přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, iPod v Linuxu

iPod v Linuxu

ipod.png

Hudební přehrávače iPod vyvolávají různé reakce. Od nekritického obdivu až po naprosté odsouzení. Jedno se jim musí nechat. Jsou úspěšné a velice rozšířené. Právě z toho důvodu se podíváme, jak je to s jejich podporou v Linuxu.


O iPodech

Odpůrci iPodů by je mohli charakterizovat jako nepříliš dobře vybavené přehrávače multimediálních souborů, u nichž výrobce položil hlavní důraz na design a marketing. Pravda je dle mého mínění složitější. Společnost Apple Inc. prokázala vynikající smysl pro strategii a majitelům iPodů poskytla mnohem víc než jen skupinu hezky vyhlížejících přehrávačů. Zahrnula je do uceleného systému, tvořeného kromě nich programem pro správu multimediálního obsahu iTunes a především internetovým obchodem s multimédii iTunes Store. A to vše udělala ve správný čas. Značné rozšíření iPodů navíc nemohli ignorovat výrobci příslušenství a doplnili jeho ekosystém o velké množství pouzder, reproduktorů a dalších zajímavých doplňků. Čeští uživatelé si ovšem popsaného systému užijí pouze částečně. Dveře iTunes Store jim dosud zůstávají uzavřeny. Uživatelé jiných platforem než Mac OS X a Windows navíc musí řešit alternativní způsob komunikace mezi jejich počítači a iPody.

iPod Nano 5G iPod Nano 5G

iPod Shuffle 5G iPod Shuffle 5G

Jak komunikují

Ne, že by iPody nepodporovaly standardní protokol USB Mass Storage. Ovšem pro import hudebních souborů vyžadují něco navíc. Tím je program iTunes, který slouží nejen k organizaci multimediálních souborů na disku počítače, ale také pro jejich přesun do přehrávače a pro aktualizaci jeho interních „playlistů“. Přesunete-li „empétrojky“ do iPodu bez jeho pomoci, přehrávač je nepřehraje. Alternativy k iTunes sice existují, ale jejich autoři naráží na různorodost uspořádání různých modelů iPodů násobenou počtem jejich generací. Přiblížím vám to na jednoduchém příkladu. Vyřešíte-li komunikaci se čtvrtou generací iPodu Nano, nebude fungovat s pátou, podaří-li se vám spojení s ní, nebude vám fungovat s modelem Shuffle stejné generace. Proto nemá smysl hovořit o podpoře iPodu v Linuxu, neuvedeme-li současně jeho model a generaci.

iTunes ve Windows 7 iTunes ve Windows 7

Buďme tedy konkrétní. Linuxová distribuce Ubuntu 10.04 má ve svých repozitářích několik programů, které umí komunikovat s iPody. Jmenujme přehrávače Rhytmbox, Banshee, Amarok a jistě také přímo k tomuto účelu vytvořený program gtkpod. Ovšem ani jeden z nich se nedomluví se všemi modely.

Rhytmbox

Začněme Rhytmboxem, který se z linuxových programů nejvíce podobá iTunes. Kromě přehrávání skladeb vám pomůže udržet pořádek ve vaší sbírce digitální hudby, umožní vám poslech internetových rádií a také vám zpřístupní dva významné zdroje digitální hudby. V prvním z nich - Jamendo, najdete velké množství skladeb šířených pod svobodnou licencí Creative Commnons. Pro nákup digitální hudby pak poslouží Ubuntu One. Co se týče kompatibility s iPody, můžeme u něj jmenovat pouze modely iPhone, iPod Touch 1G, 2G, 3G, 3GS a 4G, iPad, které běží na firmwaru do verze 4.0.1.

Rhytmbox s připojeným iPodem Rhytmbox s připojeným iPodem

Banshee

Pod jménem irské víly smrti se skrývá zajímavý přehrávač a správce multimediálních souborů. Rozumí si také s internetovými rádii a co se týče komunikace s iPody, připadá mi jeho uživatelské rozhraní mnohem logičtější a příjemnější než u Rhytmboxu. Také Seznam podporovaných iPodů je u něj o něco delší než u Rhytmboxu, přesto např. s iPodem Nano 5G nedokázal najít společnou řeč.

Přehrávač Banshee Přehrávač Banshee

Mohla by vás zajímat kompletní recenze tohoto přehrávače: Banshee – iTunes Linuxu?.

Amarok

Představovat linuxovým uživatelům Amarok je asi zbytečné. Jde o všestranně vybavený přehrávač digitální hudby postavený nad knihovnami pro KDE. S iPody si rozumí poměrně dobře, ale Nano 5G, který jsem si zvolil pro praktickou ukázku spolupráce iPod a Linuxu, do seznamu Amarokem podporovaných iPodů bohužel nepatří.

Amarok Amarok

iPod Nano páté generace

Šestá generace iPodu Nano už sice byla představena, ale zatím není v prodeji. Proto dosud můžeme považovat pátou generaci za aktuální. Recenzí, které se mu věnují, najdete na Internetu spoustu, přesto se nedokáži ubránit alespoň několika subjektivním dojmům, které ve mně přístroj vyvolal. Naživo se jeví mnohem subtilnější, než vypadá na fotografiích. Oproti předchozí generaci je jeho hliníkový povrch pokryt vrstvou bezbarvého laku, která je méně náchylná k otiskům prstů. Jakmile si poprvé vyzkoušíte ovládání pomocí dotykového kolečka, pochopíte, proč ho okopírovala spousta dalších výrobců. Nejvíce mě ale překvapila kvalita jeho zvuku. Ovšem nikoli při použití originálních sluchátek.

iPod Nano 5G s dodanou výbavou iPod Nano 5G s dodanou výbavou

Zvukové podání přístroje se překvapivě rozvinulo až po připojení sluchátek KOSS Porta Pro. Plné hloubky byly provázeny pevnými a konkrétními výškami. Přesto zůstal zvuk přístroje pocitově hebký a neunavující. Při bezprostředním porovnání s mým běžným MP3 přehrávačem a také ze zvukovým výstupem notebooku Lenovo ThinkPad Edge 13 se mi poslech z iPodu jevil mnohem bezprostřednější, věrnější a hudba díky němu získala více „šťávy“. Další zkoušky se sluchátky Senheiser PX100 a KOSS R90 jen potvrdily první dojem. Za takto kvalitní poslech lze přehrávači mnohé odpustit.

iPod Nano 5G iPod Nano 5G

Vzkříšení iPodu

Vraťme se ke komunikaci s počítačem. iPod Nano 5G si nedokáže porozumět s Ubuntu 10.04, potažmo s programem gtkpod, dokud není proveden „restore“ přístroje v iTunes. Technicky problém spočívá ve zformátování paměti iPodu v souborovém systému FAT32 a ve vytvoření vnitřní adresářové struktury. Bohužel ani návod uvedený na stránkách programu a ani mé další pokusy o improvizaci popsaného kroku pod Linuxem nedopadly úspěšně.

Vzkříšení iPodu Vzkříšení iPodu

Stejně tak platí, že instalace iTunes verzí 9.2.1 nebo 10 do Wine 1.1.42 je sice možná, ale aplikace po ní zůstane v polofunkčním stavu. Proto nezbývá než použít Windows, nainstalovat do něj iTunes a obnovit v něm iPod pomocí tlačítka Restore na kartě Summary. Chápu, že čistě linuxové řešení by bylo lepší, ale nepodařilo se mi ho najít.

gtkpod

Seznam jím podporovaných iPodů je ze všech uvedených programů nejdelší. Pro instalaci gtkpodu stačí sáhnout do repozitářů distribuce např. pomocí Synapticu a doinstalovat balíčky gtkpod, gtkpod-data, gtkpod-aac, gpixpod. Máte-li iPod připojen kabelem k počítači, gtkpod vás při svém prvním spuštění vyzve k úpravě nastavení. Za důležitou považuji položku iPod mountpoint, v níž by měl program sám nadetekovat složku, do níž je iPod připojen, a také parametr Model, kterým specifikujete přesný model přístroje.

gtkpod gtkpod

Další práce v gtkpodu je dle mého mínění příjemnější než v iTunes. Dle mého mínění je gtkpod svižnější a jeho ovládání je mnohem přímočařejší. Ovšem to platí pouze pro uživatele, kteří se nezaleknou angličtiny. Založení nového seznamu skladeb pomocí ikony New Playlist a jeho následné naplnění soubory pomocí Add Files nebo Add Folder nejspíš nemůže být jednodušší. Ještě chci připomenout, že díky programu GPixPod ze stejnojmenného balíčku dokáže gtkpod kopírovat do iPodu také vaše fotografie.

Absence iTunes Store vás mrzet nemusí. Opominu-li stahování z „šedých“ zdrojů, mohou uživatelé Ubuntu využít pro nákup hudby například Ubuntu One Music Store nebo i-legalne.cz, kde je hudba ve formátu MP3 k dispozici již také bez omezujícího DRM.

gtkpod gtkpod

Važte dobře

Na jednu stranu pomyslných vah položme téměř ukázkovou uzavřenost iPodů, kterou je možné chápat téměř jako protipól k otevřenosti open source. Na druhou je pak možné dát jejich stylovost a nespornou kvalitu zvuku. Dle mého mínění však uvedené vážení částečně postrádá smysl. Při výběru optimálního přehrávače pro příznivce Linuxu bych doporučil raději sáhnout mezi přehrávače, kterým stačí podpora USB Mass Storage. Ovšem pokud se vám některý z iPodů líbí a najdete ho v seznamu podporovaných modelů, je to jen na vás.

Nahoru

Příspěvky

Jiří Eischmann iPod v Linuxu
Jiří Eischmann 8. 10. 2010, 00:48:02
Odpovědět  Odkaz 
Jsem docela překvapený, že u iPodů zapracovali na zvuku, protože ještě u čtvrté generace platilo: drahé zařízení s průměrným zvukem. Ale slyšel jsem, že do nových iPodů už dávají převodníky srovnatelné s Cowony, které jsou považované za high-end v oblasti MP3 přehrávačů.
Co mě ale od iPodu odrazuje, je, že si neporadí s formáty FLAC a OGG. No a to, že neumí mass storage tomu taky nepřidá.
Andrej Pavelka iPod v Linuxu
Andrej Pavelka 8. 10. 2010, 10:43:34
Odpovědět  Odkaz 
iPody moc nepoznám, ale nebolo by jednoduchšie používať mp3 prehrávač?
Re:iPod v Linuxu
Neel 14. 10. 2010, 21:07:14
Odpovědět  Odkaz 
Nejspíš bylo. Například takový Sansa Clip Plus nebo Sansa Fuze jsou na tom po stránce kvality zvuku velmi dobře v porovnání s konkurencí. Originální firmware samozřejmě podporuje všechny základní funkce jako je podpora flac formátu, kde nějaký ipod fatálně selhává.
Andrej Pavelka iPod v Linuxu
Andrej Pavelka 8. 10. 2010, 10:44:42
Odpovědět  Odkaz 
Opravujem. Chcel som napísať mp4 prehrávač.
iPod v Linuxu
rionka 9. 10. 2010, 00:42:36
Odpovědět  Odkaz 
zajimavy clanek. nevedela jsem, ze existuje tolik moznosti, vlastne jsem spise pochybovala, ze se nejake vyskytuji. jiste, rozhodne je lepsi pouzivat neco, co umi mass storage, ale kdyz uz se linuxakovi dostane jablko do ruky, je zbytecne si k nemu jeste buhvikde shanet pocitac s okny...
iPod v Linuxu
mirek 9. 10. 2010, 22:59:05
Odpovědět  Odkaz 
ku sprave ipod-ov pod linuxom odporucam pouzit aj floolu (http://www.floola.com/home/). jedna sa o multiplatformny nastroj, ktory toho umoznuje podstatne viac, nez len pracovat so skladbami. myslim, ze uz zvlada hadam vsetko - aj kalendare, aj poznamky, aj kontakty.

z ipod-u je mozne spravit aj directory player - teda prehravac, ktory nebude viazany na specialnu databazu specialnej verzie, ale co do neho nahrate, to prehra. je potrebne ale originalny firmware nahradit firmware-om s menom rockbox (oficialna stranka je tu: http://www.rockbox.org/, par skusenosti som napisal na svojom blogu tu: http://stargate.cnl.tuke.sk/~mirek/homepage/rockbox-rock). umoznuje robit dual boot, takze sa viete vratit aj ku originalnemu ipod-ackemu a ak sa vsetko pokazi, tak mate moznost opravit zariadenie do povodneho stavu, ale iba z windowsov cez itunes. moznosti rockbox-u su v tomto pripade naozaj obrovske - co sa tyka podpory formatov ako aj funkcionality samotnej.

nuz - je z coho vyberat ;)
Lubomír Čevela iPod v Linuxu
Lubomír Čevela 10. 10. 2010, 23:36:55
Odpovědět  Odkaz 
Díky za doplnění článku. Rockbox je opravdu zajímavý. Bohužel pomůže jen majitelům starších verzí iPodů. Floola mi unikla. Překvapil mě impozantní rozsah jejích funkcí. Navíc je multiplatformní a umí novější typy iPodů. Jde o freeware s uzavřeným kódem a ačkoli deklaruje spolupráci s Nano 5G, při pokusu o jakoukoli manipulaci s jeho "playlisty" jednoduše spadne. Zkoušel jsem verzi 5.9.1, která má dle autora opravenou spolupráci s Nano 5G.
iPod v Linuxu
Homer 11. 10. 2010, 20:00:53
Odpovědět  Odkaz 
ja mam ipod 4G classic a pomohla mi floola, v amaroku vidim ipod ale nevim jak do neho mp3 dostat - pretahnout nelze a nabidku pridat taky nevidim (pouzivam pclinuxos 2010 s KDE 4.5.2)

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss 
 

Top články z OpenOffice.cz

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela

Lubomír Čevela (*1968) pracuje jako vývojář pro jednu velkou nadnárodní společnost. Pokud zrovna něco nesepisuje, zabývá se fotografováním nebo hraním na basu.


  • Distribuce: Ubuntu, Mandriva

| proč linux | blogPublic Relations

Ulovte a zlikvidujte kyberhrozbu se Sophos Academy!

SpacebornModerní kybernetické hrozby nám nedávají na výběr. Organizace se musí proaktivně chránit i pomocí lovců hrozeb. Chcete se také stát skutečným lovcem hrozeb? Zaregistrujte se na Sophos Threat Hunting Academy 2021.

Pokračování ...


TNS

Public Relations

Šedá eminence kamerových systémů. Na co si dát pozor při výběru VMS

AlefSoftware pro správu videa, zkráceně VMS (z anglického video management software) stojí trochu na pozadí kamerových systémů. Přitom právě VMS jako pomyslný „manažer a tiskový mluvčí“ bezpečnostních kamer určuje, jak dobře se vy nebo váš zákazník s kamerami domluvíte. A také jaký užitek kamerový systém přinese.

Pokračování ...


Redakční blog

Pavel Fric

Pavel Fric, 26. February

QElectroTech

Kreslení elektrotechnických i jiných výkresů


Pavel Fric

Pavel Fric, 03. February

MuseScore

Verze notačního editoru 3.6 s důrazem na notosazbu


Pavel Fric

Pavel Fric, 21. August

Sayonara Player 1.5.1

Přehrávač, jak má být. Poslední dobou vývoj šlape


Všechny blogy »

Sophos