přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Články

Články

K dispozi je také archiv článků dělený podle let a měsíců.

Vychází březnový openMagazin na téma škola

openmagazin_perex.png

Pokud chodíte do školy, ať jako žáci, nebo učitelé, tak vám téma škola a vyučování nebude cizí. Je to také téma březnového openMagazinu, který je plný tipů na programy pro základní, střední i vysokou školu.


 

Dynamický rozsah – Jak napravit příliš tmavá a velmi světlá místa ve snímku v Darktable

darktable.png

Dynamický rozsah? To zní složitě. Co to vlastně je a co znamená toto tajuplné slovní spojení? Jinak řečeno: je to rozdíl mezi nejsvětlejší a nejtmavější části scény. Lze říci, že jste vyfotili docela povedený snímek, ale protože bylo velmi ostré slunce, fotka má příliš světlá a zároveň příliš tmavá místa. Jak fotku napravit tak, aby neměla tak ostré přechody?


 

Správa linuxového serveru: Typy skenů a volby Nmapu

debain_notext.png

Minulý díl se věnoval základům použití nástroje Nmap, který je jedním z nejpoužívanějších nástrojů pro skenování portů (a sítí). Tento díl naváže na předchozí a představí jednotlivé typy skenů a volby Nmapu.


 

Alternativy k Adobe Creative Suite pro Linux

adobe.png

Adobe Creative Suite je velký balík programů, který je určen pro prohlížení a tvorbu PDF souborů, úpravu fotek, tvorbu bitmapové a vektorové grafiky, vytváření animací, webdesign a v neposlední řadě pro editaci a publikování videa, tedy prakticky vše, co si může kreativní člověk přát. Stojí ale mnoho peněz a navíc funguje jen na Windows. Čím tedy tento balík zastoupit?


 

Proč studenty zapojit do open-source projektu

education.png

O tom, proč by měli žáci a studenti pracovat s open-source softwarem z pozice uživatele, už toho bylo napsáno relativně dost. V tomto článku bych chtěl odpovědět na jinou otázku: Proč by měli studenti do open-source softwaru přispívat (programovat, psát dokumentaci, překládat atd.)?


 

LaTeXila vs. Gummi: Srovnání editorů LaTeXu

latexila_gummi.png

Článek představuje dva čistokrevné editory LaTeXu pojmenované LaTeXila a Gummi. Oba jsou orientovány na prostředí GNOME. Tyto mladé produkty tak výrazně obohacují současný trh, protože většina stávající konkurence vychází převážně z knihoven KDE.


 

Svobodný software je dle studie kvalitnější než proprietární

dvatydny.gif

Dva týdny s Linuxem: Coverity: Open-source software je kvalitnější než proprietární. Foursquare přechází na OpenStreetMap. MWC: Android 4, čtyřjádra a HD displeje. Linuxový Flash bude jen pro Chrome. Linus Torvalds kritizuje nutnost často zadávat rootovská hesla. InstallFest 2012. Ubuntu pro Android. Ubuntu 12.04 Beta 1.


 

Co nás čeká v příštím Ubuntu 12.04 LTS

ubuntu_circle.png

S tím, jak se blíží duben, blíží se i tradiční jarní distribuční novinka v podobě vydání nového Ubuntu. Tentokráte je očekávání dvojnásob napjaté, protože se bude jednat o další verzi s prodlouženou podporou. A protože se jedná o první takovou s prostředím Unity, očekává se od ní hodně. Společně se nyní můžeme podívat, co nás již za necelé dva měsíce čeká.


 

Bezpečnostná brána Huawei Eudemon 200E-X1W

eudemon.jpg

Prinášame recenziu bezpečnostnej brány Huawei Eudemon 200E-X1W. Táto škatuľa vyzerá ako niečo pre malú pobočku nejakej firmy, vie ju pripojiť na internet a/alebo do existujúcej firemnej VPNky či už cez L2TP, GRE, IPSec alebo MPLS a v závislosti od ceny sa oplatí alebo neoplatí viac, ako Cisco.


 

Recenze knih vydaných sdružením CZ.NIC

nic.png

Jednou z vedlejších aktivit správce domén .cz, sdružení CZ.NIC, je vydavatelská činnost. Článek stručně recenzuje všechny čtyři dosud vydané knihy: Internetový protokol verze 6, Báječný svět elektronického podpisu, Pro Git a Ponořme se do Python(u) 3.


 

Správa linuxového serveru: Úvod do skenování sítí pomocí Nmap

debain_notext.png

Nmap je jeden z nejpopulárnějších nástrojů pro skenování portů. Umí toho poměrně dost a výborně se hodí k základním prověrkám bezpečnosti, zejména pak po různých úpravách firewallu nebo konfigurace sítě. V tomto dílu vás s tímto nástrojem seznámím.


 

České univerzity používají DSpace – systém pro digitální knihovny

dspace.png

DSpace je OSS pro digitální knihovny. Umožňuje ukládání, správu a vyhledávání obsahu různého druhu, zejména vědeckých článků, odborných zpráv a dalších podobných dokumentů, knih, fotografií, audiovizuálních dat, 3D modelů a mnohého dalšího. Využívají ho především vzdělávací a vědecké instituce po celém světě. Výjimkou není ani ČR, kde je systém DSpace v provozu kromě jiného na řadě univerzit.


 

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz