přejít na obsah přejít na navigaci

Linux E X P R E S, Praxe

Praxe

V této sekci publikujeme praktické návody, rady a postupy určené pro reálné situace doma nebo v zaměstnání. S našimi postupy budete vědět, jak co udělat nebo čeho se vyvarovat.


FreeRADIUS server – základní konfigurace

freeradius_logo100.png

V minulém díle jste se mohli dozvědět, jak pracuje FreeRADIUS server, jak ho nainstalovat a jaké další balíčky jsou k dispozici. Dnes se podíváme na základní konfiguraci, konfigurace oddílu listen a oddílu clients.


 

Školení Java a Linux: co se dnes hodí umět

skoleni_ict_ictpro_logo100.png

Počet volných míst v oboru informačních technologií neustále narůstá a s tím roste i poptávka po zkušených programátorech, graficích a dalších specialistech. Jestliže tedy nechcete ponechat nic náhodě a zvýšit vaše šance na pracovní uplatnění, potom nepodceňte další vzdělávání. Existuje mnoho možností, jak dále prohlubovat znalosti práce s nejrůznějšími operačními systémy a programy. Ne všechny metody jsou však stejně efektivní. Jaké výhody a nevýhody jednotlivé způsoby přináší?


 

FreeRADIUS server – úvod a instalace

freeradius_logo100.png

Zabezpečit si domácí síť je jednoduché, ale jakou zvolit autentizaci u bezdrátové sítě pro mnoho uživatelů? V Linuxu snadno s použitím FreeRADIUS serveru.


 

Darktable: Korekce objektivu a odstranění skvrn

darktable.png

Seriál návodů pro fotoeditor darktable po dvou letech pokračuje. Podíváme se na korekci zkreslení objektivu a odstranění skvrn ve snímku.


 

Moderní souborové systémy

hdd_data100.jpg

S příchodem nového tisíciletí se dramaticky změnily požadavky na možnosti ukládání dat. Zatímco dříve byly souborové systémy omezeny na jednotlivé kusy úložných médií, počítalo se v gigabajtech a data byla využívána pouze klientskými aplikacemi, dnes je situace jiná. Úložné systémy sestávají z mnoha různých heterogenních zařízení, objem dat se počítá na petabajty a více a souborové systémy slouží nejen aplikacím, ale také virtuálním strojům. Tyto změny si vyžádaly zásadní přehodnocení přístupu k designu souborových systémů.


 

Tipy a triky pro Pepu II.

jabberbulb.jpg

V druhém dílu seriálu budeme pokračovat v úpravách linuxové distribuce Xubuntu, které budou obsahovat návod k instalaci dalších programů a úpravu některých nastavení. Úplně na začátku se ale podíváme na uživatele.


 

Tipy a triky pro Pepu I.

jabberbulb.jpg

Pepa je můj soused. Ukončení podpory Windows XP pro něj znamenalo nutnost upgrade operačního systému. Přesvědčil jsem ho, aby namísto přechodu na Windows 8 vyzkoušel linuxovou distribuci Xubuntu 14.04 LTS. Při tom bylo nezbytné upravit distribuci tak, aby vyhověla požadavkům uživatelů, kteří nikdy nepoužívali nic jiného než Windows. Z toho vznikla jakási skupina vyřešených úloh, kterou vám nyní předkládám.


 

Použití svobodného softwaru v praxi – ExoSpace

exospace.jpg

Internetový věstník ExoSpace.cz má jako svůj primární úkol vzdělávat děti a mládež v otázce přípravy článků a správy redakčního systému, přesto si ale dokáže udržet krok s dobou a přináší celkem aktuální zprávy ze světa astronomie, kosmonautiky a svobodného softwaru. Jedním z jeho hlavních nosných pilířů je dokázat, že lze většinu prací souvisejících s provozováním webové stránky vyřídit pomocí svobodného softwaru.


 

(Ne)upravujte UEFI a Secure Boot – certifikát a podepisování

tux.png

Článek o manipulacích s UEFI a Secure Boot pokračuje. Podíváme se na vytvoření certifikátu, podepisování souborů a aktualizaci databází certifikátů.


 

(Ne)upravujte UEFI a Secure Boot

Linux

Již nějaký čas nás startem počítačů doprovází Unified Extensible Firmware Interface (UEFI), který je nástupcem Basic Input-Output System (BIOS). S UEFI se objevily funkce umožňující rychlejší a bezpečnější start operačních systémů (Windows). Právě bezpečnostní funkce Secure Boot se z počátku stala strašákem linuxové komunity. Ukáži vám, že začátkem roku 2014 není Secure Boot pro Linux nepřekonatelný problém. 


 

Portrét v GIMPu s vysokým kontrastem

gimp.png

Uměle vytvořený vysoký kontrast na portrétních fotografiích patří do velice oblíbených disciplín fotografů. Pojďte se proto podívat, jak jednoduché je jeho vytvoření pomocí pár kroků v GIMPu. Obecně známým faktem je, že ostrost a kontrast sedí více mužským portrétům, a naopak měkké podání portrétu sluší více ženám.


 
‹‹   Předchozí   1 2 3 4 5 6 7 8 9 20 30 40 50   Následující   ››

Nahoru

Přidat názor

Nejsou podporovány žádné značky, komentáře jsou jen čistě textové. Více o diskuzích a pravidlech najdete v nápovědě.
Diskuzi můžete sledovat pomocí RSS kanálu rss



 
 

Top články z OpenOffice.cz