Zvolil jsem nadpis tak trošku přitažený za vlasy, protože film Revolution OS se samozřejmě nikdy v kinech masově nepromítal a už má pěknou řádku let za sebou - vyšel v roce 2001. Ale to vůbec nevadí, jelikož opravdu profesionálně zpracované filmy s tématikou Linuxu nebo open source by se daly spočítat na prstech jedné ruky vysloužilého pyrotechnika.
"Dát cenu Linuse Torvaldse nadaci svobodného software je něco jako dát cenu Hana Sola rebelské flotile." - Richard Stallman
Film vznikl pod taktovkou J. T. S. Moorea (podobnost se známým konspirátorem Michaelem Moorem čistě náhodná), který napsal scénář a ujal se i produkce a režie. Ten ho pojal v klasickém dokumentárním stylu, kde se střídají rozhovory s osobnostmi s dobovými záběry. Rozhovory jsou tou nudnější částí, protože zpovídané osobnosti nejsou žádní velcí řečníci, aby udrželi pozornost diváka dlouhé minuty. Filmu by slušely častější prostřihy, více energie a hlavně jiná hudba, ta má bohužel spíše uspávací charakter. Mezi mnoha významnými osobnostmi vystoupí i dva nejvýznamnější - Richard Stallman a Linus Torvardls. Linus vám například přesně vysvětlí, jak se slovo Linux správně vyslovuje a proč.
Linus při přednášce, zdroj revolution-os.com
Ta druhá část je lepší a pro diváka o poznání zajímavější. Záběry nechávají přičichnout k době, kdy byl Linux jakýmsi fenoménem a provázela ho euforie a nadšení z něčeho nového. A především jiného a konkurenčního pro všudypřítomný Microsoft. Tak uvidíte, jak se Linux objevil v televizi díky obrovskému nárůstu hodnoty akcií Red Hatu, nebo jak konference LinuxWorld doslova praskala ve švech. Podíváte se i na demonstraci uživatelů, kterým se nelíbí, že si s novým počítačem musí koupit licenci Windows, i když chtějí používat Linux, a vydávají se vrátit je do Microsoftu. Jak jistě víte, toto je i po více než deseti letech stále aktuální téma. Právě tyto záběry mají velkou hodnotu a jen kvůli nim by Revolution OS stál za to.
Kdo si objednal Windows? Zdroj revolution-os.com
Revolution OS má tak trochu infantilní podtitul Hackers, Programmers & Rebels UNITE! (Hackeři, programátoři a rebelové, spojte se!). A v podobném duchu se nese celý film. Určitě by neuškodilo, kdyby byli autoři trochu objektivnější, citlivější jedince mohou takové ty známé řeči o "vznešené ideji" trochu vyděsit a bohužel to ani nepřibližuje Linux širší veřejnosti. Jako jedinou zásadnější výhodu prezentuje otevřený kód. Mnoho uživatelů to ale zkrátka nezajímá, a ti se z filmu nedozví, proč by si vlastně měli Linux pořídit. Moc filosofování a málo praxe. Ale má to i své výhody, i když je filmu už tolik let, nezastarává.
Konference LinuxWorld v dobách své největší slávy, zdroj revolution-os.com
Možná jste doufali, že byl film vydán pod svobodnou licencí. Musím vás zklamat, pokud se na film budete chtít podívat, musíte si ho koupit. V Čechách nebo na Slovensku se nedistribuuje, ale sehnat lze třeba na Amazonu. Můžete se podívat na ochutnávku v podobě traileru.
Na konec ta nejdůležitější otázka. Pro koho je tento film určený? Pro ostřílené hackery zřejmě bude příliš nudný, protože se tam vesměs nedozví nic nového. Pro průměrné uživatele počítače to zřejmě také bude nuda, ale z jiného důvodu - nějaký open source je prostě nezajímá a technické termíny jim nic neříkají. Takže bych jako cílovou skupinu viděl uživatele, kteří nějaké povědomí o IT mají, o Linuxu někdy slyšeli nebo se o něj zajímají. Pro ty to může být zajímavé nahlédnutí do minulosti, aneb jak to všechno vlastně začalo. Události a doba to byla určitě zajímavá a podle mě z ní autoři mohli vytěžit víc, především trochu energičtější film. Ale pokud se o Linux a jeho historii zajímáte, s klidem vám ho mohu doporučit a hádat, že litovat nebudete. Ale víte jak, na romantický večer s přítelkyní nebo přítelem jsou tu jistě vhodnější snímky.