přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10

CIO Agenda

Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10

Nevíte, který z nich si vybrat? Určitě vám při rozhodování pomůže následující článek, který vám obě oblíbené distribuce představí bez emocí.


K zmíněným dvěma článkům přibude ještě recenze notebooků a recenze knihy Ivana Bíbra s českou verzí. Již brzy se máte na co těšit!

 

Obrázek:  7.jpg

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
baf 7. 11. 2007, 19:04:55
Odpovědět  Odkaz 
No pánové to že je srovnání? :):):)
šup a dopsat a porovnat. Já se těšil, že k něčemu dojdete a nic.
Vlastimil Ott Re:Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
Vlastimil Ott 7. 11. 2007, 19:12:48
Odpovědět  Odkaz 
Nikde jsem nenapsal, že je to přímé srovnání. ;-) Jak to srovnat, když jsou oba tak dobří? Na nějakém detailu zřejmě. Podle mě má Ubuntu lepší práci s repozitáři a kodeky, ale Mandriva má výborné centrum pro nastavení všeho - to mi v Ubuntu chybělo. Na různých Ubuntu jsem fungoval dlouho, ale teď mám Mandrivu a jsem spokojenější.
Martin Šín Re: Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
Martin Šín 10. 12. 2007, 08:47:49
Odpovědět  Odkaz 
Teď to nemůžu najít, ale myslím, že tu někdo přede mnou dělal srovnání Ubuntu/Mandriva. Mým cílem bylo srovnat obě distribuce na jednom kusu HW (notebooku), ne porovnávat KDE/Gnome, aplikace1/aplikace2 atd. Tedy to, co bychom mohli nazvat: Jak si systém na daný HW "sedne". Přitom jsem se zaměřil speciálně na ty části HW, které chce člověk prakticky ihned používat a požaduje, aby fungovaly.

Jak bylo řečeno, akceleraci grafické karty a s tím spojený XGL/Beryl fungoval na obou distribucích (v případě Ubuntu, po chvíli přemáhání). Grafika od ATI použitá na tomto notebooku je tak trochu netypická (na stránkách ATI jsem o této verzi informace nenašel) a tak jediné ovladače, které jsou oficiálně dodávány jsou právě od firmy MSI a jsou určeny výlučně pro systém MS Vista. (Dokonce jsem četl, že předchozí ovladače ATI určené pro MS Windows XP s touto kartou ne-příliš dobře spolupracují a tak o to větší plus si Linux zaslouží.)

Se staršími kartami ATI problém přetrvává i nadále - také mi na starším notebooku akcelerace nejde. Je to ale věc ovladačů, ne linuxových distribucích (ty mají základ více či méně stejný).
Vlastimil Ott Re:Re: Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
Vlastimil Ott 10. 12. 2007, 09:41:15
Odpovědět  Odkaz 
@Martin: Teď to nemůžu najít, ale myslím, že tu někdo přede mnou dělal srovnání Ubuntu/Mandriva.


:-D Nemůžeš to najít, protože jsi v něm. Spletl sis články, ta kritika šla na mě a na LuFu, ne na tebe.
Martin Šín Re:Re:Re: Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
Martin Šín 10. 12. 2007, 11:39:37
Odpovědět  Odkaz 
:-) Jo, máš pravdu, pak nemám ke komentáři výhrad a beru zpět. :-D
Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
Leoš 9. 12. 2007, 18:02:50
Odpovědět  Odkaz 
Autora článku musím rozhodně pochválit v tom slova smylu, že obětoval svůj volný čas, aby rozšířil obzor těch, kteří tápají jestli Madrivu nebo Ubuntu. (Já bych osobně uvítal srovnání i s Open Suse 10.3)
Ale tento článek v nadpise slibuje srovnání, ale slib bohužel nedodržel:( Nedá se s tím ještě něco udělat? Každopádně by bylo dobré, třeba uvést nějakou tabulku s konkrétními údaji či počty bodů, jak si jednotlivé distribuce stály. Rozhodně by bylo na místě oznámkovat dostupnost aplikací a jejich kvalitu. Pro KDE a Gnome se to dost liší. A určitě tolika, všudypřítomě diskutovanou podporu hardware, zejména grafických karet, protože jak jsem zaznamenal, mnoha lidem se absolutně nedaří rozchodit akcelerované grafické prostředí a to zejména na nových až 2 roky starých kartách firmy ATI na distribucích Ubuntu. Oproti tomu integrované Intel GMA 950-X3100 fungují ihned po instalci. Děkuji za prostor

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Redakce

Redakce

Redakční tým magazínu LinuxEXPRES.


| blogPublic Relations

QNAP QHora-301W - router pro softwarově definované sítě nové generace

QNAPPo­kud fir­my chtě­jí ak­cep­to­vat no­vou nor­mu prá­ce na dál­ku, mu­sí mo­der­ni­zo­vat svo­ji síť, aby pod­po­ro­va­la jak vy­so­ko­rych­lost­ní lo­kál­ní ře­še­ní po­k­rý­va­jí­cí ka­be­lo­vé a bez­drá­to­vé při­po­je­ní, tak i VPN pro rych­lé a bez­peč­né při­po­je­ní uži­va­te­lů na ví­ce mís­tech. QNAP těm­to po­ža­dav­kům vy­chá­zí vstříc svo­jí no­vin­kou QHora-301W.

Pokračování ...Public Relations

Průvodce software defined storage

AlefV dnešní době hledá stále více organizací způsob, jak získat volnost v nákupu hardwaru pro podnikové úložiště. Slibují si, že se při použití Software Defined Storage zbaví takzvaného vendor lock in a současně získají finančních úsporu, protože SDS vytváří z běžných komoditních serverů připojených k Ethernet síti úložiště s plnohodnotným data managementem. Snížení nákladů také bývá jeden z častých důvodů, proč sáhnout po SDS řešení.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Pavel Fric

Pavel Fric, 26. January

MuseScore 3

První aktualizace třetí řady notačního editoru MuseScore


Redakce

Redakce, 21. December

Pište pro LinuxEXPRES

Baví vás Linux? Pište o něm, není to nic těžkého. LinuxEXPRES hledá nové autory.


Všechny blogy »