přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Hamster vs. Rachota: Sledujte čas svých aktivit

Hamster vs. Rachota: Sledujte čas svých aktivit

cas.png

Sedíte často u počítače a máte pocit, že nic neděláte nebo si naopak jen těžko zpětně hlídáte, kolik vám práce zabrala času? Od toho existuje celá řada aplikací, které vám pomohou na podobné otázky odpovědět. V dnešním článku představíme dva z nich – Hamstera a Rachotu.


V rámci projektu Hamster je vyvíjena aplikace určená pro GNOME, jejíž účel nejlépe vystihují slova v angličtině „Time Tracker“ neboli Sledování času (mimochodem pod tímto názvem najdete aplikaci v nabídce Ubuntu). Funkcí Hamstera je sledování času aktivit na počítači. Vedle toho podporuje celou řadu funkcí, kterým bude věnována pozornost.

Totožný úkol si dává také aplikace Rachota, která je navíc multiplatformní a běží tak nejen pod Linuxem, ale spustí ji i uživatelé Windows nebo Mac OS X. Navíc umožňuje přenositelnost na USB flash discích.

Hamster je svobodným projektem určeným výhradně pro Linux. Popis instalace naleznete na jeho oficiálních webových stránkách včetně dvojice závislostí, které jsou třeba k chodu aplikace.

Hamster po prvním spuštění Hamster po prvním spuštění

Oproti tomu Rachota je nejen kvůli své multiplatformnosti psaná v jazyku Java (k běhu aplikace tedy musíte mít nainstalovaný Java Runtime) a ke stažení je tedy s příponou .jre – nezávisle na tom, jaký operační systém používáte. Bohužel ve verzi 2.4 občas vyhodí chybovou hlášku ohledně umístění aplikace. Sami vývojáři navíc ve FAQ otevřeně přiznávají, že Rachota posílá statistická data k nim na server. Pokud by se vám tento fakt nelíbil, nezoufejte. V Systém | Nastavení jen odškrtněte Oznámit týdenní aktivitu. Pokud si ale aplikaci nainstalujete a nepodíváte se do nastavení nebo do FAQ na webu projektu, na nic takového nepřijdete.

Rachota po prvním spuštění Rachota po prvním spuštění

Vložení úlohy a přidané funkce

Obě aplikace předpokládají, že danou aktivitu musíte manuálně zapsat a spustit, sami totiž nemohou nijak poznat, že například v kancelářském balíku OpenOffice.org pracujete na tom nebo něčem jiném.

Hamster vyniká především svou jednoduchostí a prostředí působí velice moderním a svěžím dojmem. Vedle názvu aktivit se zobrazuje čas, který jste dané aktivitě věnovali, a to jak v součtu, tak v rozmezí daným časem. K tomu můžete přidělit položce Tag, dalo by se říci kategorii této aktivity, což se následně projeví také ve statistikách.

Vložení úlohy v Hamsteru Vložení úlohy v Hamsteru

Rachota funguje velice podobně a hned na první kartě Den úplně dole přidáváte aktivity přes tlačítko Přidat... U dané úlohy pak vyplníte jen Popis, Kategorii a případně udělíte Poznámky a Prioritu. Rachota předpokládá, že nepoužíváte aplikaci pouze k měření, ale také jako úkolníček a po zaškrtnutí Upozornit na úlohu si nastavíte připomenutí, kdy s daným úkolem začít. K tomu se vztahuje také možnost zaškrtnutí Pravidelná úloha s opakováním, pokud se daná úloha má opakovat každým dnem. Pokud však chcete s aktivitou začít okamžitě, musíte zaškrtnout Zapnout úlohu hned.

Nastavení úlohy v Rachotě Nastavení úlohy v Rachotě

Historie úloh a analytická data

Pochopitelně největší výhoda sledování času, který věnujete svým aktivitám, spočívá v tom, že si je můžete s odstupem času zhodnotit a porovnat mezi sebou. Hamster v Činnostech dle data seřadí všechny vložené aktivity jako jednotlivé položky a pomocí „kalendářového grafu“ si můžete vyfiltrovat jednotlivé dny a zároveň podle výšky sloupce vidíte, kolik jste v ten den měli daných aktivit. Kromě toho si můžete vyfiltrovat statistiku Celkem, která se opírá o kategorie znázorněné jako štítky.

Přehled aktivit v Hamsteru dle data Přehled aktivit v Hamsteru dle data

Kompletní statistika v Hamsteru dle kategorií Kompletní statistika v Hamsteru dle kategorií

V Rachotě máte něco podobného, přesněji řečeno většina funkcí je řazena do karet, přičemž aktuální úkoly ovládáte v kartě Den, zatímco Historie je dále rozdělena do několik karet, kde máte další podrobnosti. Na rozdíl od Hamsteru všechno ovládáte přes rozklikávání a tlačítka s ikonami, které sice plní svou roli dobře, ale nejsou tolik intuitivní jako procházení historie v Hamsteru. Na druhou stranu ale v kartě Analytika najdete souhrn využití času, kde máte zobrazen využitý a nevyužitý čas. To ale není úplně vypovídající, protože aplikaci zřejmě nebudete používat na všechny malé úkoly, které vás v součtu stojí nejvíce času. Rachota vám navíc na základě měření doporučuje organizaci práce, ale ta se zakládá právě na tom, že do aplikace zanášíte úplně všechno.

Historie v aplikaci Rachota 2.4, výběr období a přejíždění pomocí zelených šipek Historie v aplikaci Rachota 2.4, výběr období a přejíždění pomocí zelených šipek

Analytika – Rachota analyzuje na základě naměřených časů vaši práci Analytika – Rachota analyzuje na základě naměřených časů vaši práci

Takovým bonusem u obou aplikací nakonec je možnost exportovat report statistiky. Zatímco Hamster podporuje jedině HTML (které k tomu účelu bohatě dostačuje), Rachota přidává formáty TXT a CSV a navíc máte možnost si namísto statistiky vytvořit fakturu. Takže pokud někomu fakturujete svou práci od hodiny, Rachota je k tomu ideálním nástrojem. Hamster k tomuto účelu lze také použít, ale jen pro naměření času, fakturu už si musíte vytvořit jinde.

Mimochodem obě aplikace můžete používat pro evidenci pracovní doby, takže pokud máte méně zaměstnanců, jedná se o jednoduché řešení, jak tuto problematiku lokálně řešit.

Report z aplikace Hamster Report z aplikace Hamster

Průvodce fakturou v Rachotě Průvodce fakturou v Rachotě

Faktura vytvořená v Rachotě ve formátu HTML Faktura vytvořená v Rachotě ve formátu HTML

Hamster nebo Rachota?

Na tuto otázku si bude muset každý udělat vlastní obrázek. Nicméně pokud bych se sám měl přiklonit k jedné z nich po uživatelské stránce, tak to bude Hamster. Je graficky odladěnější a působí dospělejším dojmem. Na druhou stranu Rachota přináší podporu přenositelnosti na USB flash discích a především průvodce tvorby faktury. A to vůbec není málo, což může hodnocení převážit na její stranu. Záleží tedy na tom, jaké funkce od aplikací vyžaduje a pokud se spokojíte s tím základním, tak pak už záleží pouze na vlastních dojmech. A co vy, sledujete čas svých aktivit?

Nahoru

Příspěvky

Hamster vs. Rachota
Tomáš 8. 08. 2011, 09:11:08
Odpovědět  Odkaz 
Hamster už používám delší dobu a vyhovuje mi. Uvítal bych u něj možnost synchronizace s aplikací v mobilu. Stává se mi, že přejíždím mezi zákazníky, u kterých svou práci eviduji
podle času a v současnosti si musím pamatovat nebo poznačit, kde a jak dlouho jsem tam byl.
Hamster vs. Rachota: Sledujte čas svých aktivit
Samgarr 8. 08. 2011, 09:40:00
Odpovědět  Odkaz 
Jeste aby Hamster umel merit cas automaticky, napr. podle nazvu aktivniho okna (vcetne podpory zalozek v Chromiu, firefoxu) a byl by dokonalej.
Celkem pěkné srovnání
Jiří Kovalský 8. 08. 2011, 13:15:59
Odpovědět  Odkaz 
Díky za článek o mém "nedospělém" :) programu Michale. Chtěl jsem jenom upřesnit, že Rachota se distribuuje jako tzv. Java Archive (.jar) a ne jako Java Runtime Environment (.jre).
Dále chci podotknout, že zobrazení srovnání vlastního využití času s průměrným využitím komunity Rachota uživatelů je podmíněno právě odesláním vlastní týdenní aktivity. Je to klasický model "něco za něco". Škoda, že jste se o tom nezmínil. :( Mimochodem, jak byste si představoval lépe upozornit na volbu "Oznámit týdenní aktivitu" než tooltip v dialogu s nastavením a vlastní FAQ?
No a konečně já osobně do Rachoty opravdu "zanáším" téměř všechno (t.j. každou úlohu, která zabere cca >5 minut). Jde jenom o to zvolit si správnou granularitu úloh. Jak chcete zlepšit své pracovní návyky, když Vás nezajímají všechny ty malé úkoly, které Vás v součtu stojí nejvíce času? :)

Odpovědět

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz