přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10

Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10

Nevíte, který z nich si vybrat? Určitě vám při rozhodování pomůže následující článek, který vám obě oblíbené distribuce představí bez emocí.


K zmíněným dvěma článkům přibude ještě recenze notebooků a recenze knihy Ivana Bíbra s českou verzí. Již brzy se máte na co těšit!

 

Obrázek:  7.jpg

Nahoru

Příspěvky

Jirka Vrba Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
baf 7. 11. 2007, 19:04:55
Odpovědět  Odkaz 
No pánové to že je srovnání? :):):)
šup a dopsat a porovnat. Já se těšil, že k něčemu dojdete a nic.
Vlastimil Ott Re:Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
Vlastimil Ott 7. 11. 2007, 19:12:48
Odpovědět  Odkaz 
Nikde jsem nenapsal, že je to přímé srovnání. ;-) Jak to srovnat, když jsou oba tak dobří? Na nějakém detailu zřejmě. Podle mě má Ubuntu lepší práci s repozitáři a kodeky, ale Mandriva má výborné centrum pro nastavení všeho - to mi v Ubuntu chybělo. Na různých Ubuntu jsem fungoval dlouho, ale teď mám Mandrivu a jsem spokojenější.
Martin Šín Re: Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
Martin Šín 10. 12. 2007, 08:47:49
Odpovědět  Odkaz 
Teď to nemůžu najít, ale myslím, že tu někdo přede mnou dělal srovnání Ubuntu/Mandriva. Mým cílem bylo srovnat obě distribuce na jednom kusu HW (notebooku), ne porovnávat KDE/Gnome, aplikace1/aplikace2 atd. Tedy to, co bychom mohli nazvat: Jak si systém na daný HW "sedne". Přitom jsem se zaměřil speciálně na ty části HW, které chce člověk prakticky ihned používat a požaduje, aby fungovaly.

Jak bylo řečeno, akceleraci grafické karty a s tím spojený XGL/Beryl fungoval na obou distribucích (v případě Ubuntu, po chvíli přemáhání). Grafika od ATI použitá na tomto notebooku je tak trochu netypická (na stránkách ATI jsem o této verzi informace nenašel) a tak jediné ovladače, které jsou oficiálně dodávány jsou právě od firmy MSI a jsou určeny výlučně pro systém MS Vista. (Dokonce jsem četl, že předchozí ovladače ATI určené pro MS Windows XP s touto kartou ne-příliš dobře spolupracují a tak o to větší plus si Linux zaslouží.)

Se staršími kartami ATI problém přetrvává i nadále - také mi na starším notebooku akcelerace nejde. Je to ale věc ovladačů, ne linuxových distribucích (ty mají základ více či méně stejný).
Vlastimil Ott Re:Re: Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
Vlastimil Ott 10. 12. 2007, 09:41:15
Odpovědět  Odkaz 
@Martin: Teď to nemůžu najít, ale myslím, že tu někdo přede mnou dělal srovnání Ubuntu/Mandriva.


:-D Nemůžeš to najít, protože jsi v něm. Spletl sis články, ta kritika šla na mě a na LuFu, ne na tebe.
Martin Šín Re:Re:Re: Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
Martin Šín 10. 12. 2007, 11:39:37
Odpovědět  Odkaz 
:-) Jo, máš pravdu, pak nemám ke komentáři výhrad a beru zpět. :-D
Mandriva Linux 2008.0 vs Ubuntu Linux 7.10
Leoš 9. 12. 2007, 18:02:50
Odpovědět  Odkaz 
Autora článku musím rozhodně pochválit v tom slova smylu, že obětoval svůj volný čas, aby rozšířil obzor těch, kteří tápají jestli Madrivu nebo Ubuntu. (Já bych osobně uvítal srovnání i s Open Suse 10.3)
Ale tento článek v nadpise slibuje srovnání, ale slib bohužel nedodržel:( Nedá se s tím ještě něco udělat? Každopádně by bylo dobré, třeba uvést nějakou tabulku s konkrétními údaji či počty bodů, jak si jednotlivé distribuce stály. Rozhodně by bylo na místě oznámkovat dostupnost aplikací a jejich kvalitu. Pro KDE a Gnome se to dost liší. A určitě tolika, všudypřítomě diskutovanou podporu hardware, zejména grafických karet, protože jak jsem zaznamenal, mnoha lidem se absolutně nedaří rozchodit akcelerované grafické prostředí a to zejména na nových až 2 roky starých kartách firmy ATI na distribucích Ubuntu. Oproti tomu integrované Intel GMA 950-X3100 fungují ihned po instalci. Děkuji za prostor

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz