přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Analýzy

Analýzy

Snažíme se zjistit příčiny, zamyslet se nad důsledky a najít řešení. Zkoumáme stav věcí a přemýšlíme, jak je změnit. Ptáme se lidí, mapujeme názory a hledáme diskuze. Analyzujeme používání Linuxu a svobodného softwaru.


Hrozí akvizice Red Hatu?

redhat.jpg

V posledním období se staly předmětem převzetí dvě americké společnosti, které významným způsobem přispívaly do celé řady open-source projektů. Nejdříve Oracle koupil Sun Microsystems a nedávno byl doslova rozprodán Novell. Hrozí něco podobného i společnosti Red Hat, která je tahounem vývoje v mnoha open-source projektech a jejíž převzetí by mohlo budoucnost těchto projektů výrazně ovlivnit?


 

Unity se Canonicalu nemusí vyplatit

ubuntu_nove.png

Linux stále čeká na svůj rok (nebo že by už byl?) a mnoho lidí, čekajících na to, až se Linux dostane mezi běžné lidi, našlo svého mesiáše. Tím je Mark Shuttleworth, zakladatel distribuce Ubuntu a majitel společnosti Canonical. Ta už se rozkoukala a vývoj nabírá obrátky. Zdá se, že opravdu chystá revoluci v linuxovém desktopu. Bude to však uživatelům navzdory?


 

Sedm výhod Linuxu

Tento příspěvek je reakcí na článek Sedm kotev, které táhnou Linux ke dnu, který vyšel na serveru Živě.cz. Jakub Čížek v něm popisuje Linux možná až příliš jednostranně a my mu budeme kontrovat z druhé strany stolu. Takže můžeme? Jdeme na to.


 

Vázaný prodej notebooků s Microsoft Windows

notebook_windows.jpg

Jeden z dotazů, který obvykle pokládají linuxoví (a jiní unixoví) začátečníci, je dotaz, proč mají tyto systémy výrazně nižší podíl na desktopech. Jedním z důvodů je kromě řady jiných věcí i vázaný prodej operačních systémů s notebooky. Podívejme se na toto téma blíže.


 

Nebezpečí proprietárních komunikačních sítí

jabberbulb.jpg

S rozmachem Internetu vzniká řada nových způsobů komunikace a s tím spojené poskytované komunikační služby. Stejně, jako můžeme členit software na svobodný (otevřený) a proprietární (uzavřený), lze takto členit i internetové komunikační služby. Podobně jako u softwaru, uživatelé příliš nezajímá, je-li služba svobodná či proprietární. Uživatele zajímá většinou výhradně cena či popularita. V některých oblastech díky tomu začínají dominovat proprietární služby a vytváří celou řadu reálných či potenciálních problémů. Ale co je vlastně proprietární komunikační služba?


 

Analýza: Proč nepoužívám Windows

windows.png

Vůbec jsem neměl v úmyslu Windows opustit a přejít na GNU/Linux, spíše jsem předpokládal, že se na GNU/Linux podívám, naučím se jeho základy a pak jej zase smažu. Jenomže GNU/Linux mne nadchl. Trávil jsem v něm stále více času, poznával jsem jej čím dál více do hloubky a porovnával s Windows. Za půl roku střídavého užívání obou systémů jsem nakonec úspěšně přešel na GNU/Linux. Proč jsem opustil Windows? Důvody následují.


 

Proč je tříštění sil ve FOSS nesmysl

opensource.png

Svět svobodného a otevřeného (open source) softwaru (FOSS) je velmi rozmanitý. Evidovaných linuxových distribucí je kolem 350, reálně jich bude ještě více. A nemáme pouze GNU/Linux, ale také FreeBSD, OpenBSD, NetBSD, OpenSolaris a další FOSS operační systémy.


 
‹‹   Předchozí   3 4 5 6 7 8 9   Následující   ››

Nahoru

Přidat téma diskuse

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz