou určitě hodně důležité pro propagaci Linuxu.
Osobně mám knihy o Mandrivě také raději, ale nezapomeňme, že mají letitý vývoj a jistou tradici. U Ubuntu jde asi o třetí nebo čtvrtou knihu v řadě a své čtenáře možná stále trochu hledá. Nicméně, chvála bohu za to, že má CPress chuť je stále vydávat. Problémy s DVD v knize vnímám stejně, bohužel ale u obou distribucí. Pokaždé jsem musel využít stažení z webu. A errata? Ta je na samostatný článek, opět u obou distribucí. Naštěstí obě aktualizují poměrně spolehlivě.
Ivan Bíbr Re:Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
bibri 19. 07. 2010, 17:14:59
Odpovědět  Odkaz 
>Osobně mám knihy o Mandrivě také raději, ale nezapomeňme, že mají letitý vývoj a jistou tradici. U Ubuntu jde asi o třetí nebo čtvrtou knihu v řadě a své čtenáře možná stále trochu hledá.

No, letitý vývoj je sice pravdivý, ale knihy se z jednoho vydání na druhé mění docela dost - kniha rozhodně není jen "přečíslovaná" a upravená. Např. ve verzi 2010 bylo cca 40 % textu napsáno zcela od základu (žádné přepisování, komplet nový text vč. koncepce), zbytek pak prošel hodně velkými revizemi (http://www.bibri.net/2009/11/24/mandriva-linux-2010-0-cz-je-ve-vyrobe/). Nejsem si proto jist, že má ten letitý vývoj takový vliv na kvalitu.

>Nicméně, chvála bohu za to, že má CPress chuť je stále vydávat.

Zatím ano, i když náklady knih s krizí dost klesly a nerostou - linuxáři asi šetří :).

>Problémy s DVD v knize vnímám stejně, bohužel ale u obou distribucí. Pokaždé jsem musel využít stažení z webu.

No je fajn, že to napíšete někam na web do diskuse. Pokud byste chtěl, aby se s tím něco dělo, tak to příště pošlete autorům knihy, protože když se o těch problémech nedozví, nebudou s nimi nic dělat.

Třeba já osobně ta DVDčka používám ke všem instalacím, protože šetří hodně času s úpravou a nastavením stanic. Že by s nimi byly takové problém, které znemožní instalaci, to jsem si zatím nevšiml, a těch stanic nainstaluju za půl roku opravdu dost...
Re:Re:Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Petr 23. 07. 2010, 11:08:12
Odpovědět  Odkaz 
Můj příspěvek není rozhodně kritický, spíše naopak. Já vám především děkuji, oběma distribucím taky. Úvaha o "tradici" není o přepisování starších vydání, ale o zkušenostech, které logicky nové vydání ovlivňují. A ty jsou podle mne u Mandriva Linuxu větší. Ale jako autor to možná vnímáte jinak, což samozřejmě chápu. Jinak oceňuji, že obě knihy nejsou "stejné", i to mne utvrzuje v názoru, že směřují k různým uživatelským skupinám.
DVD opravdu zlobilo - používám externí mechaniku, která měla možná problém s dvouvrstvými DVD. Stažené verze byly totiž v pohodě. Ale není to důležité, pro mne má zkrátka větší význam publikace, koupil bych si ji i bez DVD.
Ivan Bíbr Re:Re:Re:Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
bibri 27. 07. 2010, 19:08:05
Odpovědět  Odkaz 
>Můj příspěvek není rozhodně kritický, spíše naopak.

Tomu já rozumím.

>Úvaha o "tradici" není o přepisování starších vydání, ale o zkušenostech, které logicky nové vydání ovlivňují. A ty jsou podle mne u Mandriva Linuxu větší. Ale jako autor to možná vnímáte jinak, což samozřejmě chápu.

Ta úvaha je podle mne lichá - a píšu to jako insider po zodpovědné úvaze :). Know-how přípravy knihy je stejné, protože všechny materiály jdou přes moje (v obou případech stejné) ruce. Co se mi nelíbí, to bez milosti škrtám (jsou tady spoluautoři, určitě vám to potvrdí) a snažím se o neustálé zvyšování kvality obsahu i zpracování. No a když jsme u porovnání tradice, tak tým mandrivácké knihy se za ty roky mnohokrát vyměnil a v současné době je mladší a o dost menší než tým pro knihu Ubuntu.

>DVD opravdu zlobilo - používám externí mechaniku, která měla možná problém s dvouvrstvými DVD. Stažené verze byly totiž v pohodě. Ale není to důležité, pro mne má zkrátka větší význam publikace, koupil bych si ji i bez DVD.

Mně jde primárně o to, aby nám uživatelé ty chyby a problémy hlásili, protože pak s nimi můžeme něco udělat. Cílem těch knih je přivést lidi k Linuxu - čím lépe je uděláme, tím úspěšnější v dané snaze budeme. Proto je odezva uživatelů tak důležitá.

Osobně mám radost třeba z pochvalné recenze nebo mailu, ale daleko větší radost mám, když mi ve schránce přistane pětistránkový elaborát plný připomínek, nápadů nebo odhalených nedokonalostí či chyb. Možná jsem zvrhlý, ale je to tak.
"Chyby"
fri 27. 07. 2010, 19:23:55
Odpovědět  Odkaz 
Tak to potom já jsem zvrhlý úplně jinak. .-D Taky mám radost z toho, když někdo oznámí svůj pohled na věc. Mám radost, že názorů je víc. :-D
Ivan Bíbr Re:"Chyby"
bibri 28. 07. 2010, 11:04:54
Odpovědět  Odkaz 
To je opravdu jiný typ zvrhlosti - já hlášené chyby opravuji a nad připomínkami přemýšlím ;-).
Re:Re:"Chyby"
fri 28. 07. 2010, 11:25:00
Odpovědět  Odkaz 
Ta tvoje formulace nadřazuje jeden druh a jeden výsledek přemýšlení. :-D

"Není na světě ten, kdož by se zavděčil všem.:
Ivan Bíbr Re:Re:Re:"Chyby"
bibri 28. 07. 2010, 12:58:42
Odpovědět  Odkaz 
>Ta tvoje formulace nadřazuje jeden druh a jeden výsledek přemýšlení. :-D

Nic takového tam nikde není, čti jen to, co jsem napsal.
Re:Re:Re:Re:"Chyby"
fri 28. 07. 2010, 13:36:22
Odpovědět  Odkaz 
A tak je to vždycky. To si lidé dělají pořád. :-D

Konstrukce, smysl, výklad, souvislosti, odpověď. Proč hned poukazovat na to, že někde něco je/není, když jakákoli odpověď vytváří novou situaci, a vztahuje se nejen k jedné větě, ale i k (nevymezenému) okruhu předchozích událostí; anebo klidně i nevztahuje, což si ten, kdo píše může uvědomovat/nemusí/... A tím bych to ze své strany uzavřel. :-)
Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Josef 9. 07. 2010, 15:08:33
Odpovědět  Odkaz 
Ano tak je asi třeba knihu o Ubuntu chápat. Byl to jenom můj osobní názor ovlivněný tím že v 52 letech se nemohu počítat mezi mladé. Když nejsem schopen jinak pomoci, alespoň si každý rok někerou z knih zakoupím.
Jiří Nedavaška Re:Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Aksavaden 28. 07. 2010, 14:07:18
Odpovědět  Odkaz 
To je podle mě hotové neštěstí když si někdo koupí knihu jen proto aby pomohl. Je to jako z lítosti nebo ze soucitu. Podle mě by se knihy měli kupovat proto, protože jsou potřeba a taky proto, protože jsou dobré. Já vím, že to myslíte dobře, ale kdybych byl autor a někdo si moji knihu kupoval protože mi chce pomoci, tak bych asi moc rád nebyl (teda za peníze ano, ale jinak bych radost neměl)
Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Petr 10. 07. 2010, 20:06:38
Odpovědět  Odkaz 
Musím říct, že mezi uživateli Mandrivy a Ubuntu je asi opravdu generační rozdíl. Já myslím, že to je dobře, v tom je právě plus v tolik kritizované roztříštěnosti distribucí. Ať si každý najde tu svoji platformu, hlavně když tím podpoří šíření Linuxu.
Určitě to je ovlivněno i tím, že Ubuntu je mnohem mladší a Mandriva/Mandake u nás běhá více než deset let. Hlavně, abychom si jako uživatelé různých distribucí vzájemně nelezli na nervy...
Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
Dusan 18. 07. 2010, 13:50:20
Odpovědět  Odkaz 
Ja trosku z ineho sudka. Knizka sa mi paci. Je pravda, ze ohladom hier je tam toho mozno zbytocne vela, ale nevadi.
To co ma ale zaraza je (ne)moznost instalacie systemu z prilozeneho DVD. Chcem instalovat verziu pod Win pomocou Wubi, ale po "rozbaleni" obsahu z DVD na disk sa snazi Wubi stiahnut 700MB ISO zo servra cez torrent. Na strankach k Wubi som sa mimo ine docital aj nasledujuce:

"You need to download the DESKTOP CD ISO of the appropriate version. Place the ISO in the same folder where you have Wubi-X.XX.X.exe. Then run Wubi. For example, Wubi 9.10 requires the 9.10 DESKTOP ISO, available here.

Note that you need a DESKTOP CD ISO. A DVD ISO may not work. Alternate ISO files are not supported, either."

Wubi som spustil podla postupu v knizke cez D:wubi.exe --force-wubi
Nikde na webe som nenasiel ani zmienku o prikaze "--force-wubi". Robim nieco zle alebo to naozaj nejde?
Ivan Bíbr Re:Ubuntu 10.04 CZ Praktická příručka uživatele Linuxu
bibri 19. 07. 2010, 16:46:55
Odpovědět  Odkaz 
Tak problém je opravdu ve Wubi a nepodařilo se mi bohužel zjistit kde a jak ho napravit, obvyklé finty příliš nefungují. Wubi má nastaveny nějaké limity a když usoudí, že se mu DVD ISO nelíbí, tak ho nepoužije. Nechápu proč, podle testů ho opravdu rozbalí na disk a pak začne znovu(!) stahovat oficiální ISO.

Chyba se musela dostat do ostrého buildu s nějakou změnou na poslední chvíli, protože betaverze fungovaly s parametrem --force-wubi v pořádku. Vypadá to, že Wubi nepůjde s českým DVD použít - vrtal jsem se v tom celý den a na nic kloudného jsem nepřišel. Ach jo :(. Jestli někdo zná/najde řešení či workaround, ať jej sem napíše, díky.

Uvedený parametr --force-wubi je "zdokumentován" zde (v oficiální dokumentaci není): https://bugs.launchpad.net/wubi/+bug/461566.

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz